Efectul protestului din 10 august. Carmen Dan anunță modificarea legii adunărilor publice: Eu, ca ministru, îmi asum acest demers 

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2018, 12:22 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: Captura video
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a anunțat, marți, în timpul audierilor din Senat pe tema protestului din 10 august, că își va asuma un proiect de modificare a legii adunărilor publice. Ministrul nu a precizat care va fi forma exactă, sugerând că va fi un proiect de lege prin referirea la dezbaterea sa în Parlament. Anunțul lui Dan vine la scurt timp după ce, în aceeași comisie, prefectul Capitalei a cerut schimbarea cadrului legislativ. 

„Nu sunt pe un cadru legislativ care să serveasca actualitatea acestor timpuri”, a afirmat, în timpul audierii, Carmen Dan. Întrebată dacă ar trebui modificată legea, ministrul a răspuns: „Eu cred că este necesar să se intervină legislativ să aducem în actualitate o lege din 1991. Și îmi asum acest demers. Și sper ca în Parlament să dezbatem împreună să servească realităților și trebuie să aruncăm un ochi pe legislație așa încât orice misiunea structurilor statului să nu mai poată fi pusă sub semnul întrebării”. 

Carmen Dan nu a precizat care va fi forma exactă, sugerând că va fi un proiect de lege prin referirea la dezbaterea sa în Parlament. 

Anterior, prefectul Capitalei, Speranța Cliseru, le-a cerut parlamentarilor să schimbe de urgență legea adunărilor publice, susținând că aceasta nu mai corespunde realităților actuale și că nu mai trebuie acceptate mitinguri neautorizate. 

„Legat de aceste mitinguri autorizate sau nu, trebuie să respectăm legea, nu trebuie să acceptăm mitinguri neautorizate. Știți bine că de un an și jumătate sunt fel de fel de manifestații în Pta Victoriei care sunt doar anunțate. (...) Eu v-aș ruga să aduceți la zi legea adunărilor publice, a fost făcută în grabă și nu mai corespunde cu ce se întâmplă azi. O simplă notificare către primar nu poate ține loc de autorizare. (...) Nu mai putem să continuăm cu aceste adunări anunțate prin fax-uri și mailuri”, a spus ea. 

Dan: Nu s-a făcut nicio presiune asupra prefectului

Carmen Dan a susținut, în timpul audierii din Comisia de apărare din Senat, că asupra prefectului Capitalei, Speranța Cliseru, nu s-a exercitat, la nivelul ministerului, niciun fel de presiune, așa cum susțin procurorii Parchetului General. 

"Este adevărat că în spațiul public au fost poziționări. Eu spun cu responsabilitate că asupra prefectului nu s-a exercitat de la nivelul Ministerului Afacerilor Interne nicio presiune. Rolul prefectului este simplu, de a se exprima cu acordul de intervenție în forță", a declarat Carmen Dan.

De asemenea, Ministrul de Interne a precizat că nu a dispus clasificarea niciunui document. "Eu nu am secretizat absolut niciun document. Documentele de organizare au un caracter secret, în rest tot legea spune că dacă într-un înscris se face referire la documente clasificate acel înscris este clasificat. Eu nu am dispus clasificarea niciunui dcument sau a acestei note de raport. Caracterul clasificat îl dă legea, și nu dispoziția ministrului", a mai spus Carmen Dan.

















11993 vizualizari

  • +71 (75 voturi)    
    uita ma problema unde era! (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    jandarmeria nu avea cum sa devina violenta daca protestele sunt interzise ! bravo , logica de fier stalinista!
    • +6 (16 voturi)    
      Sa nu va treaca prin cap, vre-o Unire ! (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa nu va treaca prin cap, vre-o adunare de Unire cu Modova...

