Paul Stănescu: Participarea scăzută la referendum este un eșec pentru toată societatea românească

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 15:11 Actualitate | Esenţial


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Vicepremierul Paul Stănescu a spus luni că ”trebuie făcută o analiză” pentru a vedea care este cauza pentru prezența atât de mică la referendum, adăugând că ”e un eșec pentru toată societatea românească”, nu numai pentru PSD.

Întrebat dacă Liviu Dragnea ar trebui să își asume eșecul pentru referendum, a spus că ”Nu pot să vă răspund la această întrebare”, acesta subliniind că pur și simplu oamenii au refuzat să vină la vot. 

În total, la referendum au votat 3.778.716 persoane, respectiv 20,96% din numărul de votanți. Pentru validarea referendumului era nevoie de un prag de 30%.


















3252 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    sau Rezultatul referendumului (Luni, 8 octombrie 2018, 15:21)

    Kosmos [utilizator]

    este o palma data peste obrazul gros de tereschea a infractorului PSD-ist ?
    • +5 (7 voturi)    
      Rezultatul referendumului (Luni, 8 octombrie 2018, 16:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      este un esec pentru cei care l-au organizat si ptr cei care au indemnat lumea la vot. Principalul adept al referendumului este Liviu Dragnea, si esecul este in primul rand al lui. Pe locul doi se afla PSD_ul ca entitate ptr ca nu a reusit sa mobilizeze oamenii la vot. apoi vin in ordine alti sustinatori: alti oameni din PSD, Ludovic Orban, biserica.
      Principalul castigator este USR care a boicotat referendumul pe fata.
  • +15 (15 voturi)    
    Dai în mine, dai în fabrici și uzine. (Luni, 8 octombrie 2018, 15:25)

    bilbofil [utilizator]

    Nu mai confunda poporul cu gașca ta. Voi, colectiviști înapoiați ați eșuat istoric, voi sînteți expirați nu de ieri de azi, ci de 30 de ani. Ați încercat să vă salvați învrăjbindu-ne pe tot soiul de teme false, luînd în deșert civismul, iubirea de patrie și acum credința „întregii societăți”, erijîndu-vă în majorități morale. Cine, voi, mă?!

    Auzi, la el: eșec pentru toată societatea românească! Rușine și valea de la guvernare și vezi să nu te pocnească ușa în spate!
  • +10 (12 voturi)    
    dinpotriva (Luni, 8 octombrie 2018, 15:27)

    levierul [utilizator]

    Romania da semne ca se desprinde de monstrii trecutului: BOR & PSD
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Luni, 8 octombrie 2018, 15:27)

    tirolez [utilizator]

    Cu judetul Romanati sau cum se chema cum a ramas? Sau nici pentru ala n-au venit? Alti bani aruncati si acolo. Ala nu e esecul personal al dnului Stanescu? De ce nu si-l asuma?
  • +10 (12 voturi)    
    e un esec pentru PSD si nu pentru Romania! (Luni, 8 octombrie 2018, 15:40)

    mike_the_hunter [utilizator]

    E un esec pentru PSD si nu pentru Romania! Nu mai credeti ca PSD=Romania. E un esec pentru Dragnea ,care ar trebui sa plece, sa isi rezolve probelemele in justitie.
    E un esec pentru BOR, nu pentru credinta.
    BOR nu trebuia sa faca campanie electorala.
    Un patriarh nu poate sa isi dea demisia ,dar Dv. si Dragnea ,da.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e asa. (Luni, 8 octombrie 2018, 21:19)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      E impotriva oricarei elementare logici. Patriarhul Daniel poate sa declare ca nu mai poate conduce in continare BOR-ul.
      Nu poti conduce ceva fara sa vrei. Doar nu o sa insiste episcopii ca mai intai Daniel trebuie sa moara. : -))
      Si Papa Benedict s-a retras pe motiv de varsta. Si Daniel poate sa faca acelasi lucru.
  • -8 (10 voturi)    
    Dar un triumf pentru cealalta societate (Luni, 8 octombrie 2018, 15:40)

    D-or [utilizator]

    De ce nu ati modificat intrebarea dupa ce ati auzit indignarea cetatenilor?

    De ce nu refaceti referendumul in conformitate cu initiativa societatii civile si nu anulati acest referendum fara niciun obiect?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:02)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Cine plateste? Dai tu banii?
      • -2 (2 voturi)    
        Cei care au stabilit buletinul de vot refolosibil (Luni, 8 octombrie 2018, 17:00)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        trebuie sa plateasca. Ar fi bugetul Parlamentului pe o perioada scurta, presupun.

