VIDEO Speranța Cliseru cere parlamentarilor schimbarea legii adunărilor publice: Nu trebuie să acceptăm mitinguri neautorizate / La protestul din august, am aprobat un ordin semnat deja

de DG     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2018, 9:54 Actualitate | Esenţial


Speranta Cliseru, in Parlament
Foto: Hotnews
Prefectul Capitalei, Speranța Cliseru, le-a cerut, marți, parlamentarilor să schimbe de urgență legea adunărilor publice, susținând că aceasta nu mai corespunde realităților actuale și că nu mai trebuie acceptate mitinguri neautorizate. Prefectul a susținut că nu ea a semnat ordinul de evacuare, ci doar a aprobat unul semnat deja, menționând că de coordonarea misiunii s-a ocupat maiorul Laurențiu Cazan. Senatorii din comisia de apărare au audiat-o pe Cliseru, în legătură cu protestul din 10 august. La audieri sunt așteptați și ministrul de Interne Carmen Dan, precum și șefi din Jandarmerie.


„Legat de aceste mitinguri autorizate sau nu, trebuie să respectăm legea, nu trebuie să acceptăm mitinguri neautorizate. Știți bine că de un an și jumătate sunt fel de fel de manifestații în Pta Victoriei care sunt doar anunțate. (...) Eu v-aș ruga să aduceți la zi legea adunărilor publice, a fost făcută în grabă și nu mai corespunde cu ce se întâmplă azi. O simplă notificare către primar nu poate ține loc de autorizare. (...) Nu mai putem să continuăm cu aceste adunări anunțate prin fax-uri și mailuri”, a spus ea. 

Referitor la protestul din 10 august, Cliseru a spus că înainte a avut „informări de la structura internă de informații, nu se anunța ceva spectaculos”. 

Prefectul Capitalei și-a nuanțat declarațiile referitoare la minciunile ministrului de Interne, Carmen Dan, spunând că a fost vorba de „o inadvertență” privind ora intervenției. Cliseru nu a mai răspuns însă la întrebarea când a semnat ordinul în acest sens, invocând ancheta Parchetului, dar a spus că nu poate să confirme informațiile în acest sens ale șefilor Jandarmeriei. 

În timpul audierilor, prefectul Capitalei a reiterat ideea potrivit căreia nu ea a semnat ordinul de evacuare, ci doar a aprobat unul semnat deja, menționând că de coordonarea misiunii s-a ocupat maiorul Laurențiu Cazan. "Eu nu am semnat un ordin, am aprobat unul semnat deja. Coordonatorul acțiunii a fost Laureznțiu Cazan", a declarat Speranța Cliseru.

Declarațiile Speranței Cliseru:
 
Ați fost informată dinainte de ce se așteaptă? De ce ați intervenit doar în 10, au fost și înainte mitinguri? 

- Legat de aceste mitinguri autorizate sau nu, trebuie să respectăm legea, nu trebuie să acceptăm mitinguri neautorizate. Știți bine că de un an și jumătate sunt fel de fel de manifestații în Pta Victoriei care sunt doar anunțate. Nu pe mine trebuie să mă întrebați cum e această istorie. Eu v-aș ruga să aduceți la zi legea adunărilor publice, a fost făcută în grabă și nu mai corespunde cu ce se întâmplă azi. O simplă notificare către primar nu poate ține loc de autorizare. 

- Nu mai putem să continuăm cu aceste adunări anunțate prin fax-uri și mailuri. 

- Am avut informări de la structura internă de informații, nu se anunța ceva spectaculos. 

V-ați gândit la măsuri pentru a preveni asemenea situații?

- E greu să spun când oamenii se anunță pe Facebook. Vă solicit să modificăm de urgență legea adunărilor publice. 

Ordinul dat ulterior e acoperit Juridic? Cine minte, cine a fost coordonatorul acțiunii, ministrul Carmen Dan? 

- Jandarmeria a acționat în baza legii dumnealor. Coordonatorul acțiunii a fost dl Laurențiu Cazan de la Jandarmerie.

La ce oră ați semnat acel ordin?
 
Președintele Comisiei îi cere prefectului să nu răspundă. 