      Ca nu e legal, daca nu aveti voie de la psd...
      • +1 (1 vot)    
        Păi se supără Putinikă! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:17)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Apropo, p-asta o știați?
        https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-22720126-recorder-guvernul-rom-niei-finan-eaz-site-distribuie-propaganda-sputnik.htm
    • +22 (28 voturi)    
      auzi...eu ca ministru (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:02)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      dar ce e ministru, e titlu nobiliar, esti un guru mondial sa emiti pareri complexe??
      -esti otaranca de la videle, atat.
    • +15 (21 voturi)    
      Problema abia apare... (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Daca este obligatoriu sa iei autorizatie si in lege scrie ca organizatorul raspunde de pastrarea ordinii publice, de asigurarea securitatii participantilor etc., inseamna ca nu se vor mai organiza mitinguri de niciun fel, cu exceptia celor de partid, in care oameni care se cunosc stau unul langa altul si nu se pot infiltra agitatori.

      Altfel, la orice piatra aruncata, organizatorul este tras la raspundere si plateste din greu "curajul" ca s-a pus cu Puterea...

      Cred ca trebuie sa facem cel mai mare miting posibil pentru a evita intrarea in vigoare a unei asemenea aberatii neconstitutionale...
      • +1 (1 vot)    
        Neaparat!! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:21)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Eu mi-am cumparat masca mai deasa si ochelari de protectie anti chimica (din aia cu marginea moale); asa, nu va mai fi nevoie sa ies fuga din piata. Costa doar cativa lei - bani cheltuiti cu folos.
        Am inteles ca la 10 august le mai ramasese "munitie" numai pentru vreo ora.
        Nu cred ca ar avea curajul sa treaca la munitie de razboi, ca atunci chiar si-au pus-o singuri.

        AVEM DREPTUL SA PROTESTAM indiferent de ce lege da pupaza de la Videle.
        Daca nu le convine, sa mai faca un referndum pentru schimbarea Constitutiei: "dreptul la opinie este limtat la opiniile favorabile conducatorului suprem"
    • +15 (23 voturi)    
      PSD (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:53)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      partid de cretini si escoci !
    • 0 (0 voturi)    
      dacă tot (Miercuri, 26 septembrie 2018, 8:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      vrea pesedeul să modifice legea adunărilor publice, să o facă după modelul german,.
      Iată ce scrie în legea lor fundamentală :

      ”Art. 8. Libertatea de întrunire
      1. Toți cetățenii germani au dreptul să se întrunească pașnic și neînarmați, fără notificare sau autorizare prealabile.
      2. În cazul întrunirilor în aer liber, acest drept poate fi limitat prin lege sau în baza legii.”
  • +76 (84 voturi)    
    Nu mai pot eu de demersu tau (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:30)

    ac [utilizator]

    In Constitutie scrie ca am dreptul sa protestez.


    Art. 30 – Libertatea de exprimare
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

    Ai inteles madam? Libertatea de exprimare a [...] opiniilor [...] prin viu grai [...] sau prin alte mijloace de comunicare în PUBLIC, sunt inviolabile.