        Si pot refolosi buletinele de vot nepersonalizate in functie de tema si gata stampilate la 10 referendumuri de acum incolo...
        • +1 (1 vot)    
          Si bugetul parlamentului (Luni, 8 octombrie 2018, 20:17)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          de unde vine, nea pesedistule ? Cate lucruri se puteau face pentru familiile romane sarace din cei j'de milioane de euro aruncate de un partid de penali, din buzunarele noastre (inclusiv al tau, postacule !) ? Pentru o minciuna ordinara, ca fura homosexualii copiii ? Pentru a face dintr-un partid de penali un partid "salvator" de familie, copii, natiune, lucruri de care nu-i doare nici in cot ?
    • 0 (2 voturi)    
      Iar cu „Alta intrebare? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:46)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Logic, ca oamenii să aibă probleme cu întrebarea ar fi trebuit să vină să voteze. Cei care au venit se pare că s-au descurcat și așa. Cei care nu au venit, nu au putut avea neclarități.

      Pe de altă parte, așa prevede legea:

      Un grup de cetățeni au propus Parlamentului un proiect de „lege de revizuire a Constituției”. Camerele parlamentului l-au adoptat cu modificări de formă și proiectul a fost publicat în Monitorul Oficial și a devenit public. Doar că pentru a „lege de revizuire a Constituției” nu este suficientă adoptarea de către parlament, mai este necesar și votul cetățenilor.

      S-a organizat deci un referendum, al cărui subiect a fost „legea de revizuire a constituției” astfel cum a fost adoptată de parlament. Întîmplător, de această dată legea revizuia un singur alineat. Dar o altă lege, tot de revizuire, din 2003, a modificat zeci de articole. Cum să sune atunci întrebarea? Cum să prevadă legea referendumului care este pentru toate legile de revizuire, nu doar pentru următoarea?

      Pe de altă parte, la intrarea în toate secțiile de votare, conform legii, au fost afișate modele de buletine de vot și, de asemenea textul complet și corect al legii supuse referendumului. Oricine a avut neclarități, a avut posibilitatea să și le lămurească pe deplin comparînd textul întrebării cu textul proiectului de lege.

      Eu cînd mă duc să iau salam de la hipermarket, mă gîndesc din timp cum vreau să fie și, dacă nu găsesc informația pe eticheta de la raft, citesc ambalajul, la nevoie scanez codul de bare și apoi decid ce cumpăr. Cu atît mai mult cînd este vorba de un scrutin, mă informez înainte: acum pe internet, înainte la secția de votare merg și văd cum arată buletinul și ce alegeri am, la ce pagină este ce vreau și la c e pagină ce nu vreau. Apoi, dacă am îndoieli, mai verific totul la intrarea în secția de vot.
      • +1 (1 vot)    
        Dacă nu vrei salam nu te duci. (Luni, 8 octombrie 2018, 18:11)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Așa și cu românii,nu au vrut referendum și nu sau dus să voteze.
      • 0 (0 voturi)    
        Am sa te rog (Luni, 8 octombrie 2018, 20:23)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        sa reproduci EXACT, pe comentariile de aici, daca stii pe ce ai pus stampila, CE SCRIE PE BULETINUL DE VOT ! Daca vrei si poti ! Si daca nu ai fost "stimulat adecvat", material sau verbal, sa te duci la vot !
      • 0 (0 voturi)    
        Si iti mai dau un sfat: (Luni, 8 octombrie 2018, 20:33)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        cand pui semnatura/stampila pe un document, ai grija ca pe ACEL document sa scrie EXACT ceea ce se cere a fi semnat/stampilat, nu pe unul auxiliar ! Valabil si pentru eticheta de pe salamul pe care-l cumperi, ca tu nu cumperi eticheta de pe raft si nici codul de bare !
    • +3 (3 voturi)    
      fiindca referendumul nu a fost despre familie (Luni, 8 octombrie 2018, 18:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ci despre puterea lui Dragnea.
      Puterea de a schimba legiel si chiar Constitutia cand vrea el. Puterea de a fi deasupra legii. Puterea de a fura cat vrea el la vot.
  • +3 (7 voturi)    
    vezi (Luni, 8 octombrie 2018, 15:45)

    andrei1232000 [utilizator]

    motivarea CCR despre neparticiparea la vot: este tot o optiune. La fel ca in Parlament: voturi pentru, voturi contra si abtineri!!! Astia cred ca prostesc lumea. Sau habar n-au despre cum se voteaza in Parlamentul pe care il conduc.
    Cat despre Dragnea, probabil ca se consoleaza in bratele junei dupa ce a facut praf o familie traditionala. Ca sa nu mai vorbim de Calin Anton Popescu Tariceanu care a facut praf 4-5 familii traditionale (cred ca nici el nu mai tine minte cate).
  • +3 (3 voturi)    
    citat (Luni, 8 octombrie 2018, 15:52)

    andrei1232000 [utilizator]

