Cristina Tarcea, întrebată despre dosarul lui Dragnea: Lumea trebuie să știe că sunt judecători în țara asta care respectă legea cu orice risc

de DG     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2018, 9:30 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: Agerpres
Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, Cristina Tarcea, a declarat, marți dimineață, că potrivit legii 207/2018, care este de imediată aplicare, completele de 5 judecători de la această instanță se trag la sorți la începutul fiecărui an. Ea a răspuns astfel unor obiecții ale liderului PSD Liviu Dragnea legate de formarea completelor în contextul în care apelul în dosarul în care a fost condamnat la 3 1/2 ani de închisoare începe pe 8 octombrie.

"Potrivit dispozițiilor articolului 32, alineatul 1, astfel cum au fost modificate prin legea 207, completele de 5 judecători se trag la sorți la începutul fiecărui an. Legea 207 pe 2018 nu are nicio dispoziție tranzitorie, cum are în alte situații care să reglementeze obligația desemnării la sorți de noi complete pentru anul 2018 și să reglementeze situația completelor de 5 judecători deja existente în anul 2018. prin urmare, legea 207 incontestabil este de imediată aplicare, Înalta Curte o aplică încă din iulie 2018, dar aplicarea imediată a legii presupune și respectarea obligațiilor pe care legea le impune în ceea ce privește termenul, data la care acea obligație trebuie îndeplinită. Ori legea este incontestabilă și lipsită de echivoc: la începutul fiecărui an", a declarat Cristina Tarcea, citată de Mediafax.

Președintele instanței supreme a refuzat să comenteze dosarul lui Liviu Dragnea.

"Dați-mi voie să mă abțin de la orice fel de comentariu. Ați remarcat că mă abțin să discut dosare aflate pe rol. Este cazul unui dosar aflat pe rol. Ceea ce trebuie să știe toată lumea este că la Înalta Curte se respectă legea și că sunt în țara asta judecători care respectă legea cu orice risc", a mai declarat Cristina Tarcea.

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni, că l-a rugat pe ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, să se gândească dacă nu cumva poate sesiza, prin Guvern, Curtea Constituţională privind formarea completelor de 5 judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.



















5026 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Respect Doamna Judecator Tarcea...! (Marţi, 25 septembrie 2018, 9:46)

    scaraotchi [utilizator]

    ''Alo, sediul central PSD? Va sunam de pe etajul 1 al ''Facultatatii'' Jilava ! Domnii Alifie si Vaselina intreaba daca vine odata la ''studii''...colegul Livache, pentru ca le
    cam ''trece vremea'' si-l vor pana nu vor prelua Clabuc si Dintosu' stafeta..!''
    • +20 (20 voturi)    
      Dragnea si-a facut deja planul (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      cum va conduce PSD din puscarie, implicit Parlamentul, Guvernul si in final Justitia.
  • +19 (21 voturi)    
    Aparati-va !!!! (Marţi, 25 septembrie 2018, 9:54)

    polonyca [utilizator]

    Altfel o sa dispareti si voi asa cum dispar incet,incet cei 30 de ani pierduti din vietile nostre !!! Aparati-va....!!!!!
    • -10 (10 voturi)    
      Ataca ciolovecii (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:07)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      cu tot ce au, nu se mai poate face nimic.
      Daor sa radem si sa facem misto, oricum ce tastezi aici nu-l vezi decat tu si alti 100, max.
  • -27 (29 voturi)    
    da? (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    respecta legea sau protocoalele? daca sunt asa impartiali judecatorii, ce conteaza care sunt cei cinci care judeca?
    • +19 (19 voturi)    
      daca nu conteaza (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:37)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cum spui, de ce conteza pentru dragnea?
      • +12 (12 voturi)    
        pai el o vroia pe irinuca acolo... (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:55)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ati

        plus verisoarele ei, iesea de un complet frumos, chiar
    • +17 (21 voturi)    
      care e problema cu protocoalelor? (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:47)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      doar hotilor le e frica de supraveghere

      doar lingaii, pupincuristii si martalogii asistati social, ii apara pe hoti aruncand cu rahat in protocoale

