O judecătoare CSM: Dezbaterile din jurul protocoalelor SRI exercită o presiune asupra actului de justiție / Se aruncă o lumină negativă asupra unor dosare definitiv soluționate

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 16 septembrie 2018, 20:51 Actualitate | Esenţial


Andreea Chis
Foto: Facebook
Judecătoarea CSM Andreea Chiș a acuzat, în cadrul emisiunii ”În fața ta” de la Digi24, presiuni faţă de actul de justiţie prin intermediul dezbaterilor din jurul protocoalelor SRI. Potrivit acesteia nu este legal să fie desfiinţate prin lege anumite hotărâri luate în cazul unor dosare.

„Cred că este o presiune exercitată asupra actului de justiție și se aruncă categoric o lumină negativă asupra unor dosare definitiv soluționate. Nu cred că putem să afirmăm de plano că orice dosar în care a fost folosit protocolul înseamnă că a atras o hotărâre negală. Trebuie văzut de la caz la caz dacă vreo probă a fost administrată nelegal și dacă s-a folosit vreun protocol în sensul acesta”, a declarat judecătoarea Andreea Chiș la Digi24.

Întrebată dacă e legal ca o sentință definitivă să fie desființată printr-o lege, judecătoarea a fost categorică: „În niciun caz printr-o lege! Cu siguranță nu! Poți să prevezi un motiv de revizuire, dar nu poți să desființezi prin lege hotărârile”, a spus Andreea Chiș.



















1270 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Nu iese fum fără foc! (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:08)

    Don Ciccio [utilizator]

    Morcovul, cu frunze cu tot, le-a intrat adânc unora dintre distinșii magistrați gălăgioși.
  • +4 (12 voturi)    
    hai sa presupunem! (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:10)

    NuSuportProstii [utilizator]

    daca in germania se emite o lege care reabiliteaza nazismul inseamna ca nazistii nu ar mai fi fost criminali?
  • -5 (13 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 16 septembrie 2018, 21:24)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Sa presupunem ca acum 5 ani era o lege (veche de 1000 de ani) care spunea ca pentru vrajitorie un om face 10 ani si s-au judecat si rasjudecat 100 procese, cu sentinte definitive si irevocabile, in urma carora 100 de vrajitori si vrajitoare au fost dusi la temnita.

    Astazi se constata ca legea era aiurea, ca de fapt cei intemnitati erau meteorologi si ca de fapt prezicerea viitorului pe care o practicau nu era ceva ocult ci o stiinta, se da o lege prin care este anulata legea aceea de 1000 de ani si efectele acesteia.

    Acum ce facem cu cei din temnita? Banuiesc ca asa cum o lege nu poate desfiinta o sentinta definitiva, ii mai lasam 5 ani acolo, ca nu e chiar o viata de om.

    PS: Sunt intru totul de acord ca ceea ce se face este ca sa fie terminate dosarele de coruptie si anulate deciziile definitive ce ii vizeaza pe Dragnea, etc. Dar scapa turturele ce put a competenta din toate partile.
    • +3 (7 voturi)    
      să înțeleg, (Luni, 17 septembrie 2018, 9:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      conform analogiei expuse, că dragnea nu a furat și nu e hoț pentru că probele nu au fost obținute cu tehnică JVC ci cu tehnică SONY.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu am comentat acest lucru (Luni, 17 septembrie 2018, 11:30)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ci declarația doamnei. Ce înțelegi tu nu mă privește.
  • +4 (6 voturi)    
    daca justitia ar fi impecabila (Luni, 17 septembrie 2018, 8:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ar fi atacabila dar uitati-va pe pagina hotnews la procesele care dureaza de ani si ani de zile , acolo se ascunde multa ... eu zic poate coruptie , poate dezinteres.
  • -2 (8 voturi)    
    Duoamna asta ar vrea ca sentintele, oricum ar (Luni, 17 septembrie 2018, 9:34)

    xrogo [utilizator]

    fi fost ele date, pe probe ilegale sau nu , sa fie mentinute, ca vorba aia, judecatorul este Dumnezeu si el nu poate gresi!
    Ati judecat dupa probe obtinute prin protocoale secrete, acum tot voi ar trebui sa gasiti solutia sa desfaceti ce-ati facut stramb!