    Si acu trimite jandarmii. N-am mai caftit jandarmi din armata, dar cred ca o sa ajungem si la asta.
    • +35 (39 voturi)    
      3+1 (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:02)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Da' nu scrie daca avem voie sa circulam în grupuri de mai mult de trei persoane (din care unu' este informator)...
      Singura "esceptie" la întrunirile de "mai multi de trei" ar fi sa fii "penal" si/sau parlamentar.
    • -29 (39 voturi)    
      Mai nea, poti sa protestezi pana la Pastele (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:59)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Cailor, nu te opreste nimeni, cu o conditie, sa nu blochezi circulatia altora si sa nu perturbi linistea publica!
      Daca vrei sa faci astea, ia matale autorizatie si dupa ce-o primesti, protesteaza nene!
      • +21 (29 voturi)    
        @xrogo (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:25)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        bai martafoiule, dar cand Fierea a dracului blocheaza traficul in Capitala tarii cum e!? vreau si eu sa isi ia autorizatia de la cetateniii care consuma benzina aiurea, se infurie in trafic, intarzie la job sau la spital etc. sau asta nu ti se pare normal ca tu te deplasezi numai cu girofar sau pe linia de tramvai , bagandu-te in fata la stop si incalcand regulile de circulatie!?
      • +7 (9 voturi)    
        Iar ai venit, nepurcele? (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:20)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Vezi ca propunerea lu' madam se refera la autorizare, nu la blocat circulatia sau alte basme cu care tot vii pe aici.
      • +9 (11 voturi)    
        Citeste bah articolul inca odata (Marţi, 25 septembrie 2018, 18:01)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si incearca sa intelegi exact ce spune fatuca care si-a ratat cariera de femeie de service. Daca tot nu intelegi, taci dracului din gura, nu mai macani aiurea ca o sa te doara gura.
      • -9 (13 voturi)    
        Nu poți să-ți exprimi opinia contrară, (Marţi, 25 septembrie 2018, 20:43)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        că imediat ești catalogat prost (nu înțelegi) și ești marțafoi (Om de nimic, om fără căpătâi, vagabond, golan, netrebnic; secătură. – Et. nec). Ei toți condamnă A3, dar sunt la fel. Adevărul e la ei și atât îți trebuie să-i contrazici. Imediat te vor obrăznici!

        Tare aș vrea ca retardatul ăla care se laudă că în armată „a caftit jandarmi” să se întâlnească cu Daniel Ghiță. Nu mă mir că i s-a acceptat postarea ce cultivă violența. De câțiva ani, anumite televiziuni „frecventabile”, ca să-l parafrazez pe fostul ministru Diaconescu Cristian, cultivă ura și nerespectarea Legii.
        • +7 (11 voturi)    
          Asa este! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 3:31)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

          Ca dovada ca alde xrogo imedia il ia pe respectivul "mai nea", de parca ar vorbi cu ma-sa. Si mai vreti si respect pentru tampenii le pe care le debitati.

          De cativa ani, vreo 20, latrinele alea cultiva ura si nerespectarea legii.. Dar tu le vezi numai la televiziunile "frecventabile". Incerci sa faci pe obiectivul si te miri de ce reactioneaza lumea la cometariile tale magaresti.
        • +6 (6 voturi)    
          Tu esti Ingerul Alb (Miercuri, 26 septembrie 2018, 3:49)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

          Care a mantuit demonstrantii?
        • +1 (3 voturi)    
          Oricind (Miercuri, 26 septembrie 2018, 16:52)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

          Nu stiu ce legatura e intre faptul ca am pocnit niste jandarmi - militari in termen ca si mine la ora aia, si care au considerat ca e bine sa nu imi returneze bani datorati si apoi sa sara ei la bataie la mine, dar asta e deja alt story - si un campion la nu stiu ce categorie.
          E scris prea adinc pentru mine - poate ai vrut sa zici ca ce ma dau eu rotund, ca daca ma intilnesc cu domnul susmentionat vad eu. Asa e, si daca ma pun in fata unui camion ma si calca.
          Rezon. Pe asta am lamurit-o.

          Despre A3 - nu condamn, as vrea s-o vad disparind, laolalta cu toti mincinosii si leprele de acolo. Asta nu ma face la fel.

          De pocnit i-am pocnit justificat, si in legitima aparare (dealtfel si comandantul lor de pluton le-a dat planton 2 si celula pina i-a luat dracu).

          Iar postarea mea, stimabile, nu cultiva nici o violenta. De asta se ocupa jandarmii tai multiubiti. Ce am spus eu e ca daca prostovanii astia o mai tin tot asa, o sa dau si eu inapoi, ca am mai facut asta in trecut. Stiu ca fraza e prea lunga si alambicata, dar poate reusesti sa intelegi ce-am zis. Nu ca ma astept la asta.
  • +57 (63 voturi)    
    aha (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:31)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    Deci vor sa puna pumnul în gură oamenilor, zicea cineva că nu ne îndreptăm către dictatură?
  • +48 (52 voturi)    
    mda (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:32)

