​BEC Prezența la vot în prima zi a referendumului pentru familie a fost de 5,72%

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:30 Actualitate | Esenţial


Votare
Foto: Agerpres
Prezența la urne la referendumul pentru familie a fost la finalul primei zilei de vot de 5,72%, conform datelor prezentate sâmbătă seara de Biroul Electoral Central (BEC).

În total, până la închiderea urnelor (ora 21.00) au votat un pic peste un milion de alegători (1.046.583), dintre care 60,8% (636.435) în mediul urban și 39,2% (410.148) în mediul rural.

Prezență ridicată la vot s-a înregistrat în Bihor - 8,67%, Dâmbovița - 8,64%, Dolj - 7,78%, Mehedinți - 7,50% și Caraș Severin -7,33%.

Prezență redusă la vot a fost în Harghita - 2,22%, Covasna - 2,31%, Satu Mare - 3,45%, Maramureș - 3,71% și Tulcea - 3,93%.

În București procentul de prezență la referendum a fost de 6,50%.

La nivel național, votul pe listele suplimentare a însemnat 12,78%.

La secțiile de vot din străinătate s-au prezentat 45.797 de români, cei mai mulți în Italia (10.111), apoi Spania (7.661), Marea Britanie (6.206), Germania (4.161), Austria (4.095), Belgia (2.713), Franța (2.309), R. Moldova (1.486).






Date ora 19.00 ​Prezența la vot până la ora 19.00 a fost de 5,15%. În total, votaseră 942.381 de alegători, dintre care 578.301 (61,3%) în mediul urban și 364.080 (39,7%) în mediul rural.

Prezență ridicată la vot s-a înregistrat în Dâmbovița - 7,78 %, Bihor - 7,61 %, Dolj - 6,90 %, Mehedinți - 6,67 % și Caraș Severin -6,55 %. Prezență redusă la vot a fost în Harghita - 2,03%, Covasna - 2,11%, Satu Mare - 3,04%, Maramureș - 3,27% și Tulcea - 3,62%.

În București, procentul de prezență la referendum a fost de 5,88 %. 

La secțiile de vot din străinătate s-au prezentat 36.942 de alegători. 

Date ora 16.00 Până la ora de 16.00 votaseră 692.002 (3,78%) de persoane, dintre care 433.760 în mediul urban și 258.242 în mediul rural.

În topul prezenței au fost județele Bihor -3,53%, Dâmbovița- 5,35, Caraș Severin - 4,82%, Mehedinți - 4,81% si Dolj -4,81%.  La polul opus se situează Harghita - 1,55%, Covasna - 1,62%, Satu Mare -2,25%, Maramureș 2,44% și Mureș - 2,67%. 

În București, prezența la vot la referendum a fost de 4,42%. 

În străinătate, la referendumul pentru familie au votat, până la ora 16.00, 21.491 de români. Potrivit datelor BEC, în Italia au venit la urne 4.932 de persoane, în Spania - 3.656, în Marea Britanie -3.037, în Germania - 2.408, iar în Franța- 1.309. 

Date ora 13.00
 Prezența la vot la referendumul pentru familie a fost de 2,54%  până la ora 13.00, potrivit datelor prezentate de Biroul Electoral Central (BEC). În total au votat 464.668 de persoane, dintre care în mediul urban 292.556 și 172.668 în rural.

În topul prezenței au fost județele Bihor -3,66%, Dâmbovița- 3,47, Caraș Severin - 3,38%, Brăila - 3,17% și Mehedinți - 3,14%. La polul opus se situează Harghita - 1,01%, Covasna - 1,12%, Satu Mare -1,47%, Maramureș 1.64% și Mureș - 1,86%. 

În București, prezența la vot la referendum a fost de 2,88%. 

Date ora 10.00 La referendumul pentru familie votaseră, până la ora 10.00 de 0,97% dintre alegătorii înscriși în listele electorale, potrivit raportării Biroului Electoral Central. Peste jumătate dintre cei care votaseră erau din mediul urban. 

În total, până la ora 10.00, votaseră la referendum 177.941 de români, dintre care 100.860 (56,7%) în mediul urban și 77.081 în mediul rural.

În topul prezenției la referendumul pentru familie erau: Bihor -1,61%, Dâmbovița - 1,35%, Caras Severin - 1,35%, Olt - 1,31% și Mehedinți -1,24%. Cea mai scăzută prezență s-a înregistrat în județele Harghita - 0,34%, Covasna -0,47%, Satu Mare - 0,64%, Mureș - 0,67% și Maramureș - 0,67%.

În București prezența a fost de 0,85%.


