Referendum 2018

Reportaj Umbra Referendumului la țară. ”Decât să nu se mai ia la Primărie om cu bărbat. De asta fac Referen din ăsta. Dar nu sunt de acord”

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2018, 14:47 Actualitate | Esenţial


Nae si Romica
Foto: Hotnews
”Dă-mi fată un pachet de Dero mare, patru pernuțe din alea de spălat și o din aia....o îngețată (nu e greșeală de redactare) pentru copilă...Cât face?”, întreabă fata de la coadă. Sunt în localitatea Borănești, încercând să aflu cum percep oamenii Referendumul ce stă să vină. ”Osutășaptezecidelei, da` repede că mă grăbesc.. !, zice vânzătoarea. După care, simțind Om Străin în magazin, se corectează rapid. Șaptesprezecelei, vă rog, zice, uitându-se fix în ochii mei. Pentru ea, eu eram Străinul care putea fi ce era mai rău: un angajat al ANAF, de pildă.

Îndepărtându-și un fir de praf imaginar de pe haină, doamna m-a întrebat din prima: ”Stimate domn, Dumneavoastră cu ce treburi pe la noi?”. Nu cu ce anume să vă servim. Direct, cum îi stă bine Antreprenorului.

Când a auzit că sunt de la presă, a zâmbit larg. Scăpase. A vrut chiar să-mi facă cinste cu o cafea, dar n-am lăsat-o.

În fața magazinului, o masă. La masă, dau de Romică. Era cu Nae, la una mică.



Mă prezint frumos, le fac cinste cu încă un rând ca să le câștig încrederea și îi întreb din prima dacă au auzit de Referendum. ”Referen...pentru ce?”, întreabă naivul Nae.

”Taci, bă, că tu ești...”, îl pune la punct Romică, arătând discret un deget spre tâmplă. ”Deci Domnu, noi am auzit de Referen..., adică deci s-a mai trimis și aiciea plicuri de le-a aruncat pe stradă pă la noi, că nu suntem nici noi deci....dar de mers, mergem, că până la urmă e Referen..., deci mai bem și noi după aia ceva... ”, zice Romică.

Dar stiți de ce se face Referendumul?, întreb? ”Sigur. Pentru căsătoriții ăia. Decât să nu se mai ia la Primărie om cu bărbat. De asta fac Referen. Dar eu nu sunt de acord cu asta...Că la noi în sat n-am văzut așa ceva!”

Păi, zic,  și de ce se face atunci Referendumul?

”Nu știm! Dumneavoastră știți! Da` la noi nu e cazul că nu avem așa ceva. Da„ dacă asculți la radiu, în lume e nebunie. N-ați auzit cu furtunile astea de omoară sute de mii de morți? Acum câteva zile, în...cum îi spune mă...? În Donezia. Au dat la radiu acuma! Poate că și de asta...”, zice gânditorul Romică.  ”Deci nu aveți cazuri de cupluri gay în comună?”, insist.
”Noooi??? Eu am nepoți, am familie! Poate cel mult s-o iau pe nevasta lui Nae, că-i prost! Da` cum să mă iau eu cu un bărbat...?”
Câți oameni sunt în Borănești?, întreb. ”Ei, nu mai sunt...poate un milion.... ” Câți??, insist.

”Aaa, în bani noi vreo o mie, se corectează rapid Romică. Oamenii sunt plecați prin străinătate face bani și vine de acolo de își face case. Uite casa asta, zice, aratându-mi o vilă cu turnulețe. Asta casă, dom`ne! E cu bani făcuți afară, nu e cu...

Ne vede Bibi, care oricum trecea prin zonă. N-are nicio treabă, dar aude despre ce e vorba și intervine voluntar. Ne spune cum în curând pleacă și ruda lui, Vasile, împreună cu băiatul, undeva  în Franța. ”Mai un ban, mai o cerșală, mai o casă ...știți Dumneavoastră.” E o prostie cu Referendumul ăsta, adaugă Bibi. ...”Adică nu suntem proști. E decât  niște bani cheltuiți aiurea. Păi cine e de acord cu căsătoria dintre același sex? Cum adică? Adică e ca și cum să faci întrebare dacă îți place mâncarea de cai. Păi poți să faci, dar nimeni n-o să spună că-i place!, zice Nae, aflat și el în zonă. Dom`ne, noi aici avem un bar în sat. În loc să ne mai facă un bar ca să stea oamenii să se liniștească , ei dă banii pe din astea... Eu nu merg, că îmi pierd vremea. , conchide Nae.



La câțiva zeci de kilometri distanță, în localitatea 4 Frați, părerile oamenilor sunt împărțite.

Gestionara magazinului îmi spune din start că nu are nicio părere despre Referendum, dar de mers nu va merge la vot. Și închide discuția cu un gest scurt.

