Parlamentar: Iubesc Europa, dar nu cu reziduurile ei. Căsătoria nu se face între genuri neutre

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2018, 6:48 Actualitate | Esenţial


Alexandru Baisanu
Foto: cdep.ro
Vrem familie întemeiată pe căsătoria dintre o femeie și un bărbat? Iată o chestiune pe marginea căreia românii se pronunță în octombrie. Parlamentarii au încercat și ei să dea un răspuns. Alexandru Băișanu, deputat ALDE, susține că prioritar este ca viitoarea generație să nu învețe "că se poate și altfel", transmite Mediafax.

“Familia tradițională. Nu știu dacă acesta este termenul cel mai potrivit pentru ceea ce natura ne-a oferit și propria conștiință. E vorba despre familia care se întemeiază până la urmă pe soț și soție. Soț și soție nu în termenii care funcționează astăzi, ci în termenii foarte clari pe care natura i-a oferit, bărbat și femeie. Nu poți fi soț și soție decât după ce te duci în fața altarului și depui un jurământ, sau la primărie până la urmă, dar înainte de toate, înainte de a fi soț și soție, suntem bărbat și femeie. Lucrurile sunt foarte simple, iar căsătoria se face între acești doi actori bărbat și femeie, nu între două genuri neutre care nu își asumă nimic, inclusiv și cel mai important lucru, procrearea noii generații”, a declarat, pentru Mediafax, Alexandru Băișanu, deputat ALDE.  

Parlamentarul spune că mesajul trebuie să fie clar pentru viitoarea generație în această privință.  

“E simplu, îmi doresc de reeducarea propriilor copii, să mă trezesc mâine că vor învăța în școală că se poate și altfel, da, știm că se poate și altfel, dar ăsta nu este un exemplu. Iubesc Europa, dar nu cu reziduurile ei, îmi doresc, până la urmă, să perpetuăm, până la urmă, ceea ce natura ne-a oferit, ceea ce propria rațiune ne oferă, nu greșeli ale ei, nu anomalii pe care să le ridicăm la standard sau la nivel de generalitate”, a mai spus Băișanu.

Petru Movilă, deputat PMP : “Partidul Mișcarea Populară susține fără nicio rezervă familia tradițională românească. Sigur, acest lucru îl putem face și fără referendum și fără proiect de lege, pentru că noi românii suntem creștini ortodocși și cred că 99% dintre români susțin acest lucru. Suntem oameni credincioși, suntem oameni care avem familii sănătoase, familii românești formate, cum este firesc, din bărbat și femeie, avem copii, deci este un lucru absolut normal. Este caduc acest referendum.”  

Mihai Goțiu, senator USR: “Noțiunea de familie este definită, zic eu, foarte corect în Codul Civil și nu știu de ce ar fi nevoie de a o defini încă o dată în același mod în Constituție, iar dacă vorbim despre această modificare care a fost votată în Senat, în Parlament, practic, pentru că a fost votată anul trecut și în Camera Deputaților, din punctul meu de vedere nu reprezintă decât o distragere a atenției de la problemele reale ale societății din acest moment, de la asaltul asupra legilor Justiției inițiată de PSD și ALDE, de la criza în care am ajuns din cauza gripei porcine ori scandalul manualelor eșuate.”  

Doina Pană, deputat PSD: “Pentru mine, ca pentru orice cetățean român creștin, familia tradițională este familia care are la bază mama și tata, însemnând femeie și bărbat.”  

Dan Barna, deputat USR: “Familia tradițională? E orice familie în care oamenii adulți sau copii au șanse să își găsească fericirea.”  

Florin Roman, deputat PNL: “În calitate de deputat am susținut și voi susține referendumul inițiat de Coaliția pentru Familie. Am semnat și ca cetățean această inițiativă cetățenească și o fac pentru că cred pe deplin în această idee”.  

Guvernul s-a reunit marți, ședință, pentru a adopta o Ordonanță de Urgență pentru desfășurarea în două zile (6 și 7 octombrie) a referendumului pentru revizuirea Legii fundamentale. 

CCR a stabilit, luni, că inițiativa de revizuire a Constituției, potrivit căreia familia se întemeiază pe căsătoria între un bărbat și o femeie, nu pe cea consimțită între soți, respectă prevederile constituționale. 

