Șerban Nicolae: Rezultatul referendumului este o victorie a homosexualilor

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 13:52 Actualitate | Esenţial


Serban Nicolae
Foto: Facebook
Liderul grupului PSD din Senat, Șerban Nicolae, a scris luni pe Facebook că rezultatul referendumului pentru familie este ”o victorie a homosexualilor” și că de duminică seară ”dispozițiile Codului Civil ce definesc căsătoria ca fiind încheiată între bărbat și femeie sunt susceptibile de neconstituționalitate”.

”Rezultatul referendumului chiar este o victorie a homosexualilor. Nu pentru că ar fi majoritari. Ci pentru că majoritatea a urmat argumentele lor sau le-au acceptat cu indiferență. De ieri, dispozițiile Codului Civil ce definesc căsătoria ca fiind încheiată între bărbat și femeie sunt susceptibile de neconstituționalitate. Pentru că în Constituția României căsătoria se încheie „între soți”. Să vă dea Dumnezeu sănătate, tuturor!”, a scris Nicolae pe pagina sa de Facebook. 

Acesta a mai spus că nu e prima oară când susține o ”opțiune minoritară” și că ”de fiecare dată” a  ”eșuat în a-i convinge pe concetățeni că greșesc”. Cu toate acestea, spune Nicolae, ”niciodată nu am spus că poporul greșește. Pentru că așa ceva nu poți admite în legătură cu poporul căruia îi aparții. Pur și simplu, nu poți”.

”Mi se spune adesea, de bună-intenție, să văd ce vrea poporul. Să fiu în acord cu preferințele majorității. Nu pot și nu vreau să fiu așa. Spun și fac ceea ce cred că este corect și bun pentru oameni. Nu pot și nu vreau să fiu populist sau oportunist. Știu că „lăutarii politici”, cei care cântă ce vrea publicul să audă, pot câștiga mai ușor și, conjunctural, se bucură de simpatie. Dar asta nu înseamnă că fac bine. Și sigur nu sunt sinceri. Un conducător adevărat arată calea și ține direcția. Un oportunist incorigibil va profita de direcția mulțimii pe al cărei creștet se va instala confortabil.
Eu am să-mi reproșez la fiecare eșec că nu am făcut bine sau nu am făcut tot ce trebuia. Nu am nicio bucurie dacă mi se dă dreptate mai târziu. Am să spun și am să fac, în continuare, ceea ce cred că este corect și bun pentru poporul căruia îi aparțin. Chiar dacă nu sunt „în tendințe”. Sau, mai ales atunci!”, a mai scris Nicolae. 




















5119 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    PSD este un esec al Romanieie (Luni, 8 octombrie 2018, 13:54)

    levierul [utilizator]

    PSD este frana de mana uitata trasa de Romania in '89
    Romania va deveni un stat democratic, integrat in UE cand PSD va fi doar o amintire sumbra
    • +4 (4 voturi)    
      Uite și un pesedist care se bucură! (Luni, 8 octombrie 2018, 16:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Șerban Nicolae se bucură că referendumul nu este valid.
    • +6 (6 voturi)    
      Sper sa-l prinda vreo 2 homo la inghesuiala (Luni, 8 octombrie 2018, 19:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      pe dolofanul asta. Cine stie, poate o sa-i placa si dupa, isi schimba optiunile.
  • +33 (33 voturi)    
    Serban Nicolae (Luni, 8 octombrie 2018, 13:56)

    mitg [utilizator]

    Pe cand sofer la Uber?
    Nu prea se potriveste profilului, dar are experienta ...
    • +4 (4 voturi)    
      in afara de Serban Nicolae (Luni, 8 octombrie 2018, 16:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu s-a mai gandit nimeni sa atace Codul civil sa suspende articolul care spune ca, casatoria este actul consimtit intre un barbat si o femeie.
      Pana la urma bunul simt, uzantele, cutumele si obiceiurile sunt peste orice lege. Noi nu am avut traditie in a avea casatorii intre homosexuali si nu cred ca vom avea nici in viitor, indiferent ce cosmaruri are noaptea dl Serban Nicolae.
    • +7 (7 voturi)    
      uber? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu pelicanul?:D
  • +34 (36 voturi)    
    Nicolae. (Luni, 8 octombrie 2018, 13:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu. E o victorie a bunului simt care ii lipseste acestui mafiot lugubru
    • +4 (4 voturi)    
      asta mafiot??? (Luni, 8 octombrie 2018, 20:18)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      e un rromulan coclit .....si el si daddy, manda, volguta, ciordache... treziti-va ba odata au ajuns rromulanii sa faca legea in tara asta !!! urmariti ce le cere UE-ul, sunt directive europene antimafie si anti trafic de persoane, proxenetism pe care astia se fac ca nu le vad... si asta de 2 ani....
  • +22 (22 voturi)    
    redactia Hotnews (Luni, 8 octombrie 2018, 13:58)

    un domn [utilizator]

    va rog cereti la CNCD un punct de vedere in legatura cu declaratiile tovarashului Serban Nicolae !