În fața magazinului, un pensionar își servește coniacul de ora 13. Nu e de acord cu Referendumul și nici nu vrea să meargă la vot. Îl cheamă Nelu, după cum singur se prezintă. ”Indiferent de argumentele lor, asta e problema acută care îngroapă România? Adică s-a adunat o masă critică de oameni care să facă din asta o prioritate a României? Mie mi se pare doar un bun prilej ca să-ți faci campanie electorală. Cheltui bani, ca să ce? Fă un spital, fă o școală, fă ceva util dacă vrei să cheltui bani! Eu aici am făcut școala primară, care între timp s-a desființat. E o școală în satul vecin, unde îi duc pe copii. Bun, o să zici că n-ai copii destui. Cumpără vaci și cai și dă-le oamenilor, dacă ai bani de cheltuială! Ce fac ei acum e o chestie inutilă. Ce face omul cu viața lui particulară e treaba fiecăruia...



Imagine de marți de la prânz din localitatea 4frați.




Foto deasupra: Nelu. Nu e de acord cu Referendumul și nici nu va merge la vot.




Citeste mai multe despre   
















14566 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Sa nu fie ca in 2016, una zicem alta facem (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:57)

    Fides [utilizator]

    Comentez rar chestiuni politice - dar nu pot sa remarc aplombul lui Nelu - la ora 13 bea un rom si dupa foloseste asocieri precum „problema acuta”, „masa critica de oameni”, ca sa incheie prin a vedea viitorul tot printr-o mica fusareala, cineva sa le ofere moca vaci sau cai.
  • -12 (42 voturi)    
    Taranul roman ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:02)

    Marionette [utilizator]

    Printre cei mai josnici oameni din Romania. Lepra care a nenorocit tara de 30 de ani!
    • -3 (17 voturi)    
      "Pentru ce baţi pe aproapele tău?" (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:14)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      De ce e Maria Sa, taranul român, josnic si lepra? Pentru ca e tinut in bezna, ca animalele, de sute de ani? Tu, prea-intelepte, ce ai facut ca sa il luminezi? Ai votat cu intelectualii barbosului de Ion Creanga, cu Dacian-Mesia, cu Alina, cu Raluca? Poate cu Clothilde si cu Nicusor, de s-au batut cu tigaile in cap? ... nu ca leprele de tarani, care voteaza cu psd-ul, nu-i asa.
      Zici ca au nenorocit taranii tara asta? Bine ca nu au nenorocit-o strainii. Uita-te la unguri si la minoritatile lu' peste din Parlament cum saboteaza cu consecventa bunul mers al acestei tari? Daca va spune cineva ca evreii au facut in ultimii 200 de ani tot ce au putut ca sa tina Romania la nivel de colhoz, si asta fac si acum, sunteti in stare sa il linsati. Daca vi se atrage atentia ca dintosii cu fețe de mutanți de la Bruxelles ne exploateaza ca pe sclavi si isi bat pur si simplu joc de noi, puneti mana pe mitraliera. In mintile voastre, evidenta nu poate iesi niciodata victorioasa in lupta cu sloganurile political correctness si cu conditionarea la care ati fost supusi.

      Am ajuns ca o haita de caini flamanzi. Ne arunca Stapanii cate un os si ne sfasiem intre noi. Acuma osul se chema "referendum pentru familia traditionala", data viitoare va fi despre avorturi, despre par lung la baieti, despre lapidare in caz de adulter si tot asa.
    • +5 (7 voturi)    
      Romică (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:54)

      truly [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Din Romania? De pe intregul mapamond, nu din Romania! Ai arucat o privire sa vezi "aborigenii" din Ghana ce nivel de cultura au?

      (Leatul - contingentul meu, nenea Romică - expert in Deep learning & Quantum Computing, cand e "la una-mica", cu siguranta se gandeste ingrijorat: "I don't understand how anyone could not be worried... In my mind its almost a certainty that at some point with multiple different versions of AI out there learning that one AI goes down the wrong path and takes actions that are detrimental to humans. At that point maybe our only hope would be using another AI against it.")
    • -1 (11 voturi)    
      Aşa este (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:33)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ţăranul român, preponderent în ţara asta, în mediul urban în special, dar şi în cel rural, este de vină pentru tot ce se întâmplă.
      Nu toţi sunt aşa de educaţi şi distinşi ca şi dumneavoastră.
  • -4 (30 voturi)    
    Propaganda ”backfires” adeseori (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:15)

    Harald [utilizator]

    Se pot lua interviuri bețivilor din sate, dar insistența de a compromite referendumul va avea exact rezultatul opus.
    • +12 (22 voturi)    
      Ce, ma? (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:46)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Te pomenesti ca ti-o fi rusine cu electoratul pesedist?
      Mandreste-te, indrazneste sa... crezi.
  • -12 (26 voturi)    
    Votez NU (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:25)

    2087 [utilizator]

    fiindca imi place sa votez, spre deosebire de 11 milioane de idioti care au dat tara PSD-ului in 2016, au facut nazuri si n-au votat.
    • +1 (9 voturi)    
      confunzi grav evenimentele (Marţi, 2 octombrie 2018, 17:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Intre tine si Romica nu decat o diferenta de nuanta.
      Mai exact te duci la vot ca oaia si nu ca un om informat.
      plm, o spui de parca esti singurul care s-a dus la vot in 2016 si esti pari f sigur ca aia 11 milioane ar fi votat contra PSD-ului.
    • +10 (12 voturi)    
      Si daca votezi NU tot pe Dragnea il votezi (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      .
    • 0 (4 voturi)    
      Sa fii sanatos! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 9:54)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      La referendum nu functioneza sistemul electronic de validare a cartii de identitate, si nici nu se filmeaza numararea votruilor!
      Si dureaza doua zile!