Speranța Cliseru: Nu pot decât să nu confirm cele două ore.

Declarații de presă:

- Nu am primit amenințări. Mă simt amenințată în continuare, nu pentru ce am făcut. Am respectat legea. Sunt convinsă că lucrurile se vor lămuri. 

- Nu mi-e teamă că-mi vor pierde funcția. Nu am venit aici cu gândul că ies la pensie. 

- Nu am o discuție cu premierul Dăncilă.

- Bănuiesc că și Jandarmeria a acționat în baza legii și regulamentelor. 

- Amenințări: telefoane anonime. Am avut un șoc la început că n-am mai pățit așa ceva. Le-am pus pe seama acestor evenimente care au provocat emoție. Am avut un șoc în primele zile pentru că am făcut numai lucruri bune.

- Nu știu dacă unii mint.  Probabil că au vrut să schimbe adevărul și alții au fost dezinformați. Sunt și oameni nevinovați care au luat de bun ce li s-a spus nu cred că toată lumea este într-un complot.

- Despre declarația că ministrul de Interne minte: Era o neconcordanță, referitoare la ora intervenției. 

- Au fost gradual mai multe feluri de intervenții. 

De asemenea, la comisie au fost chemați și șeful dispozitivului de jandarmi din Piața Victoriei și împuternicit Inspector general al Jandarmeriei Române, maior Laurențiu Cazan și colonel Ionuț-Cătălin Sindile.

Ministrul de Interne, Carmen Dan, și comandantul Brigăzii Speciale a Jandarmeriei, Cătălin Paraschiv, au fost audiați, pe 18 septembrie, în Comisia pentru drepturile omului a Camerei Deputaților în legătură cu posibile aspecte ale încălcării drepturilor omului la protestele din 10 august.

PSD este convins că instituțiile statului au acționat corect și legal la mitingul din 10 august și transmite un mesaj de susținere pentru jandarmerie, a declarat Liviu Dragnea, la finalul ședinței de luni a Biroului Permanent Național al partidului.

Parchetul General a anunțat, vineri, că șeful Jandarmeriei Române, Ionuț Cătălin Sindile, prim-adjunctul instituției, Sebastian Cucoș, dar și șeful Jandarmeriei Capitalei și coordonatorul intervenției forțelor de ordine în Piața Victoriei pe 10 august, Laurențiu Cazan, sunt urmăriți penal în dosarul violențelor de la miting.

Procurorii au mai transmis că ordinul de evacuare a Pieței Victoria a fost dat cu încălcarea legii, ora 23:11 fiind consemnată în mod nereal, și că un secretar de stat din Ministerul de Interne a exercitat presiuni asupra prefectului Capitalei pentru semnarea ordinului.

















4943 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Haida... (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:18)

    MinDepous [utilizator]

    Ii mai cheama mult? c-or avea si oamenii aia treaba, sa tot vina asa si sa nu spuna nimic, e chiar pacat de timpul consumat.
    • +8 (8 voturi)    
      hahaha (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:05)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      si aia cu mitingurile neautorizate la gubern e tare !
      • +12 (12 voturi)    
        Oare de la ce numar in sus se considera? (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:44)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Avem voie sa ne adunam 3 intr-un loc? dar 5?
        Dar in casa? Obligatoriu fara perdele la ferestre?
        Dar la carciuma, putem sa stam mai multi la o masa?
        Saracu' ceasca trepideaza acum.

        Daca ne adunam 10000-100000 atunci sa aveti voie sa ne impuscati, ca sa nu mai consumati gazele pe noi?
        Ca glontul are efect mai indelungat... asa, dai cu gaze, dupa 5 minute se umple piata la loc.
        Hai, scoateti un ordin de guvern de-asta ... ca nu mai iesiti din guvern decat cu elicopterul si cu benzina doar pentru 50 km...
        Disperatilor! Nu mai stiti cum sa ne puneti pumnul in gura! Se apropie funia de par!
      • +7 (7 voturi)    
        Mhm (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:03)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Daca nu stiam cum arata dictatura, uite acum in clar.
        Eu propun un targ: fara proteste neautorizate, OK. La schimb cu "fara cretini retardati si corupti in functii publice".

