UPDATE Avocatul Elenei Udrea: Șansele de extrădare din Costa Rica, zero. E nedrept să o separi de copil

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Joi, 4 octombrie 2018, 7:39 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea
Foto: Agerpres
Avocatul Veronel Rădulescu a declarat, joi dimineață, că șansele de extrădare pentru Elena Udrea din Costa Rica sunt zero, precizând că fetița fostului ministru a rămas în îngrijirea mamei acesteia și a lui Adrian Alexandrov, iar legea din Costa Rica nu ar permite separarea copilului de părinți.

Rădulescu a mai spus că în cazul Alinei Bica este vorba despre o infracțiune de favorizare a făptuitorului care nu există în Costa Rica, din informațiile sale, ceea ce ar putea duce la respingerea extrădării.

Vezi aici momentul reținerii Elenei Udrea pe stradă, în Costa Rica

"Este o problemă de traducere. Din punctul meu de vedere, ambele au statut temporar de refugiat pe perioada de un an de zile și se află în discuția autorităților din Costa Rica cererea lor de a obține statutul permanent de refugiat în Costa Rica. Statutul temporar ar trebui să expire în februarie anul viitor", a declarat Veronel Rădulescu, la Antena 3.  

Avocatul susține că șansele de extrădare a Elenei Udrea sunt minime, având în vedere că aceasta are un copil născut în Costa Rica. "Din punctul meu de vedere, șansa este minimă, această soluție a extrădării. Ideea este că ar fi și nedrept să separi un copil de doar 10 zile de mama sa. Orice stat va ține cont de acest aspect", a mai declarat apărătorul.  

Veronel Rădulescu a mai spus că fetița Elenei Udrea a rămas la locuința acesteia din Costa Rica și se află în îngrijirea mamei fostului ministru și a lui Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea.

Veronel Rădulescu este avocatul Elenei Udrea, al lui Dan Șova, al lui Paul de România și al lui Ovidiu Tender. 

Elena Udrea și Alina Bica au fost reținute de Interpol în Costa Rica, în zona Sabana Oeste. Cele două, căutate pentru a ispăși pedepse pronunțate de justiția din România, au fost ridicate de pe stradă, a anunțat Digi24, citând un anunț publicat de Autoritatea de Investigaţii Judiciare din Costa Rica.  Cele două femei au fost plasate în custodie judiciară în San Jose.


Citeste mai multe despre   
















7378 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Nu exista acest drept de neseparatie. (Joi, 4 octombrie 2018, 8:12)

    Lok [utilizator]

    Daca un roman comite infractiuni, ajunge in puscarie, este separat de copii. Ce sa facem? Sa lasam parintii sa la furat?
    • +3 (11 voturi)    
      Costa Rica e stat suveran, (Joi, 4 octombrie 2018, 13:09)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      e foarte posibil să nu dea doi bani pe legislația românească.
      • +4 (6 voturi)    
        dar cind e vorba de coruptie (Joi, 4 octombrie 2018, 14:07)

        gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        se schimba foaia si la ei, nu dau doi bani pe nimic , dar pe corupti ii impacheteaza si ii trimit acolo de unde au facut faptele, parca au semnat si ei tratatul international
      • +2 (4 voturi)    
        Parol (Joi, 4 octombrie 2018, 15:01)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Totul pana la bani, mon cher.
    • +1 (3 voturi)    
      pai si ea de la cati copii a furat (Joi, 4 octombrie 2018, 14:57)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      si parintii trebuie sa plece in afara sa le puna ceva pe masa? asta mai e drept ?
    • +7 (7 voturi)    
      Minciunile avocatilor (Joi, 4 octombrie 2018, 15:04)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      > Șansele de extrădare din Costa Rica, zero.
      > E nedrept să o separi de copil
      Acestea sunt minciunile avocatilor.
      In Costa Rica infractorii condamnati, care au copii, sunt scutiti de pedeapsa, pentru ca sa nu-i separe de copii ?
      In toate tarile, infractorii merg la puscarie, iar de copii se ingrijesc rudele sau statul.
      • 0 (0 voturi)    
        din "pacate" pt... (Vineri, 5 octombrie 2018, 5:35)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        ea , tatal nu este cetatean costarican ....atunci s ar fi putut aplica legea sa nu o extradeze...asa ca m as mira sa nu vina in ro....ar fi mai "bine" pt ea....aici o scot , escrocii de la putere , din puscarie dupa citeva luni.....
  • +14 (24 voturi)    
    corect, sa se duca base acolo... (Joi, 4 octombrie 2018, 8:14)

