VIDEO Băsescu, după ce un membru al comisiei de votare nu a vrut să dea mâna cu el: ”Prostia nu poate să te deranjeze, poți doar să o compătimești”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:44 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Traian Băsescu a mers sâmbătă la vot, în cadrul referendumului privind redefinirea familiei, alături de soția sa Maria. La plecare, unul dintre membrii comisiei a refuzat să dea mâna cu fostul președinte, care a comentat "prostia nu poate să te deranjeze, poți doar să o compătimești", potrivit Mediafax.

Fostul președinte al României a mers la urne alături de soția sa, Maria. Imediat după vot, Traian Băsescu a mers la masa comisiei și a dat mâna cu fiecare dintre membri.

Unul dintre membrii comisiei, care citea, nu a întins însă mâna. "Da, un domn care citea o carte, ce arată că și comisia e politizată. Probabil era un pesedist înrăit. Nu (nu m-a deranjat – n.r.). Prostia nu poate să te deranjeze, poți doar să o compătimești", a spus fostul președinte.

Cel care a refuzat să îl salute pe Traian Băsescu este membru al USR.



Întrebat și cu privire la situația Elenei Udrea, fost ministru al Turismului din guvernarea PDL, arestată în Costa Rica,Traian Băsescu a refuzat să comenteze.

















2661 vizualizari

  • -16 (42 voturi)    
    tipul nu isi scotea ochii din carte (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:03)

    natbl73 [utilizator]

    Ma intreb cum isi poate indeplini atunci atributiile de membru in comisie

    Oricum, gest de prost gust
  • -17 (41 voturi)    
    membru usr ! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:04)

    nash pandelica [utilizator]

    hahahaha !
    neocommie, progresist, sorosit, dar, mai ales, needucat.
    icoana pt. usr !~
  • -11 (43 voturi)    
    USR.. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:20)

    Un cititor [utilizator]

    Nu numai că omul e needucat (cine știe din ce familie provine), dar făcea și pe deșteptul. Cică el citește, e cult, rezistă.
    Vai de capul lui de prost.
  • -11 (29 voturi)    
    Un tanar civilizat (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:35)

    ipolitic [utilizator]

    nu a vrut sa intrerupa casatoria traditionala cu mana lui dreapta.
  • -6 (40 voturi)    
    Respect (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 12:49)

    Cartisoara [utilizator]

    cum ar fi sau cum n-ar fi fost Basescu, a fost totusi Seful statului, Trebuia macar atata respectat. Si cand un om iti intinde mana, ca e dusman sau prieten., trebuie sa i-o intinzi si tu. Poate doctrina USR, a celor care striga "hotii" si ei insisi mint si manipuleaza asemenea PSD, e alta. Si a zis bine Basesc, prostia e de compatimit.
    • +13 (35 voturi)    
      Una dintre cele mai cunoscute imagini (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 14:29)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      este cea a lui August Landmesser - germanul care a refuzat să-l salute pe Hitler.
      Oamenii sunt egali în umanitate și în drepturi însă respectul se acordă doar celor care dovedesc că-l merită, iar Băsescu - din punctul de vedere al acestei persoane - nu merită.
      • -2 (6 voturi)    
        La noi motivele pentru care face un politicean (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 20:38)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        astfel de gesturi pot fi multiple. Un exemplu ar putea fi este un adversar politic. Profita de ocazie sa-l faca de cacao. Oricum tot prostie este.
    • +8 (10 voturi)    
      Prostia nu deranjeaza (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:19)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      Atentie - Basescu a zis in prima faza ca prostia nu deranjeaza ! Tipic din pacate pentru Romania. Este suficient sa ne uitam la sefa guvernului si membrii acestuia.
      Tu daca te intalnesti cu un terorist care ti-a ucis un apropiat drag si-ti intinde mana cum reactionezi - i-o intinzi si tu pentru ca "trebuie macar atat respect".
  • +20 (40 voturi)    
    domnu' ex-presedinte (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 13:15)

    minus [utilizator]

    a da mana cu cineva are urmatoarele sensuri:

    A(-și) da mâna (cu cineva) = a) a strânge cuiva mâna în semn de salut sau de împăcare; b) A se alia, a colabora

    Nu vad nicun semn de prostie daca persoana respectiva nu a vrut sa va salute sau nu a vrut sa se impace cu ceea ce a insemnat epoca Basescu... cat despre alianta si colaborare, banuiesc ca nici nu poate fi vorba.

