VIDEO Carmen Dan și colonelul Paraschiv, audiați în Parlament în cazul protestului din 10 august. Șeful Brigăzii de intervenție: Îmi asum faptele mele și ale subordonaților, dar mi se pune în cârcă un colaj de imagini

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2018, 8:15 Actualitate | Esenţial


Catalin Paraschiv si Carmen Dan
Foto: Facebook
Ministrul de Interne, Carmen Dan, și Cătălin Paraschiv, şeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române sunt audiați astăzi la Comisia pentru Drepturile Omului în cazul protestelor din 10 august. La începutul audierii Paraschiv s-a contrat cu deputata PNL Adriana Săftoiu care i-a cerut să comenteze câteva imagini din timpul protestului. 

„Îmi asum toate faptele mele de comandant al Brigăzii de Intervenție, îmi asum faptele subordonaților mei”, a spus șeful Brigăzii de intervenție care a adăugat că „i se pune în cârcă un colaj de imagini” de mai bine de o lună. 

Iritarea șefului Brigăzii a fost constantă, el susținând la un moment chiar că prezentarea imaginilor din timpul protestelor încalcă o decizie a Curții Constituționale.  

Pe parcursul audierii, Paraschiv a fost susținut de ministrul de Interne, Carmen Dan, care a comentat că ar fi trebuit prezentate și imagini cu jandarmii agresați în timpul protestului. 



Ministrul de interne a precizat,totodată, că ancheta internă declanșată la nivelul Jandarmeriei în urma protestului din 10 august a fost suspendată odată cu deschiderea dosarului la Parchetul General. "Atât timp cât avem instituții abilitate care să stabilească dacă s-au încălcat sau nu s-au încălcat drepturile omului, eu ca ministru nu mă pot pronunța, atât timp cât avem la Parchet în instrumentare acest caz. Pot însă să fac precizarea că ulterior datei de 10 august, cred că nu mă înșel dacă spun chiar a doua zi, la nivelul Jandarmeriei Române s-a declanșat o anchetă internă pentru verificarea eventualelor abateri de la conduita militară. Această verificare internă, în conformitate cu prevederile legale, s-a suspendat imediat ce Parchetul a început instrumentarea acestui dosar", a spus Carmen Dan.

12:00 Audierea s-a încheiat

UPDATE 11:54 Carmen Dan a comentat că ar fi trebuit să fie prezentate și imagini cu jandarmii care au fost agresați la proteste. 

UPDATE 11:39 Cătălin Paraschiv a susținut că rularea imaginilor din timpul protestului în Comisie încalcă o decizie a Curții Constituționale. El a fost contrazi de Adriana Săftoiu. 

UPDATE 11:37 Carmen Dan: A doua zi, la nivelul Jandarmeriei s-a declansat o anchetă pentru eventuale abateri. Aceasta s-a suspendat imediat după ce Parchetul a început ancheta

UPDATE 11:24 Carmen Dan nu vrea să răspundă când a fost întrebată ce secretari de stat au fost în Ministerul de Interne în seara protestului. 

UPDATE 11:14 Cătălin Paraschiv: „Îmi asum toate faptele mele de comandant al Brigăzii de Intervenție, îmi asum faptele subordonaților mei”. Șeful Brigăzii de intervenție a adăugat că „i se pune în cârcă un colaj de imagini” de mai bine de o lună. 

UPDATE 11:11 Deputatul PNL Adriana Săftoiu i se adresează colonelului Paraschiv, susținând că Jandarmeria nu pare a fi protejat oamenii pașnici, și i-a cerut să vadă și să comenteze imagini din Piață. Paraschiv se arată iritat și spune că întrebarea nu il priveste pe el, ci pe comandantul acțiunii. El e susținut de Carmen Dan. 

Pe lângă Dan și Paraschiv, la comisie au fost chemați și Victor Ciorbea (Avocatul Poporului) și Adrian Bulgaru (Directorul Institutului Român pentru Drepturile Omului).

Audierile sunt programate să înceapă la ora 11.00 și au ca scop lămurirea unor aspecte legate de posibile încălcări ale drepturilor omului la manifestările de protest din data de 10 august 2018.

Scopul membrilor comisiei este acela de a stabili dacă la protestele organizate în data de 10 august au fost respectate drepturile și libertățile cetățenești, a declarat, la începutul lunii, Adriana Săftoiu, deputat PNL.


















