​SONDAJ Mergi la referendum?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2018, 13:56 Actualitate | Esenţial


Sondaj referendum
Foto: Hotnews
​Românii sunt chemați, sâmbătă și duminică, la urne pentru a spune dacă sunt de acord cu modificarea Constituției, la inițiativa Coaliției pentru Familie, în sensul că familia se întemeiază pe căsătoria dintre bărbat și femeie. În timp ce susținătorii modificării fac apel la o prezență mare la vot, pentru atingerea pragului necesar validării referendumului, oponenții fac, în mare parte, apel la boicot.

  • Mergi la referendum? Participă la sondajul HotNews.ro
  • Te invităm să-ți explici opțiunea în secțiunea de comentarii din subsolul articolului




Citeste mai multe despre   
















9320 vizualizari

  • +33 (47 voturi)    
    NU (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:07)

    parush [utilizator]

    nu votez smecheria pesedista.
    • -13 (39 voturi)    
      cand veti vedea ca prezenta trece de 30% (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:25)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui parush

      va veti schimba placa, veti cere ca lumea sa mearga la vot si sa voteze nu, dar nu va va mai auzi nimeni.
      • +11 (17 voturi)    
        Pai de asta PSD-ul si PNL-ul vor fi ultimi (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:58)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        la urne. Pana atunci sa forteze oamenii la vot prin statistici jalnice.
        • +3 (7 voturi)    
          Daca 75% boicotează atunci sondajul e fals! (Vineri, 5 octombrie 2018, 21:57)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Sondajul vostru implica ca 75% din cei cu drept de vot boicotează referendumul în speranța ca acesta nu va fi validat din lipsa de cvorum. Adica 75% sunt de acord cu ce dorește comunitatea LGBT?!

          Motivul de neprezentare poate fi total altul. Întrebarea de la referendum nu conține nici un cuvânt relativ la familie. Pe buletinul de vot este un text vag care te consulta privitor la modificarea Constituției României. Trebuie sa răspunzi dacă ești sau nu de acord.

          Multi gândesc ca dacă pun stampila pe DA va apare cine știe ce Constituție care nu le convine iar dacă răspund NU se trezesc cu legiferarea cererilor LGBT. Ambele cazuri sunt nedorite și ca urmare oamenii decid sa nu se prezinte. Alta soluție nu au.
          • +3 (7 voturi)    
            E un sondaj pe cititorii HN. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 0:09)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Doar atata. 20% din poulatie nu are acces la internet in mod uzual, asadar nu pe HN, 50% nu a auzit de HN, asadar nu a votat aici. HN este o bula politica in sinea ei.
          • -4 (6 voturi)    
            nu este fals (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 9:25)

            GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Daca nu te duci, homosexualii vor fi liberi sa se casatoreasca in Romania in baza unei schimbari a codului civil, ceea ce se va putea face si peste noapte prin OUG. Constitutiei nu ii pasa de ce nu te-ai dus. Legea care dicteaza formularea intrebarii dateaza din 2000 si este clara, daca nu ai citit-o si nu ai solicitat schimbarea ei in 18 ani, este treaba ta, iar daca nu votezi, se cheama ca este de acord cu rezultatul.
      • +8 (18 voturi)    
        prezenta va trece cu siguranta de 30% (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:59)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Singura problema e daca prezenta va fi atat de mare incat sa legitimizeze puternic PSD-ul, din moment ce au facut atatea eforturi sa se lipeasca de o tema atat de facila ca sexualitatea si casatoria.
        Cu o prezenta de peste 50% Dragnea va avea o fereastra de oportunitate de cateva zile, dupa referendum. Va putea sa-si rezolve problemele penale, ca astea-l dor pe el.
        Asa ca daca doriti ca Dragnea sa ne dea o UE, mergeti si dati-i lui Dragnea o sansa sa ne incalece (homosexuali sau nu).
      • +8 (14 voturi)    
        Pot sa anunte ei si 30% si 40% si 50% (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:44)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Eu unul nu ma mai intorc din drum.

        Nu ma prezint la votul asta, Dragnea&Co au transformat referendumul asta intr-o mascarada sinistra.

        Azi au micsorat si pragul, nu mai iau in cosiderare oe cei cu domiciului in afara tarii la calculul pragului de validare.