        In fond, un om cu studii peste medie, just si integru poate analiza o cerere de protest si-ar autoriza-o, fiind un element ce tine de dreptul la libera exprimare. Asa ca suprareglementarea protestelor n-ar fi problema, ar fi redundanta - important e cine stabileste care proteste sunt autorizate si DE CE.
    • +5 (5 voturi)    
      Nota explicativa (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:35)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Ca fapt divers, ca vad ca e greu cu chestia asta...
      Comentariul de mai sus foloseste un concept strain romanului din 2018, concept numit "sarcasm". Daca nu sarcasm ca la definitie, macar "ironie".

      O data, pentru ca e nevoie de astfel de specificari azi... ca altfel se irita cel de langa tine pentru simplul fapt ca existi, asa sensibili am ajuns.
      A doua, pentru ca in retorica de azi din Romania, ironii de-astea/sarcasm de-asta nu mai e absurd, ca sa fie evident, ci a trecut intr-un fel de absurdo-normalitate.

      Recte, traim vremuri absurde, dragilor. Si pana nu curge sange, n-o sa priceapa prostimea. Dictatura e aici. Bafta cui decide sa plece in afara: lucrurile nu sunt roz direct. Mie mi-a luat 2 ani pana m-am acomodat si-am ajuns sa pot spune ca mi-e bine.
      Cum spuneam, bafta! Nu-i usor, dar merita. Ceva ce nu mai putem afirma despre dictatura de la Bucuresti.
      • +7 (7 voturi)    
        Pe cine te-ai suparat? (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:20)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Nu reiese de nicaieri ca nu s-a observat ironia.
        • +2 (2 voturi)    
          Eh, suflam in iaurt (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:41)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          2 minusuri... am mai vazut comentarii altfel pertinente (de-ale mele, nu afirm la modul general, ca nu pot face o statistica pe tot site-ul) care au inceput bine si-au terminat intr-o balta de minusuri. Stiu ca adevarul doare, da' asa ceva...
          De-aia nota. Cum ziceam, suflam in iaurt, nu m-am suparat pe nimeni. N-am timp de de-astea, viata e prea scurta. Avem pe altii pe care sa ne suparam. :D
  • +18 (18 voturi)    
    pai de ce ati batut copii, batrani ???? (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:30)

    viziru [utilizator]

    pai de ce ati batut copii, batrani ???? nu va e ba rusine ???? vreti liniste ?? pai doar HOTII au nevoie de liniste ba INCOMPETENTILOR .....
  • +22 (24 voturi)    
    Asa poate incepe dictatura! (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:34)

    ABBV [utilizator]

    Romani aveti dreptul si obligatia de a TACEA, si a sta in pozitia ghiocel! Trezitiva Baaaa!!
  • +21 (21 voturi)    
    cum adica (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:35)

    loveparade [utilizator]

    Presedintele ii cere sa nu raspunda?
    presedintele comisiei este avocatul celor pe care ii interviveaza?
  • +21 (21 voturi)    
    Inca un pas spre dictatura.... (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:38)

    taro [utilizator]

    Care mitinguri sunt autorizate? Cele care sunt pe placul regimului Dragnea.
  • +19 (19 voturi)    
    hai cu dictatura...! (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:41)

    qwerasdf [utilizator]

    urmeaza sa bagati ziaristii la puscarie, urmeaza sa fim pedepesiti pentru ironizarea lui dragneevici..

    asta asteptau ei de mult, puterea absoluta si reprimarea sangeroasa a oricarei urma de opozitie

    totusi, cum ne puteti forta sa traim, sa platim taxe si muncim in statul asta condus de idioti?

