Adriana Săftoiu, despre referendum: O manipulare politică ticăloasă / Chiar nu le e rușine de propria lor ignoranță?

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 9:33 Actualitate | Esenţial


Adriana Saftoiu
Foto: Facebook
Deputatul PNL Adriana Săftoiu a anunțat că nu va merge să voteze la referendumul pentru modificarea Constituției, pentru că e o manipulare politică ticăloasă, pentru că nu există vreo dovadă că ”asupra familiei “tradiționale” planează pericolul iminent de a fi atacată și trebuie să se pună la adăpostul Constituției”. Săftoiu și-a exprimat revolta cu privire la faptul că în secolul XXI mai poți auzi ”aberații de genul “a fi gay înseamnă a fi bolnav psihic””.

Potrivit acesteia, ”legile existente lămuresc, fără echivoc, cine cu cine se poate căsători, civil sau religios”, astfel încât acest referendum este inutil.

”E o manipulare politică ticăloasă. Si pentru a avea succes, organizezi două zile de referendum, cu ziua de vineri liberă. Totul pentru victoria finală a celor care organizează acest referendum total, dar total inutil. Nu am văzut niciun studiu de impact care să îmi arate că instituția familiei se află în pericol. Nu există nicio dovadă că asupra familiei “tradiționale” planează pericolul iminent de a fi atacată și trebuie să se pună la adăpostul Constituției. Legile existente lămuresc, fără echivoc, cine cu cine se poate căsători, civil sau religios. Dar în această manipulare odioasă au intrat cu foc si pară falşi profeţi, care amenință cu Biblia în mână viata necucernică a comunitatii LGBT. Nimic despre viața necucernică a heterosexualilor. 
Şi mai scutiți-ne cu teama că vine comunitatea LGBT şi ne fură copilul ca să ni-l adopte. Să auzi în secolul XXI aberații de genul “a fi gay înseamnă a fi bolnav psihic” mă revoltă până la greaţă. Chiar nu le e rușine de propria lor ignoranță, pe care o agită obraznic? Propagandiştii urii ar trebui să deschidă Scriptura cu care lovesc în dreapta şi în stânga şi să se recatehizeze mai ales în ce priveşte Porunca cea Mare a iubirii aproapelui”, a scris Săftoiu pe pagina de Facebook.

















4714 vizualizari

  • -13 (35 voturi)    
    Evident nu le pasa,.... (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 9:48)

    gigiN [utilizator]

    ...de parca tie ti-ar pasa !!!
    • -12 (30 voturi)    
      Penele si P$D (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Aceeasi Mizerie
  • +12 (30 voturi)    
    si alte manipulari.. (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 9:57)

    corneladrian [utilizator]

    mai aveti? Statul de drept trebuia sa-l intariti! Ce ati facut in sensul acesta? Iaca s-au schimbat coduri penale...Legile justitiei. Asta nu e ignoranta? Dormeati pe undeva si s-au facut asa niste legi peste noapte? Da, probabil se beneficia politic de pe urma acestui referendum dar in sine nu are nimic politic in el...nici macar corectitudine politica..madam. NU am votat PSD dar nici PNL nu mai votez! Iaca sa!
    • -9 (9 voturi)    
      Asa “cerea” SOV (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui corneladrian

      Cu “intarituu” asta
  • -13 (45 voturi)    
    VIZIUNE LIMITATA (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:45)

    dincannes [utilizator]

    Aveti dreptate, pericolul nu este iminent, dar daca lasam copiii sa invete prostii, miine, cind si ei vor vota, va fi prea tirziu !
    "Nu lasa pe miine ce poti face azi" !
    Zarurile sunt aruncate. Operatia are un cost, acelasi, cu sau fara dumnevoastra la urne.
    Nu puneti frina; acest referendum NU FACE RAU NIMANUI !
    • -4 (28 voturi)    
      CELOR CE-S CONTRA (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 14:48)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Islamul avanseaza repede in Europa; este evident si extrem de grav !
      Votul "barbat si femeie", va intari bisericile, ne lasind spatiu liber islamizarii. (Din pacate doar il va intirzia…)
      Boicotind sau votind "NU", grabiti islamizarea Europei!
      • 0 (22 voturi)    
        Pomohaci si Barladeanu violatori (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 15:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        De Copii NU sunt diferiti de isis, ba chiar sunt Traditzional de Apreciati!
        Cariatul pedofil de TR cu nepoata mai tanara cu treidecenii sunt Pilda Crestina de Urmat!
        • -2 (12 voturi)    
          VA POT CATALOGA (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:47)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          … alaturi de cei ce doresc sa ucida tot ce nu este islam ?
          • -3 (13 voturi)    
            Doar daca (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 20:22)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            Esti i.m.b.e.c.i.l
            • +1 (5 voturi)    
              STIMATE "un domn" (Duminică, 30 septembrie 2018, 11:06)

              dincannes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              … cum nu ne cunoastem (nu tin de loc), va rog sa va adresati politicos, nu cu "TU" !

