Fostul șef al ANAF, Gelu Diaconu, publică documente de la Antifraudă privind controlul la HotNews: „Susțin public că aceasta este o analiză de risc falsificată, cu motive inventate”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2018, 13:58 Actualitate | Esenţial


Gelu Diaconu
Foto: AGERPRES
​Fostul șef al ANAF, Gelu Diaconu, a publicat, pe Facebook, mai multe documente întocmite de inspectorii Antifraudă referitoare la controlul la HotNews, susținând că analiza de risc este „falsificată, cu motive inventate”.

„In regimul iliberal PSD-Dragnea, presa care-i critică e controlată la comandă de ANAF! Scopul: intimidare și răzbunare! Astăzi: cazul Hotnews! Vă vine să credeți sau nu, aceasta este motivul inventat de slugile lui Dragnea puse la șefia ANAF în "analiza de risc" care a identificat "riscuri majore" si a stat la baza controlului comandat la Hotnews, despre care v-am anuntat în premieră, la momentul respectiv. "societatea (...) detine si administreaza siteul "hotnews.ro", care a fost identificat cu un numar mare de vizitatori unici pe zi,.. CE AR FI TREBUIT SA GENEREZE UN VOLUM MARE AL VENITURILOR ȘI IMPLICIT AL PROFITULUI" (vedeti pagina 2 din documentele atasate) Asadar, analiza de risc in 2018: "numar clickuri mare, ni se pare noua că...". Ca fost presedinte ANAF sustin public că aceasta este o analiză de risc falsificată, cu motive inventate!”, scrie Diaconu.

Fostul șef al ANAF precizează că este „zilnic bombardat cu informații și documente din interiorul ANAF-MFP”, iar la finalul dezvăluirilor pe care le va face, „dacă nimeni nu se va sesiza din oficiu, voi depune o plângere penală la care voi atașa documentele care mi-au parvenit zilele acestea. Peste 90 de pagini”. 

Gelu Diaconu susține că săptămâna viitoare va publica documente referitoare la controlul la Rise Project. 




















5018 vizualizari

  • -27 (29 voturi)    
    curaj, găină! (Joi, 20 septembrie 2018, 14:18)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă Hotnews și-a plătit corect taxele și impozitele către Buget, nu văd de ce s-ar teme de controale. Numai penalilor le e frică!
    • +23 (25 voturi)    
      Atunci cand penalii sunt la butoane (Joi, 20 septembrie 2018, 14:38)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      oamenilor cinstiti le este frica.

      Mazeta... Wink!
    • +14 (14 voturi)    
      pe scurt (Joi, 20 septembrie 2018, 15:01)

      .G [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      domnilor din control i se va parea ca anumite operatiuni nu au fost incadrate corect in consecinta recalcularea TVA si Impozitul pe profit, chiar daca societatea este bec, va tebui sa dea ANAF-ul in judecata ca sa anuleze filozofiile calculate de fisc. Asta inseamna timp si banii blocati. Iti trimite 3 controale din astea si te lasi de afaceri.
      • +5 (5 voturi)    
        true (Vineri, 21 septembrie 2018, 1:41)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui .G

        Ce uita insa gelutzu sa spuna, este ca se facea FIX la fel si pe vremea lui, aceleasi magarii. Ar trebui sa fie ultimul care sa guitze pe tema, nu ca n-ar avea dreptate in cazul hn. Pe de alta parte, in tara udrii prea cinstite, nu mai conteaza.
    • +15 (15 voturi)    
      Când muncești... (Joi, 20 septembrie 2018, 15:09)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dacă activitatea ți-e perturbată de 10 trepăduși care tot caută nod în papură, tu ce ai zice?

      Dacă eu aș veni în sediul vostru de postaci și v-aș tăia cablul de internet, v-aș stinge lumina, v-aș chema pompierii pe cap... ai mai putea să-ți faci norma de postări?

      Dacă poliția te-ar opri din 5 în 5km că li se pare lor că ai ITP-ul expirat? Și tu trebuie să ajungi cu tirul la graniță.

      Se cheamă abuz în serviciu ce au făcut ei.
      • +10 (10 voturi)    
        Sa-i dai explicatii .. (Joi, 20 septembrie 2018, 17:04)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        .... lu' mazeta, e ca si cum ai incerca sa sa-ti aprinzi un chibrit in vid. ///


        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc mult! (Vineri, 21 septembrie 2018, 12:02)

          complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Excelent spus, si foaret concis!

          Strict vorbind, era mai bine sa fi zis "sa faci un foc in vid", deoarece maciulia chibritului contine si oxidant - se poate sa se aprinda si in vid, dar desigur ca batul chibirtului nu va arde!

          Insa a da explicatii lui mazeta si celorlalti trolli pedeseristi este "si mai imposbil" decat combustia in lipsa atmosferei ...
  • +19 (19 voturi)    
    ANAF-ul (Joi, 20 septembrie 2018, 14:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ANAF e politia politica a mafiei psd-alde (+udmr). Nu stiati?