Liviu Dragnea, din nou în fața instanței. Curtea Supremă începe astăzi judecarea apelului în dosarul angajărilor fictive

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 7:32 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Primul termen în apelul din dosarul lui Liviu Dragnea, în care a fost condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare, are loc luni, la Înalta Curte de Casație și Justiție. În acest dosar, pentru fosta sa soție, Bombonica Prodana, au fost retrase acuzațiile pentru că a achitat prejudiciul, transmite Mediafax.

Magistraţii instanţei supreme l-au condamnat, în luna iunie, pe Liviu Dragnea, la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare în procesul angajărilor de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman, în care e acuzat de instigare la abuz în serviciu.  

Decizia de condamnare a fost luată de doi dintre cei trei judecători ai completului. Al treilea a votat pentru achitare.  

În motivarea deciziei de condamnare, magistrații de la ÎCCJ arată că liderul PSD a adoptat o conduită nelegală, antisocială şi imorală în dezacord cu rangul demnităţii publice deţinute.  

"Inculpatul Dragnea Nicolae Liviu, prin instigarea inculpatei Alesu Floarea de a-şi încălca atribuţiile de serviciu, în sensul menţinerii în funcţie a celor două angajate, Botorogeanu Adriana şi Stoica Anisa Niculina, cunoscând că acestea nu se prezintă la serviciu şi îşi încalcă atribuţiile de serviciu prevăzute în contractul individual de muncă şi fişa postului, nu a făcut decât să adopte o conduită nelegală, antisocială şi imorală, în dezacord cu rangul demnităţii publice deţinute, cu gradul de reprezentare şi cu încrederea oferită de cetăţeni în procesul electoral, fapt care a condus la o atingere a prestigiului funcţiei exercitate şi a bunei desfăşurări a relaţiilor sociale din cadrul instituţiilor publice", se arată în motivarea judecătorilor. 

Magistraţii au mai spus că gradul de pericol social al faptelor este evidenţiat de "modul în care funcţionari din cadrul instituţiilor publice, încălcându-şi obligaţiile de serviciu, acceptă să săvârşească fapte de natură penală sub diferite pretexte, lăsându-se influenţaţi şi intimidaţi de modul în care un preşedinte de Consiliu Judeţean înţelege să-şi exercite autoritatea, puterea şi influenţa în scopuri nelegale".  

Apelul este judecat de Completul 1, condus de vicepreşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), judecătorul Ilie Iulian Dragomir, potrivit portalului Înaltei Curți de Casație și Justiție. Membrii titulari ai completului de judecată sunt judecătorii: Neniţă Simona Cristina, Grădinaru Daniel, Dragomir Florentina și Lefterache Lavinia Valeria, iar supleanți sunt judecătorii Cobzariu Maricela, Enescu Dan Andrei, Şelaru Valentin Horia și Cerbu Silvia.

















2749 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    #zececufelicitari pentru Livache ! (Luni, 8 octombrie 2018, 7:34)

    un domn [utilizator]

    Asa Sa Ii Ajute Dumnezeu !
    • +3 (3 voturi)    
      Zeceanicuexecutare pentru moroiul (Luni, 8 octombrie 2018, 9:00)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ai vrut să spui e fapt, așa-i?
      • +2 (2 voturi)    
        Pai cum altfel? (Luni, 8 octombrie 2018, 9:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ZECEcufelicitari este suficient ca Nepoata sa isi dea seama de gresala ei + eliberarea Romaniei de Un Cariat ! ( dintzii sunt Oglinda Mintzii)
  • -17 (21 voturi)    
    conduita (Luni, 8 octombrie 2018, 7:41)

    gpavel [utilizator]

    nu cred ca poti condamna pe cineva pentru conduita:
    "a adoptat o conduită nelegală, antisocială şi imorală în dezacord cu rangul demnităţii publice deţinute.",formularea e cel putin nefericita,sau e facuta pentru"salvarea lui dragnea",poti condamna doar pentru fapte dovedite cu martori si dovezi materiale!
    • +3 (3 voturi)    
      ...stai linistit... (Luni, 8 octombrie 2018, 8:05)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      ...că nu pe baza paragrafului reprodus l-au condamnat: faptele sunt dovedite și sunt și martori!

      Nu strică deloc nici caracterizarea că „a adoptat o conduită nelegală, antisocială şi imorală în dezacord cu rangul demnităţii publice deţinute”, doar că e prea elegantă pentru licheaua asta!
    • +4 (4 voturi)    
      postacii pesedisti... (Luni, 8 octombrie 2018, 8:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      umbla cu jumataate de adevar...
      aia face parte din cateva pagini in care se justifica decizia... si tu redai o propozitie...

      serios, ai vazut ca nu mai tine scoala de manipulare kgb! schimbati placa!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu contează ce crezi tu, (Luni, 8 octombrie 2018, 8:58)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Important este ca Draknea să putrezească în pușcărie.
    • +1 (1 vot)    
      Martorii au Spus, Inclusiv Bombonica! (Luni, 8 octombrie 2018, 9:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Aceasta din urma intzelegand Gravitatea Faptei A platit prejudiciul !
    • 0 (0 voturi)    
      conduita (Luni, 8 octombrie 2018, 9:19)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      e vorba printre altele de conduita nelegala, nu ca nu a fost politicos si nu a dat buna ziua.
  • +1 (1 vot)    
    Tocmai bine! Dar ce urmează? (Luni, 8 octombrie 2018, 8:02)

    BEDE [utilizator]

    Așa, deci referendumul a fost un test pentru popularitatea PSD. Marko Bella a indicat maghiarilor să nu participe la referendum. ALDE nu prea am auzit să se fi implicat... Legea offshore nu a fost validată în forma dorită de Dragnea... Tudorel a tergiversat cât a putut să ia măsurile dorite de Dragnea cu privire la amnistie și grațiere, deși a cam decapitat DNA-ul și a afectat grav independența justiției. Ce urmează acum? Probabil că va fi sacrificat Dragnea pe altarul justiției ca, într-o oarece măsură, să fie mulțumite masele că se mai face și ceva justiție, iar restul penalilor vor scăpa. Cred că sunt destui din PNL cărora le convine ceea ce s-a făcut cu justiția. Sacrificându-l pe Dragnea probabil că PSD va mai crește ca popularitate. Poate că va avea 25%.
    Am impresia că, la următoarele alegeri, va fi cam ca în Estonia, unde nici un partid nu are peste 30% din voturi, dar partidul pro-rus este primul ca număr de voturi. Cred că va fi tot PSD pe primul loc ca partid individual. Probabil vor câștiga mult Cioloș și USR, dar nu vor putea face un guvern fără PNL și UDMR: o mare coaliție, Cioloș fiind "expertul" în a conduce un guvern de coaliție... Va mai intra PMP în parlament? Dar ALDE?
  • +3 (3 voturi)    
    asta nu mai iese din puscarie (Luni, 8 octombrie 2018, 9:04)

    rov [utilizator]

    cand armata finalizeaza dosarul din 10 august - apar si alte acuzatii
    plus fraudele fiscale din teldrum...