​Viorica Dăncilă: Avem o problemă legată de forţa de muncă, trebuie să convingem românii să se întoarcă în ţară

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:03 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Agerpres/EPA
Prim-ministrul Viorica Dăncilă, aflată sâmbătă într-o vizită în judeţul Vrancea, a declarat că România se confruntă cu problema forţei de muncă, în special cea calificată, şi a punctat că este important ca românii plecaţi în străinătate să fie aduşi acasă, transmite Agerpres.

"Trebuie să recunoaştem acolo unde avem probleme. Avem o problemă legată de forţa de muncă. Am dat un act normativ pentru a avea mai multă forţă de muncă în România. Avem nevoie de forţă de muncă calificată, de aceea am introdus şi învăţământul dual, pentru avea calificarea necesară. (...) Este important pentru noi să aducem românii acasă şi cred că acest lucru l-am reuşit în domeniu medical. Mă refer la medici, unde am crescut salariile la 3-4.000 de euro, salarii destul de mari şi nu numai că nu au mai plecat medici, dar (...) o parte din medici s-au reîntors în România", a spus premierul.

Ea a adăugat că, pentru a rezolva problema forţei de muncă în domeniul medical, a fost crescut numărul medicilor rezidenţi.

"Un alt act normativ pe care l-am aprobat chiar săptămâna trecută este legat de medicii rezidenţi, unde am crescut de la 4.000 de locuri la 5.415 locuri", a mai spus Viorica Dăncilă.

Potrivit acesteia, creşterea nivelului de trai şi a salariilor îi poate convinge pe o parte din românii plecaţi să se întoarcă acasă.

Viorica Dăncilă s-a aflat, sâmbătă, într-o scurtă vizită la Focşani, la Festivalul Viei şi Vinului "Bachus 2018", unde a vizitat standurile producătorilor de vinuri, dar şi pe cele ale meşterilor populari care îşi prezintă creaţiile în cadrul Târgului Naţional al Meşterilor Populari din Piaţa Unirii.



Citeste mai multe despre   


















1399 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Noaptea mintii! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:18)

    blackbeard [utilizator]

    "Am dat un act normativ pentru a avea mai multă forţă de muncă în România. (...) Este important pentru noi să aducem românii acasă şi cred că acest lucru l-am reuşit în domeniu medical. Mă refer la medici, unde am crescut salariile la 3-4.000 de euro, salarii destul de mari şi nu numai că nu au mai plecat medici, dar (...) o parte din medici s-au reîntors în România"

    Cu niste japite penale si incompetente la putere, la guvernare, nu se mai intoarce nimeni.

    "3-4000 euro, salarii destul de mari".. Bai, te doare capul cand urmaresti ce mizerii debiteaza prostii astia. Sunt o groaza care abia castiga atat intr-un an calendaristic! Dar asa este, "bugetarii de lux" gasesc absolut normale salariile astea. Chiar mici.
    • -3 (7 voturi)    
      Criza doctorilor a fost și este un fals! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 23:11)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

      La momentul când s-au mărit salariile cadrelor medicale, în Martie 2018, spitalele gemeau de doctori. Erau prea multi pentru prea putini pacienți. Nu exista nici o criza.

      O decizie nejustificata de absolut nimic i-a transformat pe doctori din oameni cu bani în putrezi de bogați, nababi.

      3000 - 4000 Euro net / luna înseamnă 36000 - 48000 Euro/an. Cu banii aceștia doctorii își cumpără câte un apartament nou nouț lângă stație de metrou în București la fiecare 2 ani.

      Ce fac de acești bani, ca 90% din medici sunt incompetenți ajunși cu relații în spitale din orașe mari, sunt persoane care fac figurație și nu ajuta pe nimeni cu nimic, mai mult încurcă pacienții.
      • +5 (7 voturi)    
        sanatosi tun.. (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Nu stiu pe unde umbli tu, dar eu vad o tara bolnava la propriu si la figurat. In primul rand, este o criza de spitale, apoi o criza de personal calificat.
  • +16 (16 voturi)    
    Pune jandarmii pe ei! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:21)

    asavreau [utilizator]