    rov [utilizator]

    sa-l ia si pe felix, pe motocicleanu si pe draq_nea cu toata turma de mioare...
    Daca e loc sa merga si daniel, ca la moscova e mai frig.
  • +19 (19 voturi)    
    E nedrept sa o separi de copil (Joi, 4 octombrie 2018, 8:41)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Nici o problema.
    Copilul e si cetatean roman. Poate veni cu ea si va avea grija statul roman de el.
    • +4 (6 voturi)    
      O sa-l invete veorica tainele vorbirii (Joi, 4 octombrie 2018, 13:46)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      si varanul ale baluitului.
  • +22 (22 voturi)    
    păi, (Joi, 4 octombrie 2018, 8:44)

    nahir [utilizator]

    să ne aducem un pic aminte.
    În drumul spre Costa Rica, cârnățara din Pleșcoi a făcut o haltă în Grecia, pentru o fertilizare in vitro. După care, firesc, a ajuns gravidă acolo.
    Asta înseamnă premeditare. Deci, o separare de udrea nu ar putea decât să o ajute pe tânăra vlăstară să crească drept, fără influența nocivă a celei care acum se împăunează cu calitatea de mamă. În fond, are și un tată, după cum se declară tânărul armăsărar, care în ciuda tinereții sale, nu a reușit să facă să mai crească nici măcar un fir de iarbă, pe cărarea bătătorită a udrei.
    • -12 (16 voturi)    
      Gândire cu premeditare :) (Joi, 4 octombrie 2018, 13:11)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Vezi dacă există în Codul Penal infracțiunea numită ”naștere”. Premeditarea este termen penal și se referă la infracțiuni. Dacă tu crezi că a ”premeditat” nașterea, să vedem ce zice și judecătorul costarican :)
      • +3 (3 voturi)    
        Foarte "inteligent"... (Joi, 4 octombrie 2018, 22:05)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ce sa spun...nu a "premeditat " nasterea , evident ca nu nasterea e o infractiune, ci tot contextul e premeditat ca sa aiba o sansa in plus, asta da, e evident . Adica e cusuta cu ata alba mizanscena , planul lu' Udrea. Si nu cred ca o va avantaja , doar judecatorii aia nu sunt retardati . Oricum , banuiesc ca si legea lor tot o baga in puscarie , legile au si prevederi pentru copii.
  • +16 (16 voturi)    
    Pai nu ne spunea Veronel acu ceva vreme (Joi, 4 octombrie 2018, 9:16)

    Susufler0 [utilizator]

    ca Nutza e scapata definitiv ?

    Cum e mai sa-ti lasi destinul pe mana unuia pe care-l cheama Veronel si care ii are la activ deja pe Ovidiu Tender si pe Dan Sova ?

    PS. Cum e anuntul ala ? "Urmeaza Paul de Romania... Se pregateste Ovidiu Tender" !! :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Erata ! (Joi, 4 octombrie 2018, 20:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In PS-ul commentului meu de mai sus, in loc de "Ovidiu Tender", cum din gresala este scris, se va citi "Elena Udrea".

      Scuze !
  • +12 (12 voturi)    
    Domnu' avocat (Joi, 4 octombrie 2018, 11:52)

    JustinCase [utilizator]

    Domnu' avocat platit din bani furati de la mine: e nedrept si sa furi. Ghinion, viata e nedreapta.
  • +21 (21 voturi)    
    Desigur (Joi, 4 octombrie 2018, 11:54)

    JustinCase [utilizator]

    Aha, deci daca ai fatat, e ok, poti sa furi. Pe sutele de mii de femei ce s-au dus la munci crunte in tari straine nu le mai plange nimeni ca si-au lasat copiii acasa.
    • +8 (8 voturi)    
      Asa este (Joi, 4 octombrie 2018, 12:47)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Asta este sloganul PSD - Indrazneste sa crezi in România, dacă furi este nedrept sa faci puscarie, daca muncesti si platesti taxe risti sa mori in spitale sau sa fii agresat de politie sau jandarmi.
  • +7 (7 voturi)    
    daca ai bani poti sa faci orice... (Joi, 4 octombrie 2018, 12:48)

    qwerasdf [utilizator]

    dovada ghita, dovada udrea...

    bani si un sistem ticalosit, in care infractorii si puscariasii sunt mai presus decat oamenii normali si functionali in societate.
  • -4 (14 voturi)    
    Cand era Base la putere cu pupila sa, (Joi, 4 octombrie 2018, 12:56)

    xrogo [utilizator]

    ce mai ode si ce mai ii aparati pe amandoi, iar acum v-ati lepadat si de Udrea si de Base, pai e deontologic si moral asa ceva?
    • +1 (3 voturi)    
      Da, mah postacule (Joi, 4 octombrie 2018, 14:34)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Base e de vina...