      Asa ca, indiferent ce votezi tu, iese ce ordona Daddy!

      asa cum ne-a spus Bombo in toamna lui 1992: "Votati voi, dar le numaram NOI!"
    • +2 (6 voturi)    
      am votat in 2016 (Miercuri, 3 octombrie 2018, 10:27)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Dar nu voi vota la referendum. Pentru ca e o mizerie si nu stii ce alte modificari vor sa mai faca. Pentru ca scopul lui principal este sa ne indeparteze de UE si sa ne apropie de Rusia.
  • -2 (32 voturi)    
    Basket of Deplorables (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:56)

    VileFrog [utilizator]

    Frumos va sade sa faceti misto de bobor. Nu uitati totusi ca inteligenta nu e acelasi lucru cu intelepciunea. Si nu uitati ce a patit Hillary pentru ca a tratat cu dispret pulimea.
    • +16 (20 voturi)    
      Educatia nu e tot una cu inteligenta (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:47)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui VileFrog

      Iar de un prost educat trebuie sa te feresti. Prost intelept nu exista.
    • +5 (11 voturi)    
      Seems legit (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:48)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui VileFrog

      Mi se pare logic. "Intelepciunea" v-a adus pana astazi la gradul de civilizatie si curatenie pe care il aratati.
  • -8 (30 voturi)    
    totusi hotnews (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:44)

    andrei1245 [utilizator]

    incepeti cu manipulari A3?

    cei care sunt de acord cu referendum vorbesc in articol cu greselile aferente populatiei rurale

    iar nea nelu care e im^potriva referendumului si isi bea si el coniacul dovedeste o elocinta demna de o dezbatere a grupului de dialog social
    • -4 (10 voturi)    
      cam sare in ochi inventia (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:49)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      da nah, cine sta sa verifice sursele?
    • -6 (10 voturi)    
      Incepeti!!? (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:18)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Au inceput de mult. Astia profita de vanatoarea psd-ului, fara sa angajeze haitaci. Stau la panda si ce scapa de psd-ei, trosnesc ei. Pacat ca nu ai observat pana acum.
      Greu cu democratia. Cel mai controversat cuvant din toate timpurile, pt. ca toti il interpreteaza dupa cum canta interesul.
    • +2 (6 voturi)    
      Campania electorală de la tara (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      trebuie făcută pe logica electoratului. De exemplu un afiș pentru referendum: Sunteți împotriva căsătoriei homosexualilor? Votați NU la referedum.
      • +5 (7 voturi)    
        Sunt 3 milioane care au semnat pentru referendum (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:56)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Mai voteaza 2 milioane NU si se aduna numarul nucesar pentru validare. Mai bine PAS . . .
  • +10 (12 voturi)    
    Votantii PSD... (Marţi, 2 octombrie 2018, 17:29)

    vio7 [utilizator]

    Prosti...da' multi:)))
    • -5 (9 voturi)    
      PSDisti (Marţi, 2 octombrie 2018, 20:46)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      E vreunul care a zis ca merge la referendum? Astia sunt tocmai tinta campaniei de boicot. Peste cativa ani vor fi cei convinsi de oamenii inteligenti de la oras sa voteze casatoriile homosexuale.
    • -5 (7 voturi)    
      Noroc ca ailalti sunt tot asa, dar putini (Marţi, 2 octombrie 2018, 20:51)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Si uite-asa se explica absenteismul masiv de la alegerile parlamentare.
  • -2 (12 voturi)    
    Referendum 2018 (Marţi, 2 octombrie 2018, 23:44)

    snp [utilizator]

    Câteva statistici despre LGBT care pun într-o lumină diferită Referendum-ul. Vizualizați-le și veți înțelege de ce ne este teamă dacă programele LGBT impuse în Australia, Marea Britanie, Țările Nordice, etc., vor ajunge și în învățământul primar, gimnazial și liceal din România.

    https://www.youtube.com/watch?v=50gqQkyFlmU
    • +3 (3 voturi)    
      Manipulare (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:15)

      troncota [utilizator] i-a raspuns lui snp

      Statistici care manipuleaza. Daca casatoriile sunt mai putine in randul minoritatilor sexuale este din cauza faptului ca pana acum au fost interzise, casatoriile intre barbati si femei sunt de mii de ani. Crezi ca interzicand aceste casatorii va imbunatati procentul sau il va inrautati ? Lipsa de logica.

      Depresia si suicidul e mai mare in randul minoritatlor din cauza discriminarii, crezi ca e usor sa traiesti cand toata lumea iti spune ce esti pervers si anormal ?

      Cazurile de BTS sunt mai mari in randul minoritatilor din cauza lipsei protectiei. In Romania cele mai multe cazuri de infectii HIV au fost inregistrate in randul copiilor abandonati. Daca as manipula as spune ca e vina famliei "traditionale".