Judecătoria Sector 1: 169 de jandarmi acuză că au fost agresați în timpul mitingului din 10 august  

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 17 septembrie 2018, 16:23 Actualitate | Esenţial


Jandarmi
Foto: Hotnews
Parchetul Judecătoriei Sector 1 anunță, luni, că în dosarul privind violențele de la mitingul din 10 august din Piața Victoriei pe care-l instrumentează sunt 78 de acte de sesizare și 169 de jandarmi care acuză că au fost agresați în timpul protestului, transmite Mediafax.

"Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București efectuează cercetări într-o cauză penală, cu denumirea generică "Protestul Diasporei" formată în urma reunirii a 78 de acte de sesizare. Cercetările privesc exercitarea de acte de violență fizică și morală împotriva a 169 de persoane vătămate, care au avut calitatea de organe de jandarmerie și au desfășurat activități cu ocazia protestului din Piața Victoriei în data de 10/11 august 2018", anunță Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, într-un comunicat de presă.

Procurorii mai anunță că au dispus delegarea efectuării de activități către organele de poliție din cadrul Poliției Capitalei, respectiv Serviciul de Investigații Criminale, Serviciul Grupuri Infracționale Violente, Serviciul Criminalistic și Serviciul Investigații Criminale Sector 1.

Pe 11 septembrie, Jandarmeria Română a depus plângere la DIICOT în cazul mitingului din 10 august, sesizarea vizând infracțiuni împotriva ordinii constituționale.

Acțiunile împotriva ordinii constituționale sunt cuprinse în articolul 397 din Codul Penal, mai exact: "(1) Acţiunea armată întreprinsă în scopul schimbării ordinii constituţionale ori al îngreunării sau împiedicării exercitării puterii de stat se pedepseşte cu închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi. (2) Întreprinderea de acţiuni violente împotriva persoanelor sau bunurilor săvârşite de mai multe persoane împreună, în scopul schimbării ordinii constituţionale ori al îngreunării sau împiedicării exercitării puterii de stat, dacă se pune în pericol securitatea naţională, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi".

Jandarmeria Română este condusă actualmente de Ionuț Cătălin Sindile, împuternicit de ministrul Carmen Dan în această funcție, dupa ce mandatul fostului șef, Sebastian Cucoș, care era la rându-i împuternicit, a expirat.


















1513 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Si drept urmare (Luni, 17 septembrie 2018, 16:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. bietii de ei s-au speriat si au gazat de-a valma unde si pe cine au apucat. Sunt niste bestii, demni urmasi ai securistilor si militienilor ceausisti, pusi sa apere la ordin un sistem corupt, al horilor si mafiotilot din Ciuma Rosie psd_alde (+udmr). JANDARERIA TREBUIE DESFIINTATA, dovedindu-se a fi doar o institutie creata in scop de represalii politice.
    • +6 (6 voturi)    
      le a fost maltratat pulanul ? (Luni, 17 septembrie 2018, 18:12)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      in timpul macelului, pulanul din dotare a fost epuizat si nu a mai putut fi folosit deoarece avea urme de dinti, sange “a factorului uman” si altele de genul !
    • +5 (5 voturi)    
      Erau aia in civil care pozau (Luni, 17 septembrie 2018, 18:15)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      in ultrasi sau golani. Au fost gazati si ei la gramada si au primit ordin de zi pe unitate sa se duca la parchet sa se plnga ca au fost agresati.
  • +17 (17 voturi)    
    De neconceput! (Luni, 17 septembrie 2018, 16:40)

    sim18 [utilizator]

    Mai aveti sa spuneti ca am venit cu gazele de acasa... Chiar nu va este rusine????? Voi care erati camuflati si inarmati pana in dinti, ati fost batuti de noi, cu mainile goale....Cum dormiti noaptea? Voi chiar nu va doriti "o tara ca afara"???
  • +9 (9 voturi)    
    . (Luni, 17 septembrie 2018, 16:57)

    Ingwar [utilizator]

    niste fricosi lasi, mergeti acasa daca va temeti de profesia aleasa, duceti-va si maturati strazile mai bine.
    pai daca Dragnea a chemat interlopii si galeriile de fotbal ca sa bata jandarmii, ce mai vreti ?
    oare jandarmii inteleg de ce poarta casca si restul echipamentului ?
    e ca si cum un soldat sa se plinga ca dusmanul inpusca in directia lui in loc sa-i ofere bere si mici.
    e ca si cum un fotbalist sa zica ca alergatul pe stadion timp de 90 de minute e insuportabil.
  • +8 (8 voturi)    
    da! (Luni, 17 septembrie 2018, 17:04)

