Cazan, coordonatorul intervenției brutale din Piața Victoriei: ”Categoric, dacă mâine ar fi 10 august, aș lua aceleași măsuri”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:35 Actualitate | Esenţial


Laurentiu Cazan, la Parchetul General
Foto: Agerpres
​Maiorul Laurențiu Cazan, coordonatorul intervenției brutale a jandarmilor la protestul din 10 august și urmărit penal de Parchetul Militar în acest dosar spune că ar proceda și acum la fel. 

”Categoric, dacă mâine ar fi 10 august, aș lua aceleași măsuri”, a declarat Cazan, după ce a ieșit de la întâlnirea de miercuri cu procurorii. 

Acesta a spus că respinge ”cu tărie” acuzațiile din dosarul de la Parchet și că nu își reproșează nimic, pentru că a respectat legea ”ad literam”.

Întrebat de jurnaliștii prezenți despre motivele pentru care este cercetat de procurori, el a spus că nu cunoaște numărul copiilor afectați de intervenția din 10 august și le-a cerut jurnaliștilor să se uite în Dicționarul Explicativ înainte să mai folosească termenul ”a gaza”.

Maiorul Cazan, în prezent împuternicit director general al Jandarmeriei Bucureşti, este suspect de săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă în formă continuată, participaţie improprie la fals intelectual și participaţie improprie la uz de fals.

Și Mihai Dan Chirică, secretar de stat în MAI, s-a prezentat miercuri la sediul Parchetului General pentru a fi audiat în dosarul protestului din 10 august, în care acesta a fost pus sub acuzare pentru complicitate la abuz în serviciu şi participaţie improprie la purtare abuzivă. El a petrecut în sediul instituției aproape o oră și a refuzat să răspundă întrebărilor jurnaliștilor.



















3979 vizualizari

  • +51 (55 voturi)    
    Categoric, (Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:48)

    Gogu27 [utilizator]

    orice zi ar fi maine , astazi trebuie demis impreuna cu toti colegii sai care au aceiasi convingere / atitudine profesionala!!
    • +26 (32 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:14)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      ce ai cu animalele? atat pot ele sa gandeasca...
      • -32 (38 voturi)    
        aviz aruncatorilor de pietre in capul jandarmilor (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:19)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        aia care mai arunca cu pietre in jandarmi stiu la ce sa se astepte
        la fel si cei care stau pe langa ei :))
        • +24 (28 voturi)    
          Multumim pentru sfat! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:02)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Intr-adevar de la animale doar la asta te poti astepta, ele nu stiu sa faca diferente intre unii si altii.
        • +12 (14 voturi)    
          pana la interventia brutala (Miercuri, 26 septembrie 2018, 18:55)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          a jandragneriei din 10 august, nu intelegeam de ce la inceputul razboiului civil din Siria, unitati intregi de trupe de securitate (care aveau c-am acelasi rol ca jandragmeria de la noi) au fost masacrate de catre revoltati, in 10 august am realizat ca acele trupe au fost slugile regimului din Siria.
          toa'su maior cazan nu realizeaza ca executa doar ordinele psd ? cat de sluga poti sa fii ? nu realizeaza ca va veni si ziua in care va trebui sa raspunda pt. abuzuri ?
      • +20 (22 voturi)    
        asa au fost (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:58)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        educati in scolile de pe la baneasa.
        in lujba patriei ! :-))
    • +24 (26 voturi)    
      cazane daca nu faceti (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:13)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      dictatura in Romania o sa muriti la Jilava ! Toti bai ! Acum e momentul nu maine ca sa dati lovitura finala Romaniei !
    • +20 (22 voturi)    
      "Maine" - adica atacurile au fost premeditate (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:32)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      N-a spus "azi", ci "maine", deci violenta statului a fost premeditata.
    • +10 (10 voturi)    
      Un infractor (Miercuri, 26 septembrie 2018, 22:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      care nu-si recunoaste vinovatia si nu regreta fapta, primeste pedeapsa dubla. Ca sa aiba destul timp, in puscarie, sa inteleaga ce greseli a facut. Si de ce este pedepsit.
    • +12 (12 voturi)    
      Se crede tare idiotul.... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 22:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      Se bazeaza pe spatele pe care i-l asigura dinti-cariati. Dar procesul lui va incepe in curand, sentinta va fi peste vreo 2-3 ani cand infractorul condamnat definitiv va fi istorie, asa ca, n-are nici o scapare de mititica. Ii doresc puscarie cat mai lunga.
  • +34 (40 voturi)    
    ca un caine credincios (Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:49)