              HOTNEWS, cum de acceptati asa un comentator ?
              • 0 (0 voturi)    
                Tu..a absoluta poate e mai bine? (Duminică, 30 septembrie 2018, 17:56)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                Cu Sigurantza Rezonezi asa
      • +3 (13 voturi)    
        Stați puțin (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 21:07)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Islamul (mai ales ăla fundamentalist) e și el intens susținător al familiei tradiționale, și anti LGBTQ+. Eu cred că, dinpotrivă, se va înțelege perfect cu BOR-ul și CFP-ul.
      • +1 (1 vot)    
        relax (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 23:09)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        astia sunt atat de imbecili incat sustin homosexualii si islamistii deodata! stii ce fac islamistii cand au destula putere? ii arunca pe homo de la inatlime; dar poate asta e scopul, mai stii? sa scape de .leghebetisti cu manutzele Islamului :))
  • +8 (30 voturi)    
    she's gone astray (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:48)

    barba-neagra [utilizator]

    Hey little sister, where have you been all this while? Partidul tau merge brat la brat cu PSD in idiotenia asta numita referendum pentru famile. Doar ca ati uitat unde sa varsati banii poporului: nu in biserica neamului si referendumuri medievale, ci in scoli moderne cu closet e si apa curenta, in manuale destepte, interactive, nu croite dupa moda anilor '50, in sali de sport si piscine pentru copii, in parcuri de distractii cum ramasesera de pe vremea capitalistilor (pana le-au distrus comunistii ca nu mai aveau piese - gen trenulete, avioane, calusei, roata mare). Ideea e sa ai grija de copil, nu de certificatul de casatorie intre un barbat si o femeie.
  • -14 (42 voturi)    
    Coalitia pentru Familie nu e partid politic (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 11:04)

    premierul grivco [utilizator]

    asa ca asta cu manipulare politica e o aberatie cat fundul ei de mare
    • +5 (25 voturi)    
      Doar are infiltrati Ciuma Roshie (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 12:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Si bipezi ai borului
  • +7 (19 voturi)    
    eu cred ca vor un vot pentru alte schimbari (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 11:26)

    ICBplus [utilizator]

    Asa cum ne-a obisnuit conducerea actuala a PSD, votul dat la referendum ii va imputernici sa faca si alte schimbari in Constitutie la felul cum este prezentata intrebarea. Lipsa de la referendum nu este o solutie in cazul in care cei care voteaza da se gandesc ca voteaza ceva si cei care o sa interpreteze o sa faca altceva. Ganditi-va cum spun ca au in spate 3 miloane de voturi care ii indretatesc sa schimbe legi care in mare ii afecteaza pe ei. Un referendum cu o intrebare asa de imprecisa este o capcana. Ar trebui sa specifice clar daca in Constitutie se schimba un text cu un altul, asa cum s-a votat in parlament. Ceva clar.
    • +3 (23 voturi)    
      + un test la Suspendarea lui KJW (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 12:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ICBplus

      P$D pregateste si acest Referendum!
      Atata vreme cat cariatul de TR are atitudini de pedofil (Nepoata irina este nitzel cu treidecenii mai tanara)
      A fi Traditional inseamna si pedofil,pomohaci si birladeanu!
    • 0 (18 voturi)    
      Întrebarea este standard la orice referendum (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 12:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ICBplus

      pentru modificarea constituției.

      Nu faci decât să agiți mâlul aiurea, la fiecare modificare de constituție se organizează un referendum pentru validare și întrebarea este întotdeauna aceeași, nu se schimbă în funcție de conținutul modificării.
    • -3 (9 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 18:52)

      Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui ICBplus

      cititi ce se posteaza si veti vedea ce vor si chiar s-a obtinut: DEZBINAREA romanilor! Implicarea PSD-ului arogant si a BOR-lui opulent a reusit-o....
      • 0 (4 voturi)    
        ca sa vezi (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 23:11)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mecelalalt

        deci nu basexu si securistii care-l dirijau au dezbinat romanii, ci BOR si PSD! bravo, ai o inteligenta peste media creselor din Ferentari
  • -2 (22 voturi)    
    Referendumul prostiei si manipularii (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 13:24)

    troncota [utilizator]