    Cred ca e timpul pentru greva aia generala!
  • +20 (20 voturi)    
    Bravo (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:44)

    Fuscus [utilizator]

    iata ca monstrii mai si cuvanta! si cand cuvanta ei... ne cutremuram noi! produc idei "democratice"
  • +24 (24 voturi)    
    Mitinguri cu voie de la PSD (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa spunea Ceausescu. Bașoalda asta pesedista a rămas cam la aceeasi gândire, doar ca a aprobat gazarea criminala din 10 august.
  • +21 (23 voturi)    
    Aprobare (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:50)

    mitg [utilizator]

    Sa luam de la stalin eventual.
  • +9 (9 voturi)    
    hai nu, serios? (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:15)

    moka [utilizator]

    de ce? ca asa vrea cliseru?
    mai tre sa dati lege si la ce post tv sa ne uitam cu totii si intre ce ore.
    hai ca va dau idei bune.
  • +10 (10 voturi)    
    Speranta la Mititca (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:22)

    Kosmos [utilizator]

    Asa viseaza dictatorii sa interzica orice protest la abuzurile lor.
    La bulau sau Costa rica
  • +13 (13 voturi)    
    Sa luati si cateva masuri legate de internet (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:27)

    CipCC [utilizator]

    Sa luati si cateva masuri legate de internet.
    Ma gandesc sa-l interziceti, ptr. ca , nu-i asa, acolo pun oamenii la cale aceste manifestatii violente.

    Inchideti si Digi, ca si aia spun lucruri care nu va convin.
    Apoi incepeti sa ardeti cati si sa-i bagati la inchisoare pe toti cei care au curajul de a gandi liber.
    • +5 (5 voturi)    
      Ai uitat de putina presa scrisa care mai exista ! (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      "Dilema", "22", cele din Cluj etc !
  • +11 (11 voturi)    
    saracu' benji ce stia el (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    "Cei care vor renunţa la libertatea esenţială pentru a dobândi o fărâmă de siguranţă pe moment nu merită nici libertate, nici siguranţă" benjamin franklin
  • +5 (5 voturi)    
    Oamenii trebuie organizati (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:37)

    Aspus [utilizator]

    nu asa... sa umble fleanca pe unde vor, sa manance ce vor, sa se uite la ce vor, sa gandeasca ce vor. Pai cum tovarasi unde ajungem? Sa vina homosexualii occidentali sa ne infieze copiii si sa ne transforme in colonie?! Eeeeeee
  • +7 (7 voturi)    
    interesul hotilor (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:15)

    liviu_ [utilizator]

    pe de o parte se apara in fata FALSULUI janDRAGNEriei
    pe de alta parte vrea INTERZICEREA exprimarii democratice prin protest!!!!

    pai bai fufo... protestele sunt in 99% din cazuri impotriva celor ce CONDUC TARA!!! cine trebuie sa dea autorizatiile pt miting?! cei ce CONDUC TARA!!!
    practic fufa vrea interzicerea protestelor!

    ce inseamna autorizatie?! ca te duci, depui totu legal, si se refuza din cine stie ce motiv...
  • +5 (5 voturi)    
    Speranta moare ultima. (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:18)

    CIP03 [utilizator]

    Are dreptate, doar ea stie ce e cel mai bine pentru noi.
    Speranta si comunistii...

    Daca stai dupa autorizatii la primarie...
    Astia chian de cred prosti, de parca noi nu stim cum stau lucruruile cand e vb de autorizat ceva
  • +4 (4 voturi)    
    Sesiuni parlamentare si senatoriale (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:18)

    ruskimushki [utilizator]

    neautorizate.
  • +4 (4 voturi)    
    Să mai ziceți că România nu e progresistă (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:21)

    SKBjull [utilizator]

    Cum luăm noi femeile de la oale și le dăm responsabilități...

    Ele sunt împăcate, au făcut tot ce au putut, ce dacă s-a ars tocănița?!
  • +6 (6 voturi)    
    Libertate cu voie de la stapanire (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:22)

    kent8 [utilizator]

    PSD da democratie cu orar fix.
  • +3 (3 voturi)    
    DIVERSIUNE (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:35)

    Desperados [utilizator]

    Asa fac ticalosii, schimba subiectul. Vor care sa autorizeze violenta.
  • +3 (3 voturi)    
    Care este diferența dintre „realitățile” de acum (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:42)

    hic sunt leones [utilizator]

    și cele din 2012, 1999, 1990 sau 1989?
  • +2 (2 voturi)    
    criminalii vor liniste, (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:53)

    yellowdog [utilizator]

    maine poimaine te impusca daca iti spui pasul...