Nicolicea: Ludovic Orban ar trebui sancționat cu închisoare sau amendă după clasarea plângerii sale împotriva lui Dăncilă

de DG     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2018, 17:25 Actualitate | Esenţial


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Președintele Comisiei Juridice a Camerei Deputaților, Eugen Nicolicea, a declarat vineri, pentru Mediafax, că liderul PNL Ludovic Orban a indus în eroare organele judiciare cu plângerea penală depusă pe numele lui Dăncilă, faptă sancționată cu închisoare sau cu amendă.

„Faptul că spui prostii și nu știi ce spui, nu este o scuză. Inducerea în eroare a organelor judiciare, sesizarea penală făcută prin denunț în cazul nostru, cu privire la existența unei fapte prevăzute de legea penală - trădarea cum zice el, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Asta merită Orban, că asta a făcut. A făcut o sesizare penală cu privire la existența unei fapte prevăzute de legea penală, trădarea, cunoscând că aceasta este nereală”, a declarat Nicolicea.

Potrivit deputatului PSD, Orban a răspândit și informații false prin care a pus în pericol securitatea națională, faptă care se pedepsește și ea cu închisoare.

„De asemenea, prin mijloace mass-media, a comunicat și răspândit date sau informații false, cunoscând caracterul fals al acestora, punând în pericol securitatea națională, relațiile noastre cu statul Israel, și asta este pedepsită cu închisoare de la 1 la 5 ani. Rămâne să vedem dacă se autosesizează Parchetul. Asta se întâmplă când vorbește unul care nu prea citește”, a mai susținut el.

DIICOT a anunțat vineri clasarea cauzei ce o viza pe Viorica Dăncilă și în care erau cercetate infracțiuni de înaltă trădare, pe motiv că fapta nu există. Plângerea era făcută de Ludovic Orban.

Procurorii DIICOT au clasat joi dosarul care o viza pe Viorica Dăncilă și în care erau cercetate infracțiuni de înaltă trădare, divulgare a secretului care pericliteaza securitatea națională, uzurpare a funcției, divulgare a informațiilor secrete de serviciu sau nepublice și de prezentarea, cu rea-credinţă, de date inexacte Parlamentului sau preşedintelui cu privire la activitatea Guvernului sau a unui minister, pentru a ascunde săvârşirea unor fapte de natură să aducă atingere intereselor statului.

Anchetatorii au închis această cauză penală pe motiv că fapta nu există.

Pe 17 mai, președintele PNL, Ludovic Orban, a depus plângere la Parchetul General împotriva Vioricăi Dăncilă și a lui Liviu Dragnea pentru pentru comiterea mai multor infracțiuni, de la înaltă trădare, divulgarea de informații secrete de stat și uzurparea funcției publice. DIICOT anunța, pe 28 iunie, că a început ancheta cu privire la fapte în cazul plângerii penale împotriva șefului Executivului.





















1251 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    e ca si maria ta (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:34)

    zigot [utilizator]

    parlamentar si ambii spuneti multe prostii ptca va
    bucurati de imunitate, o imunitate de care abuzati
    nepermis de mult si in dauna romanilor si Romaniei;
  • +7 (7 voturi)    
    Picolicea viseaza la scalpul Orbanului ? (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:34)

    Plagarus [utilizator]

    Ce-i lipseste pacaliciului juridic ......invatzat la distantza ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nicolichea a facut facultatea la distanta, (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      fara frecventa, Spiru Haret si Turnu Severin, la varsta de 50+ de ani. Si cu pret redus, pentru ca avenit la pachet cu nevasta si fiica. Deci, ce drept stie asta ??? Cum isi permite sa formuleze pareri o nulitate ??? O sa-i spun eu ca Ludovic Orban, desi DIICOT a respins dosarul, poate depune plangere la Judecatorie, ca sa se judece procesul iar cercetarea o face direct instanta. Dar pentru asta i-ar trebui niste probe ca sa-i accepte dosarul.
  • +6 (8 voturi)    
    Doamnelor si domnilor, tocmai ati asistat (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:35)

    scaraotchi [utilizator]

    la o reactie din partea viitorului Ministru de Justitie...!
    • +2 (2 voturi)    
      Un dinozaur bolsevic autentic, de manual (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Poate fi pus intr-o diorama alaturi de Lenin, Stalin si Ceusescu. Numai cand il vezi pe asta si iti vine sa vomiti. Daca il si asculti cand vorbeste, faci hepatita, te ia salvarea cu targa.
  • +8 (10 voturi)    
    adica (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:38)

    Orizont [utilizator]

    daca eu te dau in judecata ca esti mincinos, si nu cistig procesul, trebuie sa intru eu la inchisoare?!?
    Asa se procedeaza la voi in statul paralel?
    Drogatilor! Ca asta va place voua sa aruncati in oameni cinstiti si nu aveti nici un alt motiv.
    Ati invatat asta de la Iliescu si de aproape 30 de ani tot aceeasi placa o puneti.
    Drogati, platiti de afara, dati vina pe investitorii occidentali, nu ne vindem tara, etc.
    Dar va place sa va plimbati prin occident, sa va cumparati masini occidentale, sa va construiti vile ca in occident...lepre comuniste.
  • +9 (11 voturi)    
    Bai Jigodie, TU trebuie sa faci puscarie, nu Orban (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:47)