    SoulSearcher [utilizator]

    adica pe scurt: "o sa faca mitinguri numai cine vrea muschiu` nostru"

    era de asteptat, cam asa incep dictaturile, prin ingradirea drepturilor democratice, azi iti zic ca nu mai ai voie sa protestezi, maine te trezesti cu militia pe la usa ca te-a auzit vecinul prin teava de la bloc ca nu iubesti partidul de guvernare.. etc

    cine are oportunitate.. plecati din tara... plecati pana nu e prea tarziu de inchid astia si granitile, cand o sa realizeze ca pleaca prea multi si nu mai au pe cine sa mulga prin taxe si impozite
    • 0 (0 voturi)    
      NU - plecarea nu e solutia (Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:25)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca ai sange in instalatie ramai si arata-le ce poti!!
  • +56 (60 voturi)    
    Aceasta reprezentanta (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:33)

    lp [utilizator]

    a modelului de jigodism psd-ist va face puscarie pentru ce-a facut in 10 august. Si sa nu uite ciuma rosie ca tot ceea ce fac ei zilele astea ridica un val de ura care va trece dincolo de orice zid "legal" pe care se chinuie ei sa abereze
    • +29 (33 voturi)    
      Miron Cozma a fost un mielusel (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Macar Cozma nu a ordonat sa gazeze mii de protestatanti cum a facut aceasta BRUTA slugarnica a celei mai ticaloase grupari mafiote de dupa 89 - gruparea psd+alde (_udmr ca sustinator).
    • +4 (6 voturi)    
      Sangele de pe maini (Marţi, 25 septembrie 2018, 19:43)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Lui Carmen Dan inca nu i s-a uscat sangele de pe maini si ataca in continuare. In curand va ajunge la inchisoare pentru crimele facute, alaturi de iubitul ei conducator, cel care a ordonat crimele.
  • +47 (51 voturi)    
    o lege cu articol unic (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:37)

    nash pandelica [utilizator]

    se interzic toate mitingurile si adunarile publice cu exceptia celor organizate de psd.
  • +34 (40 voturi)    
    DUamna Carmencita! Te Joci Cu Focul! (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:37)

    un domn [utilizator]

    1907 Octav Bancila va fi parfum
    • +7 (17 voturi)    
      problema e (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:52)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca la 1907 au incasat-o tot aia necajiti. si ghici de la cine?
      • +13 (17 voturi)    
        Dar cati Boieri Au Devenit Mai Buni.. (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        Ai Idee? Suficienti ca in 1922 taranimea sa fie improprietarita de Monarhie ! Din pacate NUMAI asa se poate cu Ciuma Roshie!
  • +38 (42 voturi)    
    Esti infractor PSDist? Schimbi legea si scapi (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:37)

    2087 [utilizator]

    Va fi probabil aceeasi lege, cu un nou articol are spune ca "Liviu Dragnea si Carmen Dan nu au nicio vina, e vina lui Firea!"
  • +39 (45 voturi)    
    adunari (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:37)

    grongobar [utilizator]

    Un miting de 200 de persoane are nevoie de aprobare,desi e cam cat o inmormantare mai mare.Un miting de 100000 de persoane nu mai are nevoie de nicio aprobare,primarul care nu ar da aprobarea ar fi maturat din functie.In alta ordine de idei duamna cu microfon in priza crede ca in decembrie '89 manifestantii au avut aprobare sau nu ?
  • +24 (28 voturi)    
    E simplu: se modifica constitutia (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:42)

    GCI [utilizator]

    Se schimba repede articolul 39 (Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.)
    Numai ca trebuie sa se faca pana pe 7 pentru a fi vallidat repejor pana nu se prinde poporu' si valideaza ca oitele lu' Daea schimbarea Constitutiei
  • +29 (31 voturi)    
    evident... (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:45)

    liviu_ [utilizator]

    ca primarul o sa trebuiasca sa iti dea acordul dupa o lege arbitrara fara niste puncte clare...
    o sa fie dupa cum vrea muschii primarului...
    pentru ca democratie...