    Dar despre prostie, cred ca mai degraba este valabila zicala „Prostul nu e prost destul, dacă nu e şi fudul“. Eu o gasesc mai potrivita pentru cazul de fata, adica ce alta cauza are comentariul dvs?
  • +10 (26 voturi)    
    Mda, vedem atitudinea de compătimire (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 14:31)

    hic sunt leones [utilizator]

    a acestui membru al comisiei față de caraghiosul care a participat la un referendum inutil.
  • +11 (19 voturi)    
    cum o (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 14:44)

    nahir [utilizator]

    comenta băse (și ca el, cei care au incriminat gestul în cazul lui) faptul că în cazul penalului de dragnea, 2 membrii ai comisie de votare din aceeași secție de votare, nu au vrut să dea mâna cu acesta?
  • +10 (26 voturi)    
    l-am sustinut mereu pe Base (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:01)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    dar in cazul de fata ii dau dreptate tanarului respectiv. Electoratul fostului presedinte cred ca #boicoteaza acest referendum, iar el practic se pozitioneaza invers. In 2012 am fost buni, acum, nu prea.
    • +8 (12 voturi)    
      Îl compătimesc pe Băsescu. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Este normal să compătimesc prostia și Băsescu a făcut azi mai multe prostii.
    • 0 (8 voturi)    
      Nu crezi bine, Tomac a indemnat romanii (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      sa iasa la vot!
  • +7 (21 voturi)    
    javra ordinara (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:47)

    revo [utilizator]

    dar tu ce-ai cautat, jigodie, la votare? A fost bun boicotul cand ti-a convenit tie, nu-i asa? Atunci faceai campanie sa nu ne prezentam la vot, sa nu fie validat de CCR.
    Ai votat pentru familia traditionala? Tocmai tu?!

    Basescule, din cauza ta si a caprelor tale, blonde si botoase, lumea nu a mai iesit la vot la alegerile parlamentare! Pentru ca ne-ai demonstrat clar ca votul nostru nu conteaza; tot ce sustineti voi, la un moment dat, sunt doar minciuni, pe care le schimbati rapid cum va convine si cand va convine. Exista un cerc restrans de jigodii securiste, ca tine, din care alegeti cativa, pe care ii rotiti, unii sa faca, de ochii lumii, opozitie, altii sa preia puterea, pe rand. Toti sunteti o apa si-un pamant, criminalilor, sta-v-ar in gat fiecare dumicat pe care il furati!
  • +6 (8 voturi)    
    Ura (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Face rau in primul rand celor care sunt cuprinsi de ea.
  • +8 (12 voturi)    
    pai eu te compatimesc! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -7 (21 voturi)    
    mitocania la romani (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:55)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ati vazut unul din episoadele mitocaniei la romani! A nu da mana cu cineva care o intinde pe a lui spre a ta dovedeste mitocanie,proasta crestere, si lipsa respectului fata de tine insuti, nesimtire.
    Nu imi place Basescu ,numai istoria cu Elena Udrea -regina coruptiei, iti face greata. Nu imi place Dragnea, il consider un ins lipsit de o orice morala, care taraste o tara spre dezastru ,doar sa nu intre el in puscarie.
    Dar as da mana cu amandoi, si daca as avea ocazia, le-as spune in fata ce cred despre ei. Nu eu trebuie sa fac dreptate, ci justitia. Le-as explica insa cat de mult seamana unul cu altul, logic,argumentat. Pe scurt, niste lichele!
    • +1 (1 vot)    
      Este parerea matale. (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:31)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      De la mine ai un minus. Nu pentru Dragnea ci pentru Udrea.si Basescu.
  • -2 (12 voturi)    
    Impresionant gestul , (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:06)

    gayon [utilizator]

    dar cei care criticati asa cu verva, puteti sa acceptati scuza, ca mana dreapta era obosita si amortita, iar stanga era ocupata. Chiar daca asta o sa coboare cateva procente bune in sondajele de opinie, USR-ul, trebuie remarcat faptul ca Romania s-a ales cu doi eroi. Dupa alegeri, cand USR-ul va castiga detasat(90%) li se va inmana medaliile cu tot onorul. Eu in schimb, le doresc sa reflecte la felul cúm au furat voturile romanilor pe care i-au mintit si inselat. Mult mai jalnic si mai tragic ca si cazul dragnea. Macar ala recunoaste ca e hot. Daca tot venii vorba in articolul respectiv de basescu, le doresc soarta pp-ului fondat de pacaliciul de la oglinda televizoarelor.
  • +4 (8 voturi)    
    Pai nu dai mina cu oricine (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:25)

    amicugri [utilizator]

    Si, daca ai ceva principii sanatoase, nu dai mina cu hotii. Ce sa spun, "prost","necivilizat" si alte spume la gura basistilor. Stimabililor, Basescu al vostru e un ordinar si daca pe voi nu va deranjeaza inseamna ca sinteti ca el, e si normal ca n-a dat baiatul ala mina cu licheaua. Cum n-a dat-o nici cu ordinarul allalt, Dragnea.
    • +3 (7 voturi)    
      ia mai uita-te la nume. (Duminică, 7 octombrie 2018, 7:20)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      nu sunt basisti, sunt fix postacii pesedisti cei ce critica gestul.
  • +2 (8 voturi)    
    Bravo, băiatule! Bravo USR! (Duminică, 7 octombrie 2018, 7:21)

    ouyang [utilizator]

    În sfârșit oameni cu coloană. Așa se schimbă România.