    multumesc anticipat !
    • +6 (6 voturi)    
      pai... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:59)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      din cum au decurs lucrurile, rezulta ca toti cei care au absentat de la vot, caci ei sunt invingatorii in aceasta speta, sunt homosexuali...bravos natiune!... se gaseste cineva sa-l dea in judecata pe imbecilu' asta si sa ia si pielea de pe el?
  • +32 (38 voturi)    
    Cineva sa ii deseneze (Luni, 8 octombrie 2018, 14:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Cineva trebuie sa ii deseneze suinei care raspunde la numele de Serban Nicolae: nu a fost o victorie a homosexualilor, ci a fost o infrangere a unor oameni cu mentalitati obtuze, demne de evul mediu, improprii secolului 21.
    Cand CpF, PSD si corporatia BOR vor intelege ca omenirea evolueaza, nu involueaza, atunci vor reusi sa intre pe fagasul normalitatii.

    Ok, acum ca s-a terminat si cu referendumul: cum mai stam cu ancheta impotriva PSD, MAI si a Jandarmeriei in legatura cu faptele din 10 august?
  • +22 (22 voturi)    
    daca 20% au votat si 80% nu (Luni, 8 octombrie 2018, 14:08)

    torna_fratre [utilizator]

    inseamna dupa capul de dovleac al lui Serban ca cei 80% sunt homosexuali...
    are craniul ciur caci i s-a scurs creierul si nu mai gandeste...
  • +14 (14 voturi)    
    Referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 14:08)

    Arkantas [utilizator]

    Foaie verde Prastie !
  • +24 (24 voturi)    
    haha (Luni, 8 octombrie 2018, 14:08)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui sa fie fericit... nu era el obsedat de sex anal?!
  • +11 (11 voturi)    
    .... (Luni, 8 octombrie 2018, 14:10)

    tirolez [utilizator]

    Si mai zic unii ca PSD_ul n-a vrut, de-aia n-a trecut. La cat se agita cheliuta, asta, ala cu mitraliera, oamenii lui Dragnea adica, n-as zice.
  • +20 (20 voturi)    
    Iar sar PSD-istii sa spuna ca negru-i alb (Luni, 8 octombrie 2018, 14:13)

    Habermas [utilizator]

    si albu-i negru.
    Mai Nea Mistretzu, Romanii v-au tratat pe voi cu indiferenta.
    In caz ca n-ai inteles, Mistretzule, nu totul este despre sex in viata. Aici este vorba de viata personala si drepturile omului, iar astea nu se voteaza.

    Sau vrei sa vin eu si toti Romanii sa votam ce se faci tu cu nevasta?
  • +13 (13 voturi)    
    ! (Luni, 8 octombrie 2018, 14:17)

    jaoju [utilizator]

    mare om, mare caracter !
  • +11 (11 voturi)    
    Confuze primele declaratii PSD (Luni, 8 octombrie 2018, 14:19)

    Con_stan_tin [utilizator]

    de dupa referendum, directia catre munca aratata de electorat pare ca nu exista pe busola PSD.
  • -9 (9 voturi)    
    dpdv juridic, e corect (Luni, 8 octombrie 2018, 14:41)

    Andrei453530 [utilizator]

    Rezultatele referendumului au efecte juridice serioase, iar grupurile de lobby LGBT nu vor sta cu mainile in san, se vor prevala de cei 80% care au fost impotriva casatoriei naturale. Orice legiuitor trebuie sa tina cont de vointa poporului, asa incat legalizarea parteneriatului, casatoriei gay, adoptiilor, etc, vor merge de acum pe fast-forward.
    • +1 (1 vot)    
      pluta (Luni, 8 octombrie 2018, 20:58)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      Esti dus rau cu pluta...si bati campii.
    • 0 (0 voturi)    
      Căsătoria este exclusiv un act civil (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:35)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      altfel am găsi-o în natură, or eu nu știu să existe alt animal în afară de om care să se căsătorească.
  • -8 (12 voturi)    
    Este o victorie a ong-urilor lgbtq (Luni, 8 octombrie 2018, 14:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Homosexualii au piedut pentru ca acum vor fi discriminati chiar mai mult.
    Daca referendumul s-ar fi validat, toti incercau sa inteleaga un proces democratic.
    Invalidarea din cauza dezinformarii si a manipularii va crea reactii contrare extreme cand lgbtq va incerca sa penetreze cu forta, pe la usa din spate (pentru ca pe acolose pricep bine sa penetreze).
  • +4 (4 voturi)    
    in sfarsit, (Luni, 8 octombrie 2018, 14:49)

    mos ion roata [utilizator]

    are si N.S o victorie!
  • +6 (6 voturi)    
    Ar fi fost dacă (Luni, 8 octombrie 2018, 15:40)

