Financial Times: ”Sforarul” României supraviețuiește rebeliunii din partid / ”Este un război între bande”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 12:01 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Stirile ProTV
Liderul partidului de la guvernare se confruntă cu rebeliunea unor membri importanți ai PSD, scrie Financial Times, care spune că Dragnea este considerat sforarul (power broker) României, deși nu poate deveni premier din cauza condamnărilor penale. 

Bucureștiul a devenit o altă țintă a îngrijorărilor privind starea statului de drept în Europa de Est, dar în România este vorba de problema corupției, nu de cea a echilibrului democratic, precum în Polonia și Ungaria, ambele aflate în etape preliminare de infrigement din partea UE, scrie publicația citată, amintind că România va prelua președinția Uniunii Europene în ianuarie. 

Unii colegi ai domnului Dragnea se tem că a devenit o vulnerabilitate politică, notează FP, amintind de scrisoarea prin care i s-a cerut demisia și de faptul că popularitatea lui Dragnea a ajuns sub 10 procente, iar partidul a coborât sub 30%. 

Dragnea a ”supraviețuit” tentativei de vineri de a fi înlăturat de la conducerea PSD, primind și sprijinul Vioricăi Dăncilă, care a rezistat până acum presiunilor de a da o ordonanță pentru amnistie și grațiere. 

”Chiar dacă nu și-a pierdut funcția de președinte al PSD, el a pierdut deja partidul. E doar o chestiune de timp”, a declarat analistul independent Bogdan Nedea. El spune că disputa din partid a fost mai degrabă una pentru putere, decât una pentru combaterea coruției și apreciază că este puțin probabil ca cei care vor învinge să schimbe politicile și scopurile partidului. 

”Este un război între bande”, a adăugat Nedea.

















3658 vizualizari

  • -19 (43 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 12:14)

    srpc [utilizator]

    Dragnea si-a zdrobit oponentii si e mai puternic ca niciodata
    • +20 (30 voturi)    
      Ce ne spun sondajele? (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 12:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ciocoiul de Teleorman e in cadere libera. La primul pas gresit, zboara, inainte de a ajunge definitiv unde ii este locul acestei târâturi - LA PUSCARIE.
      • -6 (6 voturi)    
        Prostii , vai ! (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 21:40)

        Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Cariatul e pe cai mari si o sa mai stea alti 4 ani ! Saracii de voi, habar nu aveti de politica, scrieti aici doar ptr ca nu aveti altceva mai bun de facut !!! Patetic !!!
    • +22 (30 voturi)    
      ai mare dreptate,... (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 13:09)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ...e la fel de puternic ca Ceausescu in Decembrie '89.
      • 0 (2 voturi)    
        diferenta (Duminică, 23 septembrie 2018, 12:25)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        uitati ca romania de "azi"nu mai e dictatura de "ieri",lucru recunoscut unanim!(deci e "O mica difereta")
      • 0 (0 voturi)    
        până (Luni, 24 septembrie 2018, 8:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        și fața aia pământie te îndeamnă să te gândești la așa ceva.
    • +4 (12 voturi)    
      E doar o chestiune de timp (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 15:33)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Cu fiecare "victorie" a dlui Dragnea impotriva unor colegi din partid, sporeste si tabara "invinsilor" deci se intareste si opozitia interna vizibila sau subterana.

      Dl Dragnea creeaza amaraciune, frustrare si resentimente la cei care in PSD nu ii agreeaza stilul de conducere, bazat pe afinitati regional-clanice si mituiri cu functii si bani de la buget.

      Un partid nu functioneaza ca forum de intelepti, nu se promoveaza meritocratia, competenta sau onestitatea, nu e o suma de indivizi de valoare care s-au adunat pentru binele comun al societatii si il vor alege automat pe "primus inter pares", pe cel mai bun dinte ei.

      Nici vorba, realitatea e alta, pentru ca un partid aduna persoane interesate in scopul ajungerii la Putere (parlament, guvern, institutii de stat) si va folosi cam orice instrument permis de lege (uneori incalca si legea, vezi cum se finanteaza ilegal campanii electorale) pt a-si atinge scopul.