    Curtea Constituțională în decizia nr. 3/2012: „Exprimarea unei opţiuni politice poate avea loc nu numai prin participarea la referendum, ci şi chiar prin neparticiparea la acesta mai ales în situaţiile în care legislaţia relevantă impune un anumit cvorum de participare. În acest fel, se poate crea o majoritate de blocaj raportat la numărul cetăţenilor unui stat; în acest mod, cei ce aleg să nu îşi exercite dreptul la vot consideră că printr-o conduită pasivă îşi pot impune voinţa politică. Astfel, alegând să nu îşi exercite un drept constituţional, cetăţenii îşi văd realizate propriile lor convingeri prin neacceptarea, în mod indirect, a celor contrare. De aceea, neparticiparea la referendum, mai exact neexercitarea dreptului la vot, este tot o formă de exprimare a voinţei politice a cetăţenilor şi de participare la viaţa politică.”
  • +7 (7 voturi)    
    Sigur ca da (Luni, 8 octombrie 2018, 15:53)

    fat.cat [utilizator]

    Cand castigati e meritul vostru. Cand pierdeti e de vina toata societatea.
    Societatea romana nu a pierdut absolut nimic, dimpotriva, a castigat respect de sine prin palma pe care v-a dat-o pentru acest demers inutil.
    Sa va fie rusine, ipocritilor!
  • +4 (4 voturi)    
    cat % din 20 sunt pe liste suplimentare? (Luni, 8 octombrie 2018, 15:58)

    cris333 [utilizator]

    1. "...au răspuns cu „DA”..., au spus un categoric „Nu”. - Hai cu propaganda ascunsa in continuare.
    2. De unde au scos 520k galateni ca real daca mai e jumatate e bun.
    3. Decizia nr. 682 din 27 iunie 2012, Curtea Constitutionala a Romaniei atrage atentia ca "referendumul, indiferent de caracterul sau - decizional sau consultativ reprezinta o modalitate de exercitare a suveranitatii nationale".

    In 2009 se face un referendum pentru reducerea numarului parlamentarilor la 300 si s-au prezentat la vot peste 50%.
    C.C.R a validat rezultatul dar PSDul sfidand ca de obicei nu a fost de acord si de la 471, numărul de parlamentari români, nelimitat prin vreo lege, a continuat să crească prin efectele redistribuirii de scaune parlamentare de la alegeri si ajungand la 588. Cei doi capi ai mafiei politice Dragnea si Tariceanu nu au luat masuri pentru restructurare si eficienta legislativca nici acum, numarul parlamentarilor fiind de 465 la ora actuala.
    Poporul a intors spatele guvernului pentru mai multe lucruri care s-au adunat si a penalizat prin lipsa la vot .Se cheama ca raspunzi sfidarii cu sfidare. Si o va face in continuare de cate ori mafia politica va mai face referendumuri irelevante pentru situatia tarii, referendumuri cu care se pot deturna bani publici cu usurinta, indiferent ca tema e familia sau altceva.
    De ce nu se face reforma politica nici acum dupa atatia ani ?
  • +3 (3 voturi)    
    bre ma lasi??? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:21)

    ..13 [utilizator]

    A fost o vreme asa faina - numai de hoinareala si nu de boicotat serios, cu usile inchise, obloanele trase, familia traditionala....

    A dat dzeu si vremea buna si tot nimicutza - pentru ca miza a fost de nimicutza.

    Vina este in curtea Dvs. - numai ca nu are gura sa strige
  • +2 (2 voturi)    
    Renunță la funcție, vrem oamnei de calitate! (Luni, 8 octombrie 2018, 16:33)

    Entiu [utilizator]

    Domnule Savescu, se vede ca esti un om servil regimului? De ce vorbesti la plural?
  • +3 (3 voturi)    
    Paul,vorbești ca la colectiv. (Luni, 8 octombrie 2018, 16:58)

    asavreau [utilizator]

    Fură șefii și dau vina pe țărani.Nu mai este colectiv Paul și dacă nu sunteți capabili să vă asumați niște lucruri,plecați bă de la guvernare!Uite Paul,că tot ești în guvern și ar merita să știi,cum de au avut unii pe la niște secții de votare care au avut 300%prezență la vot,formulare de vot?Să nu-mi spui că sau tipărit 400% formulare față de numărul de votanți!Unele minciuni sunt atât de gogonate încât mă mir că nu pricepeți și voi că lumea nu le crede.
  • +4 (4 voturi)    
    Deci, dupa mintea PSD (Luni, 8 octombrie 2018, 17:00)

    tarabost [utilizator]

    Societatea e compusa din 20% buni si 80% rai.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba dimpotriva! (Marţi, 9 octombrie 2018, 3:13)

    Codruta N [utilizator]

    O fi ün esec"pentru EI! Dar pentru societatea romaneasca e un SUCCES! ;)