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • -2 (4 voturi)    
      ahahahah (Joi, 4 octombrie 2018, 14:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      eu o criticam si atunci... asa ca nu mai manca rahat...
      si de fapt cam toti o criticau... dar na... da mai bine postacilor sa bagam o jumatate de adevar ca sa dea bine minciuna propagandistica ruseasca!
  • +5 (7 voturi)    
    MAMELE-LE (Joi, 4 octombrie 2018, 13:12)

    manda [utilizator]

    Pai sa mai facem un referendum
    "Toate mamele pot sa fure", poate cu ocazia asta il vedem pe Daddy la o operatie de schimbat sexul...
  • +4 (6 voturi)    
    asa (Joi, 4 octombrie 2018, 13:15)

    alex34 [utilizator]

    dar sa vina draga de ea si cu copilul, care e problema, sa fie o familie traditionala adevarata, sau e lauza si mai are nevoie sa stea cativa ani la soare sa se refaca?
  • +4 (4 voturi)    
    Nimic nu e mai valoros (Joi, 4 octombrie 2018, 13:20)

    fat.cat [utilizator]

    decat un urmas marcat la momentul potrivit in viata. Sa creasca mare, sa aiba noroc!
  • +6 (10 voturi)    
    auzi (Joi, 4 octombrie 2018, 13:21)

    alex34 [utilizator]

    "în cazul Alinei Bica este vorba despre o infracțiune de favorizare a făptuitorului care nu există în Costa Rica" halal motiv. asa ma baricadez si eu la mine in casa si zic ca la mine acasa nu e recunoscut furtul, crima.. si sa ma lase in pace ca nu ies...
    • -4 (8 voturi)    
      România are diverse infracțiuni aberante (Joi, 4 octombrie 2018, 14:25)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Am mai dat exemplul ăsta, toți parlamentarii britanici ar trebui să fie în închisoare pentru trafic de influență, după legile din România.
      • +2 (2 voturi)    
        da da (Joi, 4 octombrie 2018, 14:45)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ai mai dat exemplul asta ca asta e jobul tau sa bati campii... d-aia e romania cea mai corupta si plina de hoti din UE ca sunt legile prea aspre nu? daca ar disparea legile si justitia am fi cei mai corecti este?
      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Joi, 4 octombrie 2018, 14:53)

        dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        doar ca in UK au definit termenul de Lobby
        aici, in UK. orice mic scandal . indiferent de motiv/natura, se lasa cu demisii.

        nu exista un parlamentar britanic care sa isi exercite functia fiind condamnat penal, fie si cu suspendare.
        • -1 (1 vot)    
          De Lord Ahmed ai auzit? (Vineri, 5 octombrie 2018, 2:14)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

          E membru pe viață în Camera Lorzilor, a omorât un om cu mașina fiindcă scria sms-uri la volan, a făcut 16 zile de închisoare și e în continuare membru pe viață în Camera Lorzilor.
          • +1 (1 vot)    
            lasa minciuna (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:35)

            alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            si nu mai inventa prostii si denatura adevarul pt 2 copeici:

            omul ala omorat era pe contrasens, baut si isi cauta telefonul prin masina...

            "The last message was sent two minutes and 1.86 miles before the Jaguar smashed into an Audi that had clipped the central barrier shortly beforehand and ended up facing the wrong way in the outside lane. Its driver, Martyn Gombar, 28, a Slovakian father of two living in Manchester, who had been drinking, was trying to retrieve his own mobile phone at the time of the collision."
  • +2 (4 voturi)    
    sanse 0?! (Joi, 4 octombrie 2018, 13:26)

    liviu_ [utilizator]

    bravo tovarase avocat..
    pe langa faptul ca 9% sanse e o idiotenie dpdv probabilistic...
    am o intrebare... daca eu sunt femeie si omor 100 de oameni nu ma extradeaza nimeni pt ca am copil mic?!
    draguta justitia nene....
    e nedrept pt copil... dar pentru ceilalti neindreptatiti de faptele PENALE ale tovarasei nu e nedrept?!
    sa o mai tina 6 luni ARESTATA i ncosta rica si apoi sa o trimita pachet in romania... SIMPLU!
  • -3 (7 voturi)    
    toata viata va fi un stres (Joi, 4 octombrie 2018, 13:28)

    CIP03 [utilizator]

    Scapa nu scapa, toata viata ei va fi o fugara!

