Orban: Guvernul vrea să dea liber la furat printr-o ordonanță de eliminare a standardelor de cost la lucrările publice 

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 16:40 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat sâmbătă că Guvernul pregătește adoptarea unei ordonanțe de urgență în privința standardelor de cost pentru lucrările publice, prin intermediul căreia PSD „vrea să dea liber la furat”, transmite Mediafax.   

„Vă prezint o nouă escrocherie pe care o pune la cale PSD. Practica europeană este aceea de existență de standarde de cost în special pentru lucrările publice. În 2010, după o lungă dezbatere și negociere, au fost adoptate de Guvernul Boc, prin HG, standardele de cost. (…) Iată că PSD s-a plictisit de standardele de cost care îi constrâng la proceduri de licitație care duc la contracte în care costurile să fie în jurul standardelor de cost. PSD vrea să dea liber la furat în tot ce înseamnă achiziție publică", a declarat el într-o conferință de presă la Râmnicu Vâlcea.  

Liderul liberal a adăugat că există în acest sens un proiect de OUG care nu a fost lansat în dezbatere publică. „Există o Ordonanță de Urgență care nu a fost lansată oficial în dezbatere publică și pe care probabil PSD vrea să o dea tot așa, noaptea ca hoții, să o bage pe sub ușa ședințelor de Guvern, prin care desființăm standardele de cost. Urmăresc foarte clar să nu mai fie condiționați, astfel încât să poată să încarce nota de plată a cetățeanului și să jefuiască bugetul”, a precizat Orban.



















1396 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    România a votat PSD (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 17:10)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Românii vor să fie jefuiţi în continuare.
    • +3 (5 voturi)    
      Va propun sa revedeti (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 21:41)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Filmul "Doisprezece oameni furiosi".Veti vedea ca o majoritate ostila si primitiva,contine de fapt un numar mic de oameni cu adevarat ostili si primitivi...cei mai multi pot fi treziti la realitate cu argumente si cu rabdare...
      • +2 (2 voturi)    
        As vrea sa-ti impartasesc optimismul (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 22:47)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        dar nu pot.

        Unde erau cei 11 milioane de absenti de la alegerile din 2016? Stii tu, cand am avut, pentru prima data in istoria acestei tari suferinde, optiunea unui partid de oameni cinstiti?

        Acel partid a fost votat de 8.75% din alegatori.

        Asta este proportia oamenilor normali din Romania, restul fie sunt slugi la PSD, fie sunt lipsiti de discernamant si nu voteaza.
        • 0 (0 voturi)    
          Acesti 8,75% din alegatori (Duminică, 16 septembrie 2018, 15:03)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          Au frati,veri,neveste,cumnati,prieteni,colegi,vecini,prieteni pe Facebook...
      • +2 (2 voturi)    
        Vise (Duminică, 16 septembrie 2018, 10:22)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        ia incearca sa ii schimbi parerea unui ”zombi” care urmareste KK3 de ceva ani .................... sa vezi PATOLOGIE ....................
        • 0 (0 voturi)    
          In majoritatea familiilor sarace (Duminică, 16 septembrie 2018, 14:55)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui sipu

          Exista un personaj dominant,care ii tine pe ceilalti intr-un cerc vicios:casa,masa,bani,mosteniri,etc.Cand copiii ajung pe picioarele lor,incep sa gandeasca...cu capul lor!Ar trebui sa se vorbeasca mai mult de aceasta dictatura a babelor,care sunt la originea multor divorturi,de ex.
  • 0 (0 voturi)    
    Stndardele de cost pentru km de autostrada ale lui (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 22:57)

    ty [utilizator]

    Boagiu mai sunt in vigoare dupa 6 ani cu PSD?
    Da stiu ca au avut rabdare.
    Au noroc cu Ciorbea . . . .
  • 0 (0 voturi)    
    asta e o problema reala ! (Duminică, 16 septembrie 2018, 7:58)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    ... nu mingea ridicata la fileu de catre Teodorovici unui partid aflat in corzi
    este genul de chestie prea tehnica pentru a fi inteleasa de omul de rand, dar care are efecte catastrofale - din acest motiv ea trebuie foarte clar si simplu explicata oamenilor, in filmulete de 30-40 de secunde
    la fel ar fi bine sa fie explicate prin asemenea filmulete principalele modificari nocive facute la legile justitiei