    cat de curand o sa se itnerzica si facebooku si am rezolvat problema...
    important nu e sa nu fie oamenii nemultumiti, important e sa nu se vada!
  • +24 (28 voturi)    
    oricum CCR (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:46)

    liviu_ [utilizator]

    respinge tot ce e impotriva psd...
    deci nu am vreo problema ca aceasta aberatie de lege anti-democrata a secretarei o sa aiba vreo problema la ccr
    • +20 (26 voturi)    
      CCR (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ca adunatura de slugi politice, CCR isi face datoria fata de stapâni, in frunte cu Dorneanu, vechi neo-comunist si membru al mafiei CRIMINALE numita fsn=psd
  • +26 (30 voturi)    
    gata! Dracnea a dat ordinul sa reduca (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:46)

    qwerasdf [utilizator]

    orice farama de opozitie la tacere!

    Dracnea e noul dictator al Romaniei!

    Facem si noi, poporul, o greva sa le aratam ce inseamna de fapt democratia (demo+cratos / puterea poporului)?!
  • +24 (28 voturi)    
    Bineinteles (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:50)

    fat.cat [utilizator]

    Asta e solutia. Modificarea legii adunarilor publice, normal. Toata lunea la beci.
    Am privit putin aceasta sedinta trista. Evident ca presedintele ala de comisie, nu stiu cum il cheama, a comis-o de cel putin doua ori cu niste decaturi demne de pozitia si educatia sa inalta. Intaiul agramat al comisiei de aparare. Asa o fi si apararea lui peste. Super profesionista sedinta, baieti. Super high level. Decat senator al Romaniei e idiotul asta. Si tantos cat cuprinde, inevitabil.
    P. S. Astept cu nerabdare dezbaterea din PE, din 3 oct. E ultima noastra sansa.
    • +1 (1 vot)    
      3 Octombrie ar fi o zi buna de un protest masiv (Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:32)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Chit ca e miercuri, dar cu siguranta n-ar avea curaj sa dea cu gaze in timp ce PE tocmai ii ia la intrebari pe tema...
  • +18 (24 voturi)    
    interdictie !! altfel (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:51)

    mirceacr [utilizator]

    Din ce in ce mai abuzivi si restrictivi !
    Reprimarea si inabusirea oricaror manifestari care deranjeaza gasca de penali !

    Si daca se interzice ce ?!
    Raspunsul e simplu: bataie, gaze, impuscare !

    Cine misca trebuie impuscat !
  • +18 (22 voturi)    
    mitinguri (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:56)

    Esty [utilizator]

    mai ramanne sa blocheze facebukul si gata
    • +4 (6 voturi)    
      pai a zis si de retelele de socializare (Marţi, 25 septembrie 2018, 16:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Esty

      cred ca o sa realizam imposibilul si o sa zburam din UE inaintea poliniei si a ungariei...
  • +26 (30 voturi)    
    mda (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:57)

    costinescu [utilizator]

    imi aduc aminte cum cu doar cateva zile inainte de 22 decembrie acum cativa anisori a mai avut unul ideea sa interzica adunarile publice si a sfarsit cum a sfarsit...
    • +1 (1 vot)    
      Ei, nu... chiar ne-a chemat (Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:44)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Adunarea publica fatala a fost chiar organizata la cererea lui expresa, cand a iesit pe ecran joi seara cu 7 momai si a zis ca sa venim sa ne manifestam adeziunea sau protestul ... ca nu-mi aduc aminte prea bine.
      Pana la urma a iesit protest si s-a ales praful de adeziune.
      Dar, atunci am descoperit si noi ce inseamna sa poti sa strigi in strada.
  • +22 (28 voturi)    
    Ceusism redivivus (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-a trezit una din slugile Ciumei Rosii sa ne puna pumnul in gura mai rau ca pe vremea lui Ceasca. Tocmai ea, vinovata de gazarea a mii de participanti in 10 august. Va veni vremea sa plateasca pentru ticalosia odioasa de care a dat dovada aceasta târâtura.
  • +16 (20 voturi)    
    Noua directie. (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:06)

