FOTO UPDATE Manifestație pentru boicotarea referendumului în Piața Victoriei: Separați Biserica de Stat / Iubirea nu se votează / Inițiativa de modificare a Constituției a adus un val de ură

de DG, N.O.     HotNews.ro
Duminică, 30 septembrie 2018, 12:31 Actualitate | Esenţial


manifestatie pro-boicot
Foto: Hotnews
Aproximativ 150 de oameni s-au adunat duminică în Piața Victoriei pentru a protesta față de referendumul de modificare a Constituției în sensul restrângerii definiției familiei drept căsătoria între un bărbat și o femeie, sub sloganul ”Iubirea nu se votează”. Aceștia au avut pancarte cu ”separați Biserica de Stat”, ”Boicot” și ”Stați acasă dacă vă pasă”. De asemenea, protestatarii au atras atenția că referendumul i-a încurajat pe simpatizanții Coaliției pentru Familie să aibă mesaje de instigare la ură față de membrii comunității LGBT, motiv pentru care mulți acum chiar se tem să mai iasă în public.

 

”Ne solidarizăm cu frații și surorile din comunitatea LGBT din România, pentru a spune un Nu categoric împotriva acestui referendum, pentru a nu-l valida și pentru a arăta că toată inițiativa de modificare a Constituției, în speță art. 48, nu face altceva decât să îngrădească clar efectiv și direct dreptul persoanelor de același sex de a se căsători. Această inițiativă vine din partea unei grupări național-creștine și fascistoide aproape, neolegionare, finanțată din afară de alte grupări adventiste și americane în detrimentul comunității LGTB.
Este important ca lumea să nu se ducă la vot, este importantă boicotarea, pentru că orice participare înseamnă o validare a referendumului”, a declarat pentru HotNews Ovidiu Anemțoaicei, membru fondator și membru al Consiliului director al MozaiQ, asociația care a organizat protestul.

Întrebat de ce crede că la protest a fost prezentă atât de puțină lume, acesta a subliniat că ”membrilor din comunitate a început să li se facă frică din cauza valului explicit de ură, manifestat prin afișe, pliante, bannere în numele Coaliției pentru Familie, lumea a început să se retragă de pe Facebook și chiar din spațiul public, din frică și din cauza mesajelor de ură. 


Organizația spune că autorizația pentru manifestație s-a obținut foarte greu de la Primăria Capitalei și li s-a refuzat cererea de a face un marș.

 


În cadrul manifestației s-au împărțit pliante în care sunt explicate motivele pentru care ar trebui ca lumea să nu participe la referendum.






 

La protest au fost persoane și personalități ( Eugen Istodor) care au avut pancarte cu mesaje în care atenționau oamenii că nu numai drepturile LGBT pot fi în pericol și că după ce acest referendum ar putea fi limitate și ”drepturile tale”.

Foto/ Facebook / eveniment Iubirea nu se votează





”Ieșim în stradă pentru a spune hotărât #boicotreferendum pentru că drepturile omului nu se votează, pentru că iubirea nu se votează! Ieșim în stradă pentru că refuzăm să legitimăm un referendum care împrăștie ură și divizează cetățenii, pentru că nu toate referendumurile sunt democratice și de multe ori sunt folosite de lideri autoritari pentru a restrânge drepturi cetățenești. Ieșim în stradă pentru că locul nostru este în Europa, un loc al valorilor democratice, ce țin de respect pentru minorități, stat de drept, oportunități egale pentru toți cetățenii. Ieșim în stradă pentru a apăra comunitatea LGBT de atacurile și minciunile pe care le aruncă în spațiul public inițiatorii modificării Constituției”, susțin organizatorii evenimentului, pe facebook. 

Referendumul pentru redefinirea familiei drept căsătorie între bărbat și femeie va avea loc în perioada 6-7 octombrie.

















