Toader: Justiția din România nu e de natură să garanteze drepturile și libertățile cetățenilor / Ies la suprafață deficiențe majore 

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 16 septembrie 2018, 21:09 Actualitate | Esenţial


Ministrul Justitiei, Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat duminică seara, la România TV, că actul de justiție din România „nu este de natură să garanteze, să apere drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor” și că ies la suprafață „deficiențe majore” în funcționarea sistemului judiciar, relatează Mediafax.

„Acum un an și ceva de zile, când spuneam că justiția scârțâie din toate încheieturile, unii m-au crezut, alții probabil că nu m-au crezut, dar între timp cred că lumea începe să vadă faptul că justiția lui 2018 într-o țară europeană nu este justiția aceea de natură să garanteze, să apere drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor”, a declarat duminică seară, la România TV, ministrul Justiției, Tudorel Toader.

Ministrul Justiției a apreciat că „lumea începe să vadă” deficiențele din justiție.

„Suntem în perioada în care ies la suprafață deficiențele majore în funcționarea sistemului judiciar din România. Numai dacă suntem în stadiul de a cunoaște realitatea, putem lua măsurile necesare pentru îmbunătățirea situației actului de justiție”.



















1597 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    gunoaiele ca tine ies la iveala (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:15)

    rov [utilizator]

    mai animalule!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Slugarele, (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:30)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    doar niste vorbe d-ale tale sa-ti mai spun: Slugarel Model s-a OPUS declararii "protocoalelor nefiresti" ca fiind in vreun conflict cu Constitutia. Adica, din postura de judecator cecerist, lui Slugarel i se pareau constitutionale dispozitiile art.142(1) privind realizarea interceptarilor de "alte organe specializate ale statului" in Decizia nr. 51 din 16 februarie 2016:

    "In dezacord cu decizia adoptata prin majoritate de voturi, am considerat si consideram ca exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 142 alin. (1) din Codul de procedura penala trebuia sa fie respinsa ca inadmisibila"

    http://juri.ro/decizia-ccr-nr-51-2016-opinia-separata-a-judecatorilor-simona-maya-teodoroiu-si-tudorel-toader

    in rest, ai dreptate: slujdarmeria a incalcat la greu drepturile si libertatile oamenilor care au protestat pasnic, drept pentru care trebuie sa plateasca. SI PENAL, SI CIVIL.

    Rodica Stanoiu e invidioasa: i-ai furat locul de cel mai slugarnic ministru al inJustitiei. Nici scuipat nu meriti, scarnavie.
  • +2 (4 voturi)    
    O clipa (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:39)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    E vorba de drepturi si libertati ale unora care isi baga in buzunar bani. Daca e vorba despre acei cetateni eu sunt de acord cu ce zice.
  • +1 (5 voturi)    
    Exact (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:39)

    ipolitic [utilizator]

    Incepem sa va vedem, domnule ministru.
    Drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor inseamna:
    -sa nu fie mintiti
    -sa nu fie furati
    -sa nu fie gazati
    -sa nu fie condusi de incompetenti
    .............................
    Lista e lunga, ma tem ca va plictisesc.
  • +1 (3 voturi)    
    De ce raspanditi flatulentele lor? (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:48)

    benicio [utilizator]

    Eu nu stiu de ce redistribuiti aici ce latra berbecii astia la RTV/A3? Pentru ca toate grohaielile lor la astea doua posturi sunt niste adresate publicului lor, nu sunt niste adevaruri, sunt doar perdele de fum dedicate strict publicului lor. Iar faptul ca le puneti aici, ca Headlines, le da un aer de credibilitate. Trebuie sa intri in text ca sa vezi ca de fapt sunt niste declaratii facute la RTV sau A3, moment in care eu personal ies instant din articol, cu parerea de rau ca am pierdut 1 minut total aiurea. Si ma enervez si degeaba. Nu mai distribuiti mizeriile lor, va rog eu frumos!
  • +1 (3 voturi)    
    gargamel (Duminică, 16 septembrie 2018, 22:44)

    Ilidia [utilizator]

    N-o fi perfecta. Dar Gargamel vrea s-o "perfectioneze" visandu-se aiatolahul ei...
  • +1 (3 voturi)    
    slugarel jegarel (Duminică, 16 septembrie 2018, 23:35)

    optiunea-2 [utilizator]

    trag apa dupa el
  • +2 (4 voturi)    
    Tudorica nene, (Luni, 17 septembrie 2018, 5:40)

    John M. [utilizator]

    esti o mare pacoste pentru sistem si scoala si de-abia asteptam sa te vedem plecat odata cu Dragnea, Vasilica si sfanta Parascheva de la Interne...