Tăriceanu: Observaţiile Comisiei de la Veneţia pe legile justiţiei nu se referă la probleme de constituţionalitate

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 18:32 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, consideră că niciuna dintre observaţiile din raportul preliminar al Comisiei de la Veneţia referitor la legile justiţiei nu se referă la probleme de constituţionalitate, organismul sesizând "probleme de natură tehnică sau de opţiuni politice", relatează Agerpres.

"Domnul Toader ne-a făcut o informare (n.r. - săptămâna trecută), dar între timp nu a apărut nimic nou, o informare succintă despre ce a apărut la Strasbourg cu membrii Comisiei de la Veneţia. Eu am stat şi am recitit raportul preliminar. Am văzut observaţiile făcute de Comisia de la Veneţia şi pot să vă spun următorul lucru. Niciuna dintre observaţiile din raportul preliminar nu se referă la probleme de constituţionalitate. Ar fi fost într-un fel şi puţin deplasat, având în vedere că România a fost cred că prima ţara care a apelat la avizul Comisiei de la Veneţia după şi-a întocmit proiectul de Constituţie din 1991. Dacă Constituţia a fost atunci găsită în regulă, acum ar fi greu ca cineva şi să spună că nu este bine. Observaţiile din avizul preliminar nu ridică probleme de constituţionalitate. Ele ridică, mai degrabă, probleme de natură tehnică sau de opţiuni politice", a spus Tăriceanu luni la Senat.

El a exemplificat cu procedura de numire şi revocare a procurorului general.

"Se spune că modificarea reduce rolul preşedintelui în această procedură şi întăreşte rolul ministrului. După cum ştiţi, procedura prevăzută în legile justiţiei este următoarea: ministrul propune, CSM dă aviz şi preşedintele aprobă, dar poate refuza o singura dată - lucru care nu era prevăzut în forma veche a legii. Comisia de la Veneţia spune că se afectează controlul şi echilibrul reciproc al puterilor pentru că preşedintele este de altă culoare politică decât majoritatea. Dar nu ştiu dacă peste un an va fi aceeaşi situaţie. Justificarea pe care o dă Comisia de la Veneţia, faţă de care am respect (...), dar în cazul ăsta, îmi pare rău, e o justificare care nu stă în picioare. E o chestiune de opţiune politică, de alegere politică. (...) Controlul legitim este al Curţii Constituţionale. Comisia de la Veneţia nu dă decât o opinie. Şi în cazul acesta nu este o opinie juridică, ci este o opinie politică", a adăugat Tăriceanu.

De asemenea, Tăriceanu a spus că sesizările la CCR "se fac prea prea frecvent".

"Se încearcă introducerea CCR de către Opoziţie într-un joc politic atunci când este vorba de o alegere făcută de o majoritate în mod democratic", a mai spus Tăriceanu. 


















1711 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Nu? (Luni, 8 octombrie 2018, 18:38)

    Lake123 [utilizator]

    Poate da, poate nu, dar în mod sigur se referă la măgăriile care le faceți voi în această țară.
    • +2 (4 voturi)    
      Ba, Tariceanu...nu e treaba ta!!! APLICA ce-au zis (Luni, 8 octombrie 2018, 21:37)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      nu e treaba PSD si aAntena 3 (ALDE) sa analizeze ce-a zis Comisia de la VENETIA!

      treaba vostra e sa APLICATI in totalitate si exact ceea ce a cerut Comisia de la Venetia!


      si stati ca vine si raportul FINAL al comisiei, in 2 saptamani...sa vedeti atunci
  • +12 (14 voturi)    
    Da, da (Luni, 8 octombrie 2018, 18:47)

    midufi [utilizator]

    e greu, tov. tariceanu, sa intelegi dvs ce e democratia.
    Mda, ati dori sa fiti presedintele Romaniei...
    Doamne fereste !

