Coaliţia pentru Familie contestă decizia de îndepărtare a materialelor electorale referitoare la referendum: Campania nu e politică, e făcută de cetățeni, care nu se supun acelorași norme ca partidele

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2018, 19:14 Actualitate | Esenţial


Mihai Gheorghiu, Coalitia pentru Familie
Foto: Agerpres
Coaliţia pentru Familie (CpF) respinge interpretarea conform căreia întreaga campanie pentru referendum ar fi politică şi anunţă că a contestat la Curtea de Apel București decizia Biroului Electoral al Municipiului Bucureşti referitoare la îndepărtarea materialelor publicitare pe tema scrutinului popular în care este folosit drapelul României, a declarat luni Mihai Gheorghiu, preşedintele CpF.

El a prezentat, într-o conferinţă de presă, mai multe incidente şi decizii ale birourilor electorale judeţene şi BEC, susţinând că acestea "generează o atmosferă şi lucruri care trebuie reclamate şi condamnate de la început", transmite Agerpres.

Potrivit lui Gheorghiu, un cetăţean a sesizat Biroul Electoral al Municipiului Bucureşti, care a dispus îndepărtarea de îndată a materialelor electorale, printre care şi a celor care reproduc drapelul României. Conform acestuia, BEC a respins contestaţia făcută de Coaliţia pentru Familie.

"Campania noastră nu poate fi asimilată şi nu poate fi încadrată unei campanii politice şi unei campanii electorale. Partidele se supun articolelor care privesc campania electorală, cetăţenii, în schimb, nu se supun acestor norme. Cetăţenii sunt o categorie distinctă de partide politice. Mirarea noastră este că judecători cu experienţă par să nu facă această distincţie", a susţinut Gheorghiu.

În opinia CpF, campania pentru referendum este făcută de cetăţeni şi organizaţiile acestora şi este liberă de "poverile" impuse prin lege campaniilor partidelor politice.

"Din păcate, există o confuzie uriaşă în toate aceste cazuri şi practica tinde să se conformeze ideii că întreaga campanie pentru referendum este o campanie politică şi electorală. Deci, respingem pe temei legal această înţelegere, ea este profund greşită şi are ca efect imediat şi negativ îndepărtarea cetăţenilor de la expresia liberă a voinţei lor, a opţiunii lor pentru referendum şi, practic, scoate toate materialele noastre publicitare stradale în afara campaniei pentru referendum, ceea ce este inadmisibil. Este inadmisibil ca noi, în Bucureşti, să asistăm în zilele următoare la demontarea panourilor, banerelor pe care le-am pus în virtutea legii. Toate au fost ridicate fie cu avizul primăriei, fie cu avizele firmelor respective, obţinute la rândul lor la primărie, într-un efort de a respecta legea", a afirmat Mihai Gheorghiu.

În opinia sa, motivele îndepărtării panourilor publicitare referitoare la mărime şi folosirea culorilor drapelului României nu pot fi luate în considerare.

"Mărimea panourilor este iarăşi un criteriu care nu ni se aplică, se aplică numai materialelor publicitare, politice din campania electorală. De asemenea, faptul că există culorile drapelului României iarăşi nu ne este opozabil pentru că aceste materiale ale noastre nu sunt ale partidelor politice, nu vizează scopuri politice şi este foarte ciudat ca cetăţenii României, organizaţiile civice ale cetăţenilor României să nu poată folosi drapelul României. Respingem această interpretare unitară, fără nuanţe, fără temei legal a întregii campanii pentru referendum ca fiind o campanie politică. Este punctul nostru de vedere oficial. Am sesizat deja astăzi, într-o contestaţie la Curtea de Apel Bucureşti, la hotărârea privitoare la respingerea de către Biroul Electoral Central a contestaţiei noastre", a mai spus preşedintele CpF.

El a susţinut că nu există nicio raţiune constituţională şi legală pentru a le interzice cetăţenilor să îşi manifeste voinţa prin materiale şi afişaj stradal.

Întrebat în legătură cu apariţia unor pliante cu mesaje antiavort şi interzicerea divorţului, cu sigla Coaliţiei pentru familie, Gheorghiu a afirmat că este vorba de o campanie de dezinformare "bine articulată". "Sunt încercări de a demoniza orice campanie pozitivă pentru referendum", a adăugat Gheorghiu.