4147 vizualizari

  • -11 (71 voturi)    
    nu iubirea se voteaza (Duminică, 30 septembrie 2018, 12:39)

    sorinnc [utilizator]

    Votul nu este anti-gay, anti-iubire si alte lozinci lacrimogene.
    Este pro sau contra CASATORIEI dintre persoanele de acelasi sex.
    Poti fi ok cu persoanele gay si fara sa le urasti sa fii impotriva casatoriilor si considera ca parteneriatul civil este solutia potrivita.
    Nu vorbim aici de opiniile extremiste ale celore ce dau cu pietre daca vad un cuplu gay tinandu-se de mana.
    Croatia este una dintre cele mai frumoase tari din Europa si un refererendum similar a avut loc.
    • +11 (31 voturi)    
      invrajbirea populatiei (Duminică, 30 septembrie 2018, 16:52)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      este tocmai ceea ce face pesedeaua tembela de aproape 2 ani ! Bah esti nebun ! #tunuvezi !
    • -11 (29 voturi)    
      "”separați Biserica de Stat” (Duminică, 30 septembrie 2018, 19:06)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      eu as intreba de ce nu separat statul de biserica?

      De ce o institutile crestina (casatoria) a ajuns sa fie acaparata de stat, si reglementata, in detrimentul celor care o practica cu adevarat. Statul ar trebui sa protejeze valorile societatii, nu sa le dilueze.
    • +8 (10 voturi)    
      Croația (Duminică, 30 septembrie 2018, 21:28)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Croația are parteneriat civil și drept de adopție implicit pentru cuplurile gay (un cuplu gay nu poate adopta, dar un membru al unui cuplu gay poate adopta individual). Drepturile LGBTQ+ sînt apărate la nivel politic și există și politicieni gay în mod asumat. Ar fi bine să menționați și asta dacă tot dați Croația ca examplu.
    • +6 (12 voturi)    
      se voteaza ura fata de gay (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:32)

      visury [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      se voteaza frica raspandita de popi, se voteaza prostia medievala, se voteaza fratia imorala dintre hotii din politica cu ipocritii din biserica.
  • -10 (82 voturi)    
    Susținem referendumul (Duminică, 30 septembrie 2018, 12:41)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu trebuie să ajungem ca țările occidentale, unde oamenilor le este frică să critice orice homosexual, orice musulman de teamă să nu fie considerat rasist sau homofob și dat afară de la locul de muncă.

    Să nu uităm că această teamă a făcut posibile abuzuri care puteau fi prevenite dacă cei care au constatat că ceva nu este în regulă ar fi avut curajul să anunțe autoritățile statului. Dau aici un exemplu, grupările de pedofili musulmane din Rotherham, UK:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Rotherham_child_sexual_exploitation_scandal
    • +15 (51 voturi)    
      “Orice” (Duminică, 30 septembrie 2018, 13:02)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Deci pentru tine toți homosexualii și toți musulmanii (de unde pana unde asocierea asta?) trebuie criticati?
    • +11 (51 voturi)    
      Doamne fereste (Duminică, 30 septembrie 2018, 13:06)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa ajungem ca tarile occidentale. Sa ajungem ca Rusia, zic.
      • -15 (33 voturi)    
        Nicidecum (Duminică, 30 septembrie 2018, 14:31)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

        Și în Rusia au început să o ia razna mulți, iar oamenii care cad victime sunt, de multe ori, pasivi și nu iau atitudine:

        https://www.youtube.com/watch?v=9kB0N-vsa1I
      • -4 (12 voturi)    
        pentru Goji (Duminică, 30 septembrie 2018, 20:51)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

        Sa ajungem ca si tarile occidentale. Dar nu in toate privintele !
    • +8 (14 voturi)    
      Într-adevăr, oribil lucru (Duminică, 30 septembrie 2018, 22:06)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dar abuzurile din Rotherham au implicat relații heterosexuale, deci nu mi-e clar ce legătură au cu homosexualitatea. Iar dacă trebuie să stigmatizăm o întreagă comunitate pentru faptele unor membri, păi ce ne facem cu Biserica Catolică? Dar cu loaze precum prea-sfințitul Pomohaci?

