Adina Florea, propusă de Tudorel Toader la funcția de procuror șef al DNA, a primit aviz negativ din partea Secției pentru procurori CSM

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 13:28 Actualitate | Esenţial


Adina Florea, propunerea ministrului Justiției, Tudorel Toader, la șefia DNA a primit aviz negativ luni din partea Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Avizul este consultativ.

"În şedinţa din data de 8 octombrie 2018, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, cu majoritate, a avizat negativ propunerea ministrului justiției de numire în funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a doamnei Adina Florea, procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa", se arată într-un comunicat de presă al Consiliului Superior al Magistraturii, citat de Mediafax.

Surse din Consiliu au declarat pentru Mediafax că votul a fost de 6 la 1.

Hotărârea Secţiei pentru procurori va fi motivată şi transmisă Ministerului Justiţiei. 

Pe 27 septembrie, Secţia pentru procurori a CSM a decis amânarea audierii Adinei Florea, pe motiv că există o sesizare pe numele acesteia la Inspecţia Judiciară. Amânarea a fost decisă cu 4 voturi ''pentru'' şi 2 ''împotrivă''. Surse din CSM, citate de Agerpres, au precizat la acea dată că cele două voturi împotrivă au fost ale ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, şi vicepreşedintelui Consiliului, Codruţ Olaru.

În proiectul cu care a candidat la selecţia de la Ministerul Justiţiei, Adina Florea, consideră că, pe lângă lucrurile bune, în activitatea procurorilor anticorupţie din ultimii ani s-au înregistrat şi destule abateri de la rigorile statului de drept.

Adina Florea este procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa, în prezent delegată la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanţa.

Funcţia de procuror-şef al DNA a devenit vacantă după ce Laura Codruţa Kovesi a fost revocată. 



















11852 vizualizari

  • +58 (62 voturi)    
    aviz negativ! (Luni, 8 octombrie 2018, 13:29)

    qwerasdf [utilizator]

    i'auzi mai slugarele... preferata ta... pfff
    • +27 (33 voturi)    
      cu sau fara aviz, (Luni, 8 octombrie 2018, 14:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Gargamel tot o pune pe functie la DNA.
      Avizul e consultativ, de aia nu mai poate sluga ca a primit aviz negativ.
      • +21 (25 voturi)    
        nu o pune (Luni, 8 octombrie 2018, 15:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ci o propune.
        Iohannis poate să o respingă.
        Întrebarea este : ce paparudă de propunere va avea gargamel la tura următoare care, se pare că va fi și ultima iar Iohanis va trebui să o accepte?
        • -5 (19 voturi)    
          ghiocelul prezidential (Luni, 8 octombrie 2018, 16:31)

          muvis [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Iohanis ar trebui sa plece
          • +4 (8 voturi)    
            Serios? (Luni, 8 octombrie 2018, 18:49)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui muvis

            Logica fiind care?
            Deci n-ai nicio treaba cu slugarel, cu psd, cu legile strambe, asta-i problema ta?
            Sau e problema psd ?

            Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
          • 0 (0 voturi)    
            Si Tariceanu sa vina presedinte interimer . . . (Luni, 8 octombrie 2018, 21:00)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui muvis

            Crezi ce vrea?
            Am mai avut si un presedinte discret.
            • 0 (2 voturi)    
              Pai tocmai ca am... (Marţi, 9 octombrie 2018, 9:39)

              muvis [utilizator] i-a raspuns lui ty

              M-am saturat de amenintarile ca daca pleaca Iohanis isi fac astia de cap mai mult decat isi fac.
              Iohanis nu face nimic, desi ar fi avut parghii sa impiedice mizeriile astea. Nici macar nu simuleaza.
              Nu stiu eu ce ar trebui facut, dar ar fi trebuit sa isi gaseasca parteneri mai inteligenti in partidele de opozitie (nu pnl) si in institutiile care au de-a face cu justitia.
              Dragnea are strategie, iar noi restul stam ca prostii si ne uitam ca n-avem cu cine.
              nu tine treaba cu slugarel. deciziile lui slugarel ar fi trebui anihilate. vezi ce se intampla la dna acum.
    • +24 (30 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Luni, 8 octombrie 2018, 15:32)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Iata ce likele propune mafia psd si alde sa conduca DNA-ul.
      Alina Florea trebuie nu doar sa fie respinsa, dar si data afara de la DNA pentru declaratiile sale favorabile mafiei psd si alde.
      Cum sa nu stie ce contin protocoalele ?
      Protocoalele au fost declasificate.
      Toata lumea le-a putut citi.
      A putut vedea toata lumea ca nu contin absolut nimic ilegal, absolut nimic neconstitutional, absolut nimic anormal.
      Protocoalele sunt simple documente tehnice, privind colaborarea dintre institutiile statului.
      Nu scrie nicaieri in protocoale sa fie falsificate probe, sa fie fabricate probe, sa fie arestati oameni nevinovati.
      Bica si Udrea au putut fi arestate in Costa Rica, pentru ca intre Politia Romana si Interpol exista niste protocoale.
      Se impune arestarea intregului grup infractional organizat psd si alde, la care au aderat sase judecatori corupti de la CCR, niste judecatori corupti de la ICCJ, niste judecatori corupti de la CSM, niste judecatori corupti de la Inspectia Judiciara, niste judecatori corupti de la Curtile de Apel si de la Judecatorii.
    • +24 (28 voturi)    
      Felicitări CSM. (Luni, 8 octombrie 2018, 15:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Adina Florea începuse să facă spume la gură criticând tot ce îl afecta pe Dragnea.
  • +45 (63 voturi)    
    Guvernul Dragnea 3 (Luni, 8 octombrie 2018, 13:31)

    un domn [utilizator]

    NU prinde Craciunul 2018, implicit Adina se intoarce la Constanta

    Alegerile Anticipate vor matura P$D din Parlamentul Romaniei

    Proclamatia de la Timisoara se Inseraza in Constitutie !