        Pana maine. cine stie, votul oricarui PSD-ist o sa valoreze dublu, ca mai pot da repede un OUG in seara asta.
    • +11 (29 voturi)    
      IQ (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:03)

      system [utilizator] i-a raspuns lui parush

      Nici nu stii pentru ce votezi. Sub un anumit IQ oamenii nu ar tb lasati sa voteze.
      • +2 (12 voturi)    
        Și cei ce scriu cu „tb” (Vineri, 5 octombrie 2018, 18:16)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui system

        la categorie s-ar încadra? Ce înseamnă „tb”??? Cât este IQ-ul tău de nu știi să scrii în limba română?
      • +4 (4 voturi)    
        Esti sigur ca daca fac eu testu. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 0:10)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui system

        Tu o sa treci?
  • -1 (27 voturi)    
    mai e o varianta (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:12)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Ma duc duminica sa votez NU in functie de prezenta de sambata.

    Oricum au posibilitatea sa treaca o prezenta de 200% si totul sa fie perfect legal.
    Nu mai e nevoie ca numarul de voturi sa fie egal cu numarul de buletine de vot.
    • +6 (10 voturi)    
      Cu cat prezenta e mai mare (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:49)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      Cu atat Dragnea va putea sa prezinte asta ca pe o mare realizare. Va merge cu votul asta direct la aia din UE: ba, ori negoiati cu mine si uitati de dosare, ori uite ce pot face in tara, poporul e cu mine, am scos 8 milioane de oameni la vot cand am avut eu chef (referendumul a fost amanat doi ani, momentul referendumului a fost ales strict de Dragnea, imediat dupa a doua condamnare)

      Oricum nu va imbatati cu apa rece, ori sunt 82% ori sunt 88% ori sunt 94% cei care raspund DA, tot aia este. Rezultatul se stie de mult, prezenta e singura necunoscuta.
      • -4 (4 voturi)    
        Defectiuni de (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:11)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Logica. Logica e complet strimba. Cei cu boicot au plecat tocmai de la aceasta credinta pe care o afisati si dumneavoastra, cum ca cei care voteaza "Da" sint mult mai multi decit ceilalti si le-a fost frica sa priveasca lucrurile in fata. Insusi faptul ca, dupa cum spun sondajele, prezenta la vot nu va trece de 34% va contrazice. Nu mai vorbesc de faptul ca boicotul (si la Basescu si asta) duce in derizoriu o institutie democratica, referendumul. E probabil o noua forma de democratie, democratia prin absenta si deja vedem ce rezultate are comportamentul asta, ne conduce Dragnea si gasca lui de infractori.
  • -26 (38 voturi)    
    lipsește opțiunea (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:13)

    Mazeta [utilizator]

    #suntpasiv
    • +9 (23 voturi)    
      optiune (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:49)

      silviust [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dacă vă lipsește, nicio problemă. Desenați la baza buletinului un dreptunghi în care scrieți opțiunea dorită, după care îl ștampilați. Atenție mare însă să nu depășiți marginile dreptunghiului, există pericolul ca votul să fie invalidat.
      • +5 (9 voturi)    
        Hehe (Vineri, 5 octombrie 2018, 22:31)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui silviust

        Pentru umorul tau fin. Asta,in locul lui Mazeta care e tare morcovit azi...
  • +18 (32 voturi)    
    nu inteleg rolul (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:15)

    liviu_ [utilizator]

    acestui sondaj

    nu doveste nimic... ia in considerare doar o mica parte din oameni si nu ia in considerare fraudele majore care o sa fie

    in fine... sper din tot sufletul sa ma insel si sper ca acest referendum sa fie un esec. dar din pacate, ma indoiesc :(
  • +22 (40 voturi)    
    O porcarie cu iz de tamaie (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:23)

    bigbrother [utilizator]

    Nu pot sa numesc altfel facatura asta de referendum in care BOR si-a bagat coada si tamaieste peste tot doar doar vor disparea preotii lor cu apucaturi diferite si poate poporul nu mai vede barna din "ochiul" ei.