      P.S. Aș vrea să sper că grija pe care văd că o aveți de a preveni abuzul sexual de orice fel vă face și un aliat natural al mișcării #MeToo. Că altfel riscați să fiți văzut ca un bigot trist care-și ascunde homofobia și rasismul sub masca moralității.
      • -4 (8 voturi)    
        legătura sunt minoritățile intangibile (Luni, 1 octombrie 2018, 9:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        iar agresivitatea ta la adresa ”bigoților” și modul cum încerci să-i înveți să gândească face necesar acest referendum.

        Mai vorbești de homofobie, atât timp cât poți demonstra pe stradă și n-are nimeni nimic cu tine? Ești acceptat cu comportamentul tău, dar acum vii tu să-i înveți pe ”bigoți” cum să se comporte? Stat secular nu înseamnă stat anti-creștin, dar tu asta vrei, un stat anti-creștin, de asta e nevoie de referendum.
        • +5 (9 voturi)    
          Victimizare (Luni, 1 octombrie 2018, 11:16)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          tactica clasica a homofobilor. Cand sunt acuzati de homofobie homofobii pluseaza si zic ca ei sunt victimele. Nu va e rusine intolerantilor ?
          • -4 (4 voturi)    
            În UK te-aș da în judecată pentru defăimare (Luni, 1 octombrie 2018, 22:48)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui kent8

            Și ar trebui să demonstrezi în fața unui judecător ”homofobia” mea sau să plătești vreo 25.000 de lire dacă nu ești convingător.
        • +3 (3 voturi)    
          Stat secular? (Luni, 1 octombrie 2018, 17:08)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Dacă se modifică constituția conform unei dogme religioase, mai este vorba de un stat secular?
          • -4 (4 voturi)    
            Când ai să ai majoritate ca în Irlanda (Luni, 1 octombrie 2018, 22:51)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            atunci ai să ai si căsătoria în forma dorită de tine. Până atunci, șmecherii cu 5 judecători ca în State nu trebuie să fie disponibile și în RO.
            • +3 (3 voturi)    
              ??? (Marţi, 2 octombrie 2018, 2:10)

              jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Nu mi-e clar în ce fel e ăsta un răspuns la întrebarea mea.
    • +7 (13 voturi)    
      aiurezi ca si CPF-BOR (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:34)

      visury [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in vest e libertate, frica e in Rusia si Arabia Saudita unde homosexualii sunt aruncati de pe cladiri. Cauta pedofilii in randul bisericii, printre gay n-o sa-i gasesti.
  • +13 (57 voturi)    
    Referendumul e o prostie! (Duminică, 30 septembrie 2018, 13:09)

    Alui [utilizator]

    Ce înseamnă întrebarea respectiva? Zice PSD și CPF ca e “pentru apărarea familiei” dar in întrebare nu se specifica nimic de așa ceva. La ce minte criminala are Dragnea, îl suspectez ca se va folosi de referendum in alte scopuri. Si apropo, definiția pe care vor s-o dea PSD si CPF familiei e greșita! Exclude familiile monoparentale și orfanii care sunt frați! Cred ca retardatii vroiau sa definească de fapt căsătoria, dar au cerut din greșeală sa definească familia!
    • +2 (38 voturi)    
      casatoria se redefineste, mai citeste (Duminică, 30 septembrie 2018, 14:47)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      se clarifica faptul ca se pot casatori doar persoane de sex opus.
      nu se defineste in nici un fel familia
    • -1 (43 voturi)    
      .... dezinformare..... (Duminică, 30 septembrie 2018, 15:09)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Referendumul este despre modificarea definitiei CASATORIEI in Constitutie nu despre familie. Mai ai o saptamana sa te informezi (si sa nu mai dezinformezi pe altii daca esti de bunacredinta).
      • +12 (32 voturi)    
        De tot rasul! (Duminică, 30 septembrie 2018, 17:18)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        “Referendumul pentru redefinirea familiei drept căsătorie între bărbat și femeie va avea loc în perioada 6-7 octombrie.”
        E chiar din articol!
        “Noi muncim, nu gândim!”.
        • -7 (25 voturi)    
          La subiect (Duminică, 30 septembrie 2018, 18:01)