    Isobar [utilizator]

    Aceste doua "doamne" se disculpa fata de acuzatiile aduse prin
    " legea adunărilor publice, a fost făcută în grabă și nu mai corespunde cu ce se întâmplă azi"
    si propun o noua lege care sa le permita ca si in viitor sa actioneze (de data aceasta legal) prin brutalitate si
    iresponsabilitate in suprimarea drepturilor democratice
    greu castigate.

    Noua directie dorita de PSD-ALDE este
    "Totul sub control"
    • +10 (14 voturi)    
      Te Rog Rectifica (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      DUamne! Este Termen Consacrat, tovarashelor pauketiste de o Floricica Danasatoare!
      DOamne este ceva bughez!
      • -9 (11 voturi)    
        Dumnule, nu-i greu asa de la pranz (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:46)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        cu cocârțu sub nas?
        • +4 (6 voturi)    
          ce iti mai place (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          Placutza Suedeza, cum vezi ca scriu aici cum te asezi dogy style salivand )))
        • +2 (2 voturi)    
          Vrei sa spui ca @un domn (Marţi, 25 septembrie 2018, 19:18)

          alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          este dorneanul vostru?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu stim .. (Miercuri, 26 septembrie 2018, 3:32)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          . Spune-ne tu cat de greu e.
  • +22 (24 voturi)    
    A asuma (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:15)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Ce a insemnat vreodata a-ti asuma? In Romania?
    Ea spune ca isi asuma (nimic) in schimbul unei libertati fundamentale a tuturor cetatenilor (aceea de a protesta). Ea poate renunta la libertatea ei de a protesta, dar nu vad cum poate renunta la libertatea tuturor.
    • +14 (16 voturi)    
      Secretara Dactilografa a Transmis ceea ce (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Deddy i a dictat pe what s up, idem Veorika functzioneaza: ON, OFF
  • +18 (20 voturi)    
    efectul protestelor pe naiba (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:28)

    moka [utilizator]

    este efectul direct al orbirii oamenilor care au votat in decembrie 2016.
    sa doarma cum si-au asternut. o sa radem de ei din lumea larga de pe unde ne-am gasit cate un refugiu fiecare. vai de copii si nepotii lor in ce tara o s creasca
  • +19 (23 voturi)    
    . (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:36)

    Ingwar [utilizator]

    in orice tara democratica dreptul la protest si la libera exprimare sunt drepturi fundamentale. cum poate un ministru penal sa mearga impotriva constitutiei sia legilor UE ? criminalii astia din PSD sunt niste fire de nisip care au hotarit sa mearga impotriva vintului
  • +5 (7 voturi)    
    Democratie (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:40)

    CostinHN [utilizator]

    Eu zic sa scoata si o lege prin care sa oblige toate camioanele sa scrie pe ele ca in RO democratia a invins, dupa modelul Erdogan, alt ilustru democrat. M-a umflat rasul cand am vazut un TIR de TR cu sloganul "Democracy has won in Turkey!". Doar PSD mai poate scoate ceva similar.
  • +4 (6 voturi)    
    Semnat C.D. (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:42)

    CostinHN [utilizator]

    Duamna isi scrie propriile articole pe HotNews? Just kidding, scuze autorului (coincidenta amuzanta)...
  • +5 (5 voturi)    
    nou cadru legislativ (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:00)

    Dizidentul [utilizator]

    propunerea doamnei Dan trebuie privita cu atentie sporita….(sa aruncam un ochi pe legislatie asa incit ORICE MISIUNE A STRUCTURILOR STATULUI SA NUMAI POATA FI PUSA SUB SEMNUL INTREBARII) foarte clar ce doreste doamna.
  • +7 (7 voturi)    
    legile astea se vor aplica fix vouă (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:15)

