Dragnea cere Inspecției Judiciare să constate că procurorii DNA au folosit protocolul cu SRI în toate dosarele lui (Centrul de Investigații Media) 

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2018, 13:56 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a cerut Inspecției Judiciare să verifice toate cele trei dosare în care a fost sau este urmărit penal, afirmând că în fiecare dintre ele procurorii s-au folosit de protocolul încheiat cu SRI în anul 2009, scrie Centrul de Investigații Media (CIM), care a obținut reclamația depusă de președintele PSD la Inspecția Judiciară (IJ). 

Dragnea a depus sesizarea prin avocatul său, Flavia Teodosiu, în 23 august. 

În sesizarea sa către IJ, Dragnea afirmă că procurorii s-au folosit de protocolul încheiat între Ministerul Public și SRI în 4 februarie 2009 în toate cele trei dosare în care a fost sau este cercetat penal. 

În consecință, acesta cere inspecției judiciare să verifice „aspectele” pe care le-a sesizat și să dispună „măsurile legale pentru remedierea aspectelor de nelegalitate sesizate”.

Articolul integral și facsimilul sesizării lui Dragnea, aici.



















2590 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Liv Jong Un a cerut pe PF (Miercuri, 12 septembrie 2018, 13:58)

    un domn [utilizator]

    ceea ce NICI un cetatean al Romaniei ar putea sa faca !
    Avem UN Sultan de Teleroman !
  • +14 (18 voturi)    
    Puscariabilul Dragnea crede ca o sa scape (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:04)

    KTerinca [utilizator]

    N-o sa scape !
    Noua ani cu executare.
  • +5 (9 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:04)

    Tony_K [utilizator]

    Abuz in serviciu?
  • +21 (23 voturi)    
    de cand s-a ajuns in Romania la paradoxul din (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:10)

    ...!?! [utilizator]

    care: un dubu condamnat penal si actual inculpat intr-un viitor dosar penal pentru fraudarea fondurilor europene sa adreseze cereri inspetiei judiciare ai carei inspector sunt numiti de catre insusi dubul condamnat penal actualmete inculpat intr-un al trilea dosar penal?
  • +9 (11 voturi)    
    In ce calitate? (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De condamnat penal? de inculpat? de hot de voturi și bani de la copii? De actionar din umbra la Teldrum si proprietar ilegal al Insulei Belina? Cât va mai fi liberă aceata târâtură să se comporte ca un komisar bolshevic?
  • +8 (10 voturi)    
    Acum e clar! (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:22)

    Hababaeba [utilizator]

    Nu stiam care e miza discutiei cu protocolurile, dar lucrurile s-au luminat brusc!
    Ideea e ca cineva poate sa manance o tona de cacat, sa si vorbeasca cu gura plina, dar atat cat poate sa conteste acuzatiile nu ii pute gura, iar urmele ce se vad pe camasa sunt de fapt un model national!
  • +8 (12 voturi)    
    A propos de protocoale (Miercuri, 12 septembrie 2018, 14:36)

    BEDE [utilizator]

    Protocoalele ar fi cumva modalitati ca SRI sa faca interceptari de telefoane, e-mailuri si alte chestiuni specifice prin care sa furnizeze probe procurorilor. Aceasta nu inseamna ca probele ar fi cumva false si ca cei condamnati in temeiul acelor probe (pentru ca judecatorul decide in temeiul probelor, nu al vreunui protocol!) nu ar fi vinovati.
    Mare porcarie au facut P$Dii prin presa lor cu chestia cu protocoalele.
    Mi s-ar parea ca este bine sa existe asemenea protocoale, dar ca este cazul ca ele sa nu fie secrete. Altfel, cum s-ar putea obtine probe in cazuri complicate?
    Sigur ca se poate abuza de interceptari de telefoane si e-mail-uri ai alte asemenea chestiuni. Dar abuzurile se pot face si cu protocoale si fara protocoale. De pilda, cine oare i-ar impiedica pe unii din SRI sa faca un spionaj economic in folosul unei anumite firme?
  • -3 (9 voturi)    
    Daca da atunci pa dosare, si-apoi sa vedeti (Miercuri, 12 septembrie 2018, 15:01)

    xrogo [utilizator]