    BOICOTATI !
    • +3 (13 voturi)    
      bre troscota (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui troncota

      voi astia de la secu sunteti cu famiglia, nu familia.
      deci, ia de la mine un sictir.
      cand ai boicota si tu latrina si oteveu' lui ghitza.:-))
    • 0 (2 voturi)    
      Referendumul prostiei si manipularii (Duminică, 30 septembrie 2018, 10:05)

      Generalisim [utilizator] i-a raspuns lui troncota

      poponar
  • -5 (21 voturi)    
    mai adriana, draghe (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 13:31)

    nash pandelica [utilizator]

    familia traditionala este formata din barbat si femeie,
    familia dezvortzata, nu e famelie, adrianoo, fata !
    corrrect ~!
    daca'i iei la rand, p'acolo, prin partide, sus la conduceri, numai famelisti traditionali nu sunt. nicu saddam dracnea are doua famelii, motocicleanu e la 'shpea....
    sa nu mai vorbim ca la mutli, famelia e din trei, chiar patru. barbati si femei...
    mai bine ghei fideli, decat din astia ! nu ?! :-))
  • +3 (19 voturi)    
    Boicotul sarlataniei asteia (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 14:35)

    Buk [utilizator]

    ..este cea mai sanatoasa eactie a celor care au atata minte incat sa inteleaga ca daca se duc la "referendumul pe doua zile" ca sa voteze "NU", deci altfel decat fanaticii relogiosi si babele de la sate tarate de popi la vot, nu fac decat sa ajute Ciuma Rosie sa castige acest referendum exact pe mana lor, a istetilor care se duc si asigura CVORUM doar ca sa voteze contra PSD. Deci trebuie sa boicotam in masa aceasta mascarada, altfel le vom pune prosteste pe masa tot ce avem prin buzunare. Saftoiu are dreptate, au aburit oamenii in asemenea hal incat chiar si unii mai rasariti nu inteleg cu adevarat la ce vor fi facuti partasi. BOICOT!!!!!
  • -2 (6 voturi)    
    Get Them While They’re Soft and Yielding (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 15:21)

    Setalcott [utilizator]

    Nici un pericol, daca esti progresist.

    http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2009/06/get-them-while-theyre-soft-and-yielding.html

    http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2013/09/get-them-while-theyre-soft-and-yielding-2.html
  • -3 (17 voturi)    
    Insinuarea conspirațiilor oculte (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:00)

    Ionica451 [utilizator]

    În sfârșit cineva din zona politicului spune lucrurilor pe nume.
    Acest referendum este mult mai periculos și mai profund decât pare la prima vedere.
    Referendumul acreditează ideea că occidentul este condus de forțele oculte ale întunericului care vor să impună dezmățul și decadența și o astfel de inițiativă (modificarea constituției) ar preveni presupuse tentative în viitor Este retorica extremiștilor religioși, pe aceeași linie cu cea a extremismului islamist, care speculează spaimele cele mai adânci ale oamenilor, care nu își folosesc rațiunea și inteligența.
    În realitate, cu cât țările sunt mai subdezvoltate, oamenii sunt mai needucați și nu sunt deprinși să gândească cu propria minte, cu atât spaimele acestea sunt mai ușor de speculat.
    Și dacă e să vorbim în termeni religioși, exact în aceste țări subdezvoltate forțele întunericului își fac mendrele și anume în locurile în care domnește corupția, hoția, minciuna oficializată, egoismul, lenea, indiferența, lipsa empatiei și așa mai departe. Și nu în ultimul rând, din aceste spaime s-au născut cele mai mari orori ale istoriei.
  • -2 (18 voturi)    
    un asemenea referendum era util prin anii (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:03)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    1269, 1569 sau 1669, dar nu in 2018 !
    toa'sa Sfatoiu, da' nu criticati si nu spuneti nimic despre pozitionarea(parca ar fi un 69 cu psd) conducerii PNL, adica a unui partid LIBERAL care face jocurile psd.
    PNL trebuia sa aiba o pozitie transanta fata de acest referendum inutil, sa fie intradevar o opozitie.
    p.s. ce cauta tovarasul mihai neamtu in pnl !? un habotnic retrograd ?
  • +2 (10 voturi)    
    Pededistii nenorociti (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:15)

    Irina25 [utilizator]

    Numai ei, numai ei. Nu va lasa si pe voi sa mai fiti penali, desi ati demonstrat cu prisosinta ca sunteti supercalificati in domeniu. E firesc sa fiti suparati.
  • +1 (7 voturi)    
    campanie (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 19:01)

    anion [utilizator]

