Petre Daea: S-a exagerat situația pestei porcine pentru a da o imagine de situație pierdută de sub control / 238 de localități au fost afectate

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2018, 16:48 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Petre Dea, a spus marți, în cadrul dezbaterii moțiunii simple pe Agricultură depusă de liberali, că situația pestei porcine ”s-a exagerat pentru a da imaginea aceasta de situație pierdută de sub control”.

Acesta a argumentat că din 13 județe afectate de focare de pestă porcină, în 238 localități sunt focare, respectiv un procent de 6,3 la sută.

”Virusul a pătruns din nefericire în unități, ferme comerciale, care, deși au luat măsuri de biosecuritate, deși în jurul lor s-au făcut baraje de siguranță”, a mai spus Daea.

Potrivit situației transmise de ANSVSA pe 19 septembrie, până la acea dată pesta porcină se răspândise în 227 de localități din 13 județe, cu un număr de 927 de focare, dintre care 11 în exploatații comerciale și 62 de cazuri la mistreți. 

În total, până atunci, fuseseră omorâți 311.869 de porci afectați de boală.

Semnatarii moţiunii îl acuză pe ministru că este "incapabil" să se ridice la înălţimea funcţiei sale, gestionând dezastruos prevenţia, combaterea şi eradicarea pestei porcine africane în România.

Moţiunea este citită în plen de liberalul Adrian Nechita Oros. Votul va fi dat în şedinţa de miercuri.


















1680 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    totu e roz si frumos... (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    de fapt nu exista nici o gripa porcina...
    da-i dracu de porci, oricum oaia e mai importanta!
    • -1 (1 vot)    
      Pesta aviara, vrei sa zici (Marţi, 25 septembrie 2018, 21:02)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      -
    • +3 (3 voturi)    
      Pai da (Marţi, 25 septembrie 2018, 21:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Decat 238 localitati si decat 311000 de porci.

      Decat sa ne punem la mintea lui mai bine vorbim cu o veioza, ca pana si aia are minte mai multa.
  • +10 (10 voturi)    
    Așa este (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Până ce psd+alde nu va reuși să omoare TOTI porcii din România, totul e o exagerare a statului paralel. Cred că individul nu s-a trezit încă din beție !
  • +9 (9 voturi)    
    Pai, da (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:43)

    fat.cat [utilizator]

    Dupa ce a omorat j de ț de sute de mii de porci, acum zice ca s-a exagerat. In masura in care nu controleaza absolut nimic, in continuare, nici pana-n ziua de azi. Serios, cat il mai suportam pe idiotul asta?
  • +7 (7 voturi)    
    ce ma mira pe .. (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:45)

    exilatul [utilizator]

    mine este faptul ca prin conducerea tarii , guvern , senat , parlament , etc..niciunul nu s a inbolnavit...asta inseamna ca in ro si ...pesta porcina este..."corupta"...
  • +12 (12 voturi)    
    Omul e clar delusional (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:52)

    Dalinar [utilizator]

    Zilnic ofera dovezi si totusi e tinut in post. Pavi la fel, e proasta, Volgutza e semiretarda, ala de la educatie e vai de capul lui, Carmen e saraca cu duhu….un Guvern de Debili, instrumentati de Hamstar. Nu mai spun de Parlament care e infestat cu dementi ca Mitraliera, Cap de Guma, Budalau, etc etc. PSD este o rusine nationala.
  • +7 (7 voturi)    
    De către cine? (Marţi, 25 septembrie 2018, 19:48)

    aqualung [utilizator]

    Cine a exagerat oare?

    Nu cumva cel care a comparat sacrificarea porcilor cu Holocaustul?
  • 0 (2 voturi)    
    Gripa porcina nu exista (Marţi, 25 septembrie 2018, 22:07)

    keres [utilizator]

    E fake news inventat de statul paralel :)