    Captain Obvious [utilizator]

    ii arunci un os
  • +39 (43 voturi)    
    da, da (Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:51)

    Soljenitin [utilizator]

    Da, ma gargaragiule, toti sunteti nevinovati. Si tu, si Carmen Gaz, si Cliseru, si Paraschiv, toti sunteti niste mielusei.

    Problema voastra, insa, este ca mintiti si ca sunt suficiente probe video impotriva minciunilor voastre.

    Sictir!
    • +15 (17 voturi)    
      sa n'o uiti (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      pe pandelica, cea care nu a autorizat mitingul.
      ca de la lipsa autorizatiei incepe motivarea gazarii...
      acum arunca unul pe altul, sa incurce itzele anchetatorilor.
  • +41 (45 voturi)    
    gunoi (Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:54)

    dum_i [utilizator]

    gunoi nenorocit.

    o sa platesti dementule.
  • +51 (55 voturi)    
    Ceea ce dovedeste (Miercuri, 26 septembrie 2018, 13:57)

    Frank777 [utilizator]

    ca omul este ticalos. Este simptomatica ura personala a acestor indivizi de la jandarmerie impotriva protestatarilor.Este ura Securitatii impotriva demonstratiei din Decembrie 89.Este ura celor complici cu un sistem corupt care le-a oferit posturile si de la care mananca.Este ura care comite abuzurile in Romania.Ura celor de la putere fata de restul oamenilor pe care cred ca pot sa-i fure sau sa-i gazeze dupa bunul plac fiind legitimizati in a face asta de programul lor de guvernare si votul a 3,2 mil alegatori PSD. In programul de guvernare nu scrie nimic de represiuni antidemocratice si nici nu sa aratat undeva ca alegatori PSd au votat ca sa-i gazeze jandarmeria pe manifestanti. aceiasi ura o avea KGB impotriva poporului fiind la ordinul tiranilor sovietici aceiasi ura o aveau trupele SS la dispozitia dementilor conducatori nazisti. Jandarmeria revine la functia de Securitate a Partidului unic si vrea acum sa aiba si cercetare penala exact ca securitatea, sa intercepteze si internetul si sa gazeze pe toata lumea care nu este de acord cu Conducatorul Statului Nicolae Dragnev. Ceea ce nu trebuie sa se intample.
  • +28 (30 voturi)    
    Minunat... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:09)

    CALC [utilizator]

    noi stam acum sa-i citim declaratiile. In loc sa fi votat toti cand trebuia.
  • +28 (32 voturi)    
    Ok, ca esti fara suflet ...asta e, dar fara creier (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:11)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ok, ca esti fara suflet ...asta e,

    Dar fara creier cred ca este un motiv sufficient sa intelegi ca prezenta SMURD care a acordat ingrijiri medicale ca in vreme de razboi, vatamarile corporale ale protestantilor' + gruparea mafiota care a batut protestatari sub numere de identificare mascate... este de fapt o suma de infractiuni care trebuie pedepsita aspru!
    • +19 (21 voturi)    
      Ma mir ca nu i-a batut si gazat pe cei de la SMURD (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:06)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Ca doar "cine nu e cu noi e impotriva noastra", deci tratandu-i pe protestatari (si nu pe protestanti!!) in loc tot sa-i bata, era clar ca nu erau cu jandarmii.
  • +35 (39 voturi)    
    declaratia astuia (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:14)

    mos ion roata [utilizator]

    e circumstanta agravanta. Nu realizeaza,sau nu vrea sa realizeze in ce situatie se afla.In cazul in care psd pleaca de la putere acet cazan trebuie sa fie scos din randurile jandarmeriei.Nu vreau sa cred ca toti jandarmii sunt atat de limitati in gandire.
    • +16 (18 voturi)    
      pai daca tot e militar (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      si are onoare melitara, sa fie trimis in afganistan, sa faca ordine in talibani !
  • +18 (20 voturi)    
    Dar daca maine (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:27)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Ar fi 22 decembrie?
  • +19 (25 voturi)    
    Nici nu ma indoiam (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:29)

    amicugri [utilizator]

