Meleșcanu, după ce fiul său a fost desemnat consul la Strasbourg: Toate numirile consulilor generali s-au făcut cu respectarea prevederilor legale

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 13:04 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat joi pentru Agerpres că toate numirile făcute de Guvern privind consulii generali au respectat prevederile legale.

Precizarea ministrului vine în contextul în care Parchetul General a început o urmărire penală in rem, după o plângere depusă pe numele său.

Meleşcanu a spus că nu a fost notificat cu privire la acest dosar. "Am aflat din presă ştirea că Parchetul General a deschis un dosar in rem în legătură cu numirea unui consul general la Strasbourg. (...) Eu, personal, n-am fost informat în niciun fel în legătură cu chestiunea asta", a precizat acesta.

Şeful diplomaţiei române a dat asigurări că, în procesul numirii consulilor generali, este respectată legislaţia.

"Vreau să vă asigur că toate numirile de către Guvernul României, care se fac de către Guvernul României privind consulii generali, inclusiv a celui de la Strasbourg, s-au făcut cu respectarea tuturor prevederilor legale", a mai afirmat Meleşcanu.

Parchetul general (PG) a deschis un dosar penal in rem pentru infracţiunile de abuz în serviciu şi conflict de interese în cazul ministrului de Externe Teodor Meleşcanu, care şi-a numit fiul vitreg consul general la Strasbourg, scrie G4media.ro.

Dosarul a fost deschis după ce, pe 25 iulie, profesorul universitar Bazil Popovici, fost ambasador al României în Maroc şi Portugalia, a făcut o plângere penală împotriva lui Meleşcanu în care reclama faptul că nu a fost numit în acest post, deşi a câştigat un concurs în decembrie 2016


















2099 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Care legi? (Joi, 13 septembrie 2018, 13:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Legile facute de un parlament majoritar mafiot? De gastile infractionale psd+alde+udmr?
    • +4 (4 voturi)    
      Se pare că nu puteți înțelege, așa că.... (Joi, 13 septembrie 2018, 18:24)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .... vă citez din Ștatutul PCR-FSN-PDSR-PSD: toate șmenurile, jmekeriile și șușanelele se vor face respectând toate prevederile legale în litera legii, și bătându-și joc de spiritul ei....
    • +2 (2 voturi)    
      Si fiul lui Tudore Toader a ajuns legal (Joi, 13 septembrie 2018, 18:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      in postul de asistent universitar, nu-i asa ??? Nu conteaza ca s-a schimbat regulamentul Senatului, nu conteaza ca taticul este inca rector la universitatea care l-a angajat. Si de asemenea nevasta lui Tudorel Toader a ajuns si ea, legal, directoarea Spitalului la care lucreaza. Iar al doilea copil al lui TT la fel, a fost transferat legal de la Invatamant la distanta, unde a intrat pe locul 351 din 360 candidati, la zi, unde nu a reusit sa intre printr-o admitere corecta. Si-i putem lua pe fiecare dintre dinozaurii din P$D sa-i cercetam si sa vedem cum absolut legal copiii tampiti, nevestele grase si amantele pubere au ocupat posturi bine platite de statul roman, absolut, dar absolut legal.....
  • +16 (16 voturi)    
    . (Joi, 13 septembrie 2018, 13:11)

    Ingwar [utilizator]

    mi-e scirba cind vad mutra acestor bosorogi cocotati in virful statului si care sug singele acestui popor de zeci de ani. Romania are nevoe de oameni noi, tineri, cu capul treaz, oameni cu gindire de secolul 21, care gindesc liber dar nu dinozauri comunisti
  • +16 (16 voturi)    
    curat murdar (Joi, 13 septembrie 2018, 13:13)

    MG [utilizator]

    acești guvernanți nu au rușine, bun simț, decență, logică, cultură, inteligență. Pentru asta vor ajunge la coșul istoriei și în tomberonul societății românești. Din păcate, își permit toate acestea pentru că au deja bani suficienți pentru un trai luxos în Brazilia, Costa Rica, Madagascar și oriunde vor pofti.
    Or să ne ia și "tricoaiele" de pe noi..
  • +17 (17 voturi)    
    da, to'arasu' Mele (Joi, 13 septembrie 2018, 13:18)

    Altiro [utilizator]

    Odrasa dvs merita functia pt ca are, n-asa, origini sanatoase!..
  • +18 (18 voturi)    
    va mira (Joi, 13 septembrie 2018, 13:21)

    Ilidia [utilizator]

    Va mira? Pe acesta il stie toata lumea. Dar cati or fi fii, fiice, pile al caror nume nu spune nimic !?
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 13 septembrie 2018, 13:27)

    theo667 [utilizator]

    ''S-a respectat legea si principiile care guverneaza societatea noastra, La vremuri noi tot noi! ca doar nu o sa incepem sa numim coate-goale fara pile sau mai rau unul care chiar se pricepe''
  • +10 (10 voturi)    
    Până la numire este perioada anterioară numirii (Joi, 13 septembrie 2018, 14:18)

    hic sunt leones [utilizator]

    și în această perioadă se întâmplă neregulile: șpăgile, traficul de influență, nepotismele etc.
  • +8 (8 voturi)    
    sunt convins ca ai dreptate... (Joi, 13 septembrie 2018, 16:50)

    minos [utilizator]

    ...toate prevederile legale au fost respectate. Si Hitler si majoritatea dictatorilor au ajuns la putere respectand legile, chiar folosindu-se de ele. Si Dragnea ar putea scapa de puscarie respectandu-se prevederile legale viitoare. Nu le-a respectat pe cele prezente, dar ce mai conteaza? Bai, cat de gros trebuie sa fie soriciul de pe obrazul vostru, nu mai exista niciun pic de demnitate, moralitate, nicio frica de judecata a istoriei, daca nu de cea a justitiei prezentului pe care o puteti controla. Ce trist penrtru aceste personaje, sa ajunga in niste functii din care ar fi putut sa faca chiar ceva care conteaza pentru omul de rand si sa ramana in istorie ca niste oameni extradordinari, in schimb ei dau cu piciorul acestei sanse pentru niste foloase meschine, personale, de care nici macar nu au nevoie in mod real.
  • +8 (8 voturi)    
    reject (Joi, 13 septembrie 2018, 17:19)

    Kosmos [utilizator]

    and eject to mititca
  • +7 (7 voturi)    
    Ciuma Alba (Joi, 13 septembrie 2018, 17:21)

    omdebine [utilizator]

    melescanul = ciuma-alba
  • +10 (10 voturi)    
    Saracu (Joi, 13 septembrie 2018, 17:22)

    a87 [utilizator]

    Tocmai la Strasbourg. Probabil a fost bataia prea mare pe locurle bune gen Pakistan, Siria, Libia, Burkina Faso etc. Asta e, te multumesti cu ce apuci.
  • +9 (9 voturi)    
    asa era numiti si pe vremea lui ceausescu (Joi, 13 septembrie 2018, 17:53)

    qwerasdf [utilizator]

    diplomatii...
    erau alesi dintre rudele securistilor si comunistilor.

    Felicitari romanilor, au votat PSD (sau au votat insuficient) si au primit comunismul inapoi...