6752 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    daca erai profesionist, visinescu nr. 2, (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:26)

    qwerasdf [utilizator]

    nu ti-ar fi pus nimeni in carca mizeriile pe care le-ai facut sau pe care le-ai ordonat

    nu esti cu nimic mai presus de securistii care bateau si torturau oamenii inainte de 90. Esti un slugoi care a aruncat cu mizerie peste institutia jandarmeriei. Nu mai aveti niciun fel de respect din partea populatiei.
    • +11 (13 voturi)    
      Un colaj de crime! (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:09)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Este un act criminal. sa gazezi parinti cu copii in brate!
      Este un act criminal, sa lansezi la ora 18:00 cartuse cu gaze care cadeau pe Calea Victoriei!
      Este un act criminal sa bati oameni cu mainile ridicate, oameni care stau jos la pamant!
      Este un act criminal, ca sa folosesti gaze, direct in gura protestantilor!
      Este un act criminal, sa folosesti confuzia unei informatii nedovedite ...
      Este un act criminal cand un jandarm nu are cod de identificare, ca sa nu fie tras la raspundere!
      Este un act criminal, sa distrugi bunurile mobile ale unor oameni prezenti in piata !

      Este un act criminal, cand esti dispus sa omori oameni doar pentru ca ai primit un ordin institutional!
      • -5 (5 voturi)    
        Dar protestantii ce treaba au... (Marţi, 18 septembrie 2018, 13:52)

        Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ... in povestea asta?
        • +1 (1 vot)    
          :) , ai dreptate... protestatarii sunt cei gazati (Miercuri, 19 septembrie 2018, 9:23)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

          Am vazut ciuma rosie in fata ochilor, cand calaul alb al jandarmeriei era deranjat de colaje!


          Cred ca un colaj de bastoane, ii trebuie si lui!
    • +8 (10 voturi)    
      Uniforma aia e a Romaniei si ati batjocorit-o ! (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Vezi ca data viiitoare cand mai sunt incidente pe stadioane, sa bateti cu bastoanele si sa dati cu gaze ca sa iasa toata lumea, inclusiv jucatorii, ca sa RESTABILITI ORDINEA !!!
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:57)

    MinDepous [utilizator]

    1. Oamenii astia nu stiu sa rosteasca decat rafale de 2-3-4 cuvinte? Tonul ala cocoasa de camila te rupe cand ai nevoie sa ii asculti mai mult de 2 minute.

    2. Jos palaria celor care transmit live, dar va rugam cu totii: treceti dispozitivul pe modul silentios. Mai ales cu volum redus al sursei, cand avem volumul la maxim ca sa auzim ceva si vine o "tanana" de-ala, atat... dupa 3 notificari, renunti la video nu pentru ca te irita Carmen Dan, ci pentru ca te surzeste notificarea. Just saying.

    3. N-avem cu cine... Carmen Dan e o nulitate. De ala, ce sa mai zic?
  • +4 (6 voturi)    
    Carmen Danilova (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:15)

    Frank777 [utilizator]

    ii lasa pe alti sa isi asume responsabilitati. De-aia ii plateste le da functii celor mai slugarnici ca sa-i lase sa isi asume. Ea zice ca a fost in minister dar era in biroul ei si isi facea unghiile si nu stie ce s-a intamplat in Piata ca nu are televizor in birou ca-i face rau la unghii.
  • -13 (15 voturi)    
    Jandarmii (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:21)

    A310 [utilizator]

    au fost cam de mamaliga . Trebuiau sa fie determinati in actiunile lor , sa ia exemplu de la trupele franceze .
    Aceste chiar imi plac cum actioneaza , curata locul fara discutii sau menajamente .
    • +7 (7 voturi)    
      Jandarmii .. (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      . nu au actionat conform legii. Asta spune totul.

      Dar borfasi si gunoaiele care-i sustin, nu au alte argumente decat cele punctate detine.
      • -2 (4 voturi)    
        Aceasta este (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:47)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        pozitia dvs. , dar nu inseamna ca sunteti depozitarul adevarului suprem in aceasta speta .
        • 0 (0 voturi)    
          Esti dus, mergi si-n groapa pentru borfasii tai. (Miercuri, 19 septembrie 2018, 2:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Asta spune legea, nu eu. Citeste legea si vezi cum au actionat jandarmii.

          Plus, daca aveau dreptate, nu mai secretizau toate documentele si astfel aratau tutor ca nu au nimic de ascuns. Inca o data, dreptatea se dovedeste a fi de partea mea, nu a voastra si a borfasilor vostri. E simplu.

          In al treilea rand, daca era incercare de lovitura de stat, trebuia sa se activeze Centrul National de Ordine Publica pentru ca, in Piata Victoriei, in data de 10 august, se intruneau elementele unei "situatii speciale". Dar cum ministra din Teleorman nu a activat CNOP, inseamna ca nu a fost nici o situatie speciala... Ori a fost si trebuia convocat, ori nu a fost, deci nu a fost nici o incercare de lovitura de stat.