    BORuu va fi Impozitat Corect - pe active !

    si multe alte vesti bune !
    • +17 (27 voturi)    
      Poate ar fi momentul sa iesim masiv (Luni, 8 octombrie 2018, 13:51)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la proteste !! sa aratam ca ne pasa de banul public care in fapt este banul nostru! Sa transmitem un mesaj politicienilor sunt acolo sa serveasca tara sa ne servesca pe noi , DIN BANI NOSTRI!
      • -6 (10 voturi)    
        da (Luni, 8 octombrie 2018, 16:07)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        sa iesim sub lozinca: „SRI-ul sa traiasca / banii sa ni cheltuiasca!"
        • +3 (7 voturi)    
          Nu tu, (Luni, 8 octombrie 2018, 18:50)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          tu poti sa ramai in russia ta draga.

          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
        • +3 (7 voturi)    
          Pai avem de ales: (Luni, 8 octombrie 2018, 20:06)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          SRI-ul sa ne cheltuiasca banii, sau borfasii vostri sa ni-i fure. Mmmm, grea alegere.
        • 0 (2 voturi)    
          Ii cheltuieste Dragnea & Dancila pe un referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 21:03)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          inutil si nu raspunde nimeni. Doar nu a semnat nimeni pentru cei 40 milioane euro.
  • +43 (51 voturi)    
    am inteles (din alte parti) (Luni, 8 octombrie 2018, 13:33)

    liviu_ [utilizator]

    ca au fost 6 voturi impotriva ei si 1 vot pentru ... care pune pariu ca ala pentru panarama asta a fost a luiu slugarel?!

    evident slugarel a si declarat ca nu o sa tina cont de decizia CSM... scarba penala... o sa vina si vremea lui.,.. si oricum baiatu lui o sa fie femeie de serviciu dipa ca nu-l mai tine tati in brate!
  • +34 (40 voturi)    
    Hehe! (Luni, 8 octombrie 2018, 13:34)

    Rarara [utilizator]

    Lui Dragnea o sa-i cada si dintii de acum inainte (cati mai are)... ca mustata i-a cazut dupa referendum. He, he, he... vorba 'ceea.
  • +28 (36 voturi)    
    mda (Luni, 8 octombrie 2018, 13:39)

    dum_i [utilizator]

    Ciolanis, ori o respingi pe asta ori iti dai demisia.
    • +12 (16 voturi)    
      .... (Luni, 8 octombrie 2018, 13:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      exact, oricum n-au tupeu sa-l suspende. Cine vine la referendum?
  • +45 (49 voturi)    
    Vârf de lance al hotilor (Luni, 8 octombrie 2018, 13:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    CAm asta e Adinitza noastra. Complice al mafiolilor psd+alde (udmr inclus)
    • +17 (19 voturi)    
      Te rog (Luni, 8 octombrie 2018, 13:53)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu amesteca psd+alde cu udmr. Psd+alde sunt mafioti spre deosebire de udmr care sunt "maffiozok"
  • +20 (24 voturi)    
    . (Luni, 8 octombrie 2018, 13:57)

    Ingwar [utilizator]

    sa vedem care va fi pasul urmator a lui slugarel TT, va scoate oare de la naftalina alta persoana controversata ca sa o bage cu sila la sefia DNA ? sau pune o persoana integra ? imi pare ca sluga va alege a doua varianta
  • +20 (26 voturi)    
    adina florea (Luni, 8 octombrie 2018, 14:14)

    debrid [utilizator]

    sluga lui slugarel.
  • +14 (20 voturi)    
    . (Luni, 8 octombrie 2018, 14:28)

    Ingwar [utilizator]

    Adina Florea a zis-o tare de tot: cica nu a fost un procuror independent deoarece exista ierarhie si tre sa se supuna sefului dar nu legii, adica seful e mai presus de constitutie.. nu ma asteptam la asa afirmatii trasnite de la un candidat ce pretinde sa fie sef DNA. asta e banc, anecdot viu, probabil si pisica mea va ride in hohote daca va intelege sensul acestor cuvinte
  • +18 (24 voturi)    
    Pai cum altfel ! Cand vrei sa devii sefa DNA (Luni, 8 octombrie 2018, 14:45)

    Susufler0 [utilizator]

    mai trebuie sa gasesti macar un aspect pozitiv in activitatea procurorilor Directiei ! Ori ea, numai si numai critici.

    PS. Practic aceasta Ana Pauker a Procuraturii romane a fost o portavoce a Ministrului Justitiei si o compilatoare orala perfecta a Latrinei 3 si a lui Guitza TV !

    Asa nu se poate ! ;)
  • -15 (17 voturi)    
    Stati flexati! (Luni, 8 octombrie 2018, 15:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si Kövesi a primit aviz negativ de la CSM pentru primul mandat de Procuror General.

    Oricum o va respinge si Iohannis. Si apoi Tudorel Toader va face a doua propunere.
    • +5 (11 voturi)    
      Care Tudorel? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Care Toader?
      Tu nu pricepi ce inseamna Octav Bancila-1907 2.o ?
  • +1 (3 voturi)    
    Da? (Luni, 8 octombrie 2018, 19:22)

    tarabost [utilizator]

    Atunci sa-l propuna pe tatal doamnei, pare destul de priceput la organizare.