Orban: Dacă nu se adună cvorumul, este vina lui Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 13:19 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Preşedintele PNL Ludovic Orban susţine că deplânge implicarea "total neoportună şi nesinceră a PSD şi a lui Liviu Dragnea" în referendumul pentru familie, argumentând că, dacă nu se va aduna cvorumul pe tema modificării Constituţiei, este vina exclusiv a faptului că "liderul social-democrat a încercat să confişte această acţiune", potrivit Agerpres.

"Vreau să spun câteva cuvinte despre modul în care s-a derulat campania de o parte şi de alta, respingând orice fel de exagerare din partea oricărui părţi. De asemenea deplâng implicarea total neoportună şi nesinceră a lui Liviu Dragnea şi a PSD în acest referendum şi le spun tuturor românilor că acest referendum nu este nici al PSD, nici al lui Liviu Dragnea, este un referendum care ne priveşte pe fiecare dintre noi şi este un referendum prin care decidem modul în care va funcţiona familia, dacă va funcţiona sau nu în sensul creştin, în sensul moralei creştine. (...) N-ar trebui să îşi asume nimeni acest lucru. Sigur că pe tot ce pune mâna Dragnea se ofileşte, se compromite sau se distruge. Dacă nu se va aduna cvorumul pe această temă în care opinia majorităţii zdrobitoare a populaţiei este bine cunoscută, pentru că s-au făcut foarte multe sondaje, este vina exclusiv a faptului că Dragnea a încercat să confişte această temă în interes propriu şi că a determinat foarte mulţi români să nu vină la acest referendum numai pentru a nu-i face un serviciu lui Dragnea", a declarat Orban, după ce a votat la şcoala gimnazială nr.1 din Dobroeşti.

El a apreciat că cei care încurajează cetăţenii să nu meargă la vot nu fac un bine democraţiei.

"Vor urma şi alte referendumuri, poate facem modificarea Constituţiei să introducem 6 % din PIB în bugetul pentru educaţiei, poate facem referendumuri pentru a introduce în Constituţie iniţiativa cetăţenească de integritate în exercitarea funcţiei publice. Orice fel de campanie care este făcută împotriva exercitării dreptului de vot al cetăţenilor nu face bine democraţiei. Resping orice politizare de o parte sau de alta. De asemenea, pe orice temă importantă din societate noi nu trebuie să ne stabilim poziţiile în funcţie de poziţiile PSD şi ale lui Liviu Dragnea. Dacă Liviu Dragnea se bate cu cărămida în piept, nu înseamnă că noi trebuie să ne facem musulmani sau dacă Liviu Dragnea spune că apără pădurile virgine, nu trebuie să punem mâna pe secure şi să tăiem pădurile. Dacă Liviu Dragnea spune că susţine cota unică de impozitare, nu trebui ca noi să ne apucăm să susţinem cota progresivă de impozitare.
Pe fiecare temă, fiecare cetăţean trebuie să se raporteze în conformitate cu propriul discernământ, cu propriile convingeri, cu propria conştiinţă", a adăugat Orban.



















2419 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Si fratele de suferinta a lui Dragnea (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:22)

    Casargoz [utilizator]

    Fara Orban Dragnea nu putea castiga cu 40% alegerile.
    Si dupa manifestari nu este liberal, este un opozant de catifea foarte comod pentru PSD. Ar putea s-si dea demisia din PNL si sa conduca partidul conservator, daca il lasa voiculescu.
    • +4 (6 voturi)    
      A castigat cu garofita Alina Gorghiu, nu cu Orban (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      "Fara Orban (VIRGULAAAAAAAA !) Dragnea nu putea castiga cu 40% alegerile."
      =================

      A castigat cu garofita Alina Gorghiu, nu cu Orban. Pe bune; daca nu crezi, citeste un pic!
      Dar cumva suntem de acord: cu Orban merge peste 50%. ;-)
      • -1 (1 vot)    
        Garofita (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:17)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        A fost atat de prezenta doamna de care discutai ...
        Incat am uitat complet de ea. Si cred ca nu intamplator. Ca in bancul acela: orban seaman cu psdist doar ca e mai prost. Si asta nu e o lauda pentru PSD.
  • +9 (13 voturi)    
    Orban si Dragnea (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:23)

    un domn [utilizator]

    Doua Catastrofe care Conduc Romania pe Contrasens! Iar noi ne amuzam....
  • +10 (16 voturi)    
    Se vede dragostea lui Orban pentru PSD, (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:31)

    2087 [utilizator]

    incearca sa protejeze PSD-ul de influenta nefasta a lui Dragnea.

    Orban asteapta sa cada Dragnea ca sa faca USL 2.0 si sa ne subjuge din nou.
  • +13 (17 voturi)    
    Bine Orbaaaan (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:34)

    Vylasmsz [utilizator]

    Macar stiu sa nu iau in calcul nici PNL la urmatoarele alegeri. Ramane USR sau RO100
  • 0 (10 voturi)    
    Asta trebuie prasit ! (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:36)

    newlook [utilizator]

    Asta trebuie prasit !

    Atat de prost si totusi...cuvanta!

    De e vara, de e toamna, de e tsunami, daca nu e tsunami, daca ninge, ploua, e soare, seceta, eclipsa sau eruptie solara...de vina-i Dragnea !

    Aferim !
    • 0 (0 voturi)    
      de vina-i Dragnea ! (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Aferim !
  • +4 (8 voturi)    
    Nu-i asa de prost la o adica poporul care va ..... (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:46)

    Plagarus [utilizator]

    ...suporta, bey mandolina traitor in politica de 29 de ani DEGEABA
  • +9 (15 voturi)    
    la tomberon cu tine (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:48)

    Kosmos [utilizator]

    Coclitule..ai coalizat cu psd - ul toti anii astia
  • +7 (11 voturi)    
    De aia ai votat, mai Sica? (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:26)

    fat.cat [utilizator]

    Sa nu ramana Daddy fara cvorum? Halal sa-ti fie, mai liberalule!
  • +3 (3 voturi)    
    niste j'p'eguri astia de la pnl (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:14)

    qwerasdf [utilizator]

    cat timp o sa-i tineti in frunte pe imbecilii astia, de la mine nu vedeti niciun vot

    mai bine votez psd, macar de la astia stiu ce sa ma astept, dar pnl..

    pnl-ul sunt niste blatisti ordinari, niste fripturi si oportunisti, gata sa ti-o 'traga' oricand!
  • +1 (1 vot)    
    pnl a ratat inca o ocazie de a face opozitie (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:17)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dar nu a ratat ocazia de a demonstra ca usl traieste.
  • +1 (1 vot)    
    Orbane...... (Duminică, 7 octombrie 2018, 22:09)

    8736 [utilizator]

    .....esti un fariseu. Cere-te afara, papagalule!