Dragnea, după discursul Vioricăi Dăncilă din Parlamentul European: Chiar m-am simțit mândru că sunt român

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:19 Actualitate | Esenţial


Dancila si Dragnea
Foto: Stirile ProTV
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri seara, la o emisiune TV, că, după discursul premierului Viorica Dăncilă în Parlamentul European, s-a simțit mândru că este român, el afirmând că, la Bruxelles, ”trădători” mint și manipulează în privința situației din țară, scrie Mediafax.

”Eu - și cred că nu numai eu, că am primit foarte multe mesaje – chiar m-am simțit mândru că sunt român. Am văzut un premier al României care a mers la Strasbourg cu referență, cu respect, cu prețuire, dar cu demnitate în a-și reprezenta statul”, a declarat la România TV Liviu Dragnea.

El a mai spus că dorință legitimă a României este să primească din partea europenilor același respect și aceeași prețuire.

”Nu cred că este bine pentru noi, pentru generațiile viitoare, ca România să accepte în continuare o poziție a unei țări care este certată toți și de cele mai multe ori nici măcar nu înțelegem de ce suntem certați”, a adăugat liderul PSD.

El a mai spus că unii dintre europarlamentarii care au vorbit în timpul dezbaterii din Parlamentul European ”habar nu aveau de legile Justiției din România”, iar o eurodeputată a afirmat că se folosesc fonduri europene pentru referendumul pentru familie.

”Vă dați seama ce manipulare e transmisă la Bruxelles de ani de zile, câte minciuni se spun acolo din partea unor trădători, o spun cu toată tăria, care murdăresc imaginea acestei țări, care sunt interesați doar de destabilizarea României și doar de a continua ca România să fie în genunchi în fața intereselor străine”, a conchis Liviu Dragnea.

În plenul de la Strasbourg al Parlamentului European a avut loc, miercuri, dezbaterea privind statul de drept în România, la care a participat și premierul Viorica Dăncilă. Ea a declarat miercuri, în Parlamentul European, că vrea un dialog constructiv, dar există multă dezinformare, acuzând-o direct pe Monica Macovei că practică astfel de metode. Ea a adăugat că nu a venit la Strasbourg pentru a da socoteală, ci din din respect și prețuire pentru forul european. Șeful Executivului român a solicitat aceeași atitudine față de poporul român.
Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a spus că vor fi folosite toate mijloacele de către Comisia Europeană pentru a regla situația din România, fie că este vorba despre Mecanismul de Cooperare și Verificare, fie că sunt alte metode.

După această dezbatere de miercuri din Parlamentul European, urmează să fie dat un vot privind rezoluția să fie dat în prima ședință plenară din luna noiembrie.




















895 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Eu chiar nu m-am simtit mandru ca esti Roman (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:25)

    Habermas [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Bine (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:32)

    ipolitic [utilizator]

    Ceva noutati?
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai fi mandru ca esti roman, ca nu esti (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:40)

    Dalinar [utilizator]

    Distrugi tara si furi ca in codru si mai ai si tupeul sa afirmi ca esti roman mandru bai poarcar repetent cu minte de militia. Cand ai gazat copii, batrani si femei tot mandru erai???
  • +1 (1 vot)    
    Tu nu esti Roman Dragnev, tu esti rus (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:43)

    Zimbru [utilizator]

    Eu chia cred ca locul tau e la Jilava.
  • +2 (2 voturi)    
    Smecheria si cleptomania matale,te poate face..... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:48)

    Plagarus [utilizator]

    ........ "mandru "
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea s-a pupat in oglinda! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:01)

    remicristian [utilizator]

    Bineinteles ca prostia este fudula! Asa cum i s-a dictat de la Moscova Dragnea i-a scris Vioricai Dancila un discurs demn de Ceausescu in care minte si manipuleaza numai ca discursul a fost pentru urechile electoratului PSD. Nu numai ca tuta dupa noua ani de Parlament European cum s-a laudat nu este capabila sa tina un discurs citit in engleza ci este si aroganta si obraznica de parca in UE am intrat dupa lungi insistente ale UE si nu invers si nu ei ne-au facut o favoare imensa ca ne-au acceptat cu bube in cap si rupti in fund cu promisiunea ca ne vom tine de treaba adica sa respectam valorile europene. Se pare ca mirosul puscariei il face pe Dragnea sa sara in baratele Rusiei cu arme si bagaje impreuna cu tot tacimul aferent de la limbaj si pina la masuri impotriva intereselor UE si care vin manusa intereselor Rusiei!
    Sper sa nu scape de puscarie pentru ca altfel noi nu vom scapa curind de o dictatura a scursurilor cleptocrate de la conducerea tarii!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu ca roman m-am simtit rusinat (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:14)

