Torționarul Ion Ficior a murit la Jilava. Fostul comandant al coloniei de muncă Periprava fusese condamnat la 20 de ani de închisoare pentru infracțiuni contra umanității

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:18 Actualitate | Esenţial


Tortionarul Ion Ficior
Foto: Captura Digi 24
Torționarul Ion Ficior a murit la spitalul Penitenciarului Jilava, unde executa o pedeapsă de 20 de ani de închisoare, transmite Digi 24. Torționarul avea 90 de ani.

În martie anul trecut, Ficior fusese condamnat de Înalta Curte la 20 de ani de închisoare pentru infracțiuni contra umanității.

Fostul torționar a fost trimis în judecată în august 2014, fiind acuzat că, în perioada 1958-1963, când a condus Colonia de muncă Periprava, a introdus și coordonat un regim de detenție represiv, abuziv, inuman și discreționar împotriva deținuților politici, în cei cinci ani fiind înregistrate 103 decese. 

Ioan Ficior a fost acuzat că, în perioada 1958-1963, când a condus Colonia de muncă Periprava, a introdus şi coordonat un regim de detenţie represiv, abuziv, inuman şi discreţionar împotriva deţinuţilor politici. Conform actului de sesizare a instanţei, în perioada 1 august 1958 - 1 noiembrie 1963, în calitate de locţiitor şi comandant al Coloniei de muncă de la Periprava, Ioan Ficior a săvârşit acţiuni şi inacţiuni sistematice care au avut ca rezultat persecutarea colectivităţii reprezentată de deţinuţii politici încarceraţi la Periprava, prin privarea de drepturi fundamentale ale omului sau prin restrângerea gravă a exercitării acestor drepturi, pe motive de ordin politic, respectiv prin supunere la condiţii de existenţă sau tratament de natură să ducă la distrugerea fizică a acestora. 

Potrivit anchetatorilor, din documentele studiate a reieşit faptul că, în perioadă în care la conducerea Coloniei de la Periprava s-a aflat Ioan Ficior, au decedat 103 deţinuţi, toţi făcând parte din colectivitatea contrarevoluţionarilor. Anchetatorii au mai stabilit că deţinuţii de la Periprava erau supuşi unui tratament inuman caracterizat printr-o izolare completă de familii şi de orice alte persoane, de lumea externă în general, condiţii de cazare mizerabile, frigul insuportabil din barăci, sancţiunile fizice pentru abateri minore, hrana deficitară, deţinuţii fiind în permanenţă înfometaţi şi însetaţi, având dureri pe care nu le puteau ameliora din cauza lipsei medicamentelor şi, nu în ultimul rând, condiţiile de muncă inumane la care erau supuşi aceştia.



















8173 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    hmm (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:28)

    dum_i [utilizator]

    "Cazan, coordonatorul intervenției brutale din Piața Victoriei: ”Categoric, dacă mâine ar fi 10 august, aș lua aceleași măsuri”"

    Amintiri din viitor...
    • +39 (39 voturi)    
      un viitor mai apropiat, sper (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:46)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      nu ca Ficior, care a fost condamnat la vreo 50 de ani după fapte
      • +17 (19 voturi)    
        imediat dupa ce ... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:14)

        Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui zet

        in Romania va fi reinstaurata democratia !
  • +32 (34 voturi)    
    .. (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:28)

    mazgalici [utilizator]

    exista 2 indivizi mult mai odiosi ca asta si vor avea amandoi soarta lui Ficior, sa isi duca ultimii ani din viata la puscarie pentru crimele si destinele frante.
    Unul este Iliescu, celalalt este Dragnea.
  • +28 (30 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:28)

    iPig Pro [utilizator]

