Vicepreşedintele Comisiei de control a SRI: Numărul interceptărilor SRI a scăzut cu 70% după denunţarea protocoalelor

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:37 Actualitate | Esenţial


Marian Cucsa
Foto: Facebook
Vicepreşedintele Comisiei de control a SRI, Marian Cucşa (ALDE) a declarat sâmbătă, pentru AGERPRES, că numărul interceptărilor SRI a scăzut cu 70% după denunţarea protocoalelor încheiate cu instituţii din sfera Justiţiei.

Potrivit lui Cucşa, ar trebui să fie traşi la răspundere toţi cei implicaţi în fenomenul încheierii protocoalelor dintre SRI şi instituţii din sfera Justiţiei, întrucât "totul trebuie făcut în baza legii, nu prin înţelegeri ascunse". 

"Numărul interceptărilor SRI a scăzut cu 70%, după denunţarea protocoalelor. (...). În diferite faze ale instanţelor de judecată au ajuns, probabil, de ordinul miilor, ca urmare a acestor protocoale. Urmează să finalizăm raportul pe protocoale din partea Comisiei, să vedem tot ceea ce s-a întâmplat, să avem concluzii, apoi modificarea legislaţiei, lucru pe care-l doresc să se întâmple până în luna decembrie, să avem o variantă de modificări legislative în ceea ce priveşte siguranţa naţională. Ar trebui să răspundă toţi cei care au fost implicaţi în acest fenomen al protocoalelor şi al încălcării drepturilor şi libertăţilor a milioane de români", a declarat Marian Cucşa.

El a menţionat că, în urmă cu două săptămâni, în cadrul audierilor din Comisia SRI, a fost prezentată situaţia protocoalelor încheiate din anii '90 şi până în prezent, interval în care au fost peste 500 de documente încheiate între SRI şi instituţii.

"Cele mai multe au fost semnate între 2004-2016, când s-au semnat şi protocoalele cu instituţiile din Justiţie, cel din 2009, care a fost denunţat, cu ÎCCJ, cu CSM şi cu celelalte instituţii din Justiţie, lucru total anormal", a precizat Marian Cucşa. 

Potrivit vicepreşedintelui Comisiei de control a SRI, aceste protocoale "nu sunt necesare, pentru că există bază legală pe care trebuie să funcţioneze". 

"Desigur, avem o legislaţie în ceea ce priveşte siguranţa naţională, care e din 1992 şi nu mai răspunde riscurilor şi ameninţărilor din 2018, modificăm legislaţia şi o adaptăm necesităţilor şi ameninţărilor din 2018, să se lucreze strict în baza legii, nu a unor înţelegeri secrete şi ascunse", a conchis Cucşa.




















840 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Pe Principiul Vaselor Comunicante (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:39)

    un domn [utilizator]

    A Crescut cu 70% Furtul din Banii Publici
    • -1 (3 voturi)    
      URA! liber la furăciune! (Duminică, 30 septembrie 2018, 11:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Gata, s-a zis cu pericolul înregistrării! A mai rămas flagrantul delict, care va fi transformat în flagrantul deliciu al dării cu tifla organelor de poliție și procuratură....
  • +6 (10 voturi)    
    Domnul Marian Cucşa (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 11:28)

    vasile78 [utilizator]

    L-am auzit pe domnul Marian Cucsa vorbind la o televiziune zilele trecute. Dansul are mari probleme de logica si ratiune, nu putea raspunde la niste intrebari punctuale adresate de moderator. Sincer, sunt ingrijorat ca astfel de om este vicepresedintele unei comisii de control a SRI in Parlamentul Romaniei. Omul pare ca ar putea fi cumparat de vreun serviciu secret mai estic si ar putea divulga tot felul de secrete de stat. Suntem in picaj ca tara!
  • +4 (6 voturi)    
    PERSONALUL SRI S-A REDUS (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 11:35)

    dincannes [utilizator]

    … corespunzator ?
  • +2 (8 voturi)    
    legislatia (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 12:00)

    voinicu [utilizator]

    Avem legislatie din 92!!!!!!
    Si cine o s-o modifice? Niste papleasca ca tine care vor scrie articolele din lege dupa dictare?
    Oare de ce eu om simplu nu ma simt deloc afectat de protocoalele ditre servicii si justitie?
    Pentru ca nu am niciun dosar penal pe rol pentru furaciune din banii publici.
    Nu e suficient ca ne furati pina la ultimul banut , ne mai considerati si idioti dispusi sa accepte toate balivernele voastre.
  • +1 (5 voturi)    
    dotare tehnică precara la DNA și DIICOT. (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 13:23)

    Filon [utilizator]

    Asta este politica actuala a hotilor, sa nu fie interceptati de nimeni, sa poată actiona in voie. Declară ceva ilegal la CCR-ul PSD-ului si nu inlocui cu nimic. Toate statele se folosesc de inregistrarile de pe camerele de luat vederi din locuri publice si private, numai noi le socotim ilegale. Nu este departe ziua când "marii politicieni, ziși penali"nu vor mai putea ieși in public fără a fi tâlhăriți și bătuți,ori von avea atacuri teroriste, atunci vor legaliza inregistrările de ori unde se vor face. Urmărirea convorbirilor telefonice sau alte tipuri de supravegere ale SRI nu deranjează pe oamenii de rând și cinstiți, nu au ce ascunde, numai bandiții se feresc.
    • +2 (4 voturi)    
      Presedintele Consiliului Judetean TR (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 16:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Filon

      Numitul Liviu Dragnea are la vedere un domeniu similar cu cel din serialul Dallas NUMAI din salariul lunar! Gospodar NU Gluma!
  • +1 (5 voturi)    
    campi (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 13:39)

    Ilidia [utilizator]

    Bate campii, pe romaneste minte. Numarul interceptarilor SRI s-a redus ptr. ca acum justitia are mijloacele tehnice necesare...Dar in linia PSD-ALDE ne toarna gogosi...
  • 0 (4 voturi)    
    Și care-i câștigul? (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 15:01)

    asavreau [utilizator]

    Spionii și hoții sunt puțin mai liniștiți,favorizați la fărădelegi.Românii și România sunt în pierdere.
  • +1 (1 vot)    
    Atentie PSD ! (Duminică, 30 septembrie 2018, 13:11)

    John M. [utilizator]

    Liber la furat!
    "N-au ei procurori cat putem noi sa furam"