Carmen Dan, despre intervenția lui Dăncilă în Parlamentul European: ”Este poziția unui român adevărat care își apără țara”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:56 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: Captura Antena 3
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a catalogat intervenția Vioricăi Dăncilă în Parlamentul European drept "poziția unui român adevărat care-și apără țara", precizând că premierul a adoptat o atitudine corectă atunci când a lăudat Jandarmeria Română, scrie Mediafax.

"Mai mult decât s-a poziționat premierul României, într-un mod atât de bine conturat, ce aș putea să spun? A fost poziția unui român adevărat care își apără țara. Cred că a răspuns tuturor aspectelor semnalate de prim-vicepreședintele Parlamentului European", a declarat ministrul Afacerilor Interne.

Întrebată cum vede faptul că Viorica Dăncilă a lăudat Jandarmeria în fața Parlamentului European, Carmen Dan a răspuns: "O atitudine corectă, o atitudine de om bine informat".

Reacția ministrului Afacerilor Interne vine după ce premierul Viorica Dăncilă a criticat poziția Parlamentului European referitoare la mitingul din 10 august din România, precizând că în cazul altor state nu a fost luată aceeași atitudine.

"Văd că e acuzată Jandarmeria Română că a acționat împotriva unor oameni violenți care au încercat să intre în Guvern. Nu am văzut aceeași poziție față de alte mitinguri din Franța, Spania etc. când forțele de ordine au intervenit cu aceleași proceduri. Nu pot accepta ca Jandarmeria să fie acuzată pentru acțiuni practicate peste tot în Europa. Nu permiteți ca în România să se întâmple lucruri de neacceptat în alte state membre. Nimeni niciodată nu va putea întoarce România din parcursul său european", a declarat Dăncilă.

















2344 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    DUamna Carmen, O intrebare va rog, se poate ? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:02)

    un domn [utilizator]

    daca pe 10 August Am Aparat Democratia Protestand in Piata Victoriei inseamna ca NU Sunt Roman ? faptul ca am inhalat gazelle DANdarmeriei inseamna ca NU sunt Roman ?

    DACA promovam "mandru ca Sunt Roman" inseamna ca intradevar asta inseamna idea de a fi Roman ?
    • +6 (6 voturi)    
      pozitie (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:17)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu stiu daca e animal sau pozitie...,dar daca e pozitie,e a unei slugi care isi apara stapanul infractor.
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles ca nu esti!!! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:28)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      un "adevarat" roman....pt ca "adevaratii" sustin escrocii si ja-rele de la putere...asa ca meritati sa fiti....batuti si gazati...pina cind veti intelege ca in ro , oamenii cinstiti trebuie sa ..devina penali , ca milioanele care exista deja , pt a putea trai normal..pacat!!!
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:05)

    sictireanu [utilizator]

    In mod normal o astfel de persoana se numeste patriot sau patrioata. In cazul de fata o putem numi patritoanta :))
  • +7 (7 voturi)    
    clar... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    un roman adevarat care fura de la saraci, bate oamenii nemultumiti si le interzice sa mai protesteze, isi scapa sefii care fura de justitie s.a.m.d.

    PS: sa inteleg ca eu nu sunt roman adevarat?! interesant.. ce a-ti zice voi ca romanii neadevarati sa nu mai plateasca taxe si impozite?! oricum nu am chef sa platesc membrii ccr care-l apara pe dragnea, benzina masinilor lui dragnea sau gazele jandragmeriei
  • +3 (3 voturi)    
    apara tara... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:16)

    Fuscus [utilizator]

    de cine o apara? de cei care ne dau bani si asistenta pentru dezvoltare? de cei care ne-au primit in club desi nu indeplineam conditiile? o apara de cei de care ne rugam sa ne primeasca chiar in vremea guvernului PSD Nastase? cat de prosta este caci ne crede pe noi prosti sa o ascultam. adica nu, retractez: vorbeste pentru prostii care i-au votat!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:19)

    ruskimushki [utilizator]

    este care anume este tara reprezentata de veorica ?
  • +4 (4 voturi)    
    Apara tara? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:21)

    ipolitic [utilizator]

    O gasca de hoti si penali numesti tu tara? Mai degraba tara ar trebui aparat de voi. Ceea ce se intampla acum la Bruxelles. Pacat ca am ajuns ca altii se ne apere.
  • +2 (2 voturi)    
    Isi apara tara? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:24)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Poate doar daca merge pe principiul "statul sunt eu, Dragnea". Da, atunci primi-minitrul a facut o treaba excelenta. Pentru altii care nu gandesc la fel (mai bine zis, pentru neta majoritate a celor care gandesc) nu si-a aparat tara, ci doar seful, idolul, mentorul, numiti-l cum doriti.

    Aceeasi placa uzata cu atacul asupra guvernului, de parca poti asimila multimea de manifestanti cu cei cativa idioti care au furat arma femeii jandarm.