    Sper ca acum va inlocui racoarea cu caldura. Multa caldura.
    • +11 (15 voturi)    
      nu este (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      exclus să aibă în primă fază un comitet de primire, înainte de a fi repartizat la talpa iadului, format din victimile lui. Poate măcar așa să-l chinuie aminitirile a ceea ce le-a făcut.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta n-avea minte, era bruta (Joi, 27 septembrie 2018, 10:02)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sanatoasa dpdv social-genetic, fara batai de cap cu lecturi, muzica, samd.
        Nu cred ca avea remuscari, el a slujit tara si partidul, care gandea pentru el.
  • +24 (26 voturi)    
    Potrivit loc (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:32)

    amicugri [utilizator]

    Pentru astfel de rebuturi de oameni pirnaia e un bun loc ca sa dea in primire.
  • +22 (22 voturi)    
    gata (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:32)

    coloneze [utilizator]

    parca l vad pe dragnea. si au batut joc de saracul om. antena 3. av popprului toti vor sari
  • +20 (22 voturi)    
    Un alt mare ganditor roman (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:35)

    ruskimushki [utilizator]

    ia calea ceaunului.
  • +23 (23 voturi)    
    Numai Ilici (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:36)

    DeNecrezut [utilizator]

    insista :))
    • +12 (12 voturi)    
      Lasa ca e bine asa! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:31)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui DeNecrezut

      Sa vada si el Jilava pe dinauntru, inainte de marele salt
  • +32 (32 voturi)    
    mnda (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:37)

    ion-ion-ion [utilizator]

    A murit in spitalul penitenciarului, nu pe jos in celula ca un sobolan. Dar banuiesc ca e bine si asa.
    • +11 (13 voturi)    
      mda (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:58)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      nu e bine deloc, trebuiau sa-i scoata unghiile cum pateau detinutii sub tutela lui...

      era un zeu, hotara cine traieste si cine moare...

      moartea este o pedeapsa prea usoara pentru astfel de indivizi
    • +15 (15 voturi)    
      Si a mai mancat si pensie, vreo 30 de ani, (Miercuri, 26 septembrie 2018, 16:34)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      cat pensiile a vreo 4 profesori. Asta fiindca el facea "educatie", nu gluma.
    • +4 (4 voturi)    
      A murit în spital... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:28)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      ... și are posibilitatea să fie îngropat creștinește, spre deosebire de cei pe care i-a torturat și omorât în bătaie și au fost aruncați în gropi comune - și care chipurile “au murit de bătrânețe” sau “au căzut cu nasul în nisip” (https://m.gandul.info/stiri/lista-tortionarilor-interviu-cu-ficior-despre-gropile-comune-si-detinutul-mort-in-ziua-eliberarii-s-a-impiedicat-in-drum-spre-poarta-a-cazut-cu-nasul-in-nisip-si-a-murit-11283870)
  • +23 (25 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:44)

    omezu [utilizator]

    A murit in conditii mai mult decat umane, chiar luxoase as putea spune! Trebuia sa traiasca mult si sa se stinga incet si dureros precum victimele lui. Dar sa speram ca Liviu si ai lui ii vor lua locul in celula!
  • +17 (17 voturi)    
    Va fi o ancheta? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:49)

    Martinezu [utilizator]

    Tudorele, fa ceva! Deschide o ancheta sa vedem de ce a murit acest inger in inchisoare?
    Nici un om nu ar trebui sa stea daramite sa moara intr-o inchisoare! NU mai amana gratierea ca o sa il ai si pe Dragnea pe constiinta..
  • +12 (12 voturi)    
    sa vezi acu... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:54)

    liviu_ [utilizator]

    urlete si vaiete in parlament ca a murit un biet tortionat care , desi a distrus vietile a numerosi oameni... viata lui conteaza mai mult si trebuia gratiat
    • +11 (11 voturi)    
      Poate ii fac si statuie, la Gradina Icoanei (Miercuri, 26 septembrie 2018, 16:32)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      langa cea a Porcului.
  • +11 (11 voturi)    
    Uite, (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:46)

    hmc [utilizator]

    ca mai avem parte si de vesti bune din cand in cand!
  • +10 (10 voturi)    
    nu va fie frica e o hidra (Miercuri, 26 septembrie 2018, 16:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    tai un cap apar trei , nu-i auziti pe " cocosii" de la jandarmerie ce" patriotic" bat ei oameni?
  • +7 (9 voturi)    
    "Memorialul durerii" (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:01)

    ww [utilizator]