      Iar "liderul" de partid va fi nu cel mai cinstit, inteligent, educat si competent, va fi cel care va manipula cel mai bine membrii de partid, cel care "comunica" cel mai abil catre electorat, cel care isi asigura sustinerea unor grupuri locale de influenta, cel care isi va "nimici" concurentii interni.

      Ceea ce il va interesa pe lider va fi capacitatea de a-si pereniza puterea, deci de a avea cat mai multi colaboratori "fideli" (a se intelege complet obedienti), indiferent daca sunt imbecili, stupizi, imorali, penali, etc.

      Sunt studii care arata ca cei mai multi dintre noi admiram "de departe" pe cei mai inteligenti si mai cinstiti, dar preferam sa ne inconjuram de persoane care ne admira pe noi, nu ne critica si nu ne depasesc in inteligenta, studii sau competente !

      Liderii de partide, precum managerii de multinationale, sunt considerati in studii de psihologie ca foarte probabili "psihopati" cu carisma si bune calitati de organizare a celor din jur.

      Multi devin paranoici si tind sa vada "comploturi" peste tot in jur, dl Dragnea nu face exceptie.
    • +7 (7 voturi)    
      Si ai ramas cu un Porcar Sforar (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 17:30)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Rasu Plansu.
    • 0 (0 voturi)    
      pe (Luni, 24 septembrie 2018, 8:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ”sforarul României”, cum l-a denumit Financial Times, nu-l interesează decât presa de la Moscova aservită țarului Putin.
  • +15 (25 voturi)    
    Vise,tata, vise (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 13:00)

    kthor7 [utilizator]

    Nu este razboi, este o facatura ieftina ptr a da impresia de "democratie"in jegul ala de partid. Acum dragnea nu mai apare drept dictator si vezi doamne este un democrat care a convocat cex si a iesit victorios, ca la carte. Sa fim seriosi! Barosanii agramati si interlopi vor acelasi lucru. Asta cu nu ma intereseaza ca face guvernul este culmea prostiei. Guvernul e dragnea. Hai sa solicitam ue sa retraga in se,n de protest, presedintia ue a romaniei.
    • +8 (12 voturi)    
      Corect , vise (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 14:33)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      urmeaza ani de guvernare penala, liviudragnea reales la urmatorul congres sau bex , cex , ce sa ne ascundem dupa degete, daca vrem , putem numai cu prezenta la vot...
  • +7 (15 voturi)    
    ...unii nu văd... (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 13:54)

    baligosul [utilizator]

    Ce vorbe se potrivesc celor care au ales și vor mai alege PSD? Bugetarilor și pensionarilor din România li se potrivesc vorbele: ,,Nu știe bărbatul ce știe tot satul."
    Așa și cei 30% din electorat care încă văd PSD-ul ca o forța politică pozitivă, și nu ca o generatoare de corupție și de nenorocire a acestei țări.
  • +4 (8 voturi)    
    asa tarziu au aflat ..? (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 16:07)

    sareta [utilizator]

    Strainii astia asa tarziu au aflat ca TARA este condusa de o BANDA de nenorociti ?Microsoft ,Bechtel si altii asa tarziu s-au trezit ?Mai sa fie ......
  • -4 (8 voturi)    
    care straini nene ? (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 18:42)

    miculescu-rucar [utilizator]

    bogdan nedea este strain ?
    un articol publicat la comanda , citit de mai putine persoane decat cele care au citit vandalizarea de pe gardul lui dragnea din Alexandria !
    • +1 (5 voturi)    
      Dragnev vandalizeaza Tara (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 20:25)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      si tu te caini ca I s-a vandalizat gardul??? Looool...
  • -2 (2 voturi)    
    independent (Duminică, 23 septembrie 2018, 12:21)

    gpavel [utilizator]

    practic este ideea unui analist"independent"roman!