          Pixelul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Articolul 48 din Constitutie, care se modifica, va avea efect doar asupra casatoriei. Articolul 26 acopera celelalte tipuri de familii (monoparentale etc.), a zis clar CCR. Vezi, de exemplu, decizia CCR in cazul Coman-Claibourn.
          • +9 (9 voturi)    
            La subiect !!!!! (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:53)

            Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Pixelul

            Articolul 48 din Constitutie vorbeste despre cum se intemeiaza familia: "Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi[...]". Deci daca iese referendumul familia va fi numai cea intemeiata pe casatoria dintre barbat si femeie.
            Atricolul 26 vorbeste despre viata de familie "Autorităţile publice respectă şi ocrotesc viaţa intimă, familială şi privată." Pai care viata de familie? Cea intemeiata conform articolului 48 ca altele familii nu sunt precizate de constitutie.
        • -8 (16 voturi)    
          ... QED .... (Duminică, 30 septembrie 2018, 19:33)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Nu esti de bunacredinta.
          • +7 (11 voturi)    
            Las ca e Dracnea sigur! (Duminică, 30 septembrie 2018, 22:32)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            De buna credință! Credinta ortodoxa, bineînțeles!
      • +10 (24 voturi)    
        Despre ce e referendumul? (Duminică, 30 septembrie 2018, 17:31)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Întrebarea la referendum:
        “Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?”
        Care lege ca sunt mai multe? Poate mai apare una peste noapte, înainte de referendum.
        Textul legii la care cred unii ca se referă referendumul spune:
        “Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor”.
        1. Refefineste cum SE ÎNTEMEIAZĂ FAMILIA! (Si așa e confuza, aducă se întemeiază pe îndatorirea părinților ...., necăsătoriți?)
        2. NU interzice căsătoria între doua persoane de același sex!
  • -6 (28 voturi)    
    mai bine (Duminică, 30 septembrie 2018, 14:53)

    toxx [utilizator]

    iesiti in strada sa condamnati abandonul de copii, proasta educatie sexuala care (nu) se face in scoli, faptul ca avem cele mai tinere mame (13 ani) din Europa daca nu din lume, etc, etc. S-au gasit ca merge totul in tara asta si avem nevoie de marijuana si casatorii gay. A se nota ca nu ma intereseaza ce fac acasa la ei, dar pur si simplu in Romania sunt mult prea multe probleme pe care le-au avut altii acum 50 de ani incat noi sa importam chestii noi atata timp cat nu le-am rezolvat pe alea foarte vechi ....
  • +13 (35 voturi)    
    Sintem o tara inapoiata (Duminică, 30 septembrie 2018, 15:40)

    Coco Whistle [utilizator]

    Iar oamenii, cei care au mai ramas, cu lipsa clara de educatie si viziune. In 30 ani romania nu mai exista.
    • -7 (21 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Duminică, 30 septembrie 2018, 16:50)

      XLXL [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      pacat ca nu mai deosebesti lucrurile intre ele ... esti gata dus daca traiesti cu asemenea importuri ...
  • -1 (13 voturi)    
    damn! (Duminică, 30 septembrie 2018, 16:55)

    Fapte [utilizator]

    Nu puteati si voi sa faceti marsul asta mai devreme? Daca stiam ca "Stati acasa daca va pasa" nu mai dadeam aproape 450 de euro pe biletele de tren pina la Muenchen ca sa votez eu si nevasta-mea!... Hai, daca mi le cumparati voi cu 500 de euro, va promit ca nu ma mai duc la Muenchen. Ma duc la Bonn.
    • 0 (6 voturi)    
      Bă, de ce nu la Berlin? (Duminică, 30 septembrie 2018, 17:57)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Sau la Lipsca?
  • -12 (24 voturi)    
    danseb@gmail.com (Duminică, 30 septembrie 2018, 18:19)

    DanSeb [utilizator]

    Stai puțin...
    1. Nu ni se tot spune că nu se schimbă nimic prin acest referendum? Și atunci de ce zic aceștia: „toată inițiativa de modificare a Constituției, în speță art. 48, nu face altceva decât să îngrădească clar efectiv și direct dreptul persoanelor de același sex de a se căsători.” Deci nu e chiar fără rezultat...

