Toader a cerut verificări la notarii care s-au ocupat de actele privind casa pierdută de K. Iohannis

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2018, 21:54 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a spus că a solicitat Uniunii Notarilor verificări privind activitatea notarilor de la Sibiu care s-au ocupat de retrocedarea casei pierdute de președintele Klaus Iohannis în instanţă, subliniind că faptele s-au prescris, dacă au avut caracter penal, potrivit Mediafax.

"Am primit de la ministrul Finanțelor, am solicitat Uniunii Notarilor să facă verificări în activitatea notarială de la Sibiu. E vorba despre doi notari - cel care a făcut actul în 1999, care l-a făcut proprietar pe preşedinte, act care a fost ulterior invalidat de către instanţa de judecată, care a fost declarat nul. Ce se întâmplă în spatele acestei neregularităţi, o fi fost un fals, o fi fost un uz de fals, o fi fost un abuz, eu cred că da. Numai că între timp au trecut 20 de ani şi faptele notarului acela, dacă au avut caracter penal, sigur s-au prescris”, a spus Tudorel Toader la RomâniaTV.

Curtea de Apel Piteşti a respins în 2017 contestaţia în anulare a familiei lui Klaus Iohannis, astfel că famillia preşedintelui a pierdut definitiv casa din centrul Sibiului. Foştii chiriaşi au cerut în instanţă anularea contractelor prin care familia Iohannis a intrat în posesia imobilului din Sibiu, contestând calitatea de urmaş de drept al lui Nicolae Baştea.

În 2016, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis ca dosarul să fie strămutat de la Braşov la Curtea de Apel Piteşti.



















1594 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Slugoiul perfect! (Luni, 10 septembrie 2018, 22:56)

    manusha [utilizator]

    Cum să facă el să-și mulțumească stăpânii.
    • +3 (3 voturi)    
      procurorul (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      ceaușist face ce știe el mai bine, nu numai ca să-și mulțumească stăpânii (pablito+trădiceanu), dar sunt convins că gargamel juisează când face pe inchizitorul. anumiti dăunători chiar trebuie stârpiți. Farmavetul lui pablito nu e indicat. Ar da apa de ploaie în loc de otravă.
  • +13 (13 voturi)    
    . (Luni, 10 septembrie 2018, 22:59)

    Ingwar [utilizator]

    ce penibil mai este acest slugoi, sefii tai sau cocotat in virful statului deoarece au furat acest popor zeci de ani si tu cauti acolo ceva la un notar care poate ca a trecut pe rosu la semafor ?
  • +11 (11 voturi)    
    Not bad... (Luni, 10 septembrie 2018, 23:09)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Doar ca a gresit motivul cercetarii. Ar fi trebuit sa se intrebe dl. ministru cum a fost posibil ca vanzatorul imobilului pe care l-a cumparat Iohannis sa castige fie si temporar calitatea de mostenitor. Falsul nu era cumva acolo?

    In plus, acesta este unicul caz de acest gen in Romania? Eforturile de eliminare a lor, cred eu laudabile, ar trebui depuse nediscriminatoriu si, totodata, cu scop preventiv. Doar ca nu satisfac dorintele liderului maxim si ale lingailor din jurul sau.
  • +7 (7 voturi)    
    Dar despre (Luni, 10 septembrie 2018, 23:54)

    ipolitic [utilizator]

    Ilie Ionita, dezvoltatorul, nimic?
    Citim in HN ca stire ProTV:
    "Bărbatul este cercetat de procurori încă din 2015 pentru evaziune fiscală şi spălare de bani, în cazul unor afaceri imobiliare. Însă, deşi este acuzat că ar fi ridicat foarte multe locuinţe fără acte, nu a fost trimis în judecată nici până astăzi"
    Pe domnul sinistru Toader asemenea mizilicuri nu-l intereseaza? E mai interesant sa sapi dupa Johannis, poate-poate...?.
    • +3 (3 voturi)    
      gargamel (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      nu are ordin de la jupânul dragnea să-l cerceteze pe Ioniță pentru că acolo e sectorul 5 din capitală, care este. Păi nu-l sprijină actualul primar de sector pe dragnea? Păi nu o fi contribuit garantul psd, vanghelie, cu vreo poală sau chiar două de bani, la bunăstarea partidului și mai ales a unor membri importanți ai acestuia? Că altfel nu-mi explic cum de agramatul vanghelie este încă în libertate.
  • +6 (6 voturi)    
    Buboiul de la Justiţie (Luni, 10 septembrie 2018, 23:58)

    Clop [utilizator]

    Slugoiul lui Dragnea, ascuns după o analfabeta funcţională Veorica, aflată la conducerea Guvernului României... Şi asta trăim zi de zi în România.

    Mai mult decât atât, nici că se mai poate!
    Jigodismul adus la rang de arta.
  • +4 (4 voturi)    
    Bubonel (Marţi, 11 septembrie 2018, 6:52)

    Sati [utilizator]

    Dorel Notarel upgradeaza cercetarile imobiliare la cei care au construit pe persoana blocuri fara nicio aprobare si fara impozidete adiacente.
  • +1 (1 vot)    
    cata nemernicie.. (Marţi, 11 septembrie 2018, 9:09)

    sareta [utilizator]

    De ce nu cere anchete la instantele care nici dupa 30 de ani n-au gasit criminalii pentru genocidul din 1989 ? Chiar ,de ce ?Au fost impuscati peste 1200 de romani si nenea acesta se ocupa de gainarii comandate politic !
  • 0 (0 voturi)    
    bat (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:48)

    Ilidia [utilizator]

    Gargamel baga batul prin gard. Asta e ordinul pe unitate sacaiti-l pe Johanis.