Citeste mai multe despre   
















2180 vizualizari

  • +12 (30 voturi)    
    Facuta de 'cetateni' (Luni, 1 octombrie 2018, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    si condusa de popime si BOR + securisto-mafiotii din PSD. Grobianismul de Ev Mediu trebuie INTERZIS prin lege, mai ales cand e vădit indeprtat impotriva grupurilor minoritare si discriminatoriu,
    • +2 (8 voturi)    
      "grupurile minoritare" (Luni, 1 octombrie 2018, 20:03)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu cred ca-i treaba grupurilor minoritare sa decida ce trebuie interzis si ce trebuie permis prin lege.
      • +6 (8 voturi)    
        peste tot.. (Marţi, 2 octombrie 2018, 5:53)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        imb-cilii sunt majoritari....asa ca nu e bine sa ii bagi in seama....e normal ca aia mai "luminati" sa fie mai putini.....asa ca ....h-i si--tir!!!
    • +2 (8 voturi)    
      CpF foloseste metode rusesti de razboi hibrid, (Luni, 1 octombrie 2018, 21:46)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la fel cum Putin zice ca soldatii lui din Siria sunt civili, la fel si CpF se da drept organizatie civila, cand de fapt are scopul de a spori puterea hotilor de la BOR.
  • +15 (33 voturi)    
    inapoi in evul cu mediu cu voi! (Luni, 1 octombrie 2018, 19:22)

    qwerasdf [utilizator]

    mergeti si ardeti pe rug niste vrajitoare, ca la asta va pricepeti, incuiatilor!
  • +8 (22 voturi)    
    c-o fi c-o pati (Luni, 1 octombrie 2018, 19:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar omul asta are fata de pervers!
  • +10 (22 voturi)    
    dar de draq_nea nu iti e rusine? (Luni, 1 octombrie 2018, 19:36)

    rov [utilizator]

    ca un penal va compromite demersul...
    ca popii au fata de inchizitori de secol medieval?
    Ca in an centenar ati produs cea mai mare mizerie ?!
    In mod sigur sunteti unealta cuiva...
  • +9 (21 voturi)    
    cetatenii au voie sa dezinformeze (Luni, 1 octombrie 2018, 19:43)

    jorj_bv [utilizator]

    fara sa-si asume macar ce entitate editeaza si pune fluturasii in posta?
    • +1 (5 voturi)    
      Transparenta (Luni, 1 octombrie 2018, 20:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Si pe banii cui Cei luati si de pe vii si de pe morti de popimea imbuibata. De cate ori vad un popa la teveu, il vad imbortzosat si infumurat ca nimeni altul.
  • +4 (20 voturi)    
    Care cetateni? Aia cu 2 clase? (Luni, 1 octombrie 2018, 19:55)

    Dalinar [utilizator]

    Sau de aia cu S Klasse?
  • +3 (7 voturi)    
    Pe aceasta cale (Luni, 1 octombrie 2018, 19:59)

    ipolitic [utilizator]

    anunt infiintarea Coalitiei pentru Barba si inceputul unei campanii de stangere de semnaturi pentru modificarea modificarii Constitutiei. Noi sustinem familia stramoseasca formata dintr-un barbat cu barba. Care barbat, daca asa vrea muschii lui, poate sa cumpere o nevasta, o ibovnica sau mai multe. Suntem siguri ca ideile noastre vor rezona cu conceptiile mostenite de la stramosii nostri si vom intra cu fruntea sus pe usa de iesire din Europa.
  • 0 (4 voturi)    
    voi merge la sectia de votare (Luni, 1 octombrie 2018, 20:11)

    rov [utilizator]

    sa vad fete de ''oameni..'' momiti de voi, pezede si bot(r) !
  • +1 (5 voturi)    
    Daca asta (Luni, 1 octombrie 2018, 21:02)

    fat.cat [utilizator]

    nu e o campanie politica, atunci nimic nu e politic in Romania. Mai politic decat atat nu exista. Dar mai este mult pana sa intrezarim limitele ipocriziei acestor oameni.
  • +2 (6 voturi)    
    Am si eu o curiozitate, cine finanteaza (Luni, 1 octombrie 2018, 21:37)

    ilex2013 [utilizator]

    materialele publicitare si din ce fonduri ????din bani publici cumva??
  • +1 (3 voturi)    
    Ce vă pasă că nu mai puteți folosi culorile? (Luni, 1 octombrie 2018, 22:14)

    hic sunt leones [utilizator]

    Prooroci precum Isus predicau prin deșert și nu se mai plângeau că n-au scenă, microfoane și haine cusute cu fir de aur.
  • +2 (6 voturi)    
    Cata minciuna la individul asta ! (Marţi, 2 octombrie 2018, 1:39)

    Rahan5 [utilizator]

    ,, Campania noastră nu poate fi asimilată şi nu poate fi încadrată unei campanii politice şi unei campanii electorale."

    Orice Constitutie inseamna politica de la primul articol si pana la ultimul. Si orice modificare de Constitutie inseamna tot politica. Cu atat mai mult cand se urmareste discriminarea familiilor monoparentale sau familiilor (formate din batrani in general) frate /sora si a persoanele singure.
    Sub pretextul ,,combaterii homosexualilor" se deschide in Constitutie calea la tot felul de alte discriminari chiar si pentru persoanele hetero-sexuale care nu sunt casatorite.
  • -4 (6 voturi)    
    Gata, merg la vot! (Marţi, 2 octombrie 2018, 9:07)

    ali. [utilizator]