Instanţa supremă a motivat decizia de condamnare a liderului PSD în dosarul DGASPC Teleorman: Liviu Dragnea s-a folosit de influenţă şi putere - Antena 3

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2018, 22:42 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Magistraţii instanţei supreme au finalizat motivarea deciziei de condamnare a liderului PSD, Liviu Dragnea, la trei ani şi şase luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, arătând că, prin influenţă şi putere, Dragnea a determinat-o pe fosta directoare a DGASPC Floarea Alesu să săvârşească infracţiunea de abuz în serviciu, potrivit Antena 3.

"Înalta Curte, în opinie majoritară, apreciază că în cauză din coroborarea probelor administrate rezultă faptul că inculpatul Dragnea Nicolae Liviu a fost cel care, cu intenţie, folosindu-se de influenţă, autoritatea şi puterea conferită de funcţiile deţinute - preşedinte atât al organizaţiei judeţene a PSD Teleorman, cât şi al Consiliului Judeţean Teleorman - a determinat-o pe inculpata Alesu Floarea să săvârşească infracţiunea de abuz în serviciu”, arată magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Magistraţii mai arată, potrivit Antena 3, că "în reuşita demersului său infracţional inculpatul Dragnea Nicolae Liviu s-a folosit, deliberat, de ascendentul moral pe care-l avea faţă de inculpata Alesu Floarea”.

În 21 iunie, liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat joi la trei ani şi şase luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, pentru instigare la abuz în serviciu. El a fost achitat pentru infracţiunea de fals intelectual. 

Suspendarea executării pedepsei de doi ani primită de Liviu Dragnea în dosarul ”Referendumul” a fost anulată, iar cele două pedepse au fost contopite, rezultând o pedeapsă totală de trei ani şi jumătate de închisoare cu executare.

Decizia nu a fost luată în unanimitate de către magistraţi, existând şi o opinie separată de achitare a lui Liviu Dragnea pentru infracţiunea de instigare la abuz în serviciu, potrivit news.ro.




















14303 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Dar si haznauatrei (Vineri, 14 septembrie 2018, 23:01)

    un domn [utilizator]

    S a folosit de Draqnea si Draqnea de ei
  • +16 (18 voturi)    
    sa vina..amnistia... (Vineri, 14 septembrie 2018, 23:11)

    exilatul [utilizator]

    dar pina atunci , bagati l unde ii este locul...intr o gospodarie afectata de... pe-ta po-cina africana...desi e putin probabil ca por-ii il vor ..accepta...
  • +19 (21 voturi)    
    pai (Vineri, 14 septembrie 2018, 23:34)

    g01an [utilizator]

    si ce mai cauta in libertate atunci?
  • +13 (19 voturi)    
    Absolut firească... (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 0:39)

    patrick_higher [utilizator]

    ... achitarea la acuzația de „fals intelectual”!
    Falși intelectuali sunt (sau fuseseră) Adrian Năstase, Ion Iliescu, Dan Voiculescu, Vadim Tudor, PLM Genunche, Ion Cristoiu și mulți alți păducheți ca ei.

    Dragnea e un pui de milițian devenit (și dovedit) hoț ordinar.
    A fost și el onest o dată: că nu s-a dat intelectual, cu atât mai puțin fals intelectual.
    • +6 (8 voturi)    
      ,,Fals intelectual" cred ca inseamna (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 9:34)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

      daca a falsificat acte, sau a semnat el documente abuziv. Nu e cazul. Nici Stalin nu semna documente pentru actiuni abuzive, masacre etc. Stalin in toata perioada Interbelica a ramas ,,doar" Secretarul Partidului. La intrevederi cu ministrii/comisari le spunea/impunea ce sa faca si sa semneze acestia. Daca ,,iesea rau" Stalin ,,poza in nevinovat"(n-a semnat el nimic). Daca ,,iesea bine" , meritul era al sau, ca Sef al Partidului. ,,Baiat destept" Stalin asta ! Ca si Dragnea. Ce nu intelege Dragnea este (vorba lui Iliescu): ,,Nu se poate intoarce inapoi Roata Istoriei"
      Daca citesti ,,Metodele lui Stalin" nu ajunge ca sa mai fi dictator ca el. Deja smecheriile lui sunt arhicunoscute. Cum nici nu mai poti usor sa urci in Ierarhia de Stat ca Napoleon sau Cezar doar copiindu-le metodele, nicaieri in lume. Dragnea se dovedeste doar un jalnic copiator. Pana si Al Capone a fost mai original.
  • +19 (21 voturi)    
    Parere separata? (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 3:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Decizia nu a fost luată în unanimitate de către magistraţi, existând şi o opinie separată de achitare a lui Liviu Dragnea pentru infracţiunea de instigare la abuz în serviciu"