          Ca si in cazul celor 4 asasini, numai dracnea a vazut aceasta lovitura...
          • 0 (0 voturi)    
            Este dreptatea ta , (Miercuri, 19 septembrie 2018, 11:17)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            nu ai decat sa o pastrezi .
            Multi dintre voi sunteti bolnavi de ura .
            • 0 (0 voturi)    
              Si tu esti la fel . (Miercuri, 19 septembrie 2018, 14:42)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

              .. bolnav de iubire pentru hotie si borfasi.
              • 0 (0 voturi)    
                Aceasta este opinia ta (Miercuri, 19 septembrie 2018, 15:09)

                A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                , nu inseamna ca numai voi aveti dreptate , poate dreptatea ta nu este si dreptatea mea .
                In general nu veniti cu argumente , pentru mine este foarte clar ca acel protest nu a fost unul asumat , si pe cale de consecinta neautorizat deci ILEGAL.
                Imi mentin pozitia ca jandarmeria trebuia sa actioneze in mod ferm , fara menajamente , asa cum procedeaza fortele de ordine din tarile cu democratii consolidate . Tare mi-as fi dorit ca acest tip de protest sa se fi desfasurat in Franta , ati fi simtit pe pielea voastra cam cum actioneaza fortele franceze .
                • 0 (0 voturi)    
                  Ce-ti mentii tu este irelevant. (Joi, 20 septembrie 2018, 5:46)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

                  Jandarmeria actioneaza conform unor legi, pe care tu, ca de fiecare data, dovedesti ca nu le stii, dar proiectezi niste imagini despre cum ai vrea tu sa fie viata, cum ar fi trebuit sa actioneze jandarmeria etc. Acelea sunt visele tale, realitatea este alta.

                  Ti-am dat argumente, dar nu-ti plac, traiesti in visele tale. Tu nu ai dat nici un argument la ce s-a intamplat, la toate deciziile borfasilor legate de acea manifestatie din 10 August. Numai minciuni, numai secretizari pentru a impiedica aflarea adevarului, intimidari, incercari de a bloca anchetele si tu imi vorbesti de dreptatea ta.Cine se simte cu constiinta curata, nu are nimic de ascuns, nu are nevoie sa faca magariile pe care le fac borfasii tai..

                  Ma rog, ce stii tu ce e aia constiinta curata?....
                  • 0 (0 voturi)    
                    Este punctul dvs. de vedere (Joi, 20 septembrie 2018, 11:18)

                    A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                    dar poate aveti bunavointa de a-mi explica , cam cum au fost respectate cele doua legi mentionate mai jos .
                    Legea nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice si Legea nr. 61/1991 - sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice .

                    Lozincile astea cu borfasi , fara a le sustine si cu dovezi
  • +10 (12 voturi)    
    “Colaj de imagini”? (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:30)

    grunespferd [utilizator]

    Nu maestre, nu imaginile, ci faptele iti sunt imputate. Asa se comporta jandarmeria romana cu 100000 de romani care vor sa protesteze printre care sunt si niste provocatori din galerii, despre care stiati prea bine?
    Asta e problema, ca un cretin si ticalos ca tine, ca sa-si arate slugarncia fata de tovarasii sai - psd ori ce mafie or mai fi, e dispus sa gazeze 100000 de romani, femei, batrani si copii si barbati neantrenati. Asta nu e patriotism, si nici onoare militara, e tradare si miselie.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu te supara frate ! (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:43)

    polonyca [utilizator]

    "O imagine = 1000 de cuvinte" !! Ai auzit de .....zicala asta ??? E , iata ........:)
  • +9 (11 voturi)    
    white gost (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:51)

    sipu [utilizator]

    a venit imbracat tot ca o ”domnisoara”
  • +8 (10 voturi)    
    colaj faceai tu la gradinita! (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau poate esti in continuare la nivelul ala
  • 0 (0 voturi)    
    mizerabili (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:20)

    clujanu [utilizator]

    In Cluj Napoca am vazut jandarmi civilizati care insoteau coloanele de protestatari ocrotindu-i de eventuali agresori si adresandu-e manifestantilor politicos.
    In Bucuresti am vazut jandarmi calari, unii echipati cu bastoane, gaze lacrimogene cu masti si scuturi si echipament de protectie adecvat lovind oameni cu mainile ridicate. Au venit de la inceput ca la razboi cu tunuri de apa caschete cu numere mascate sa-si ascunda identitatea. Justitia are obligatia sa faca dreptate ! Din impozitele noastre nu platim calai care sa ne bata, sa ne gazeze sau sa ne calce in picioare .Trebuie trimisi la munca sa-si castige painea muncind nu maltratand batrani copii si femei .
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:39)

    neverland [utilizator]

    ce demonstratii de tupeu si nesimtire grosolana am ajuns sa induram. oare doamna si domnul nu au nimic de pierdut?