Pierre Moscovici, „fiul unui evreu din România, venit să găsească azil în Franța”, despre avansul populismului: Pentru prima dată, îmi e frică

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 20:16 Actualitate | Esenţial


Pierre Moscovici, comisar european
Foto: Comisia Europeana
„Pentru prima dată, îmi e frică”, a declarat joi comisarul european însărcinat cu Afacerile economice, comentând avansul populismului și naționalismului în Europa, potrivit unui articol publicat de cotidianul francez Le Figaro.

Spre deosebire de Jean-Claude Juncker, care a făcut o paralelă între perioada actuală și anul 1913, Moscovici se gândește mai degrabă la anii 1930.

Pierre Moscovici a reamintit că este „fiul unui evreu din România, venit să găsească azil în Franța”, iar mama sa „a fost ascunsă de drepții în Lozère” (drepţii între popoare este o expresie care desemnează persoanele care nu erau evrei dar și-au riscat viața pentru a salva evrei în al doilea Război Mondial, n.r.).

"Cred însă că există un climat care seamănă mult cu anii 30 în acest moment. Trebuie comparate lucrurile: din fericire, nu există zgomot de bocanci, nu există Hitler. În ceea ce privește micii Mussolini ... rămâne să vedem", a spus Moscovici, citat de AFP.  O aluzie transparentă, potrivit Le Figaro, la ministrul italian Matteo Salvini, „cel mai naționalist” dintre miniștrii de Interne, „în condițiile în care țara sa are nevoie mai mult decât oricare alta de solidaritatea europeană”.

„Când spun că îmi e frică, nu sunt împietrit, dar trebuie să reacționăm”, întărind suveranitatea europeană în fața amenințărilor externe, a arătat el.

În opinia sa, alegerile din primăvara anului viitor sunt „fără îndoială cele mai decisive din 1979”, data primei desemnări a eurodeputaților prin vot universal. Moscovici a arătat că imigrația, granițele, amenințările externe provenite din Statele Unite, Rusia sau China, fracturile nord-sud sau Brexitul sunt tot atâtea fenomene care se conjugă și pot arunca Europa într-o „criză existențială”.

Pierre Moscovici a afirmat că în acest context susține fără rezerve votul din Parlamentul European, care a demarat procedura Articolului 7 de sancțiuni împotriva Ungariei.



















5742 vizualizari

  • +21 (45 voturi)    
    Bravo! (Joi, 13 septembrie 2018, 20:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Bine spus!
    • -10 (22 voturi)    
      halau (Vineri, 14 septembrie 2018, 11:08)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      dezvolta nene,te blocasi in cuvinte,nu-ti ajunge tastatura?ce e bine spus?asta:
      ''întărind suveranitatea europeană în fața amenințărilor externe''?
      sau ca sustine belirea ungariei?
      aaaaaaanyway cati refugiati sunt primiti in israel nea mosco?
      https://www.reuters.com/article/us-israel-migrants/israel-offers-to-pay-african-migrants-to-leave-threatens-jail-idUSKBN1ES0UY
      • +7 (9 voturi)    
        Spre depsebire de Egipt, au primit 60mii (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:56)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Point

        de negri din Sudan si Eritreea. Eu nu i-as fi primit. I-as fi lasat sa ii impuste egiptenii care ii cam mitraliaza. Ce zici? Asa-i ca esti de acord?
  • -16 (52 voturi)    
    Eh (Joi, 13 septembrie 2018, 20:42)

    mitg [utilizator]

    La asta trebuiau sa se gandeasca inainte sa adopte politici dubioase pret de decenii intregi.
  • -17 (31 voturi)    
    Auzi șovinism la acest evreu (Joi, 13 septembrie 2018, 20:53)

    prec [utilizator]

    Adică cei ce nu i-au „ajutat” (la ce să-i ajute?) sunt „strâmbi”!? Sau cum?
  • -12 (26 voturi)    
    las si eu acest video aici (Joi, 13 septembrie 2018, 20:57)

    harapalb [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=7o5wRLp_f0w
    • -13 (19 voturi)    
      xenofonule! (Vineri, 14 septembrie 2018, 0:59)