    Vreau si eu sa stiu cine considera ca saracul mustacios e o victima si merita iertat?
    • +8 (8 voturi)    
      Judecatorul.... (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 9:15)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      .... Pistol ! Parca asa se numeste.......el a avut o opinie separata !!:)
    • -2 (4 voturi)    
      Probabil ca nimeni (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 14:31)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Imi vine greu sa cred ca acel al treilea judecator a scris, spus, sau argumentat intr-un astfel de mod - Dragnea e o victima si merita iertata (de altfel, o sintagma oarecum contradictorie). Inclin mai degraba sa cred ca a considerat ca dovezile nu sunt suficient de concludente, ca fapta n-a fost atat de grava incat sa merite o astfel de pedeapsa etc. etc. etc... Intelegeti ce vreau sa spun, sper. Pana la urma vorbim d eun judecator de kla cea mai inalta curte din Romania si ar trebui sa functioneze macar prezumtia de competenta.
      Exista din pacate aceasta tendinta puternica in randul nostru (al neprietenilor PDS, ca sa zic asa) de a califica automat pe oricine in functie de o vorba sau alta la un moment dat, o decizie sau alta, o fapta sau alta.
      Or, aceasta atitudine simplista (nu ma refer neaparat la mesajul dvs., vorbesc in general), de tipul "cine nu e cu noi e impotriva noastra", este foarte periculoasa, aproape la fel de periculoasa si in esenta inrudita cu tentativele PSD de a-si subordona justitia.
      Pe de o parte pentru ca transmite magistratilor un mesaj gresit, anume ca ar trebui sa-si calibreze deciziile nu doar in functie de ce scrie la dosar, dar si de ce "sa stie" despre inculpat. In cazul nostru, se stie ca Dragnea e un ticalos, asadar trebuie condamnat.
      Pe de alta parte, pentru ca o astfel de atutidine sufla vant exact in panzele lui Dragnea, care incearca sa-si atraga simpatia magistratilor facand mare caz de statul paralel care chipurile intimideaza si santajeaza judecatorii.
      Pe scurt, cred ca varianta inteleapta este de a crede ca judecatorii sunt oameni competenti, responsabili si integri - cel putin pana la aparitia unor dovezi numeroase si indiscutabile care sa arate contrariul.
  • +11 (11 voturi)    
    definitiva. (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 11:21)

    Ilidia [utilizator]

    Pe cand definitiva?
  • -15 (15 voturi)    
    Cei doi judecatori , (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 11:44)

    A310 [utilizator]

    au dovedit prin motivarea respectiva , ca au puteri paranormale .
    Din motivare nu reiese indubitabil nu exista nici o proba materiala (irefutabila) care sa fie retinuta in sarcina lui Dragnea .
    Eu consider ca nu este normal sa condamni o persoana fara dovezi concrete , doar ca tu ca judecator iti imaginezi ce anume a gandit cineva .
    • +8 (8 voturi)    
      Postac.... (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 13:41)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ......... pur-sange !! Gata , ai luat o prima deja...:) E mica dar e a ta...:)
      • -9 (9 voturi)    
        Aici unde sunt eu (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 15:01)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        nu am a ma vaita in privinta conditiei materiale .
        Poate situatia dumeavostra materiala , ar necesita o prima (bonus)
    • +10 (10 voturi)    
      inutil (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 13:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