      daca esti om cinstit nu ai nimic de ascuns
      • -13 (17 voturi)    
        da? (Marţi, 25 septembrie 2018, 10:59)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        dincolo de incalcarea drepturilor omului, aveti idee cat costa o ora de supraveghere (audio, video, transcriere etc)? inmultiti suma cu anii (cei 7) in care Tarcineau, de exemplu, a fost supravegheat. Apoi mai adaugati cateva milioane de oameni. Care e problema? banii sunt problema! din care traiesc bine merci securistii pe care ii sprijiniti (naiv sau nu) voi.
        • +11 (13 voturi)    
          cap (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:37)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Bai prostie, te-a apucat grija de banii cheltuiti ? mai bine cheltuie mataluta niste bani si cauta-te la cap...
          • +2 (2 voturi)    
            te inseli.. (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:52)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

            nu toate je-urile umane care ii sustin pe neno-ocitii de la putere sunt proaste...
        • +16 (16 voturi)    
          Mama, ce va freaca grija de cat costa!! (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:00)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Pai cat ne costa simplul fapt ca este Dragnea tartorul absolut al tarii? Cat costa incompetenta guvernului care a lasat deschisa calea pestei porcine?
          Doamne-fereste ca nu e o molima transmisibila la om ca ar fi fost jale.
          Cat costa coruptia ?
          Cat ne costa amenzile aplicate de UE daca ne da in judecata ca nu avem o lege contra spalarii banilor dar insistam sa tot facem legi sa-i acoperim pe corupti si pe cei care spala banii
        • +12 (12 voturi)    
          Banii sunt cheltuiti cu folos pe interceptari (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:38)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Sunt prinsi infractori periculosi, in schimb referendumul e o prostie prin care se cheltuiesc aiurea bani publici
        • +13 (13 voturi)    
          iar ati luat milioanele in gura? (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:50)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Milioane care exista doar in mintile bolnave ale lui Manda sau Ciordache si ale ventilatoareleor de rahat de la A3.
        • +10 (10 voturi)    
          Da' lasa ca va face Ghita reducere (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:15)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Doar sa-l rugati frumos.
          Ca el nu ia la ora, ia pe contract de exclusivitate.
          Sau Blacc Cube aia ... prietenii vostri din Tara Sfanta

          Sau mai folositi aparatura aia de si-o baga si si-o scoate singura Cramencita din ... priza.
          Doua la pret de una!
        • +2 (2 voturi)    
          Milioane ? (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:34)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Cu acesta cifra cucuveaua si-a cantat propriul prohod.
    • +15 (15 voturi)    
      nu protocoalele conteaza (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:26)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ci dovezile adunate care arata cum infractorii parlamentari sunt pusi pe hotii mari..
      Ce rol mai au serviciile daca hotii au resurse mari si logistica pt a fura fara sa lase urme?
    • +9 (9 voturi)    
      conteaza (Marţi, 25 septembrie 2018, 11:36)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Conteaza, prostie omeneasca cu creer de 5 gr. ca al cucuvelei. Dragnea ar vrea sa-si aleaga el judecatorii prin interpusi...
    • +7 (7 voturi)    
      Stiu ca vrei fructe! (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ia cu mure... suedeze de la Audi!
    • +3 (3 voturi)    
      minciuna psd-ista (Marţi, 25 septembrie 2018, 17:55)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca era asa de ce la alegeri nu le-au denuntat?

      agitatorii necromanului la post cand vine vorba de justitie
  • -7 (7 voturi)    
    interpretare! (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:12)

    gpavel [utilizator]

    legea e in vigoare,in fond se stabileste modul de alegere a judecatoriilor din completul de 5,alegerea la inceput de an este secundara(un mod de aplicare)fondul fiind modul de alegere!deci mergem cu legea noua pe modul vechi de alegere,tocmai cel care a fost contestat si modificat!alegerea la inceput de an e valabila si in cazul in care legea intra in vigoare la jumatate?interpretarea acestei inexactitati nu ar trebui sa se faca pe fond si nu pe forma?asa concepe tarcea "realizarea justitiei",actionand pe forma inaintea fondului?
  • +10 (10 voturi)    
    Judecatorii aplica legea cu orice pret (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:39)

    kent8 [utilizator]

    Pe Dragnea il trec transpiratiile cand aude acest mesaj !
  • +5 (5 voturi)    
    oare de ce (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:02)

    zigot [utilizator]

    poporul nu isi da seama ca judecatorii in tara asta
    respecta legea cu orice pret?
    nu toti? aici e baiul.
  • +6 (6 voturi)    
    Respect Doamna Cristina Tarcea ! (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:37)

    adrian88000 [utilizator]

    Vad ca Dragnea a uitat de principiul separatiei puterilor in stat. E timpul sa si-l aminteasca !