    Itsoc [utilizator]

    in 10 august vreo 4000 de jandarmi au fost batuti, gazati, scuipati si injurati de 100k de jegosi sorosisti.
    propunem arestarea tuturor protestatarilor si incolonarea lor pentru canalul dunare-bucuresti pe care mult iubita conducatoare firea si mult iubitul conducator dragnea vor sa-l termine pana in 20 20.
    cu 100.000 de brate tinere il vom da gata cu lingurita in 2 ani cu investitii minime: cativa jandarmi cu Ak47 care sa-i pazeasca pe muncitori.
  • -10 (10 voturi)    
    aiurea (Luni, 17 septembrie 2018, 17:19)

    decis [utilizator]

    Pentru cei doi anti-psd.isti de mai sus, precizare - jandarmii erau, intr.adevar, inarmati pana in dinti, dar in fata unei mase extrem de compacte, care se apasa (dupa cum am vazut la TV) perpetuu inspre ei si spre cladirea Guvernului, normal ca reactionau cum se reactioneaza de obicei in fata unei haite dezlantuite, adica haotic. Nu au facut altceva decat sa raspunda inacceptabilelor violente din piata. Precizez inca o data si sa va fie clar. Violenta poporului napastuit (asa cum va place voua sa sugerati) este nejusificata atat timp cat exista un drept democratic la vot. Daca sunteti minoritari si nu a iesit la vor cine v.ar fi convenit, asta este alta discutie. Sper ca autoritatile competente sa clarifice si din punct de vedere juridic, cat mai rapid, ceea ce s.a vazut clar si la televizor, iar cei care s.au manifestat violent si care au provocat organele de ordine (caci da, in dreptul penal exista scuza provocarii.....) sa raspunda penal si civil cat mai rapid.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu n-am vazut jandarmi batuti (Luni, 17 septembrie 2018, 20:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui decis

      Pana si cei doi rataciti prin multime au fost aparati tot de niste protestatari (nu de colegii lor) ca sa nu fie linsati de alti "protestatari".

      Jandarmii s-au comportat ca niste robotei fara minte, lovind si gazand in stanga si in dreapta fara discernamant.

      Cum ar fi sa se suspende permisele tuturor soferilor care stau la semafor, doar pentru ca vreo 2-3 dintre ei au trecut pe rosu ?!.
  • +8 (8 voturi)    
    Astia sunt militari? (Luni, 17 septembrie 2018, 17:19)

    LC123 [utilizator]

    De cand niste militari se plang unei instante civile pentru probleme de serviciu, fara aprobarea superiorului, sau fara ordin ? - nu mai exista iesire la raport, ordine ierarhica, organe de justitie militara?
    Sau Jandarmeria nu mai face parte din Armata Romana ci este un fel de organizatie para-militara subordonata unui anumit partid politic? Un fel de Camasile Brune - SD-ul lui Himmler, Crucile du Sageti ale lui Horty, Fasciile lui Mussilini?
    Urat, foarte urat
    • 0 (0 voturi)    
      fara ordin? (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:30)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui LC123

      Fara ordin spui? Au fost "instruiti" sa reclame...
  • +8 (8 voturi)    
    trist (Luni, 17 septembrie 2018, 18:02)

    pehash [utilizator]

    Deci 169 de nevertebrate au participat din partea Jandarmeriei la reprimarea protestului din 10 martie.
    Inteleg ca te-au pacalit sefii pe moment cu tot felul de minciuni, dar sa vii a doua zi sa te plangi ca te-au atacat cu PET-uri cand tu aveai echipament complet de lupta? Penibili..
  • +5 (5 voturi)    
    corect!!!!!!!!!!! (Luni, 17 septembrie 2018, 18:27)

    exilatul [utilizator]

    """169 de persoane vătămate, care au avut calitatea de organe de jandarmerie și au desfășurat activități cu ocazia protestului din Piața Victoriei în data de 10/11 august 2018""""..deci pina la urma se vede ca de fapt je-urile de slugi au fost agresate de fapt de ..."colegele" lor...iar oamenii veniti sa manifesteze pasnic contra escrocilor de la putere au cazut la..."mijloc"...
  • +5 (5 voturi)    
    Citam din Dragnea numai ca schimbam actorii: (Luni, 17 septembrie 2018, 21:31)

    JoshuaTree [utilizator]

    Dar ei jandarmii, ce căutau acolo? Dacă nu erau acolo ii mai agresa cineva ?