    Pentru mine este clar ca acest referendum nu se doreste a fi ceva normal, ci din contra, este cireasa de pe tort, este incununarea xenofobiei urlata la tv de politicieni si incurajata de preoti in biserici. Acest referendum NU este pentru familia traditionala, n-a fost niciodata vorba de barbat si femeie, de hmosexuali versus hetero ci aici este vorba despre putere si manipulare, despre bani si orgolii, despre BOR si Dragnea, despre o biserica cantonata inca in Evul Mediu si un borfas dispus sa faca si sa promita orice pentru a nu intra la puscarie.
    • -3 (21 voturi)    
      Daca nu este biserica crestina. (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Este altceva in locul ei. Omul nu poate fi divortat de credinta. Va fi credinta in Elon Musk sau Steve Jobs sau Trump sau Tech sau in Allah. Momentan pe cat de prost se preocupa Biserica, este de preferat celorlalte.
      • -4 (12 voturi)    
        banuiesc... (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:38)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ca cei ce batjocoresc pe aici Biserica si Crestinismul, vor avea si tupeul sa colinde sau sa mai zica "Hristos a inviat"...ori sa-si cunune copii cu slujbe in biserici...
        (vezi cartea "Firea Romanilor")...D Barbu
      • +4 (8 voturi)    
        Nu inteleg minusurile (Vineri, 5 octombrie 2018, 22:34)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ai exprimat un adevar universal si obiectiv. Sau tocmai pentru aia?
        • 0 (10 voturi)    
          Blasfemia. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 0:13)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          M-am legat de Musk si Jobs, doi cu un cult al personalitatii mai mare decat Ceausescu, cu tot atatea realizari reale. Era de asteptat sa mi-o iau.
  • -2 (24 voturi)    
    Nu are niciun efect social (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:32)

    Con_stan_tin [utilizator]

    limitarea dreptului la casatorie doar intre barbat si femeie.
  • +9 (21 voturi)    
    Constitutia României (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:03)

    florinos [utilizator]

    Multe articole din Constituie sunt contrare ideilor vehiculate de cei care sprijină Referendumul:
    România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.

    ARTICOLUL 16
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

    ARTICOLUL 22
    (1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate.

    ARTICOLUL 26
    (1) Autorităţile publice respectă şi ocrotesc viaţa intimă, familială şi privată.
    (2) Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăşi, dacă nu încalcă drepturile şi libertăţile altora, ordinea publică sau bunele moravuri.

    Articolul 30
    (7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare,

    Apoi BOR nu se supune ARTICOLUL 56
    (1) Cetăţenii au obligaţia să contribuie, prin impozite şi prin taxe, la cheltuielile publice.
    • -7 (19 voturi)    
      Drepturi (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:58)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Ai dreptate pana unde spui ca BOR nu contribuie la cheltuielile publice.
      Toti preotii platesc impozitele legale pe salarii.
      Din daniile enoriasilor se construiesc si se intretin azile de batrani, camine de copii orfani, gradinite, cantine pentru saraci.
      Ca nu stii tu sa existe astea, e alta problema.
      Ai idee cat costa mancarea zilnica pentru 200 de saraci? Inmulteste cu 365 si afla unde se duc banii din danii....
      Toate salariile personalului de ingrijire batrani si copii sunt impozitate, dar salariile vin INTEGRAL din donatii.
      Ca sunt si derapaje, da, e adevarat, asa cum sunt derapaje si pe forumul asta...
      Nu confunda Miserica Ortodoxa doar cu preotii..
      Biserica Ortodoxă suntem toți cei botezati în Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh.
      Iar asta, prietene, nu are nicio legatura cu Dragnea, politica sau rusii...
      Oricum actiunea de strangere de semnaturi a inceput mai înainte de Dragnea, nu? Nu politiza, ca nu e cazul... Eu sunt anti PSD mai rau decat crezi...
      • +9 (21 voturi)    
        BOR! (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:35)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        Biserica Ortodoxa Romana nu mai este a lui Cristos! Prin oamenii ei a devenit biserica lui Dracu! Abia astept sa vina popa cu botezul, sa-l scot in suturi din curte!
        • +1 (1 vot)    
          asteptam si noi (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:32)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui q1953

          clipul
      • +4 (4 voturi)    
        daca este vreun teolog amabil: (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 13:58)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        cum ma pot dezboteza?! mentionez ca botezul mi-a fost aplicat fara sa-mi dau consimtamantul!
  • 0 (12 voturi)    
    nu mai aveti rabdare pana maine (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:07)

    Andrei453530 [utilizator]

    sa vedeti rezultatul real?
    • +3 (3 voturi)    
      care real? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:54)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      cel real, real sau cel la care se va lucra intens timp de doua zile, cu liste falsificate noaptea si turism electoral?
  • -1 (17 voturi)    
    este doar despre hotnews (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:08)

    stoilow [utilizator]

    il boicotez. 78% il boicoteaza. totusi referendumul va fi boicotat de MULT MAI putini de 78%, cifrele acestea
    doar vor arata ca cei care rezoneaza cu site-uri
    de tip hotnews, adica cei anti-PSD, raman intr-o
    minoritate destul de restransa. deci totusi Romania=psd, asa a fost din 1990 incoace si asa va ramane pana
    la dezintegrarea acestui stat, care probabil ca in
    conditiile actuale va veni destul de curand.
  • +2 (6 voturi)    
    intrebarea e o porcarie (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    te obliga sa raspunzi la 2 lucruri diferite intr-o singura intrebare. cei care platesc asistatilor sub acoperire ptr simularea alegerilor trebuiesc sa raspunda. intrebati-l pe putin ce le face tradatorilor.
  • -5 (11 voturi)    
    Fake! rusine! (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:22)

    light1234 [utilizator]