    Era un moment favorabil ca la vot sa se dovedeasca cine sunt majoritari in tara. Degeaba stau acasa unii pentru ca votul in aceste conditii este transat in favoarea lui Dragnea. Dar daca dovedeam ca cei cu scaun la cap sunt mai multi, atunci nu stiu pe unde scotea Dragnea camasa. Lupta celor care acum stau acasa era sa oblige autoritatile sa fie transparente, sa nu permita votul multiplu. Pana si Presedintele declara ca va merge la vot si invita la un vot pentru toleranta. Mai vreti ceva? Din 30 40% cu prezenta 2 zile, votul va fi cam 70-30%. Daca am fi fost o prezenta de 60-70% va garantez ca procentul de vot ar fi fost inversat. PNL in loc sa fie clari, nu dupa constiinta fiecaruia, rateaza mereu ocazii pana cand se va desfiinta prin epuizare de a sta cu gura cascata si sa-i pice para in gura.
  • +2 (16 voturi)    
    Alternativa Adrianei! (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 19:42)

    ber [utilizator]

    Adriana Saftoiu se face ca nu intelege sau chiar nu intelege. Daca nu intelege, e grav! Daca se face ca nu intelege, e periculos! E periculos, pentru ca se face ca nu intelege felul abscons in care aceste minoritati isi strecoara in subliminal ideologia, incercand sa inlocuiasca pana si sensul cuvintelor. NU zice nimeni ca vor incerca maine sa inteleaga prin soti persoane de acelasi gen. Dar o vor face peste 10-20 ani. De ce nu apar medicii sa-si spuna si ei cuvantul?
    • +5 (11 voturi)    
      Pentru că activiștii distrug cariere profesionale (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 21:47)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ber

      De asta nu vezi medici sau psihologi luând atitudine, pentru că n-au chef de circ în fața cabinetelor unde lucrează.
      • +2 (2 voturi)    
        Asa este! (Duminică, 30 septembrie 2018, 1:21)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        De asta am spus ca aceste grupuscule actioneaza abscons! Au distrus universitati, au distrus ziare! Cam cum faceau comunistii cand erau in ilegalitate: una gandeau si alta propovaduiau.
  • -2 (16 voturi)    
    Despre referendum (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 20:09)

    Generalisim [utilizator]

    Madame e lesby sau ii plac dosniacii !
  • +3 (5 voturi)    
    mare atentie!!! (Duminică, 30 septembrie 2018, 1:37)

    srpc [utilizator]

    * M-am uitat peste declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului (din 1789). Nimic despre homo. Drepturile inalienabile sunt: libertatea, proprietatea, dreptul la siguranță și la rezistență la opresiune.

    * M-am uitat si peste Declaratia Universala a Drepturilor Omului (din 1948). Voila:
    - Articolul 16 -
    Cu incepere de la implinirea virstei legale, barbatul si femeia, fara nici o restrictie in ce priveste rasa, nationalitatea sau religia, au dreptul de a se casatori si de a intemeia o familie. Ei au drepturi egale la contractarea casatoriei, in decursul casatoriei si la desfacerea ei.
    Casatoria poate fi incheiata doar cu consimtamintul liber si deplin al viitorilor soti.
    Familia constituie elementul natural si fundamental al societatii si are dreptul la ocrotire din partea societatii si a statului.

    * In consecinta, despre ce drepturi ale omului incalcate vorbesc adversarii casatoriei exclusive barbat-femeie?
  • 0 (2 voturi)    
    pt saftoaica (Duminică, 30 septembrie 2018, 10:08)

    Generalisim [utilizator]

    ia-te de mana cu pomohaci
    • +1 (1 vot)    
      Pomohaci se ia de mana cu Holinesdeniel (Duminică, 30 septembrie 2018, 17:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Generalisim

      Care NU are Familie Traditionala!
  • 0 (2 voturi)    
    referendum (Duminică, 30 septembrie 2018, 15:43)

    Agapis [utilizator]

    Acest referendum se organizeaza fiindca e cerut de cel putin 3milioane de semnatari! ”VOX POPULI,VOX DEI”!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca toate partidele ar fi sustinut referendumul (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:18)

    D-or [utilizator]

    Nu s-ar fi pus problema capitalizarii politice.
  • 0 (2 voturi)    
    Saftoiu ingroapa PNL-ul cu un razboi pierdut (Duminică, 30 septembrie 2018, 23:28)

    D-or [utilizator]

    Cu demersul ei poate va cistiga 0.001% din electorat, dar ii va scirbi pe ceilalti.

    Chiar nu-i inteleg logica actiunii. Nu exista doar popularitate pozitiva si negativa, exista si popularitate scirboasa sau penibila, iar acestea nu se uita si nu se iarta.