Organizarea referendumului pentru familia tradițională va costa aproximativ 100 de milioane de lei. 

Referendumul a fost cerut de Coaliția pentru Familie, iar inițiativa semnată de 3 milioane de persoane "își propune să înlăture orice echivoc pe care utilizarea termenului de „soți” în cuprinsul art. 48 al 1 din Constituția României ar putea să-l aducă în conturarea noțiunii de „familie”, a raportului dintre „familie” și dreptul fundamental al bărbatului și al femeii de a se căsători și a întemeia o familie", potrivit expunerii de motive a actului normativ.



















2610 vizualizari

  • +11 (31 voturi)    
    reziduri sunteti voi (Miercuri, 19 septembrie 2018, 6:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    da din pacate v-ati ales!
    • -4 (14 voturi)    
      nici mie, dar (Miercuri, 19 septembrie 2018, 10:42)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      din probleme sexuale nu se face politica decat in jungla ! Bolshevicilor nu aveti ce cauta in Europa !
    • 0 (0 voturi)    
      de acord! (Miercuri, 19 septembrie 2018, 22:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      pina la urma , nu poti sa ceri altceva de la un popor care este alcatuit in majoritate din penali ( fizic sau mental )...de altfel se vede ca "familiilor traditionale" din ro le place sa traiasca in mocirla umana...e normal pt cei cu o mentalitate de ra-at...
  • +7 (27 voturi)    
    mda, si Tariceanu? (Miercuri, 19 septembrie 2018, 7:18)

    kthor7 [utilizator]

    Tariceanu, domn'le de la ALDE? Care e familia lui? Ca are cinci sau sase casatorii pana acum si probabil altele vor urma, functie de disparitia lui. Care e familia lui? Copiii aia, nevestele alea, cum devine problema? Scrutin fara monitorizare electronica? Hai mai, eu zic sa interziceti gay-ii. Sunt cam isteti si va cam tin piept pe ici pe colo. Si asta va deranjeaza de fapt, nu altceva.
  • +7 (29 voturi)    
    partid liberal? (Miercuri, 19 septembrie 2018, 7:20)

    Coresponedntu [utilizator]

    Lasand la o parte faptul ca ALDE este un partid de reziduuri, o gasca de banditi mafioti pusi pe hotii, ce mi se pare interesant este faptul ca desi in denumirea gastii intra si termenul LIBERAL, din declaratiile reprezentantilor lor transpira numai idei CONSERVATOARE, retrograd crestin talibano ortodoxe, anti minoritati de orice fel, cu exceptia celei maghiare pe care o cocolosesc cu pretul vanzarii tarii numai de dragul mentinerii la putere.
  • +1 (25 voturi)    
    Viața, ființele, sunt un exemplu de diversitate, (Miercuri, 19 septembrie 2018, 7:30)

    Con_stan_tin [utilizator]