    Ma intreb si va intreb: au mai fost oare si alti tortionari, sau doar animalul asta a ucis si maltratat semeni? Daca au mai fost si altii, cum de doar el a fost "pedepsit" pentru crimele sale? Restul, conducerea centrala ai judeteana a pcr, securistii, turnatorii, s-au evaporat cu totii in 1989? Dar criminalii Revolutiei si mineriadelor, unde sunt? Au evadat in alte dimensiuni?
    Ma mai intreb si va intreb: oare cati dintre degraba-aruncatorii de flori in jandarmi, dintre suflatorii in vuvuzele si cei care inghit cu voiosie toate bazaconiile administrate zilnic de propagandisti, au de gand sa studieze macar acum cu seriozitate trecutul recent? Vreti oare sa aflati cum fartatii acestui animal ne-au maltratat inaintasii, cum i-au ars, batut, infometat, ingropat de vii? De oameni care au ajuns sa-si manance copiii sau sa se manance intre ei ati vrea sa auziti? Nu e vorba de istoria antica, ci de cea pe care au facut-o animalul din articol si parintii unora dintre cei care ne tin lectii de democratie.
    Poate unii vor dori sa mearga chiar mai departe cu intrebarile si sa afle cum au fost posibile astfel de fapte sau cum a aparut comunismul in istorie. L-au inventat rusii, nu-i asa?

    Sau nu e loc de asemenea prostii langa ultimele aplicatii de Iphone, targete de performanta si noua colectie de țoale de mall? Cercetati fratii mei, veniti cu picioarele pe pamant, maturizati-va si ascutiti-va mintile. Nu uitati trecutul si nu lasati pe nimeni sa-l oculteze caci iata, tiparele se repeta si nu suntem in stare sa le recunoastem. Demonul isi face iarasi aparitia in sufletele si in viata noastra, iar noi il privim zambind.
  • +6 (8 voturi)    
    ce gluma sinistra (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:56)

    Kosmos [utilizator]

    cum sa condamni tortionarul cand el a primit comenzi clare..
    Si astazi vor condamna un jandarm pt 10 August cand de fapt Dan & friends ar trebui sa infunde puscaria..
    • +3 (3 voturi)    
      cam asa e... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:37)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      desi unele slugi depasesc masura in executarea ordinelor...asta e vinovat de moartea a 103 oameni si sigur de tortura altor citeva sute...dar sa mi spuna cineva citi din conducerea pcr ului si a guvernului din timpul comunistilor au platit pt miile de morti diintre sutele de mii de oameni intemnitati pe nedrept...pt ca ei sunt adevaratii vinovati...iar ce se intimpla din 90 arata , inca o data desi nu mai era nevoie , ca romanii formeaza un popor de r-h-t si ca e "normal" pt ei sa traiasca in mocirla...
  • +7 (7 voturi)    
    Ficior a murit acolo unde a facut rau. (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:13)

    __alex__ [utilizator]

    In oglinda, Ilici ar trebui sa-si ia o bataie sora cu moartea de la mineri si sa fie impuscat de un "terorist".
    Hai Ilici, ne-ai nenorocit pe urmatorii 50 de ani cu jigodiile promovate, meritam satisfactia sa te vedem murind in puscarie.
    • +2 (2 voturi)    
      Ilici n-a fost de capul lui (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:24)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      A fost recrutat de Magureanu derept succesorul lui Ilici inca din 1968..Soarta lui Ceausescu si viitorul Romaniei era planuit de atunci de catre bolsevici si rusi