Cum a reflectat propaganda rusă discursul cu „valențe epice” al Vioricăi Dăncilă în Parlamentul European: Lecție de demnitate, le-a rupt gura!

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:15 Actualitate | Esenţial


Articol Sputnik
Foto: Captura Sputnik.md
Discursul pe care premierul Viorica Dăncilă l-a susținut miercuri în Parlamentul European este elogiat pe site-ul de propagandă al Kremlinului Sputnik, care vorbește de „valențe epice” și „poate cel mai bun discurs ținut de un politician român” în acest for.

„Erau pregătiți să o facă de râs pe Viorica Dăncilă — și, prin ea, România. Dar, surprinzătoarea politiciană cu aparențe modeste a început brusc, trimițând de la început parlamentarii europeni în corzi: "Nu am venit să dau socoteală"!”, își începe articolul Dragoș Dumitru, fost parlamentar și membru PRM.

Iată mai jos câteva fragmente din articolul acestuia:
  • A fost poate cel mai bun discurs ținut de un politician român de la tribuna legislativului Europei — având chiar valențe epice, iar ca fundament propoziția <Cer respect pentru poporul român!>
  • "Cer oficial să se spună cine a redactat rapoartele — cine a omis aceste abuzuri din Justiție?", a răsunat clar, în limba română, cererea fermă a premierului României, reducând la tăcere auditoriul!
  • Iar în final, premierul României le-a mai dat o ultimă lecție celor ce vor ca România să fie o colonie: "Vrem să vă fim parteneri, dar vrem să vă fim parteneri egali", a încheiat Viorica Dăncilă discursul care a uimit Parlamentul European.
Dragoș Dumitriu este un fost parlamentar și membru PRM, asociat multă vreme cu OTV și cu Dan Diaconescu și care, în anii '90, a lucrat la mai multe publicații, inclusiv la ziarul de scandal "Atac la persoana".

Citește și analiza ​Cine semnează propaganda rusă în presa din România



















3827 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Dragos Dumitru EGAL Mazeta (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:19)

    un domn [utilizator]

    e bine ca am Lamurit Acest Aspect !
    • +5 (7 voturi)    
      egal orangutan de stepa, vezi ce am scris mai jos (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:15)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Rasa umana se termina la Nipru.
  • +7 (15 voturi)    
    Wow, ce le-am facut ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:25)

    Cuca [utilizator]

    Pe ei si pe mama lor !

    De-acum ne vor respecta !

    Le-am tras niste valente lirice, epice, si dramatice, in ritm trohaic, iambic, sau amfibrahic, de i-am amutit pe toti. Nimeni nu mai indrazneste sa sufle in front la Bruxelles !

    I-am umilit !

    Go, Dancila, go !
    • +3 (3 voturi)    
      Cine se mai indoieste ca Dragnea (Joi, 4 octombrie 2018, 10:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      este ghidonat de catre rusi. Planurile de scoatere a Roamaiei din UE si aplicate de P$D sunt foarte minutios alcatuite, doar ca P$D-istii sunt atat de prosti ca nu sunt in stare sa le aplice. Vezi 10 august. Asta-i norocul nostru, al romanilor.
    • +2 (2 voturi)    
      avea dreptate Catalin Tudor Popescu (Joi, 4 octombrie 2018, 12:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      cand a zis ca Dancila a avut un discurs de femeie precupeata de la tara, care isi cearta vecina de stand din piata, tinand mainile in sold.
      Pana la urma asta a facut ea, a certat UE ca isi permite sa faca asemenea reprosuri Romaniei.
      Si ii mai dau dreptate CTP-ului intr-o privinta: discursul premierului Dancila nu a fost ptr Parlamentul european ptr ca ei stiu prea bine ce e in Romania, discursul a fost pentru romanii, putinei la minte, care au ramas acasa. Doar ei sunt in stare sa o aprecieze.
  • +9 (13 voturi)    
    pai daca e scris de voi (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:31)

    rov [utilizator]

    normal ca-l apreciati...
    E incrededibil unde ne-a adus mizeria asta de pezede
    Cat ii mai rabdam pe infractori?
    Cred ca e de interventia armatei deja...
  • +12 (18 voturi)    
    Va dati seama? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:01)