    Kivek [utilizator]

    pe mine nu ma reprezinta condamnatii definitiv si cu atat mai putin agramatii din Teleorman

    mi-e rusine ca sunt roman cu asemenea nevertrebrate la conducerea Romaniei. E o rusine pt Romania ca in anul in care sarbatoreste 100 de ani de existenta, e condusa de INFRACTORI si de AGRAMATI
  • +2 (2 voturi)    
    Aloooo ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:23)

    math_2 [utilizator]

    Baieti astia de la PSD+Antene+izmene au creat o realitate absolut paralela. Paralela cu ce se intampla, paralela cu toata lumea civilizata, paralela cu aliatii nostri, paralela cu bunul simt.
    Poate rusii sunt implicati direct poate doar finanteaza pe la colturi si aplauda. O multime de oameni inca ii cred orbeste.
    Iar un lucru e sigur: daca oamenii de rand nu ne vom implica in campanie si in alegeri, astia, cu baronii si bugetul local, cu nepotismul, buletine false, ulei, faina, morti..... pot castiga din noi.
    O mai auzim pe amarata aia vreo 5 ani cum o iubeste poporul. Pe Violeta Bancila care este..... cam din categoria Elena Ceausescu dpdv intelectual.
    Ganditi-va bine. Daca veti sta numai sa faceti misto pe facebook cu asta veti ramane! Parerea mea.
  • +5 (7 voturi)    
    tu ai fost mandru... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:26)

    trandafil [utilizator]

    oamenilor onesti le-a fost rusine...
  • +2 (2 voturi)    
    Propagarea Minciunii (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:33)

    Isobar [utilizator]

    O declaratie conceputa de "Marii Consultanti" aprobata
    de "Seful Suprem" citita de o "marioneta" propaga la nivelul Parlamentului European minciuna.
    Prinsi cu minciuna in sac reactioneaza in modul cunoscut ,propagand noi minciuni .
    "Eu - și cred că nu numai eu, că am primit foarte multe mesaje – chiar m-am simțit mândru că sunt român"
    (un exemplu de mesaj probabil de la Codrin ar fi salutar) .

    "Am văzut un premier al României care a mers la Strasbourg cu referență, cu respect, cu prețuire, dar cu demnitate în a-și reprezenta statul”.

    Toat Parlamentul European este informat ca premierul Romaniei este o marioneta aservita celui
    care propaga minciuna.
    Si tupeul final:
    " Vă dați seama ce manipulare e transmisă la Bruxelles de ani de zile, câte minciuni se spun acolo din partea unor trădători, o spun cu toată tăria, care murdăresc imaginea acestei țări, care sunt interesați doar de destabilizarea României și doar de a continua ca România să fie în genunchi în fața intereselor străine”.

    Tradatorii in conceptul ,"Sefului Suprem" sunt toti cei care nu impartasesc minciunile propagate si care vor cu adevarat binele Romaniei.
    Pana cand va mai sta Minciuna cu Regele la masa ?
  • +2 (2 voturi)    
    Puciştii au calculat corect (Joi, 4 octombrie 2018, 0:07)

    Propinatiu [utilizator]

    Puciştii au calculat corect că doamna Dăncilă poate fi un lider bun la PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    A uitat o chestie (Joi, 4 octombrie 2018, 7:36)

    BEDE [utilizator]

    Parcă a uitat că mândria merge înaintea căderii. Și Ponta a fost cu "mândru că sunt român" și a provocat reacția care a făcut să fie ales Johannis - nu că mi-ar fi tare drag actualul președinte, dar în comparație cu Dragnea și cu tot felul de specimene din P$D este un domn distins și demn de respect.
    Totuși cred mai curând că joacă pe cartea naționalistă pentru că nu are ce altceva să joace ca să scape de pușcărie. Va reuși oare să-și aservească "tot ce mișcă-n țata asta, râul, ramul"? Cred că nu. Totuși există un risc serios ca România să ajungă un stat mafiot gen Republica Moldova chiar dacă Dragnea va fi dat jos: îl pot da jos alți mafioți din P$D, care vor ei să ajungă să fie capo di tutti capi...