    Cu tunuri cu apă,gaze lacrimogene,pulane și să vezi cum vin acasă.
    • +4 (4 voturi)    
      ar trebui (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      să se autodesființeze ca partid, iar membrii acestuia, în special cei din așa zisa elită, să se ascundă în cele mai adânci văgăuni.
      Înainte de asta, ar trebui să bage la ani grei de închisoare toți hoții, să-i trimită la muncă cinstită, după capacitățile reale, pe toți sinecuriștii, piloșii și ”nepoții”, să klase economia să se dezvolte. Astfel, peste vreo 10 ani, condițiile din România vor deveni atractive pentru proprii ei cetățeni, inclusiv pentru cei plecați la muncă în străinătate.
  • +15 (21 voturi)    
    Ei nu (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu toti românii sunt prosti si incompetenti ca tzatza VV drancila. Au pleacat si au scuipat in urma scârbiti ca sa scape de Ciuma Rosie care a distrus Romania si a jefuit-o ca sa se imbuibe ei. O tara condusa de un GUVERN al hotilor in frunte cu o ANLAFABETA INCOMPETENTA nu are nici un viitor. Plus ca daca protestezi iei bastoane pe spinare sau gaze in plamani de la jandarmeria = militia comunista, sluga hotilor si a mafiotilor.
    • +15 (15 voturi)    
      Exact, nimeni nu vrea sa fie condus de hoti (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:33)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mai ales ca in Romania is si analfabeti prosti. De ce ai veni in tara sa te jumuleasca niste tzoape si golani iar daca o sa protestezi, ceea ce e normal cand esti exploatat ca in Evul Mediu, ei or sa te gazeze sau o sa iti rupa spinarea cu pulanele???
  • +14 (14 voturi)    
    dovada imbecilitatii supreme.. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:01)

    sareta [utilizator]

    Cum adica sa convinga romanii sa vina acasa ?Peste 5 milioane de sclavi ai ciumei vor veni imediat ce scoateti tara din UE ....Simplu, ce atatea rugaminti !
  • +7 (7 voturi)    
    Păi, ... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:04)

    AEV [utilizator]

    Păi, dacă îi vreți acasă pe românii plecați, cumpărați urgent pentru MI cantități suplimentare de gaze de toate tipurile, mașini cu jet ”anti-protestanți”, bulane clasice și electrice cu șocuri etc., etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca ii roaga Viorica sa se intoarca (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:10)

    tarabost [utilizator]

    e clar, o sa se inghesuie la avion :):):)!
  • +5 (5 voturi)    
    hehehehehehe (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:43)

    Mazata [utilizator]

    Hai roaga-ma frumos :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
  • +8 (8 voturi)    
    Pai e simplu (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:25)

    Pink Z [anonim]

    Plecati voi.. tu si cu tot pesedeul !
  • +5 (5 voturi)    
    Tocmai ce (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:49)

    batmanss [utilizator]

    mă hotărâsem sa plec...nici cu demisia nu ma convinge să-mi schimb decizia.
  • +7 (7 voturi)    
    ...toanta noastra nationala... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:49)

    mitocanu [utilizator]

    ...nu credeam sa traiesc asemenea vremuri...datorita unui regizor (livache), lovit de dementa proceselor, romania este condusa de un guvern care exceleaza in prostie, incompetenta si mojicie....suntem actori intr-un film suprarealist, in care inversarea valorilor a atins apogeul...cu cat esti mai prost si mai incompetent, cu atat ai sanse sa urci mai sus pe scara ierarhica...dar exista si un avantaj...mai jos nu putem cobori...iar in 2020, romanii se vor duce la vot masiv si vor matura psd-alde...macar cei care mai raman in tara...
  • +6 (6 voturi)    
    Viorica Vasilica Dancila (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 19:04)

    Drago65 [utilizator]

    Eu nu castig 4000 euro in Germania, dar chiar daca as castiga banii astia nu m-as intoarce in Romania - nu atata timp cat mai exista PSD. Ar fi pacat pentru munca mea. Individa asta care e prim ministru cica e inginera. La ce f.acultate a terminat? Poate la facultatea de tumbe, ca la firma unde lucrez eu femeile de servici sunt um pic mai inteligente. Si tot asa era si la firmele din Romania unde am lucrat 23 de ani, si nu sunt putine. Nu pot sa inteleg cum o tara intrega accepta asa ceva fara sa faca nimic, Mie mi-au interzis dreptul de vot - 6 parlamentari pentru diaspora inseamna 0,00ceva din parlamentul Romaniei pentru probabil 4 milioane de romani. Si voi credeti ca se mai intoarce cineva?.
  • +2 (2 voturi)    
    MERITOCRATIA (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:27)

    dincannes [utilizator]

    UItati nepotismul, uitati recompensele pentru cei ce va platesc campaniile electorale sau va pun bani in conturi ascunse !
    Promovati in functii de conducere numai pe cei ce merita !
    Peste tot examene !
    Si daca faceti asta, toata tara va profita !
    (Dar si tu, cel ce esti de acord pina aici, nu mai da bacsis si plateste-ti impozitul constiincios !)

    Poate doar 10% din cei plecati, se vor intoarce, dar macar sa diminueze numarul celor ce vor sa plece !
  • +5 (5 voturi)    
    tineti-o tot asa, furati si urmatoarele alegeri (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 22:53)

    qwerasdf [utilizator]

    si o sa plece si mai multa forta de munca calificata si inalt calificata din tara...
  • +2 (2 voturi)    
    sa fi adusi (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:07)

    nash pandelica [utilizator]

    cu interpollul ! :-)