Tăriceanu, despre cererea PSD de anchetare a finanțării protestelor de stradă: Nu am informații concrete / Mereu mă întreb cum se reușește mobilizarea manifestanților

de Red. Știri     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2018, 14:35 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Antena 3
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a spus luni că cu privire la dorința PSD de a declanșa o anchetă privind informațiile care au apărut în spațiul public de finanțarea externă a protestelor că se întreabă de multe ori ”cum se reușește o mobilizare a unui număr important de manifestanți fără ca aceștia să aibă o temă de revedincare”.

Tăriceanu a spus că nu are informații concrete privind finanțarea protestelor, dar unii dintre cei care veneau la protest veneau ca la ”un fel de spectacol”.

PSD vrea declanșarea de urgență a unei anchete privind informațiile ”de o gravitate excepțională” care au apărut în spațiul public cu privire la ”finanțarea externă” a protestelor de stradă și premeditarea acțiunilor violente de la mitingul din 10 august. Partidul lui Dragnea invocă, din nou, indicii potrivit cărora ar fi existat ”acțiuni subversive” care vizau securitatea națională. 




















2517 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    te intrebi cum vin oamenii asa fara bani?!??! (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:40)

    rov [utilizator]

    Daca voi sunteti doar pe spaga si pe hotii iti e greu sa intelegi.
    Dar pe cei care au doar o nevasta ii poti intelege?!?!
    • +6 (8 voturi)    
      Dragnea & Tariceanu nu inteleg ca oamenii nu-i vor (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:29)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui rov

      pt Dragnea & Tariceanu e de neintales ca OAMENI NORMALI, studenti, tineri, angajati in multinationale dar si pensionari sunt nemultuiti in asa hal de guvernarea PSD incat ies in strada!


      Dragnea & Tariceanu cred ca oamenii ies la proteste doar adusi cu autocarele si platiti...ei nu pricep cum adica iese omul in strada fara sa fie platit sauadus cu forta


      intelegeti cat de dusi cu pluta sunt Dragnea & Tariceanu?
      • +3 (3 voturi)    
        Ca atunci cand in Piata este prins un hot! (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:54)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        Ca atunci cand in Piata este prins un hot si spiritul civic te indemna sa il imobilizezi!

        Ce a furat hotul pana acum? - Bani publici!

        Ce fura hotul acum? - Fura dreptatea!

        Dar are si complici, chiar 2 partied intregi!
    • 0 (0 voturi)    
      Cum se reuseste? (Marţi, 11 septembrie 2018, 21:52)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Parlamentul e cel mai mare factor de mobilizare. Mai bine spus membrii lui.

      Ia verifica ce legi dati si pentru cine si apoi vei intelege foarte bine cum se aduna lumea si de ce...
    • 0 (0 voturi)    
      cand esti bou (Marţi, 11 septembrie 2018, 22:31)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui rov

      nu ai cum sa intelegi vreodata ! Asta este tragedia !
  • +21 (21 voturi)    
    Ciuma rosie ne mobilizeaza... (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:40)

    gabone [utilizator]

    Prin favorizarea penalilor, prin coruptia generalizata, prin daramarea justitiei si economiei... si lista e lunga..

    E chiar asa greu de crezut pentru pesedisti ca sunt multi oameni nemultumiti in tara asta? Ca trebuie platiti sa protesteze asa cum fac ei cu electoratul lor?
  • +18 (18 voturi)    
    E simplu (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:43)

    Vinceroy [utilizator]

    Noi analizam evenimentele, informatiile, actiunile si jignirile unui stat corupt si mafiot si actionam in consecinta...
    Nu suntem legati de glie (iobagie moderna) ca asistatii sociali controlati de voi si nici supusi presiunilor politice, la nivel de caracatita ierarhica din institutiile de stat pe care le controlati, ca sa ne scoatei cu japca la miting, fara sa stim de ce, sau sa vrem sa fim acolo.
    Avem vointa libera, suntem educati si independenti, atat cat poti fi in acest stat guvernat de infractori, corupti si crima organizata...
  • +12 (12 voturi)    
    fiindca nu intelegi ca exista lupta pt principii (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:55)

    lp [utilizator]

    da, exista oameni care n-au nevoie sa-i cheme nimeni, n-au nevoie sa li se dea ceva, nici nu ies in piata sa "ceara" ceva. Sunt extrem de multi oameni care ies in piata sa sustina dreptatea si adevarul. Oameni care-si consuma din timpul pretios in piata, care-si risca sanatatea inspirand gazele jandarmeriei, doar pentru a striga impotriva mafiei ! Desigur, cum esti un ipocrit 100% si un ticalos asijderea, acest lucru iti depaseste puterea de intelegere
  • +9 (9 voturi)    
    Foarte Tare (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:56)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Tariceanu zice corect - nu este o tema, sunt atat de multe teme de protest incat nu pot fi enumerate cauzele, ci doar concluzia - Puie MSD.
    Este puerila prostia cu tema si ei nu au cum sa nu o stie, e imposibil sa fie atat de prosti. Si asta ne confirma ca tot ce se intampla nu e intamplator, ca sunt niste lepre ce distrug o tara cu buna stiinta, ca vor fi prinsi si legati.
    Totul li se trage de la marirea salariilor in Justitie. Acela a fost momentul 0. Acum, ca le-am dat ideea, sa vedem cum reactioneaza.
  • +10 (10 voturi)    
    eu nu inteleg (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:57)