    2. Nu ni se tot spune că cei pro Referendum generează ură în spațiul public? Și atunci de ce zic aceștia: „Această inițiativă vine din partea unei grupări național-creștine și fascistoide aproape, neolegionare, finanțată din afară de alte grupări adventiste și americane în detrimentul comunității LGTB.” Aceasta nu este ură? Nu este calomnie?

    Referendumul nu este împotriva homosexualilor, ci este pentru o definire clară a căsătorie. Altfel, vom avea cazuri ca în Germania cu femeia care s-a căsătorit cu Zidul Berlinului. Vom mai ști ce este căsătoria? Se va putea orice!

    Eu merg la Referendum și toată familia mea! Referendumul va trece!
    • +2 (12 voturi)    
      Țin minte când ne-a scos tata la primele alegeri (Duminică, 30 septembrie 2018, 22:37)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui DanSeb

      Sa votam cu PSD-ul. Eu am votat cu UDMR! Era sa bag toată comisia electorală in închisoare ca mi-au anulat votul. La rezultate nu a fost nici un vot trecut pentru UDMR. Au avut noroc ca mama a făcut parte din comisie, altfel chiar ii reclamam!
      • -2 (12 voturi)    
        La primele alegeri PSD nu exista (Luni, 1 octombrie 2018, 0:07)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Exista FSN, care continea in interiorul lui cam tot ce vezi acum in politica, adica PSD, PD-ul lui Roman si apoi PDL-ul lui Basescu, transferat apoi si devenit dominant in PNL-ul de azi etc.

        Si vrei sa te credem ca, tanar votant fiind, condus de acasa de tata, fesenist convins, cu mama membra in comisia sectiei de vot (cati si mai ales cine aveau "acces" acolo) i-ai fi dat tu in judecata pe aia?... Hai, serios?

        De unde se vede ca imaginatia oamenilor e foarte bogata, dar pentru a deveni credibila, ar ajuta-o studiul istoriei recente.
  • +12 (24 voturi)    
    Drepturi (Duminică, 30 septembrie 2018, 19:01)

    florinos [utilizator]

    Istoria lumii are câteva pete de rușine, de la sclavie, la interzicerea drepturilor femeilor până la diferențele impuse celor de altă orientare sexuală.

    Timpul a demonstrat ca toți suntem egali și ar trebui sa fim mai toleranți, cei care se împotrivesc egalității vor fi judecați de istorie.
  • +4 (8 voturi)    
    prin implicarea fatisa in acest referendum (Duminică, 30 septembrie 2018, 20:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    bor a devenit partid politic.
  • -2 (10 voturi)    
    Aha ! (Duminică, 30 septembrie 2018, 20:42)

    adrian88000 [utilizator]

    150 de homosexuali au iesit la demonstratie. Mi-a placut ca nu s-au ascuns dupa cires si au iesit cu steagurile lor specifice.Sa fie sanatosi !
    • -4 (10 voturi)    
      Ntz ! (Luni, 1 octombrie 2018, 6:07)

      HogNews [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Probabil ca nu a fost nici un homosexual, cei care au manifestat sunt neomarxistii. Toata polarizarea asta are prea putin de a face cu homosexualii, care au fost luati in arenda de marxisti cu anasana. Este o batalie care se poarta in numele lor dar peste capul lor. Doar niste oengeuri de homosexuali marxisti mai se aud, in rest sunt doar stangistii cu incercarea lor de a demola civilizatia europeana si de a o inlocui cu utopia lor totalitara.
      • +4 (6 voturi)    
        Ok hai sa terminam cu delirul asta (Luni, 1 octombrie 2018, 11:40)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui HogNews

        marxistii ca si nazistii i-au persecutat pe homosexuali, la fel a procedat si religia. Ce sa vezi, la fel faceti si voi astia cu referendumul.
        • -1 (5 voturi)    
          pentru kent (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:38)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kent8