    Mai bine si-ar lua Dragnea adulatoarele de servici si s-ar retrage cu ele pe Belina, ca tot e a lui, si s-ar lasa de politica.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:30)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      vaduva neagra, tara este doar shleahta pesedeasca.
      Un roman adevarat este orice, numai pesedist nu!
      Pesedist= hot, circar, analfabet, asistat, milog, pervers, fatarnic... mai continui?
      Cele de mai sus sunt adresate atat celor alesi cati celor care aleg pesedeaua slinoasa.
      Make a photo, tuta?
  • +2 (2 voturi)    
    Toarasa secretara, te-ai trezit? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:49)

    Hababaeba [utilizator]

    Na toarasa secretara lu condamnatu ce sa spui si tu...ca duduia de la lucru manual inca va apara.
    Cucoana rodica-veorik (cu r-v mici de tot) s-a dus acolo setata ca ii rupe pe aia cu mesajul ei de patrioata pesedizda ce e "Cum dreq'sa nu ne lasati sa furam cum vrem noi, ce emceveu de rahat, ne asculta dujmanu iohanist, ce mai ... stimati colegi, mesele ne iubeste, bai Frant ve ca dai in tara nu in guvern".
    S-or fi si intrebat aia "cine naiba a fost coleg cu cucoana ca noi n-am prea vazut-o...na amu te-am auzit da nu lasi tu filmu' tau la o parte si casti si tu ochii o tsara? Cine te iubeste, fa, ca nici de-o *UE nu esti buna?"
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vezi cum se va numi si te vei numi.. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:49)

    Io1234 [utilizator]

    ...dupa ce PSD+ALDE+UDMR isi pierd majoritatea in parlament...

    Cateva exemple:

    1. Beep
    2. Beep
    3. Beep
    .
    .
    .
    n Beep
  • +4 (4 voturi)    
    ,,Romanca" adevarata vorbind (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:57)

    Rahan5 [utilizator]

    despre alta ,,romanca" adevarata.
    Daca Carmen Dan era romanca nu mintea in halul asta.
    Numai un popor de actori ca rusii pot sa se prefaca asa in Europa. Numai chinezii ii egaleaza pe rusi in prefacatorie (valabil pentru Asia)
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e nimic de vazut aici, circulati, va rugam ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:00)

    Cuca [utilizator]

    Carmen Dan a spus "Seful (sefa) are intotdeauna dreptate."
  • +1 (1 vot)    
    alta dna care nu va mai putea merge pe strada (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:43)

    MG [utilizator]

    nu inteleg ce le-a facut dragnea la aceste doamne (cadane cel mult spus), nimeni din familie extinsa, dintre fostii colegi, nu le poate spune ca sunt pe aratura?

    PS: hotnews publica random comentariile sau sunt sensibilosi cu puterea..
  • +2 (2 voturi)    
    inculpata (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:46)

    Ilidia [utilizator]

    Sa vedem daca va spune la fel si in fata procurorilor....
  • +2 (2 voturi)    
    ca si (Miercuri, 3 octombrie 2018, 15:11)

    CVL [utilizator]

    interventia Jandarmeriei si MAI pe 10 august, a unei PSD-istele adevarate, care isi apara partidul?

    Pai matale, duduie Dan, trebuie sa aperi cetatenii Romaniei de hoti (prin politie) si de huligani, si nu sa va transformati in aparatorii batausilor (deghizati se pare in jandarmi). Chiar va rog ca pe toti turbulentii provocatori sa ii prinzi si sa ii dai pe mana Justitiei. Dar si cei din randul subordonatilor tai care au batut fara motiv, si au dat ordine abuzive, sa ii dai deasemenea pe mana Justitiei. Ah, da, ca la Tariceanu, nu? Ar insemna probabil sa va acuzati singura, si de aceea nu puteti sa o faceti.
  • 0 (0 voturi)    
    “Roman adevarat care isi apara tara”? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 19:52)

    V. Istina [utilizator]

    Sa luam in considerare si ipoteza opusa. Adica - “ne-roman care incearca sa distruga Romania”. Realitatea e crunta. Am ajuns aici fara lupta.

    Romania e acum sub ocupatie. O banda de borfasi ne distrug viitorul. Foc si para si iesirea din lumea civilizata- asta ne asteapta cu talharii astia. Daca nu scapam de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Apara tara pe care (Miercuri, 3 octombrie 2018, 20:27)

    tarabost [utilizator]

    PSD o ia in proprietate pe persoana juridica!
  • 0 (0 voturi)    
    Tradtorii de neam si tara (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 14:11)

    FROTTIEREXFURATA [utilizator]

    Doamna Carmen Dan are dreptate. Numai niste javre basisite puteau sa ne faca de ras in parlamentul european.