      să-ți explice cineva că un abuz de putere prin funcția pe care o avea pablito, nu poate fi dovedit cu obiecte fizice ca dovezi ci cu mărturii ale celor implicați coroborate cu rezultatele acțiunilor acestora, respectiv inacțiunii scumpului tău șef bde haită,
      Nu cred că l-a oprit cineva pe dragnea, atunci când a constatat că pițipoancele erau plătite de la stat în timp ce ele munceau la privat, să reglementeze problema din punct de vedere legal, Și să nu vii cu argumentul că nu a știut, gogorița cu care s-a obișnuit să-și demonstreze lașitatea.
      • -9 (9 voturi)    
        Constat (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 15:07)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ca dvs. exprimati o pozitie echilibrata .
        Eu nu pot afirma ca dragnea a stiut sau nu .
        Din experienta mea de viata , stiu ca raspunderea este individuala .
        Deci in cazul in care un sef imi solicita sau imi sugereaza sa comit o ILEGALITATE , iar eu accept aceasta raspunderea imi revine in totalitate .
        Din punctul meu de vedere -INSTIGARE LA ABUZ IN SERVICIU-este o incadrare prin care poti sa ajungi in puscarie fara sa comiti vreo faradelege .
          ()
    • +8 (8 voturi)    
      Asa este ! (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 14:30)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Dv chiar ca aveti dreptate !
      E clar ca cele doua femei s-au dus si au prestat luni bune la sediul PSD Teleorman din proprie initiativa !
      In cel mai rau caz , trimise de sefa lor , Floarea Alesu , care a avut o revelatie in acest sens - ca PSD Teleorman are nevoie urgenta de ajutor - si a avut un impuls irezistibil sa contribuie .
      Dar chestia asta o pot intelege doar oamenii inteligenti ..
      Ca dv …
      Sau ca Pablito - care explica lucrurile in acelasi fel .. .
      • +8 (8 voturi)    
        erau VOLUNTARE !! (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 15:07)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

        Dragnea nu are nici o vina: daca veneau de dimineata la sediul PSD, descuiau usa, faceau cafea si se apucau de "secretariat", ce vina avea el ? poti sa dai afara niste binevoitori voluntari ?
        când trecea Pablito pe acolo, probabil asa intreba daca nu le vedea: "bai da voluntarele noastre unde sunt ? cine le-a dat liber sa plece ? lasa ca vorbesc eu cu sefa lor !"
        ... personaj mai penibil decat Dragnea nu am avut de mult la conducerea Romaniei
      • -7 (7 voturi)    
        Chestia cu (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 15:14)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

        oamenii inteligenti , v-a calificat d.p.d.v . educational .
        Eu stiu ca raspunderea pentru faptele comise este individuala .
        Infractiunea -INSTIGARE LA ABUZ IN SERVICIU- este o aberatie , oricine poate fi condamnat fara a exista vreo proba materiala .
        Ce ar insemna , daca eu as invoca ca dvs. m-ati instigat sa comit o fapta criminala , inseamna ca dvs. purtati raspunderea pentru faptele altuia .
        Eu tratez problema facand abstractie de vreo speta anume .
          () () ()
    • +4 (4 voturi)    
      Tu esti prost? (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 18:39)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Nu intelegi ce citesti sau nu ai citit, macar?
      • -3 (3 voturi)    
        Eu am citit si am si inteles (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 20:09)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        ca daca esti luat in vizor de cine trebuie , poti sa ajungi la parnaie asa cum se intampla pe vremea lui Dej .
        Eu imi amintesc foarte bine aceea perioada , pentru ca stiu ce au patimit parintii mei .
          () () ()
  • +8 (8 voturi)    
    *Dragi* judecători de la ICJC dacă (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 16:28)

    Rescator [utilizator]

    o mai lălăiți mult cu dosarele Dictatorului îi oferiți
    timp să distrugă și ce a mai rămas din Romania.
    Chiar nu ințelegeți cat de malefic este individul ăsta!?
  • 0 (0 voturi)    
    totul este calculat (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 22:44)

    Dizidentul [utilizator]

    publicarea deciziei este facuta cu scopul ca multi suporteri ai penalului sa poata acum sa comenteze DOAR PENTRU ATIT NU SINT DOVEZI SUFICIENTE dupa publicarea de ieri vor urma doua saptamini in care internetul,presa ,Antena3 vor aduce tot felul de comentarii dubioase.