          Neomarxistii si-au dat seama ca marxistii au gresit in acesta problema. Ei nu ii mai persecuta. Ei s-au infratit.
  • -5 (9 voturi)    
    NU suntem egali (Duminică, 30 septembrie 2018, 20:52)

    Un cititor [utilizator]

    Deși comunismul a încercat sa-i niveleze pe toți cu forța. Cum ar putea fi egal Bulă din USR cu Mozart, de exemplu?
  • +8 (14 voturi)    
    CPF, BOR si PSD au ales (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:04)

    bestol [utilizator]

    Romania nu merge cu SUA, Franta, Germania. Romania merge cu Rusia si Turcia.
    • -1 (13 voturi)    
      Si cu Polonia, Croatia si cu... biologia (Luni, 1 octombrie 2018, 0:13)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Yin-yang, plus-minus, sud-nord, femela-mascul, mama-tata. Stii, chestiile alea clare din natura, pe care unii acum le relativizeaza sau neaga.

      Speciile au evoluat pentru a avea 2 sexe pentru procreere eficienta si stabila. In rest, povestile cu alegerea genului, cu copiii facuti doar de yin-yin sau yang-yang, sunt doar ideologii imaginate.
      • +5 (7 voturi)    
        In Polonia au marsaluit neonazistii (Luni, 1 octombrie 2018, 11:35)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        au strigat sloganuri rasiste. Asta e Polonia din zilele noastre, homofoba, eurofoba si intoleranta. Au pus justitia pe butuci la fel cum face PSD pe la noi. Cu astia defilati voi si cu ayatolahii din Iran care si ei urla impotriva homosexualilor.

        Biologia pe care o reciti tu face parte din cursul scurt de indoctrinare al CPF, nu are treaba cu biologia stiintifica, unde se arata ca homosexualitatea e un fenomen natural care se intalneste si in randul animalelor si nu are treaba cu alegerea. Homosexualitatea a existat in randul comunitatilor umane din cele mai vechi timpuri, nu e rodul unei ideologii imaginare.

        Homosexualitatea tine de biologie si nu este considerata a fi un fenomen patologic. Mai citeste si altceva decat materialele de propaganda CPF.

        http://www.apa.org/ed/precollege/ptn/2018/05/society-accept-homosexuality.aspx
  • -5 (9 voturi)    
    Probleme? (Luni, 1 octombrie 2018, 7:36)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Eu ma gandesc la referendumul ala care a trecut (300 de parlamentari) si tot nu s-a intamplat nimic.
    Cei cu boicotarea: mai bine v-ati folosi toata energia sa obtineti aplicarea celor obtinute prin vot la acel referendum si nu sa incercati sa-mi spuneti mie ca 3 milioane de oameni care au semnat o petitie si care urmeaza un proces democratic sunt manipulati de PSD!
    Miza e mare aici in Romania: se va crea un precedent cu validarea referendumului, neo-marxistii vor suferi o grea infrangere! In rest totul va fi la fel si pentru oamenii normali si pentru LGBT-sti.Parerea mea! Mai am dreptul la o parere sau infund puscaria pentru ideile mele retrograde si homofobe? Nu mai spun ca sunt un incuiat, nu gandesc outside the box si vreau sa trag Romania in intuneric... Daca toate astea vin la pachet cu idea mea de familie normala, atunci sunt bucuros sa mi le asum! Refuz sa traiesc intr-o lume unde anormalitatea ni se vara pe gat cu forta si mie mi se explica ca toate deviatiile comportamentale sunt"naturale"!
    Nu vrei sa fie definita casatoria ca fiind intre un barbat si o femeie? Mergeti la vot si votati NU! Asta e democratie, nu sa refuzi votul! Va e frica de rezultatul previzibil? De ce, cu va schimba in rau viata ? Nu aveti argumente, doar lozinci , etichetari si amenintari...
  • +2 (4 voturi)    
    Boicotati referendumul (Luni, 1 octombrie 2018, 12:52)

    tavu [utilizator]

    Dati o o palma PSD.