      I-liberal [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      !
  • -20 (24 voturi)    
    Nu a fost un lucru bun ce a făcut Mareșalul (Joi, 13 septembrie 2018, 20:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Antonescu. Partea bună însă este că am scăpat de un om plin de resentimente care în mod sigur nu s-ar fi integrat pașnic printre români, nici măcar atât precum maghiarii din Ținutul Secuiesc.
  • -15 (33 voturi)    
    sa va fie frica... (Joi, 13 septembrie 2018, 21:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...un francez ar tb sa stie cel mai bine ca atunci cand distanta dintre clasele populare pauperizate si elite depaseste o cota critica capetele asa-ziselor elite incep sa cada...la propriu.
  • +20 (24 voturi)    
    pai (Joi, 13 septembrie 2018, 23:28)

    Adrian1 [utilizator]

    pai sa termine o data cu "urmarim cu atentie si ingrijorare".
  • -14 (36 voturi)    
    Bolsevikul Moskvici (Vineri, 14 septembrie 2018, 1:12)

    I-liberal [utilizator]

    1. „Pentru prima dată, îmi e frică”, a declarat joi comisarul european însărcinat cu Afacerile economice, comentând avansul populismului și naționalismului în Europa,

    2. „Când spun că îmi e frică, nu sunt împietrit, dar trebuie să reacționăm”, întărind suveranitatea europeană în fața amenințărilor externe, a arătat el.

    Ati inteles, ciocoflenderilor, ce zice tov. Moskvici?

    Zice ca nationalismul si populismul sint amenintari externe!!!

    Solutia? Intaresti suveranitatea europeana si se rezolva.

    N-ati inteles? Nu are sens ce zice gagiul?

    Nici nu trebuie sa intelegeti. Lui i-a dat Dumnezeul lui cuvintele ca sa-si ascunda gindurile, nu ca sa priceapa orice goyim ce comploturi urzeste el impreuna cu ceilalti bolsevici.
  • -2 (44 voturi)    
    Un manipulador ca la carte (Vineri, 14 septembrie 2018, 2:02)

    Vlad-I [utilizator]

    In franta pericolul pentru evrei vine din partea islamicilor care el, si gasca lui ii apara din plin , dar, ordinul este sa se faca ca este victima noilor partide de dreapta. Puteti sa cautati pegida si steagul israelului in google, veti vedea la manifestatiile pegida ca au scos multe steaguri cu steau lui David ca sa se vada ca nu au nimic de impartit cu evreii. Sa vedem cand scot mannifestantii islamici steagul israelului.
  • -9 (35 voturi)    
    Si noua ne e frica de voi.. (Vineri, 14 septembrie 2018, 4:18)

    Alex735 [utilizator]

    Voi, mandarinii de la Bruxelles, ne-alesi de nimeni, elita de stanga neo-marxista, Scoala de la Frankfurt.
  • -9 (35 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 14 septembrie 2018, 5:35)

    ABCd...etc [utilizator]

    nu prea e asa cum glasuieste autorul ...
  • -3 (39 voturi)    
    Dacă aș fi evreu... (Vineri, 14 septembrie 2018, 8:10)

    Tescovin [utilizator]

    ...nu de populism mi-ar fi teamă, ci de Islam și de noua stângă antisemită (gen Partidul Laburist din Marea Britanie).
  • +5 (43 voturi)    
    Nationalismul este cancerul popoarelor (Vineri, 14 septembrie 2018, 9:17)

    aramos [utilizator]