    Habermas [utilizator]

    Numai un cretin poate spune ca o sesizare trebuie pedepsita cu inchisoarea. Un nimeni, care, ca orice nimeni, are instincte de dictator absolut.
  • +7 (9 voturi)    
    Viseaza Nicolicea (Vineri, 28 septembrie 2018, 17:57)

    Frank777 [utilizator]

    la Ceausescu si Securitate.Viseaza la dictatura ceausista care l-a facut om si l-a inaintat in grad. Viseaza la anii cand Securitatea lua lumea de pe strada si disparea in lagare la canal sau in Delta. Viseaza la 2 ore de televiziune pe seara si numai despre tov.Dragnea. Viseaza sa mai primeasca un grad.Viseaza sa nu mai umble nimeni cu valuta. Viseaza sa se circule alternativ dupa numere de inmatriculare cu sot sau fara sot,viseaza zilele de glorie cand oamenii nu aveau nici un drept si democratia era cizma militianului.Viseaza la frig si foame ca se simtea el mai pretios la cald si satul.
  • +5 (5 voturi)    
    de acord! (Vineri, 28 septembrie 2018, 18:28)

    Lucian* [utilizator]

    si exact la fel sa se faca si cand se incepe suspendarea presedintelui fara motiv.

    Numai o capra sa moara?
  • +6 (8 voturi)    
    Nicolicea să plece din Parlament. (Vineri, 28 septembrie 2018, 18:44)

    asavreau [utilizator]

    Când un parlamentar cere sancțiuni care nu sunt prevăzute în nici-o lege,parlamentarul respectiv ar trebui dat afară din Parlament.Crede-că Nicolicea nu știe ce înseamnă lege și de aceia dovedește o crasă lipsă de respect față de lege și cei care aplică legea,atitudine specifică PSD-ALDE.
  • +4 (4 voturi)    
    De acord (Vineri, 28 septembrie 2018, 18:51)

    mitg [utilizator]

    Doar daca nicolicea va fi sanctionat la fel ca maria antoaneta.
  • +4 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 28 septembrie 2018, 18:54)

    XLXL [utilizator]

    da' ce morga si aere de superioritate imperiala a dobandit domnu' nicolicea, de cand il baga-n seama psd-u' ... cu tonalitati de decrete intergalactice ... deh, e in cercu' mic acu' ...
  • +4 (8 voturi)    
    What about Daddy ? (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:01)

    RaduBogdan [utilizator]

    Nicolicea are dreptate , toti cretinii astia de fac plingeri penale aiurea sau chiar spun la televizor bazaconii de genul: Inalta tradare , lovituri de stat ar trebui macar amendati cu o suma sa-i usture la buzunar.
    Nu credeam ca am sa am vreodata acceasi parere cu unul ca Nicolicea . Nu stiu daca el o sa mai aiba aceeasi parere avind in vedere cu sefului lui , ii curg din gura " loviturile de stat" si "inalta tradare" cu o viteza naucitoare.
  • +4 (6 voturi)    
    Corect (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:09)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    La fel ca si idolul sau, prea maritul si nedrept condamnatul lider de partid. Oare nu tot inducere in eroare a organelor judiciare se pot numi afirmatiile legate de tentative de asasinat, ori de lovitura de stat, ba chiar si faptul ca denuntul lui Orban a fost facut la comanda presedintelui Romaniei?

    Se pare ca pe Dragnea il sapa tot mai tare proprii oameni, pana si lingaii de serviciu o faca fara sa isi dea seama.
  • +2 (2 voturi)    
    chiar asa ? (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:15)

    sareta [utilizator]

    Hai ca-i buna ,ce tampiti suntem toti crezand ca madame Veorica o fost la Jerusalem cand de fapt ea dansa n-o fost ! O fi fost niscai tradare mai mica daca o semnat ceva memorandum ,care oricum daca o fost s-o pierdut ca si contractul Bechtel .Comisie parlamentara acum cand sunt 600 ( nu mai tarziu, ca nu se stie daca raman macar 300) si cerut anchetarea Orbanului si PNL-ului ....
  • +3 (3 voturi)    
    Corb la corb... (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:20)

    LiviuX [utilizator]

    Pai nu tocmai asta e scopul plangerii, de a se face o cercetare si lua masurile de rigoare? Iarasi hotii se apara intre ei! Pai cine va mai face vreo plangere daca va fi pedepsit in caz ca nu se va dovedi acceptabila? Sa zicem ca imi vad vecinul furand din curtea mea. Pai mai am curaj sa fac plangere? Pana se cerceteaza el poate a vandut produsele si baut banii. Deci neputandu-se dovedi, e corect ca eu sa fiu pedepsit ca am facut plangerea?
  • +3 (5 voturi)    
    ciudată (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:55)

    nahir [utilizator]

    mentalitate la unul cu pretenții de ministru al justiției.
    Dar ce să-i faci, omu la bază e tractoris cu facultatea de drepyt făcută la fără frecvență, cu experiență zero în practica juridică.
  • +2 (2 voturi)    
    JURIST DE 2 LEI (Vineri, 28 septembrie 2018, 20:45)

    coloneze [utilizator]

    NICOLICEA.