    Este o treaba total murdara! De ce nu se schimba deloc procentele? 76% boicot, 16% votez da, restul de 5 si 3 nu conteaza.. dar de ce ai face asa ceva? chiar atat de rau te doare referendumul asta?
    stai frate linistit acasa, dar macar fa si tu curat in dulap.. oricum cand va aud cu acasa... sfatul meu este, daca tot acuzati pe altii de homofobie, iesiti si voi din casa si socializati cu oamenii, mergeti in parc, iesiti la un suc..
    e jale! sa ajungeti sa faceti treburi de genul asta. rusine!
  • +8 (16 voturi)    
    referendumul ciumat (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:36)

    cris333 [utilizator]

    intrebarea e tot atat de vaga si evaziva ca si cei care au creat-o , care vor o oportunitate de a modifica orice in constitutie nu numai un articol amarat despre familie.
    Ar putea sa modifice si dreptul la a protesta liber sau dreptul la informare si romanii sa nu poata face nimic pentru ca au votat asta, si ei sa se trezeasca in fata faptului implinit de catre ciuma rosie si pentru asta nu ma duc la vot , decat sa imi fie votul falsificat sau constitutia modificata in fel si chip, mai bine nu ma duc.
    Intrebarea trebuia sa fie clara si la subiect, sa se specifice ce articol se modifica, plus ca s-a facut o propaganda meschina si pentru asta penalizez prin lipsa la vot..
    Nimic bun de la ciuma rosie de la revolutie incoace, au facut referendum ca sa dea lovitura de stat, au facut referendum ca sa fie doar 300 de sparti in fruntea tarii si acum sunt dublu. Bani aruncati si deturnati asta inseamna referendumurile ciumei rosii.
    • 0 (12 voturi)    
      Citeste, te rog (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:05)

      lgeu [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      Art. 7. din legea 3/2000 publicata in monitorul oficial in 24 februarie 2000:

      http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legea/3-2000.php

      Apoi citeste, te rog Legea de revizuirea a Constitutiei(ce se modifica in Constitutie), publicata in Monitorul Oficial in 18 septembrie 2018:

      http://www.monitoruljuridic.ro/act/lege-din-18-septembrie-2018-de-revizuire-a-constitu-iei-rom-niei-emitent-parlamentul-publicat-n-205009.html

      Daca asta a fost nelinistea ta, linistit/a poti merge la vot :)
      • +4 (10 voturi)    
        nu sunt afon (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:30)

        cris333 [utilizator] i-a raspuns lui lgeu

        stiu ce se voteaza teoretic dar practic se poate mofica orice pentru ca intrebarea de la referendum permite asta, si interesele si nevoia disperata de bani a ciumei rosii si ciumei aldiste sunt binecuscute peste mari si tari...
    • -5 (13 voturi)    
      Tu stii sa citesti ? (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:12)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      Nu prea s-ar zice... esti exemplul perfect de analfabet functional.... daca viata ta ar depinde de un aparat, ai muri cun instructiunile de folosire in mana... cam astia sunteti...
    • +2 (4 voturi)    
      Acum NU sunt alte teme (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:39)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      Data viitoare poate -- Si votam si atunci
  • -3 (19 voturi)    
    Votez in favoarea referendumului (Vineri, 5 octombrie 2018, 18:03)

    Popescul [utilizator]

    Votez in favoarea referendumului, pentru ca eu cred in căsătoria dintre un barbat si o femeie. Nu înseamnă ca sunt bigot sau pesedist sau mai stiu eu ce alt apelativ. Înseamnă doar ca eu cred in căsătoria traditionala. Nu i urasc pe cei din LGBT. Nu vad căsătoria asa cum o.privesc ei. Atat. Cred si sper ca votul pro va castiga.
    • +4 (6 voturi)    
      eronezi! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 14:02)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      referendumul nu este pentru casatoria intre sexe diferite ci pentru eliminarea drepturilor celorlalti.