    MG [utilizator]

    pentru că veți pierde și guvernarea și libertatea (unii)
  • +6 (8 voturi)    
    imi asum (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:25)

    neverland [utilizator]

    "imi asum sa ma doara unde nu ma mai doare des de drepturile omului"

    asta ne trebuie daca aducem secretare sa conduca tara. pacat de oamenii buni care au mai ramas in tara asta blestemata.
  • +7 (9 voturi)    
    Iată că s-a enervat la maximum (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:38)

    Rescator [utilizator]

    numita Păpușa.Secretara semianalfabetă(la fel
    ca Docila) vrea dictatură după modelul Teleorman.
    O să vă frangeți gatul și la propriu și la figurat
    bolșevicilor din Ciuma Roșie!
  • +8 (10 voturi)    
    Previzibil..ne intoarcem din nou la dictatura (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:47)

    mocri [utilizator]

    Inainte de 89...ne-au luat lumina...caldura...apa..si au rationalizat mancarea...dupa 89 ne-au batut minerii si dupa..ani la rand ne-au furat banii(falimente rasunataoare ale unor banci....fni..caritas, etc)..in 2018 ne-au gazat si ne-au batut..acum interzic adunarile...deci conform curbei descrise..urmeaza sa ne ia lumina..apa banii si hrana...Cred ca e un exepriment..sa vada cat rezista un popor..si poporul roman e alesul...PENTRU CA SE POATE!
  • -11 (17 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:51)

    Incomod3 [utilizator]

    poate iese o lege ca in tarile civilizate, sa nu mai zburde toti handicapatii scapati din camasile de forta... si in caz ca zburda, sa fie calmati...
    • +2 (2 voturi)    
      @incomod egal constipat (Marţi, 25 septembrie 2018, 19:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      De atata Placutza Suedeza))))
      • -2 (2 voturi)    
        de curiozitate (Miercuri, 26 septembrie 2018, 9:40)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        tu cati ani ai ? ai mai mult de 14 - 15 ?
    • +2 (2 voturi)    
      Da' (Miercuri, 26 septembrie 2018, 3:35)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      ...cand handicapatii vostri scapati din camasile de forta zburau linistiti sa-l dea jos pe dictatorul Basescu, era bine, nu-i asa?

      Se va intampla ca si in cazul nascase, cand si-a dat lege de prelungire a mandatului prezidential la 5 ani: nu e pentru cine se pregateste, e pentru cine nimereste. Si sa vezi ce suparati o sa fiti pe legile date de proprii borfasi cand o sa vreti sa iesiti in strada la chemarile latrinelor...
      • -2 (2 voturi)    
        Nu era bine nici atunci (Miercuri, 26 septembrie 2018, 9:43)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Si atunci jandarmeria a reactionat corespunzator, mult mai dur ca acum... numai ca cei care au protestat atunci, erau oameni maturi care stiau pentru ce protestau si isi asumau consecintele... nu ca friculicii de acum, care incep sa se vaiete ca au fost un pic udati cu apa si li s-a dat cu un fas-fas pe la nas... jalnic..
        • +2 (2 voturi)    
          Hehe! Atunci protstatarii erau buni (Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:58)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Nu cumva aia violentii erau tot aia violenti de pe 10 august?
          Din pacate pentru voi, nu mai puteti repeta figura ca lumea nu mai pune botu' sa se amestece cu ei.
          Nici acum nu s-au amestecat, numai ca Jandarmeria NU A VRUT SA-I SEPARE fiindca asa era ordinul. D-aia sunt inca la secret ordinele.
          • -3 (3 voturi)    
            Ce bine le stii tu bibicule (Miercuri, 26 septembrie 2018, 14:58)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            parc-ai fi fost acolo... :)
            • +2 (2 voturi)    
              Asa, si... daca am fost? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:35)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              ?
            • +2 (2 voturi)    
              Gorilele Tocmite de Codrin Sulfurescu (Joi, 27 septembrie 2018, 9:08)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              Sa il Protejeze pe Liv Jong Un la deplasarile Acestuia la Tribunal August fost Identificate inCele Mai Violente Contacte cu Jandarmeria in 10 August 2018, aceste Gorile au devenit Brusc Protestatari?
  • +9 (9 voturi)    
    Pe cand (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:58)