    religia asta cu un sigur Dumnezeu limitează gândirea unora la o singură soluție.
    Sau poate fi pe dos, fiindcă majoritatea sunt limitați în găndire la o singură soluție religia cu un singur Dumneazeu a avut succes.
    • 0 (22 voturi)    
      Dati o definitie a diversitatii? (Miercuri, 19 septembrie 2018, 8:01)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Nu cumva aceste "minoritati sexuale" vor sa dea o definitie exacta a diversitatii astfel incat sa spuna: "Vedeti, diversitatea este asa cum spunem noi, iar daca aveti alte opinii inseamna ca nu va incadrati in diversitate?"
      Problema nu se pune de interzicere a relatiilor sexuale diverse si a relatiilor din cele mai diverse in general, ci doar ca aceste realtii sa nu poarte numele de "casatorie" si de "familie" pentru ca aceasta duce numai la confuzie sub aspect juridic si sub multe alte aspecte. Daca se numeste "casatorie" si intre un barbat si o femeie si intre doi barbate si intre doua femei, atunci nu creeaza aceasta confuzie? Nu este oare mai logic si mai normal ca fiecare gen de relatie sa fie desemnat prin termeni mai care sa spuna despre ce este vorba? Va fi nevoie sa se zica ceva gen familia hetero Ionescu, familia lesbi Ionescu sau familia homo Ionescu pentru ca omul care nu stie ce este acea familie sa aiba o idee despre ce fel de familie e vorba... Este oare de folos sa fie asa?
      Diversitate sa fie, numai ca "minoritatile" sa nu pretinda celorlalti sa le fie rusine ca nu au aceste optiuni sexuale mai ciudate.
      • +1 (19 voturi)    
        Diversitate politica vs o singura solutie (Miercuri, 19 septembrie 2018, 8:49)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        politica, pe piata gasesti sa cumperi diverse solutii pentru aceiasi nevoie, diversitatea te lasa sa alegi.
        Legea trebuie sa spuna nu solutiilor nocive, impunerea prin lege a unei singure solutii distruge diversitatea, fara diversitate viata devine moarte asa cum este religia asta cu un singur Dumnezeu care de 2000 de ani nu se mai schimba.
    • +6 (14 voturi)    
      Adevaratii liberalii (Miercuri, 19 septembrie 2018, 11:06)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sunt apostrofatii. Baaa, asa zisi crestini , mai fatarnic ca voi nu e nimeni. Spuneti ca vor avea drepturi sa infieze copii ca in realitate va doare in cot de copiii aia institutionalizatii. Veniti cu tot felul de ideei medievale si primitive, ca se doreste distrugerea familiei clasice. Bani cheltuitii inutil. Minoritatile sexuale oricum au fost si vor ramane. Va fost amenintata fammilia pana acum de minoritati?
      Nu am nici un fel de dragoste pentru minoritati. Dar e dreptul lor pana la urma sa intre in legalitate. Si ceea ce se intampla acum in tara e bataie de joc de banul public ! Este exact vorba "Chelului i trebuie tichie de margaritar"
      PS: O sa vada RRomania "pura" autostrazi si civilizatie "cand o face plopul mere si rachita micsunele" vorba cuiva....
    • +1 (1 vot)    
      A propos de "un singur Dumnezeu" (Miercuri, 19 septembrie 2018, 16:36)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Era oare mai evoluat cand erau N zei? Erau cumva mai inteligente credintele politeiste ale egiptenilor, ale grecilor, ale romanilor sau ale nordicilor? Cred ca erau mult mai absurde. Asta desi era diversitate...
      • +1 (3 voturi)    
        Mie imi plac mai mult, (Miercuri, 19 septembrie 2018, 18:57)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ai nevoie de raționament logic și ținere de minte să te descurci prin multitudinea de zei și relațiile dintre ei. Mesagele nu sunt directe, cititorii aceluiași pasaj pot concluziona adevăruri diferite, fiecare vede realitatea în mod diferit.
        Și in cazul Bibliei s-a ajuns la interpretări diferite, omul găsește diversitate și într-un singur Dumnezeu... îl imparte în trei.
  • -8 (18 voturi)    
    pe cand un referendum al Crestinismului? (Miercuri, 19 septembrie 2018, 10:18)

    barba-neagra [utilizator]

    Ma intreb daca nu ar fi corect, dupa acest referendum de intarire a ideilor aparute prin secolele IV si V, sa cerem cu totii, unanimi in simtiri, un nou referendum care sa puna capat aiurelilor religioase parazitare, care nu reflecta Sfanta Treime, Crestinismul (ortodox, hai si pe cel catolic cu juma de gura). Pai ce, n-ati vazut ca homosexualii lui Soros, cu Ciolos in frunte, au preluat initiativa in Evropa? Afara cu ei din tara! Numai familii formate din barbat si femeie sa ramana, sa aiba slujbe, sa primeasca salarii, etc. Asa-zisele familii fara tata sau mama sa nu mai existe, sa nu mai aiba acces la munca, servicii sanatate si toate cele.
    Barbati recasatoriti de doua pana la zece ori sa primeasca salarii tot atat de mari, pentru ca ei (exempli gratia Presedintii celor doua Camere ale Parlamentului) depun efortul de a insamanta cat mai multe femei, ei trebuie sa fie exemplu pentru tot poporul! Asa zicea si Pavel (aka Saul): daca sunteti deja casatoriti, asta e, dar mai bine barbatii cu barbatii si femeile cu treaba lor. Cititi mai cu atentie Faptele Apostolilor (scrisorile lui Pavel, adica).