Teodor Meleşcanu, reclamat la Parchetul general după ce şi-a numit fiul vitreg consul general la Strasbourg

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 10:42 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Parchetul general (PG) a deschis un dosar penal in rem pentru infracţiunile de abuz în serviciu şi conflict de interese în cazul ministrului de Externe Teodor Meleşcanu, care şi-a numit fiul vitreg consul general la Strasbourg, scrie G4media.ro.

UPDATE 12.09 "Confirmăm faptul că, urmare a unei plângeri penale formulată împotriva dl Meleșcanu Teodor, pe rolul Secției de urmărire penală și criminalistică a fost înregistrat un dosar, fiind dispusă începerea urmăririi penale in rem sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de abuz în serviciu (ART. 297 CP) și folosire a funcției pt. favorizarea unei persoane (ART. 301 CP)", au precizat reprezentanții Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, la solicitarea Mediafax.  

Dosarul 378/P/2018 a fost deschis după ce, pe 25 iulie, profesorul universitar Bazil Popovici, fost ambasador al României în Maroc şi Portugalia, a făcut o plângere penală împotriva lui Meleşcanu în care reclama faptul că nu a fost numit în acest post, deşi a câştigat un concurs în decembrie 2016, potrivit G4media.ro.

Bazil Popovici este profesor universitar la Universitatea de Vest din Timişoara unde predă cursuri de literatură, cultură şi civilizaţie franceză. El a fost consul general al României la Marsillia (1998-2002), consilier de comunicare la Ambasada României la Paris (2002-2005), ambasador al României în Maroc (2005-2011) şi ambasador al României în Portugalia (2011-2016).

Sorin-Adrian Pîrvulescu, fiul soţiei ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, a fost numit consul general al României la Strasbourg prin hotărâre de guvern (HG), publicată în Monitorul Oficial pe 28 iunie. Hotărârea a fost semnată de premierul Viorica Dăncilă şi contrasemnată de ministrul de Externe Teodor Meleşcanu. Deocamdată, Pîrvulescu nu a plecat la post, întrucât nu a trecut perioada de despărţire de 90 de zile pentru consulul general rechemat, Sabin Pop.



















3085 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Pai . . . (Joi, 13 septembrie 2018, 10:51)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . daca pot?
  • +19 (19 voturi)    
    Haide Daddy! (Joi, 13 septembrie 2018, 10:55)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Inca un mic efort, asa cum sapataman trecuta ati declarat "DNA nu mai este!", sa puteam acum spune cu bucurie si "PG nu mai este!", sa nu mai deranjeze nimeni ep tovarasii grei din pedesere care isi angajeza in Ministere fii sau nepotii, fratii, finii sau cumnatii!
  • +21 (21 voturi)    
    nepotismul la romani (Joi, 13 septembrie 2018, 10:55)

    feroviarul123 [utilizator]

    Hai ma dar cârcotași mai sunteți. Daca nici pe fi-su nu poate sa-l pună consul apoi pe cine? Vreți sa-l taie nevasta de la savarina? Pai la noi nepotismul e la fel ca și familia tradiționala. Vreți referendum și pentru asta? Va face psd-ul si referendum pentru asta ca la câți prosti votează pentru un litru de ulei...
  • +17 (17 voturi)    
    oh no (Joi, 13 septembrie 2018, 10:56)

    Kosmos [utilizator]

    cum sa faci asa ceva..nepotismul dauneaza grav sanatatii.. la puscarie cu toti psd-istii
    • +2 (2 voturi)    
      TOTI (Joi, 13 septembrie 2018, 11:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      TOTI sunt hoti sau complici. In aeasta claca urât mirositoare nu pot exista oameni cinstiti. Nici in alde sau udmr
  • +12 (12 voturi)    
    nu-i inteleg zau. (Joi, 13 septembrie 2018, 11:09)

    g01an [utilizator]

    chestia asta se putea face legal, totusi, cu minimul de buna-vointa.

    in cazurile astea, doar pentru chestiunea unde ar putea exista conflict de interese, iti delegi atributiile. ori premierul, sef ierarhic, ori presedintele, sef in problema politicii externe, puteau semna in numele lui si conflictul de interese disparea (daca fi-su era calificat pentru postul pe care voia sa-l ocupe evident). de ce sa faci lucrurile asa cand exista solutii civilizate?

    il doare la bascheti pentru ca este trecut de varsta la care va face puscarie.
  • +11 (17 voturi)    
    ce noutate (Joi, 13 septembrie 2018, 11:20)

    Toni_Romania [utilizator]

    de 30 ani toti politicienii, de toate insignele, isi instaleaza asa copiii si amantele in posturi babane
    • +5 (5 voturi)    
      E, lasă, psdeii sunt de departe cei mai corupți (Joi, 13 septembrie 2018, 12:03)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Dar, da, e și asta o tactică, toți sunt sunt la fel, deci ce rost are să-i schimbăm pe ăștia...
      Tactică sovietică, verificată pe teren, nu-i așa?
      • +1 (1 vot)    
        ce gandire (Joi, 13 septembrie 2018, 13:25)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        asa zici matale, ca aia care nu au preferinte la politicieni sunt "sovietici"?... esti tare nene.
  • +6 (6 voturi)    
    cum ramane cu concursul? (Joi, 13 septembrie 2018, 11:58)

    TDragos [utilizator]

    De ce s-a mai organizat?
    Asa ne-am umplut de gunoaie in aparatul de stat...de la cel mai mic nivel pana la cel de prim-ministru.
    Liceul din Videle sau Liceul Agricol Unirea din Focsani sunt mult peste Harvard sau Stanford University.
  • +3 (5 voturi)    
    Duamna dancila (Joi, 13 septembrie 2018, 12:03)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    asta a vorbit cu melescanul?
    Hai, dracnea, cum ramane treaba aia cu ... eu sunt om de la tara, om serios, uitati-va la mine, eu ceea ce promit, aia fac!
    Vai de mama voastra.
    Cand vom da cu voi de pamant, praful se alege de voi.
    Am scapat noi de ceausescu, d-apai de niste... tarani, vorba lui Dinu Sararu.
  • -1 (1 vot)    
    Se pare ca DNA-ul s-a mutat la Parchetul (Joi, 13 septembrie 2018, 14:35)

    xrogo [utilizator]

    Genaral, acum dosarele politice se fac si se desfac aici, asta numai pana Lazarica cel servil v-a fi revocat si el!