    Dar, categoric, locul gorilei e la zoo.
    • +8 (10 voturi)    
      Criminalii stau la inchisoare (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      nu la Zoo. Acesta este un criminal. El a actionat cu intentia de a ucide.
  • +17 (21 voturi)    
    categoric (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:29)

    moka [utilizator]

    dezonorezi institutia din care faci parte si gradul pe care-l porti.
    In japonia ti-ai fi facut demult harakiri
  • +15 (19 voturi)    
    Categoric! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:30)

    fat.cat [utilizator]

    Nicio apasare, nicio tresarire, nicio ezitare. Ar face-o fix la fel, poate cu si mai mult zel, fara indoiala.
    Un adevarat erou.
  • +18 (20 voturi)    
    asta este un motiv bun (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:38)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. opozitie, dar si pt. pesedeii de buna credinta sa se opuna la acordarea jindrmilor cu drepturi de anchetare.

    dovedesc ca sunt aceiasi securisti care slujeau regimul totalitar.
    jindarmeria, urmasa trupelor de seciuritate, aia pe care, cei mai in varsta si'i amintesc insotind militienii, cate doi soldati de securitate cu kaasnikoavele pe umeri, pasind tzantzosi, de o parte si dea alta a tov. plotoner de la circa de melitzie.

    sper ca, odata ajunsi la guvernare, (oare ?), patidele de dreapta sa nu uite sa'i dea afara.
    numai ca, ma tem si io, ca tot romanu', ca odata ajunsi la guvernare, peneleii orbanito-blaghisti, vor folosei si ei slugarnicia astora. ca_coloneii dnei. carmencita de videle.
    mai ales daca vasalie vamesu va ajunge iar....sef la me a i.
    dar, cum zice cantecu', nu vom uita nicicand, sa votam trandaririi....un simbol al iubirii....
    s'auzim de bine..
  • -25 (29 voturi)    
    gresit (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu aceleasi masuri, ci unele mult mai dure. Sa nu mai vedem bande #rezist aruncand cu cataroaie in mjlocul capitale sau jandarmi luati la pumni de „diaspora” ingrijorata de mersul Romaniei
    • +13 (15 voturi)    
      sigur (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      vrem sa vedem fiecare jindar dotat cu un bidon cu gaze ! care sa bata cat mai departe, cat mai pulverizat, pt. toata lumea !
      si la fiecare coltz de strada. cate o patrula de trei jindari.
      ca cum era in iepoca de aur, care da sa reinvie...
      • -11 (11 voturi)    
        Violenta (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:37)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        De ce instigi la violenta? Iti place sa vezi oameni batuti fara motiv.?.. Nu suntem bande... suntem oameni care ne exprimam opiniile.
        Instigatorii ... doar stii ai cui au fost....
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze (Joi, 27 septembrie 2018, 12:29)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        M-am enervat asa de tare din cauza articolului... si nu am observat ironia din mesajul tau...Cand am vazut minusurile, am observat...
    • +14 (16 voturi)    
      Tu nu te ingrijorezi asa-i??? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:03)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca tara e jumulita de o banda de hoti??? Si btw, vezi ca aia care au facut scandal erau bande de golani interlopi, spun unii ca au actionat la rugamintile Hamstarului. Wait, parca te-am vazut si pe tine mai guguveaua mov....crezi ca nu e arhicunoscuta teoria spargatorilor de greva cu toate aplicatiile ei????
    • +5 (5 voturi)    
      Nu bandele rezist au rauncat .. (Miercuri, 26 septembrie 2018, 21:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      . cu ce au aruncat (nu am vazut nici un cataroi, doar la latrine s-au spus de cataroaie si fecale etc, in realitate .. nimic din astea)., ci bandele chemate de PSD ca sa compromita mitingul.

