UPDATE FOTO O firmă de panificație a pus pliante pro-referendum în pungile cu pâine / Biroul Electoral Judeţean și Protecţia Consumatorilor fac controale

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2018, 14:09 Actualitate | Esenţial


Paine cu pliante pro-referendum
Foto: Facebook / Cristina Rusu
O firmă de panificație din Bihor a livrat marți pâini în ale căror ambalaje se aflau pliante prin care se făcea campanie pentru un vot pozitiv la referendum. Potrivit unor postări de pe Facebook în care apăreau imagini cu pâinile însoțite de pliante, respectivele fotografii ar fi fost făcute în județul Bihor, iar pâinea ar fi produsă de societatea Vital Produs SRL, deținătoarea mărcii ”Pită de Lugaș”. 

Contactat de realitatea.net, unul din administratorii firmei a recunoscut că respectivele produse aparțin Vital Produs SRL, companie care sprijină referendumul pentru familie. Cu toate acestea, surse apropiate realitatea.net susțin că respectivele produse vor fi retrase de pe piață în cursul zilei de azi.

UPDATE: Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Bihor a fost sesizat marţi în legătură cu pliantele pro-referendum introduse în pungile cu pâine, comisarii Protecţiei Consumatorului declanşând de asemenea un control la societatea respectivă.

Preşedintele BEJ Bihor, Iuliana Florina Crişan, a declarat pentru Mediafax că o decizie în acest caz se va lua miercuri, după ce se vor primi mai multe informaţii.

„S-au primit trei contestaţii la BEJ Bihor despre pliante introduse în pungi cu pâine, două au fost respinse pentru că nu ofereau suficiente informaţii, nu se spunea că este vorba de pâinea de Lugaş, doar în cea de-a treia se indica despre ce este vorba. Am primit şi poze, dar pentru că nu ştiam unde s-a distribuit pâinea respectivă, s-a amânat pe miercuri luarea unei decizii în acest caz şi am cerut şi alte detalii. Vom decide ce se face cu aceste pliante”, a spus Crişan.

Şi șeful Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Bihor, Giani Bura, a declarat pentru Mediafax că instituţia pe care o reprezintă s-a autosesizat şi a dispus un control la firma din Lugaşu de Jos, producătoarea pâinii.

„Erau pliante în pungile cu pâine, l-am chemat pe administratorul firmei pentru a da explicaţii, iar miercuri vom analiza acest caz”, a spus Bura.

Un producător de pâine din Lugaşu de Jos, judeţul Bihor, a distribuit pungi cu pâine în care au fost introduse pliante cu mesajul „Apără copiii României! Apără căsătoria dintre un bărbat și o femeie! Apără România de mâine! Vino la referendum! Votează DA pentru definirea în Constituție a căsătoriei dintre un bărbat și o femeie. 6-7 octombrie 2108, Să fim 6.000.000 la vot! Doar așa ne apărăm copiii”.


















4662 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    ce pretentii sa ai de la unii care au mintea (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:13)

    qwerasdf [utilizator]

    alora de acum 500 de ani? cand ardeau oameni nevinovati pe rug, pentru ca ii banuiau de vrajitorii?
    • +2 (2 voturi)    
      Daca patronul e PSD (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      omul face ce i s-a trasat directiva de la Partid. Partidul poate sa il lase fara contract.
      • -2 (4 voturi)    
        .. patronul nu e de la PSD ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 17:08)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        dar pun pariu ca la cat de ingusti sunteti, l-ati arde voi pe rug.
        Iar cu catalogari de gen Papaya nu esti nici mai cult, nici mai cool. Esti doar un spalat pe creier care nu e instare sa judece singur ci doar sa inghita sorosisme LGBTisme.

        Jigneste-l pe A. Plesu ,ca si el sustine referendumul, la fel si primarul liberal din Oradea, oras care nu e rahat ca si orasul din care esti tu.
  • -9 (13 voturi)    
    pai (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:30)

    martel55 [utilizator]

    de ce, daca sprijina referendumul, sa retraga reclamele? e o scoietate privata care e libera sa sprijine ce vrea, atsa nu obliga cu nimic clientii sa fca ce spune in pliant, daca ar fi fost contra mai mult ca sigur era data exemplu pozitiv pe hotnews, asa , din contra.....sunt niste fraieri ca isi retrag pliantele, e inca o dovada ca pretinsa libertate pe care pretind ce ca o apara cei ce se opun referendumului insemana de fapt odar o dictatura , in care cei de alte pareri sunt ostracizati si acuzati de delict de opinie
    • +3 (3 voturi)    
      Da draga, CORECT! (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:55)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Ca si PSD-istii: au castigat alegerile cu promisiuni desarte si acum pot sa ne si scoata din UE nu-i asa?

      Doar au castigat!

      Fratica, democratia asta nu-nseamna doar sa faci ce vrea muschii tai da!
      democratia inseamna in primul rand respectul legilor si a celor din jurul tau!

      Apropo, le este frica ca 'pita' lor va fi si ea boicotata!
      SPER sa se si intample!

      Nesimtirea trebuie pedepsita!
    • +2 (2 voturi)    
      igienic o fi? (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:33)

      81ack [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      da' oare igienic o fi? pâinea aia de ce o ambalează în plastic? pliantul ala e în punga cu pâine.
  • +1 (1 vot)    
    Abia astept sa vad la tv interviuri cu votanti. (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:44)

    Marionette [utilizator]

    "'Am venit sa ne aparam copiii" si discursul lui Dragnea plin de staisfactie "aceasta este o dovada ca PSD face ce trebuie si populatia sustine Partidul si pe mine, se impotriveste cineva sa fiu Fuhrer pentru eternitate?, nu , nimeni nu a ridicat vreo mana, sa trecem mai departe ..."
    Voi savura grotescul situatiei. Ah, si astept si comentarii ale ambasadei Rusiei in Romania, in care se va arata ca popoarele ortodoxe intotdeauna au fost cele mai elevate moral.
    Ma intreb cati copii ar fi trait daca cele 55 milioane de euro cheltuite pe referendum ar fi fost cheltuite pe vaccinuri, pe mancare, pe protectia de parinti abuzivi sau incapabil psihic sa creasca copii, pe educarea copiilor, etc. Ar fi trait in loc sa moara, sau ar fi trait mai bine,
    • +1 (1 vot)    
      imi vine sa rad .... (Marţi, 2 octombrie 2018, 17:10)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      cat de prost esti ...informat
  • -1 (1 vot)    
    dar la aia cu pufuleti (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:12)

    AndJorj [utilizator]

    care pun monstruleti in pungi, de ce nu dati stire?
  • -2 (4 voturi)    
    Liberalism (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:17)

    Setalcott [utilizator]

    Sper ca nu insinueaza cineva ca e o problema aici.
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca n-a facut chestia asta (Miercuri, 3 octombrie 2018, 7:53)

    fat.cat [utilizator]

    o firma de ambalat hartie igienica.