    loveparade [utilizator]

    cum de curge apa in jos.
    oare suntem la fel de prosti?
  • +14 (14 voturi)    
    Bai, idiotilor! (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:59)

    avint [utilizator]

    Voi ne mobilizati, idiotilor, prin mizeriile pe care le faceti in Parlament, Guvern si tot ce inseamna Administratie.
    Voi, pentru ca va bateti joc de bunul simt si de banul public.
    Voi, pentru ca vreti sa furati fara sa platiti pentru asta.
    Voi, pentru ca incalcati toate normele democratiei.
    Voi, pentru ca vreti sa ne duceti in lumea a treia si ne luati dreptul de a avea o viata decenta, in libertate si democratie.
    Voi, idiotilor, pentru ca ne-ati adus la disperare si nu va mai suportam!
    Categoria asta de protestatari nu este ca cea manipulata si platita de voi, cretinilor!
  • +12 (12 voturi)    
    Taricene, daca in '89 o mobilizare la fel de (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:16)

    scaraotchi [utilizator]

    ...inexplicabila nu s-ar fi petrecut, probabil ca astazi ti-ai fi ''fatait'' coorul in continuare pe o scena improvizata in curte la Apaca...!
  • +7 (7 voturi)    
    "Mereu mă întreb cum se reușește mobilizarea" (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:37)

    MG [utilizator]

    "Mereu mă întreb cum se reușește mobilizarea" fara autocare, fara primari, fara bugetari si fara asistati social.

    Vrajiceanule, ce nu intelegi matale se cheama societate civila; sunt oameni cărora le pasă de viitorul acestei țări, care nu dau fuga în Brazilia, Costa-Rica sau Madagascar, unde sa cheltuie banii furati!
  • +4 (4 voturi)    
    E simplu. (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:52)

    Rahan5 [utilizator]

    Oamenii sunt satui de Dominatia Fanariota a oamenilor lui Tariceanu timp de 100 de ani, si de abuzurile rusilor lui Dragnea asupra teritoriilor romanesti si a romanilor timp de aproape 200 de ani.
    Asta scoate lumea in strada. Daca n-ar iesii, aceste abuzuri se vor transforma din temporare, in permanente.
    Tariceanu si Dragnea sa inteleaga ca Romania si romanii nu sunt de vanzare. Acesti 2 straini inca sunt convinsi de atitudinea lui Tudorel Toader si Adina Florea, ca Romania e de vanzare.
    Ei numai de romani din astia au nevoie in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Stie foarte bine Tariceanu (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:52)

    subcultura [utilizator]

    dar sa ii dam un indiciu: mobilizarea se face prin telex si prin fax!
    • 0 (0 voturi)    
      vai (Marţi, 11 septembrie 2018, 20:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Probabil ca, desi are telefon mobil, ptr. tampiceanu principalele mijloace de comunicare sunt telefoanele fixe si fax-urile.
  • +5 (5 voturi)    
    Retorica adevarata sau simulare ? (Marţi, 11 septembrie 2018, 16:02)

    NIKKI99 [utilizator]

    Daca la aceasta varsta nu intelegeti un fapt atat de simplu, atunci ati imbatranit degeaba. Doar parere de rau.
  • +2 (2 voturi)    
    Ai auzit de Societatea Civila ?!? (Marţi, 11 septembrie 2018, 16:30)

    Marsellus [utilizator]

    Mirarea asta nu mai lasa dubii, daca e prost sau face pe prostul; este de o perfidie fara margini acest individ.
    Daca sunt teme straine voua, nu inseamna ca ele nu exista si nu preocupa.
    Sper sa nu ajung sa fiu nevoit sa te votez in turul doi, lichea ce esti (ca sa evit vreun vadim)
  • +4 (4 voturi)    
    Cand pe ai tai ii aduci cu arcanu (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:23)

    Dalinar [utilizator]

    e greu de inteles, indeed, cum vin unii pro bono, benevol. Pt ca sunteti niste hoti nesimtiti cu aere de boieri medievali bah, de aia.
  • +4 (4 voturi)    
    Raspunsul e simplu (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:31)

    tarabost [utilizator]

    Exista un sentiment comun si puternic in randul manifestantilor. Se numeste "Patriotism". De aceea mobilizarea se intampla ca prin minune, fara a devaliza visteria unui partid.