      Daca au fost asa de corectk puteau si sa raspunda intrebarilor puse de procurori. Cum nu au raspuns, inseamna ca au ce sa ascunda si inseamna ca au incalcat legea, altfel nu aveau de ce sa se teama.
  • +17 (19 voturi)    
    Atunci... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:08)

    arhimede [utilizator]

    ..cand o sa fi condamnat (Doamne da !!! ) sa spui asta si in fata judecatorului, OK? Gunoiule !!!
  • +22 (24 voturi)    
    ne-stimabilule, (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:09)

    CVL [utilizator]

    e mare diferenta intre Om si individ. Asa e, esti unul dintre indivizii carora le lipseste complet umanitatea, si am putea spune ca esti ne-Om. Bunica mea avea o vorba pentru cei ca tine: faci umbra degeaba pamantului. Mai mult, afirmand ca ai lua aceleasi decizii acum, cand ai vazut ca ai raspuns cu bate si gaze unor oameni inarmati cu telefoane si camere de filmat, unor copii care se jucau in zona, unor batrani care nu faceau altceva decat sa strige ca politicile PSD au crescut inflatia si ca, ce reuseau in trecut sa cumpere cu 70 lei acum cheltuie cca 120 de lei, ca nu ii pot avea alaturi pe cei dragi pentru ca toate politicile facute de PSD au dus la promovarea incompetentilor iar oamenii bine pregatiti si decenti au preferat sa plece caci in tara nu au putut sa isi gaseasca un job din cauza pilelor politicienilor, nu arata decat faptul ca:
    - ai jurat stramb cand ai spus ca aperi cetatenii Romaniei
    - desi e interzis, actionezi ca firma de bodyguarzi pentru politicienii PSD, si as vrea sa stiu si eu de ce eu trebuie sa platesc paza lor prin folosirea Jandarmeriei in alt scop decat acela pentru care a fost creata aceasta institutie
    Trebuie sa intelegi ca oamenii de rand au ajuns sa nu mai aiba niciun pic de respect fata de aceasta arma. Oricum, stiu ca voi aveti ca recruti persoane cu maxim 8 clase, fara bacalaureat, iar cei care ajung (voit sau nu) la voi in armata, daca au ghinionul sa aiba bacalaureat, devin tinta batjocurii sergentilor cu 4 clase. Vad ca si in nivele mai inalte aveti aceeasi politica: va cam enerveaza oamenii care au citit mai mult decat un ziar de can-can, si ca va face placere sa provocati durere unor oameni pasnici.

    Rusine, tovarase Cazan, tie si intregii Jandarmerii, precum si lui Carmen Dan.
  • +13 (15 voturi)    
    He, he, he .... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:41)

    KTerinca [utilizator]

    Toti se dau zmei inainte, da' sa vezi ce se imblanzeste el in prima zi de parnaica.
    Toti o fac.
  • +14 (16 voturi)    
    mai baiatule, (Miercuri, 26 septembrie 2018, 16:33)

    lp [utilizator]

    nu te mai zbate sa ne explici, am inteles, tu esti sluga mafiei din convingere. Nu-i nimic, o sa-i urmezi in pushcarie, dar mi-e teama ca de fapt tu ajungi inaintea lor, prostovane
  • +10 (12 voturi)    
    cazan asta e cocalarul ala imbracat in alb (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:06)

    qwerasdf [utilizator]

    sper sa ajunga la puscarie toti, sa-i tina lumanarea lui visinescu si lu' iliescu
  • +8 (10 voturi)    
    DICTATURA (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:30)

    Desperados [utilizator]

    Cu asemenea canalii ar instaura Dragnea dictatura.
  • +8 (8 voturi)    
    un imbecil (Miercuri, 26 septembrie 2018, 20:50)

    mihai.popescu [utilizator]

    ticalosul asta imbecil ar trebui sa plateasca cu varf si indesat pt gimnastica lui in frunte garzilor pretoriene.Sa-i spuna cineva imbecilului ca un civil cu mainile ridicate nu trebuie lovit chiar daca il injura de masa!Trebuie imobilizat,poate,dar nu lovit!
  • +3 (7 voturi)    
    "DACA... (Joi, 27 septembrie 2018, 0:34)

    dincannes [utilizator]

    ...aș lua aceleași măsuri”.
    Domnule CAZAN, fiti linistit, nu veti mai avea niciodata un post de comanda pe masura !
    Va va fi greu sa va convingeti urmasii, ca ati fost bine intentionat, in acea zi !