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +11 (13 voturi)    
    Tralala! (Luni, 8 octombrie 2018, 18:50)

    asavreau [utilizator]

    Măi Tăriceanu,au sau nu au obiecții?Dacă au obiecții înseamnă că sunt niște greșeli.Ce le amesteci ?Bramburită-i guvernarea voastră ca și activitatea voastră politică și parlamentară.Greșiți pentru-că vă credeți a toate cunoscători și insultați pe oricine vine cu sugestii.Dacă unele legi le credeți proaste ar trebui să vă asumați și răspunderea pentru-că voi ați făcut acele legi.De la statul paralel,la protocoale SRI aruncate de voi în spațiul public și primite ca mizerii de la protestatari,nimic nu v-ați asumat.Au procedat ilegal procurorii?Sunt vinovați că au aplicat niște legi făcute de voi și pe care le declarați acum proaste?Hai răspunde și răspundeți și ție,nu te doare imbecilitatea unor declarații făcute de reprezentanții puterii?
  • +12 (12 voturi)    
    Procedura (Luni, 8 octombrie 2018, 19:02)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "ministrul propune, CSM da aviz şi preşedintele aproba, dar poate refuza o singura data"
    A se citi: ministrul propune, CSM da aviz, nu se tine seama de acest aviz, şi preşedintele (ales de intreaga populatie cu drept de vot) e obligat sa aprobe propunerea ministrului (numit politc). Daca va refuza sa o faca, il va obliga CCR (mai mult sau mai putin politizata). Ca sa ne aratam generosi ii dam dreptul sa refuze o data numirea noastra, caci, avem, oricum, mai multi candidati in joc de glezna care pentru o functie accepta orice forma de servilism.

    Uita cat de echidistanti si de apolitici sunteti.
  • +11 (11 voturi)    
    Eronat (Luni, 8 octombrie 2018, 19:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Parlamentul poate face cate propuneri vrea, dar presedintele poate respinge numai o data: asta inseamna ca parlamentul, care are reprezentativitate mai mica decat presedintele, poate impune de facto presedintelui pe cine sa numeasca.
    Nu merge asa, tov. spion rus Tariceanu.
  • +10 (10 voturi)    
    tariciene,faci din ce in ce.... (Luni, 8 octombrie 2018, 19:04)

    gigiN [utilizator]

    ...mai bine pe prostul."Legile"voastre nu au nimic in comun cu o justitie independent !!!
    Ps Eu nu cred ca te faci,chiar esti....
    • +8 (8 voturi)    
      tariceanu (Luni, 8 octombrie 2018, 19:49)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu cred ca face pe prostul ....
      • +4 (4 voturi)    
        N-as zice.Repetent a fost in facultate.... (Luni, 8 octombrie 2018, 22:14)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        In liceu era mereu corijent. Cu tot ajutorul pe care i-l oferea tatal natural, securistul Amadeo Lazarescu.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce mizerabil (Luni, 8 octombrie 2018, 19:15)

    Radub1000 [utilizator]

    Pai e clar. Modificarea cu refuza o data e anticonstitutionala. Presedintele e considerat neutru politic indiferent din ce parte politica a provenit pentru ca este singurul ales direct de toata populatia! Deci ati incalcat constitutia in procedura de numire a procurorului general si in procedura de recuzare a sefului DNA. Asa ca va trebuie sa anulati aceste magarii anticonstitutionale domnule playboy de cea mai joasa speta!
  • +10 (10 voturi)    
    “Chestiuni tehnice ori optiuni politice”? (Luni, 8 octombrie 2018, 19:20)

    grunespferd [utilizator]

    Cine spune asta? Tariceanu. Cu asta ne-am dumirit. Cu alte cuvinte, fac tot cum ii taie capul, Tariceanu nu “vede” motive sa schimbe ce nu are chef, e o chestiune de “optiune politica” sa scapi hotii si borfasii de puscarie.

    Ei bine nu, nu e, daca vrei sa ramai in UE.
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Luni, 8 octombrie 2018, 20:02)

    jaoju [utilizator]

    asta-i mai urat ca daddy
  • +3 (3 voturi)    
    minte (Luni, 8 octombrie 2018, 20:26)

    Ilidia [utilizator]

    Martafoiul, daca nu bate campii, atunci minte cu bunastiinta...
  • 0 (0 voturi)    
    „Eu am stat şi am recitit raportul preliminar” (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:52)

    hic sunt leones [utilizator]

    Și eu am citit mai multe fișe tehnice ale unui televizor însă, nefiind electronist și nepricepându-mă la fizică, mi-a fost imposibil să înțeleg ce-i cu tranzistorii aceia.

    Dar dacă dl Tăriceanu ne zice că opinia Comisiei este una politică, poate că ar trebui și noi să interpretăm opiniile Curții Constituționale tot în notă politică și să le ignorăm.
    Ce-ar fi?