    cum va zburda Dragnea!
    • +6 (8 voturi)    
      Visezi cu Greta Garbo (Miercuri, 12 septembrie 2018, 15:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      inclusive Varanu care asteapta telepatia s ail mangaie
  • +6 (8 voturi)    
    omul nu zice ca-i nevinovat, zice ca nu avea (Miercuri, 12 septembrie 2018, 15:35)

    ilex2013 [utilizator]

    nimeni voie sa -l asculte cand punea la cale magarii si hotii...ceea ce e cu totul altceva . In Evul Mediu in Scotia judecatorii aveau trei optiuni : vinovat, nevinovat si nedovedit - dar asta era in Evul Mediu acum cu mandat poti inregistra pe oricine si oricand ...mai ales in cazuri de coruptie care prin natura lor pun in pericol securitatea si economia unui stat.
    • +1 (1 vot)    
      normal ascuitarile pe penal (Miercuri, 12 septembrie 2018, 20:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      sa fie facute de politia judiciara, dotata in acest scop.
      secu n'ar voie la penal, ca asa era in vremurile lor bune.
      nici macar sts sa n'aiba voie, caci tot din securitate se trage.
      sri, sie, spp si sts sunt numai foste divizii in cadrul vechii securitati, ai caror ofitzeri invata tot la baneasa, cu profesori ca fota, coldea, oprea, jacota sau cum ii zice alauia de apare la otv ghitza, ala cu barba de spune numai prostii, cu aer doct.
      si care la agapele lor aniversare il slavesc pe vlad si marii lor inaintasi. se pare ca si funestul alexandru draghici are tablou la galeria marilor securisti. cel ascuns de unguri.
      se pare ca legaturile de pretinie intre fostele securitati din tzarile pretine, au ramas. safe haven in ungaria, in serbia. sa nu mai vorbim de marea uniune. ce sa mai fuga taman in madagascar sau pe la fortalezza cand belgradul, buda, sunt colea...
  • +1 (3 voturi)    
    scenariile urmatoare (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:00)

    Dizidentul [utilizator]

    Dragnea angajeaza investigatorii si avocatii Familiei Cosma nu este clar ca fam.Cosma v-a scapa de condamnare, dar Dragnea cistiga timp acum cind are mare nevoie(iubita tinara) si poate rezolva si problema cu biletul de avion cunostinte are in (Anglia,Madagascar Costa Rica)
  • +3 (3 voturi)    
    Dictatorul malefic,repetent ,multiplu (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:02)

    Rescator [utilizator]

    penal Liv Jong Unu iși activează toate slugile din
    instituțiile statului pentru a scăpa prin ușa din dos.
    Acel ciomag de la Ispecția Judiciară,numitul Netejoru,
    numit de Dictator a inceput să practice cele mai murdare jocuri.De aceia a primit OU cu dedicție de
    la trinomul Liv Jong Unu-Gargamel -Docila.O să vi se infunde ticăloșilor!
  • 0 (6 voturi)    
    jocul cu mintea citititorului (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:18)

    nash pandelica [utilizator]

    sau titlurile la hn.
    in titlu se spune clar, cum ca saddam drahnea a cerut inspectiei jud. sa constate....deci le'a dat concluzia, iar ma jos, in text zice ca dracnea a solicita inspectiei sa verifice....
    asa a mai fost si in articolul despre serban niculaie, in titlu ca se incearca interzicerea casatoriilor intre ghei, ceea ce sadeste in mintea unora ideea ca pana acum nuntile gheiste erau permise, si hop, acum boboru .....aaa, retrograd, voteaza pt. interzicerea lor.
    normal, discutia s'a otzarat pe competenta soferului oficial al psd, pe big bang, dar in capul unora, multi/putini, a ramas ca se interzice ceva care nu exista....

    subtili baietii de la hn...
  • 0 (0 voturi)    
    Da ... (Miercuri, 12 septembrie 2018, 20:44)

    astronaut [utilizator]

    in epoca Dracnea se poate caci ''ei pot'' !Jandarmeria a ajuns UNEALTA POLITICA DE REPRESIUNE A PSD-ULUI , iar Inspectia Judiciara instrument personal PENTRU VERIFICAREA DOSARELOR PENALE PERSONALE , PRIVITOARE LA LEGALITATEA PROBELOR ! NE-AM VOTAT ''SULTAN'', SA NE FIE DE BINE !