Proprietarul blocului din Sectorul 5 care a ars, amendat de două ori pentru lipsa autorizațiilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 septembrie 2018, 17:48 Actualitate | Esenţial


Blocul din sectorul 5 care a luat foc
Foto: ISU Bucuresti-Ilfov
Dezvoltatorul imobiliar care deține în proprietate blocul din Sectorul 5 al Capitalei, cel care a ars în noaptea de vineri spre sâmbătă, a fost amendat în două rânduri de primărie pentru lipsa autorizațiilor de construcție în cazul altor imobile, potrivit reprezentanților Primăriei Sector 5, citați de Mediafax.

Autoritățile susțin că cel care administra afacerea imobiliară a construit în Capitală, pe lângă blocul din strada Iordache Năstase, alte două blocuri și o mansardă fără autorizație.

În ambele cazuri au fost aplicate sancțiuni.

"A fost amendat în luna mai a anului 2017 și în luna iunie 2018 pentru că a construit alte două blocuri, două pe strada Teiuș fără autorizație și pe strada Florescu, o mansardă fără autorizație. A fost amendat pentru ambele situații cu o sumă totală de 25.000 de lei ", a declarat pentru Mediafax Cristina Popa, purtătorul de cuvânt al Primăriei Sector 5 București.

Niciuna dintre cele două sanțiuni aplicate de primărie nu a fost achitată de către dezvoltatorul imobiliar.

"Nu s-a conformat, pentru una are termen pe 25 octombrie, pentru cele de pe Teiuș unde a construit fără autorizație, până atunci poate să intre în legalitate, iar pentru mansarda fără autorizație s-a prescris termenul și nu a făcut niciun demers legal fapt pentru care colegii mei de la Juridic îl vor acționa în instanță. Pentru blocul din Sectorul 5 este în derulare o anchetă a Inspectoratului de Stat în Construcții", a mai declarat Cristina Popa.

Pe de altă parte în evidenţele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti-Ilfov nu a fost identificată vreo solicitare din partea proprietarului/beneficiarului blocului din Sectorul 5 care a ars pentru obţinerea avizului de securitate la incendiu, au anunțat reprezentanţii ISU.

Primăria Sectorului 5 a anunţat, sâmbătă, că toate aspectele juridice care ţin de situaţia locativă a blocului din strada Iordache Năstase care a ars fac obiectul unui dosar penal, iar locuitorii clădirii au fost cazaţi în incinta căminului Liceului "Dumitru Moţoc".




Citeste mai multe despre   




















2567 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Jenibil (Duminică, 9 septembrie 2018, 18:17)

    mitg [utilizator]

    Ii doare fix in c de reguli si toate cele, pe toti. Tipic romanesc.

    Daca vroiau, autoritatile il rezolvau de mult fie pe cale penala, fie civila sau administrativa.
    • +3 (3 voturi)    
      Primaria sector 5 face treaba... mare! (Duminică, 9 septembrie 2018, 21:46)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ma bufneste rasul cand ma gandesc la posibilitatea ca primaria sector 5, slugile mafiei politice PSD, spun ca vor da pe cineva in judecata pentru nerespectarea legii.
  • +15 (15 voturi)    
    Un vizionar (Duminică, 9 septembrie 2018, 19:24)

    CezarN [utilizator]

    Se dovedeste pana la urma ca propietarul-criminal nu a fost altceva decat un vizionar: el de mult a inteles ca AVIZUL (primariei, in cazul sau) nu trebuie luat, ci doar trebuie cerut, apoi, dupa ce l-ai cerut, te poti apuca de treaba.
    PSD-ul, cu avizul CSAT pentru buget, nu este decat un biet epigon al mafiei sector-5: un aviz trebuie cerut,dar nu-i obligatoriu de obtinut.
  • +11 (11 voturi)    
    Sper sa mai iasa la lumina (Duminică, 9 septembrie 2018, 19:43)

    t4v1 [utilizator]

    din mafia imobiliara.

    Pana la urma orice poate construi un bloc de nspe etaje fara autorizatie si tot ce primeste e 5000E ? Pai atata te costa gresia de pe holul blocului.
  • +6 (6 voturi)    
    Madagascar (Duminică, 9 septembrie 2018, 19:47)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Sau Costa Rica?
  • +8 (8 voturi)    
    asa e... (Duminică, 9 septembrie 2018, 20:04)

    ceoteldrum [utilizator]

    peste tot in tara din pacate!nici o primarie din tara nu are capacitate sa demoleze un bloc de 3,4 sau mai multe etaje.stiu caz concret primaria din orasul meu a castigat procesul cu un dezvoltator,are angajat un executor judecatoresc si tot nu se demoleaza nimic,din contra inca se lucreaza la interioare.blocul este in centrul orasului,are 7 etaje si a fost inceput in urma cu 4 ani!!chiar zilele trecute treceam prin zona si am asistat la un ,,spectacol" jenant ,un angajat al primariei la urbanism a fost luat la propriu pe capota jeepului unuia dintre dezvoltatori.va mai aduceti aminte de vilele lui bercea mondialu?oare cate din cele construite fara autorizatie au fost demolate?
  • 0 (2 voturi)    
    :( (Luni, 10 septembrie 2018, 0:09)

    zgubilitix [utilizator]

    nu spun ca nu ar trebui, insa ce bloc de locuinte are aviz psi? or fi vreo cateva ratacite sa le numeri pe degete, in cel mai bun caz.

    blocul in care stai tu are? bineinteles ca nu! dar ne inflamam in situatii de criza precum cea de acum, dupa care uitam si mergem mai departe in stilul romanesc binecunoscut.
  • +4 (4 voturi)    
    ma intreb (Luni, 10 septembrie 2018, 3:30)

    vivatcrescatfloreat [utilizator]

    Blocul avea circa 50 apartamente, deci circa 50 proprietari. TOTI acesti proprietari au fost atat de naivi incat sa dea bani fara acte de proprietate? Nici gand Asigurare de locuinta, neavand act de proprietate.Atatia adultzi nu stiu lucruri elementare ? Si probabil nu sunt singurii in aceasta situatie. Sunt multi vinovati, dar mi se pare ca pe langa constructor si primar sector 4, primii vinovati sunt chiar cei care au"cumparat" fara acte de proprietate. Naivitatea si
    prostia se plateste. Acum, sunt cazati si tinuti pe banii contribuabililor.