    Din cauza lui am avut 2 razboaie mondiale si un genocid. Europa trebuie sa starpeasca acest cancer ca sa ramana unita.
    • -15 (25 voturi)    
      Nu, prietene drag (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:25)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      Nu din cauza nationalismelor am avut doua razboaie mondiale, cum ne invata noua propaganda, ci din cauza stramosilor acestui individ. Da, ei in lojile lor luminoase au gandit si comunismul si nazismul, monstruozitati experimentate apoi pe omenire. Nationalismele au fost doar pretexte pentru infernul dezlantuit. Si da, politrucul are dreptate: climatul seamana perfect cu cel din anii 30.
      - in primul rand, si atunci, ca si acum, propaganda e reusit indepartarea omului de Isus Hristos.
      - gem iarasi librariile de literatura neo-pagana. Curiosii pot citi cu nesat elucrubațiile lui Blavatsky, Steiner, Guenon, Freud etc, condimentate cu tehnici orientale de auto-divinizare a individului.
      - iti poți omorâ și tortura semenul doar atunci când nu ai nicio instanță spirituală superioară, tu fiind propriul tău Dumnezeu (dupa cum invata elitele pe la intalnirile lor secrete).
      - aducerea imigranților (vezi situația evreimii dintre anii 1800-1930) atât de necesari pentru a crea elementul alterității, spre care să fie dirijată ura celor flămânzi. Si un copil putea anticipa ce vor face migrantii arabi, nu au anticipat atunci Merkel&co?
      - torpilarea sitematică a democrațiilor fragile (vezi ascensiunea totalitarismelor in Est și declarații belicoase intre state, totul pe fondul cresterii influentei evreiesti in regiune);
      - crize frecvente care arata ca gigantii din America au ajuns din nou la supraproductie si nu mai au piete de desfacere, asa ca ar fi binevenita o noua Marte Neagra.
      - crearea artificiala a unor falii de netrecut nu numai intre paturi sociale, dar si intre state (vezi "Europa cu doua viteze");
      - inarmarea (aparent) fara sens a statelor;
      • +13 (21 voturi)    
        prietene (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:49)

        tordz [utilizator] i-a raspuns lui ww

        mai usor cu antisemitismul.
        • -11 (19 voturi)    
          Abramburica, maresalul si political correctness-ul (Vineri, 14 septembrie 2018, 11:29)

          ww [utilizator] i-a raspuns lui tordz

          Daca din comentariul meu ai inteles ca sunt .... antisemit, atunci nu pot decat sa imi exprim profundul regret, constatand ca reformele Abramburicai si-au atins pe deplin scopul.
          • +7 (21 voturi)    
            reformele Abramburicai (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:07)

            tordz [utilizator] i-a raspuns lui ww

            au creat oameni ca tine, nationalisti agresivi.

            "aducerea imigranților (vezi situația evreimii dintre anii 1800-1930) atât de necesari pentru a crea elementul alterității, spre care să fie dirijată ura celor flămânzi."

            "declarații belicoase intre state, totul pe fondul cresterii influentei evreiesti in regiune"

            Asa ziceau si nazistii, ca evreii au fost infiltrati, adusi, ca sa desatabilizeze natiunea. Nimeni nu a adus evrei, prietene.

            Nici nu mai comentez delirul mistic atat de specific legionarilor.
            • -7 (17 voturi)    
              "Ba nu, nu este asa" :) (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:34)

              ww [utilizator] i-a raspuns lui tordz

              Rezultatul major al reformelor Abramburicai este analfabetismul functional, adica sa citesti dar sa nu pricepi nimic. Un efect colateral este reducerea pana la extinctie a gandirii logice: argumentam irational, apeland la etichete, la sloganuri si la clisee propagandistice.
              In rest, nu pot decat sa recomand studiul temeinic al istoriei, excluzand din bibliografie romanele lui Boia&co.
              • +5 (17 voturi)    
                Vad ca iar intarzie sora sefa sa te ia (Vineri, 14 septembrie 2018, 15:01)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

                sa te duca la culcare.
          • +8 (16 voturi)    
            Nu, nu esti antisemit. Doar psihopat (Vineri, 14 septembrie 2018, 15:00)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

            si antisemit. 100% ambele.
      • +6 (12 voturi)    
        Iar nu ti-ai luat medicamentele (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:59)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

        te-a lasat sora sefa putin in cabinet si tu hop, la calculator!
        • -7 (9 voturi)    
          Dvs aveti carente grave. (Vineri, 14 septembrie 2018, 18:16)

          Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu ma refer la cunostinte de istorie ci la vitamine.
          Posibil si saruri minerale.
    • -6 (10 voturi)    
      Din cauza comunismului au fost razboaiele (Vineri, 14 septembrie 2018, 17:59)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      comunism = fascism
  • +6 (36 voturi)    
    Spune adevarul (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:29)

    carvil [utilizator]

    de aia sar in sus ca arsi nativistii xenofobi.
    • +1 (15 voturi)    
      Ce inseamna "nativist"? (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:12)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui carvil

      ?
  • -5 (33 voturi)    
    Un individ putin frecventabil (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:41)

    ruskimushki [utilizator]

    mincinos, manipulator, bun si la stanga si la dreapta, l-au cuplat cu o tinerica ca sa-l recompenseze pentru "servicii".
    Da si el din gura pentru o paine. Ii e frica s-o piarda.
  • +4 (34 voturi)    
    anii '30 (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:51)

    tordz [utilizator]

    ascensiunea extremei drepte, la fel acum, atunci ura fata de evrei, acum ura fata de musulmani, sper sa nu se mai repete crimele de atunci, desi daca extremistii ajung la putere nimic nu e sigur.
  • +6 (32 voturi)    
    Nu mai stati cu mainile in san (Vineri, 14 septembrie 2018, 11:04)

    tavu [utilizator]

    Ati asistat neputinciosi la ascensiunea lui Orban, ba chiar l-ati sustinut. Acum va dati seama de greseala si uite ce mizerie trebuie sa curatati, pegra s-a inmultit precum sobolanii, Ungaria, Polonia, Romania. Faceti dracu ceva cu nemernicii astia, taiati-le fondurile, excludeti partidele din familiile europene, suspendati dreptul de vot. Vrem actiuni viguroase, nu doar vorbe.
    • +4 (24 voturi)    
      Vreti "actiuni viguroase, nu vorbe"? Act=Reactiune (Vineri, 14 septembrie 2018, 15:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui tavu

      Stiti vorba "Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca?

      Nu uitati ca actiunea este egala cu reactiunea, in toate domeniile, de la fizica la psihologie sau sociologie.
      "Actiunile viguroase" contra majoritatilor se vor intoarce impotriva minoritarilor. Frica nu stirneste iubire sau respect. Frica provoaca doar ura.

      Solutia nu poate fi decit evitarea ascensiunii urii, nu inabusirea acesteia.
      • +1 (5 voturi)    
        Daca gandeau ca tine americanii (Vineri, 14 septembrie 2018, 21:14)

        veratec [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        stateau acasa in al doilea razboi mondial. Cum dracu sa nu combati ura cu care se manifesta acesti demagogi care calca in picioare Europa ? Prevenirea conteaza, insa odata existent fenomenul nu trebuie ignorat de frica reactiunii. Pasivitatea naste dictaturi.
  • +17 (23 voturi)    
    Corect (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:46)

    4real [utilizator]

    populismul distruge democratia.
    • -8 (14 voturi)    
      Populism = anti elite (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:21)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Cand elitele nu mai castiga alegerile ce sa vezi cik dispare democratia.
    • -10 (16 voturi)    
      Atunci ce este democratia? D = Inegalitate? (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Va rog, spuneti: Ce este de fapt democratia?

      O societate care are ca scop doar crearea si garantarea inegalitii si inechitatii?

      O societate creata special sa corespunda intereselor alogenilor?
  • -8 (10 voturi)    
    nenea asta e prost sau se face? (Vineri, 14 septembrie 2018, 19:40)

    omul.rau [utilizator]

    "amenințările externe provenite din Statele Unite, Rusia sau China"

    Nu prostovane. Ce cauta SUA in acea enumerare? Din SUA nu provine nicio amenintare. Singurele amenintari externe sunt Rusia si China.