Citeste mai multe despre   
















3982 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    daca o lasa la dospit peste noapte.. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    se face macar 25
    • +12 (14 voturi)    
      PSD mai e sustinut doar de membrii de partid! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 23:36)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Extrapoland rezultatele din aceasta seara la referendumurile anterioare, maine ar trebui ca la ora 18.00 prezenta sa fie in jur de 20%. Dar sa vedem ce fac Dragnea si ai lui peste noapte...
      Oricum, se confirma prabusirea in sondaje a PSD, care nu mai e sustinut decat de membrii de partid.
  • +9 (13 voturi)    
    Naspa (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:41)

    mihhaii [utilizator]

    Degeaba ziceti, nu se mai poate fura ca in codru ca acum cativa ani. Sunt prea putini fata de cat ar trebui, dispusi sa riste puscaria pentru un referendum fara sens.
    Referendumul nu trece sau trece la limita . Oricum ar fi este un esec rasunator
  • +11 (13 voturi)    
    Vii nu prea au impresionat.. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:43)

    Muncitoru [utilizator]

    hai cu mortii!Sa avem 20% maine la 10,100% in o cincime de tara macar!

    Dupa aia facem referendum impotriva mortilor-votanti si o sa participe toti,pana si homosexualii!Pace fie pe pamant :))
  • +10 (12 voturi)    
    HA..HA...HA..HA... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:43)

    kent8 [utilizator]

    S-a dezumflat gogoasa asta cu referendumul. Daca nu cumva necromantul scoate jumate din mortii Romaniei sa voteze duminica, putem spune ca referendumul e kaput.
    • +6 (8 voturi)    
      Luni ar trebui sa fie si Necromantul Kaput (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kent8

      Oricum, sunt semne buna ca psd nu mai e ce a fost.
  • +8 (12 voturi)    
    Ha (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:53)

    jcjc [utilizator]

    Pînă la urmă s-ar putea să nu voteze nici toți ăia de-au semnat ințiativa CPF-ului.
    • +2 (2 voturi)    
      iti dai seama ca jumate din ei nu stiau (Duminică, 7 octombrie 2018, 6:24)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

      ce au semnat , ca le-a spus parintele sa semneze.
  • +8 (10 voturi)    
    In mod normal, referendumul nu va fi validat! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 23:13)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Extrapoland rezultatele din aceasta seara la referendumurile anterioare, maine ar trebui ca la ora 18.00 prezenta sa fie in jur de 20%. Dar sa vedem ce fac Dragnea si ai lui peste noapte...
  • +5 (5 voturi)    
    hai la referendum! (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:11)

    NuSuportProstii [utilizator]

    ia referendum neamule, lovi-v-ar foamea de referendum! posibil ca si-au revenit toti pesedeii de nu voteaza pentru scumpul si cutezatorul parinte?
  • +3 (5 voturi)    
    Nu e nicio problema! (Duminică, 7 octombrie 2018, 1:03)

    Klaus_ [utilizator]

    Chiar daca sambata au fost doar 5.7%, pana duminica dimineata la 7:00 o sa fie prezenta 25.7%. Ca vin mortii din Teleorman, ca voteaza babele din Ialomita in toate judetele din Ardeal, ca numara de 5 ori fiecare buletin de vot... nu conteaza. Familia traditionala va castiga! Asa ca homosexualii sa faca bine sa nu-si mai doreasca sa-l infieze putin pe copilul lui Dragnea, ca nu vor reusi.
    • -4 (4 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 7 octombrie 2018, 4:26)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Il inteleg pe Mihai Nesu ca voteaza DA. A trait in Olanda si s-a lamurit care e treaba cu "drepturile" homosexualilor.
  • +3 (5 voturi)    
    mda... (Duminică, 7 octombrie 2018, 1:13)

    liviu_ [utilizator]

    rezolva dacnea procentu noaptea asta; inviati ostenii mei! inviati si votati pentru familia traditionala! de cate ori trebuie, casa iasa prezenta la vot!
  • +2 (4 voturi)    
    Dracnea este foarte CURAJOS! (Duminică, 7 octombrie 2018, 2:19)

    Robin_W [utilizator]

    ... pentru ca se pune rau cu homesexualii chiar inainte de a intra la "beciul domnesc"...
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha (Duminică, 7 octombrie 2018, 3:56)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    În Teleroman se merge cu urna mobilă prin cimitire!
  • +2 (2 voturi)    
    OAMENI BUNI, VOTATI! (Duminică, 7 octombrie 2018, 5:38)

    voinicu [utilizator]

    Credeam ca romanii s-au speiat ca vin homosexualii soroisti si le iau copii si vor merge la vot cu mic cu mare.
    Se pare cu nu au pus botu la vrajeli.
    Eu vreau sa le atrag atentia oamenilor ca daca nu merg la vot au sa il bage astia pe dragnea la puscarie.
    Nu e pacat de asa mindrete de barbat si frumos si destept si priceput sa ajunga la puscarie?
    Ce-o sa se intimple cu fetisoara aia care-i sade alaturi - cum va mai forma ea o familie traditionala?
  • +3 (3 voturi)    
    udmr e pe faras daca nu iese din hazna (Duminică, 7 octombrie 2018, 6:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai pupa parlamentul