    Sunt convins ca de fiecare data cand vede politia pe strada ca az,i se ca ca pe ea de frica!

    Plateste cu varf si indesat toate furaciunile!
  • +6 (8 voturi)    
    "E nedrept pentru copil" (Joi, 4 octombrie 2018, 14:08)

    kolo1 [utilizator]

    Nedreptatea fata de copil a fost facuta chiar de ma-sa, cand l-a conceput ca sa scape de puscarie.
  • +5 (7 voturi)    
    nu scapa (Joi, 4 octombrie 2018, 14:20)

    gelu antigelu [utilizator]

    Udrea n-o sa scape. N-o mai tine nimeni in brate si cu toti banii ei nu se va putea salva.
    Autoritatile din Costa Rica stiu ca Udrea nu este orisicine. N-o va tine nimeni in brate, oricati bani va incerca sa pompeze.
    Ideea ca este persecutata politic e o tampenie pe care nu o crede nici avocatul ei.
    De Bica nici nu mai are rost sa vorbim.
    Practic sunt niste sobolani care fac orice sa amane sfarsitul inexorabil. Urmarirea acestor zbateri este, ca studiu de caz, interesanta.
  • +3 (5 voturi)    
    Care copil... cel cumparat ? :-) (Joi, 4 octombrie 2018, 14:33)

    FlorinAndrei [utilizator]

    Va recomand articolul de ieri din Bursa: "Elena Udrea şi Miracolul Naşterii"
    Câteva fragmente: "O româncă, de exemplu una condamnată penal, urmărită internaţional, ar avea şi alte motive să nască sau să se facă a naşte la San Jose...
    Joi, 20 septembrie, imediat după naştere, avocatul Veronel Rădulescu, apărătorul Elenei Udrea, a declarat pentru news.ro: "Nu există nicio şansă să fie extrădată (Udrea, n.a.), pentru că fetiţa va primi cetăţenie costaricană, iar Statul Costa Rica protejează copiii şi nu permite separarea fetiţei de mamă".
    Deci, Veronel nici "Să-i trăiască!", nici "e bine-sănătoasă!", direct cu ce-l durea pe el, extrădarea lui Udrea şi ducerea ei la Penitenciarul Târgşor...
    Acum, presa a fost darnică, iar concursul Elenei Udrea a fost exemplar. Ştim cum a fost la spital, cum e cu astrograma, de ce nu pot fi mamele de costaricani extrădate, am văzut poze, am aflat cât costă salonul la clinică... N-am aflat un singur lucru şi io-s curios, căci, aşa cum am arătat, m-a preocupat subiectul....
    Cât costă un copil în Costa Rica? "
  • +2 (2 voturi)    
    semnal (Joi, 4 octombrie 2018, 14:33)

    DanBlinded [utilizator]

    e si asta un semnal pentru alti infractori. sunt curios cum sunt conditiile de detentie in Costa Rica, comparativ cu Romania....
  • +1 (1 vot)    
    am plans (Joi, 4 octombrie 2018, 18:50)

    barba-neagra [utilizator]

    Azi dimineata, privind cu dragoste patriotica si intelegere slapii tatalui priponiti in caruciorul scos la aer cu copil de o saptamana, m-a podidit plansul. Nu e corect ca doamna ce cu drag a impartit milioane de euroi intregului esicher politic din biroul ministerului dezvoltarii, sa nu poata sa se bucure, la randul ei, de cateva zeci... de milioane in Costa Rica sau oriunde ar fi dorit dansa. Ce frumos au vorbit despre dansa Romania TV si, pe ascuns, Antena 3. Cum au dat buluc cu tontii peste avocat(-ul sau -ii) dansei sa ii linisteasca: nu domnilor, DOAMNA Udrea nu va fi miscata de nimeni din tara ei adoptiva!
    Am rasuflat usurat.
    Ma mangai cu gandul ca Madagascarul e, totusi, departe de lumea dezlantuita a Interpolului.
    La randul ei, Serbia ramane o citadela inexpugnabila din punct de vedere juridic.
    Nu stiu de ce, dar parca numai femeile cad in capcana safe-heaven-urilor false. Si iarasi ma incearca o lacrima.
    Noroc cu referendum-ul: poate il exportam si in Costa Rica, cu mentiunea "a nu se desparti barbatul de femeie niciodata, nici macar daca unul din ei fura si e pasibil de puscarie."