    BEDE [utilizator]

    S-ar fi put spune că este o victorie a homosexualilor dacă 50% ar fi votat NU.
    Așa se dovedește doar eșecul PSD și al BOR.
  • +4 (6 voturi)    
    nu stie: (Luni, 8 octombrie 2018, 16:00)

    andrei1232000 [utilizator]

    Curtea Constituțională în decizia nr. 3/2012: „Exprimarea unei opţiuni politice poate avea loc nu numai prin participarea la referendum, ci şi chiar prin neparticiparea la acesta mai ales în situaţiile în care legislaţia relevantă impune un anumit cvorum de participare. În acest fel, se poate crea o majoritate de blocaj raportat la numărul cetăţenilor unui stat; în acest mod, cei ce aleg să nu îşi exercite dreptul la vot consideră că printr-o conduită pasivă îşi pot impune voinţa politică. Astfel, alegând să nu îşi exercite un drept constituţional, cetăţenii îşi văd realizate propriile lor convingeri prin neacceptarea, în mod indirect, a celor contrare. De aceea, neparticiparea la referendum, mai exact neexercitarea dreptului la vot, este tot o formă de exprimare a voinţei politice a cetăţenilor şi de participare la viaţa politică.”
  • +7 (7 voturi)    
    respect mai mult un... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:08)

    optiunea-2 [utilizator]

    -homesexual corect decit un politician hot-mafiot care fura bani de la batrini, copii si bolnavi;
    -respect mai mult un homesexual care are curajul sa'si asume identitatea decit un preot predator de copii, sau un preot care ia spaga cu orice ocazie;
    -respect mai mult un homosexual care are munca si'si plateste taxele la timp, decit politicienii hoti-mafioti care au datorii de milioane si se pling ca nu au bani de taxe
    etc etc.
    -homosexuallii exista, nu poate un articol de constitutie sa schimbe o realitate! nici hitler nici ceausescu nici stalin n'au reusit, chiar daca, poate, au incercat prin schingiuri, torturi, pedepse in siberia, etc... si noi facem acum la fel? ce sa le facem? sa'i ardem pe rug? a auzit cineva din psd de Liberte-Egalite-Fraternite? a auzit vreun popa de menirea de a apara pe cel slab si in minoritate? spiritul la noi este de intoleranta si nationalism desantat, am devenit noi un fel de stindard si standard mondial; toti, inclusiv olanda, japonia, uk, sud-coreea, germania, suedia, usa, canada, uruguai, etc/etc/ chiar si mexico au cazut in capcana asta, doar noi am devenit mai crestini decit papa de la roma (pina si papa ii sustine si ii respecta!)
    - romania-evu'mediu; din saracii europei cu politicienii cei mai mafioti, prosti si inculti din europa, dam noi lectii de democratie si lupta civica!
    - pai in europa, cind se 'vota' si lumea se lupta pentru Magna Carta, era prin 1200! este imposibil sa'mi imaginez daca psd si alti politicieni excroci existau pe la 1200; toti sefii-jmecherii-coruptii-hotii ar fi ajuns, atunci, pe rug... dar in 2018 e posibil sa existi in romania, o tara estica din balcani, si sa corupi alegatori cu o galeata, sticle de ulei, de faina si 2 pixuri... din pacate alegatorii au ramas cu pixu...
  • +4 (4 voturi)    
    Serban Nicolae Victoriosul. (Luni, 8 octombrie 2018, 16:32)

    Ponta [utilizator]

    Intr-adevar esti un victorios.
  • +6 (6 voturi)    
    Serban Nicolae-"crestinul" (Luni, 8 octombrie 2018, 16:41)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai stiam ca una din valorile crestine si europene este toleranta. Dl Nicolae crede ca spunand "Da" la referendum e un bun crestin!? Dragnea, Tariceanu, Voiculescu, Petre Roman, Iliescu sunt buni crestini dar fura tot ce le cade in mana si nu numai! In tot cazul ar trebui sa se interzica in familia traditionala sa practice primul cuvant din sloganul "Anti" PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur că un popor poate greși (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    Popoarele au greșit când au susținut sclavagismul, au greșit când au ucis evrei, au greșit când au dus războaie în numele făpturilor imaginare, au greșit când au votat cu deputatul auto, deputatul infractor și, nu în ultimul rând, când au votat cu senatorul idiot - lider de grup.