    Frank777 [utilizator]

    Daca o lauda presa sovietica pe Dancilova inseamna clar ca este omul lor. Dancilova cere de la EU respect pentru poporul roman. Eu ne respecta ca popor dar respectul acordat poporului roman nu se rasfrange si asupra bandei Dragnea & Acoliti. Cand Dancilova cere respect o face de forma ca sa pacaleasca pe cei mai putin informati.Se tavaleste pe jos si se taie la mana ca un hot prins la furat care vrea sa impresioneze. Ea ar vrea de fapt sa fie ei lasati sa faca toate potlogariile cu Romania si sa isi dea amistii si gratieri ca sa scape cu banii furati.
  • +8 (12 voturi)    
    Orangutanii se lauda intre ei (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:12)

    -PuieMSD- [utilizator]

    D-na Dracila e tratata acasa fix cu respectul necesar unui orangutan. Iar rusii aia sunt, orangutani vorbitori. De aceea tribunalele internationale au condamnat nazistii de crime impotriva umanitatii pentru evrei, dar nu pentru rusi.
  • +8 (10 voturi)    
    Si discursul si "laudele" sputinik (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:21)

    Dalinar [utilizator]

    Sufera de Sindromul Prostului Calic. Nu poti sa ceri tu Betivul si Putoarea Satului sa fii egal cu Mesterul Tamplar, sau Zidar etc. Dar nah, prostul se uita la unul cu Ferrari si isi spune in sinea sa ca si ala tot o mamaliga mananca.
  • +7 (9 voturi)    
    Cum mai manipuleaza Haita de la A3 (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:22)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    prin jumatati de adevar:
    - Haita tot repeta ca Timmerman a cerut ancheta (el a spus investigatie) a autoritatilpr romane legat de protocoale.
    - Haita nu spune insa ca Timmerman a completat imediat ca asta nu trebuie sa aiba ca rezultat o slabire a independentei Justitiei.
  • +8 (12 voturi)    
    Vintul rece dinspre Rusia (Miercuri, 3 octombrie 2018, 17:40)

    remicristian [utilizator]

    Am ajuns ca in bancul cu maimuta care are briciul in mina in sala de operatii!
    Puterea in Romania este pe miinile unei grupari mafiote controlate dupa cum se vede de catre Rusia!
    Tot ce s-a construit in ultimii 15 ani cu greu la nivel de incredere se distruge foarte repede de catre o gasca de hoti agramati care in afara politicii ar fi fost niste nimeni.
    Trebuiesc opriti pina nu este prea tirziu!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 3 octombrie 2018, 18:01)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Domnul Dumitru, probabil fost securist, fost peremist, actual pesedist si mereu pupincurist poate sa scrie ce doreste in hirtiile igienice pe care le gireaza sau in care contribuie.
    Dar nu pricep de ce hotnews trebuie sa il citeze, dindu-i astfel apa la moara si crescindu-i astfel maruntul cerc de influenta
  • +1 (1 vot)    
    He He! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:13)

    tarabost [utilizator]

    He He!
  • +4 (4 voturi)    
    Draga noastră dragă Docila, (Joi, 4 octombrie 2018, 8:45)

    Rescator [utilizator]

    Atunci cand te laudă rușii trebuie sa-ți tragi un glonț,
    măcar in picior,iar cand te laudă Dictatorul malefic,
    repetent și multiplu penal Liv Jong Unu trebuie să
    cauți urgent un loc de dat cu capul.Uite așa vedem
    cum vă controlează Kremlinul și vă impune un comportament antidemocratic ,croit pe principii
    oligarhice și cleptocrație.
    Apropo,nu uita să-l premiezi pe penalul Valcov pentru
    că a compus textul pe care l-ai recitat,atat de dramatic la Bruxelles.
  • +1 (1 vot)    
    Un pavian cu valente epice (Joi, 4 octombrie 2018, 11:53)

    giani.edmond [utilizator]

    :))))))))