    tarabost [utilizator]

    cenzura internetului ?
  • +7 (11 voturi)    
    Asa incep dictaturile (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:15)

    bestol [utilizator]

    cu suprimarea drepturilor fundamentale si ingradirea libertatilor.
  • +6 (8 voturi)    
    I-auzi, Franț! (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    1. Adică nu mă voi mai putea duce la plajă, la iarbă verde, pe stadion, într-un bar - unde sunt alte sute de oameni pe aceiași metri pătrați - decât dacă primesc autorizație? Potrivit legii actuale, aceastea sunt singurele manifestații publice care nu trebuie declarate.
    2. Aceeași lege spune că, dacă nu deranjez orașul, n-am decât să declar mitingul și să-l fac; deci nu vom mai avea voie să organizăm zile de yoga în parcuri, desene pe asfalt pe zonele de promenadă, seri muzicale sau proiectări de filme fără să cerem autorizații?
  • +8 (8 voturi)    
    Sincer? (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:45)

    sim18 [utilizator]

    Eu nu cred ca ne pot opri...
    Orocum... toate legile in aceasta tara pot fi incalcate fara a fi pedepsit... noua de ce ne-ar pasa?
  • +9 (11 voturi)    
    Treziti-va pana nu e tarziu ! (Marţi, 25 septembrie 2018, 16:18)

    Koczka [utilizator]

    Eu cred ca in stadiul final vor vota legi prin care va fi legal sa fi impuscat pe strada daca nu ai o conduita 'corespunzatoare' sau daca vei contesta alegerile masluite sau daca ii injuri in public, etc.
    Asa a inceput si nazismul in Germania, de la o dictatura personala pe fondul lipsei de reactie al societatii civile si a intelectualitatii.
  • +3 (3 voturi)    
    "actualitatea acestor timpuri" (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:25)

    yellowdog [utilizator]

    proasta
  • +2 (6 voturi)    
    ...se fac anchete, evaluări... (Marţi, 25 septembrie 2018, 18:15)

    baligosul [utilizator]

    Se tot verifică și evaluează situația din 10 august că protestatarii au făcut și au dres, că jandarmii s-au apărat și că nu au cotonogit persoane care nu au fost agresive.
    Pentru mine este o nedumerire,portul uniformei militare de către jandarmii comandanți. În timpul represiunii, acolo s-a văzut cel mai ușor, Paraschiv, colonel, activ sau în rezervă, nu știu comandă trupele îmbrăcat în alb și cu o basma la gît...Văzut tot prin tembelizor, comandantul acțiunilor de represiune din Piața Victoriei, și ăsta civil. Oare nu mai are MAI bani să cumpere uniforme pentru jandarmi?
    Jandarmii chemați la Parchetul Militar sau la Parchetul General nu purtau uniformă, poate ar trebui să fie întrebați dacă vor în jandarmerie, sau tipii sunt niște ,,agenți secreți în civil" și nu militari. Zic și eu, ce militari sunt ăștia? Azi la Comisia parlamentară, madam Dan era însoțită doar de înbrăcați civil, le-o puți uniforma...
    • +1 (1 vot)    
      Diversiune (Miercuri, 26 septembrie 2018, 11:04)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      La o adica se putea ascunde printre civili; in plus putea sa pretinda ca el doar trecea pe acolo.
      La salariul lui poate sa-si cumpere o uniforma in fiecare zi (daca nu-i place aia de la garnizoana)
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi, madam ... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 12:07)

    Ronis ot Astria [utilizator]

    tu nu esti ministru, ci doar o gluma proasta!