VIDEO Protest inedit în Piața Victoriei, la o lună de la violențele jandarmeriei: pianistul Davide Martello a susținut un recital în mijlocul manifestanților

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 19:07 Actualitate | Esenţial


Davide Martello, recital la pian in mijlocul protestatarilor
Foto: Captura Privesc.eu
Câteva sute de persoane s-au adunat sâmbătă seara în Piața Victoriei din Capitală, pentru a marca o lună de la violențele jandarmeriei de la mitingul diasporei din 10 august. Manifestația a fost una inedită, cei prezenți asistând, timp de aproape trei ore, la un recital la pian susținut în mijlocul mulțimii de artistul german Davide Martello, cunoscut pentru reprezentațiile susținute în mai multe zone de conflict din lume.

22.00: Manifestația din Piața Victoriei s-a încheiat.

19.15: Mulțimea asistă la recitalul la pian susținut de Davide Martello.

La ora 19.00, în Piața Victoriei manifestau în jur de 150-200 de persoane. Protestatarii sunt grupați în mijlocul pieței. Spațiul este delimitat de gardurile Jandarmeriei. În zona se circulă normal. Jandarmii nu sunt în ținută de intervenție.





Pianistul Davide Martello a ajuns în Piața Victoriei cu pianul tras de bicicletă, scrie Mediafax. El a devenit cunoscut după ce şi-a dus pianul în multe zone de conflict din lume, precum Piaţa Taksim din Istanbul, Bataclan sau Afganistan.

Manifestația, denumită "Gust de libertate/ A taste for freedom", a fost anunțată pe Facebook, organizatorii dorind astfel să marcheze o lună de la violențele de la mitingul din 10 august din Piaţa Victoriei.



Potrivit comunităților organizatoare (Corupția ucide, Rezistenta și Inițiativa România), la eveniment ar urma să fie prezent și pianistul Davide Martello, care a cântat în Piața Taksim, la Bataclan și Euromaidan.

„La aproape o lună de la evenimentele din 10 august, ne întâlnim în același loc ca să demonstrăm că suntem mulți, uniți și puternici, și că gustul pentru libertate nu poate fi îndepărtat nici cu gaze lacrimogene, nici cu pulane, nici cu tunuri cu apă. De asemenea, e un bun prilej să le arătăm că îi vedem în continuare, știm că singura lor preocupare este cum să dea OUG pentru amnistie și grațiere și nu vom permite așa ceva. Alături de noi se va afla, de la ora 19:00, cel care și-a dus pianul pentru a cânta în multe zone de conflict din lume (în Piața Taksim din Istanbul, la Bataclan, în Euromaidanul din Kiev sau în Afghanistan) - Klavierkunst - Davide Martello. Este important să păstrăm tăcerea pentru a putea asculta cântecul său pentru libertate și justiție. Ne vedem Sâmbătă 8 septembrie de la ora 18:00 în Piața Victoriei cu gust de libertate și respect pentru victimele abuzurilor”, potrivit mesajului de pe pagina de Facebook a evenimentului.



Citeste mai multe despre   


















5707 vizualizari

  • -14 (42 voturi)    
    Protest?? (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 19:59)

    CalinMircea [utilizator]

    Chiar așa? Poate o șuetă mai "artistică" așa. Au cam rămas în pană de idei "băieții". Și timpul trece.....
    • +2 (16 voturi)    
      Timpul trece, furtul merge (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Pesedeii fura linistiti, in liniste. Zombiile asistate is in delir!!!
      • -2 (2 voturi)    
        hahahahah (Duminică, 9 septembrie 2018, 15:38)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Ah, deci asta e idiotul ala care canta "Imagine" dupa fiecare atentat terorist comis de musulmani?! Imi amintesc ca acum cativa ani nu mai prididea, fugea prin Europa de la un atentat la altul. Sunt de acord cu orice protest impotriva PSD, cu atat mai mult daca e violent, dar ar putea sa gaseasca alti aliati decat cretinoizii astia.
    • +6 (12 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      daca nu s'au spart capete, daca jindarii n'au venit cu armuri, gaze si bastoane, n'a fot protest ?

      io cred ca asta a fost un protest adevarat, nu o demonstratie, o manifestatie.
      un protest civilizat, ce ar trebui organizat cat mai des, chiar in fiecare weekend, un protest la care sa vina cine vrea, sa'si faca cunoscute dorintele, dar tzintit, sa fie clar impotriva a ce protesteaza.

      fi bine ca, in piata univ. a viktoriei sau, si mai corect, la palavrament, sa se organizeze dezbateri saptamanale un fel de piatza de tipul atenei antice, proteste tzintite.
      o manifestatie, o demonstratie, care nu e tzintita, vorbeste despre multe, despre toate, nu lasa sa se auda nimic.

      totusi, in seara asta ar fi putut veni acei intelectuali despre care se spunea ca fac grosul demonstratiilor precedente.
      caci, la fel ca cele precedente, fusese facuta cunoscuta din timp.
      e drept, n'a fost...aaaa, aia, mobilizare pe fassbuca...
    • +3 (3 voturi)    
      dans (Duminică, 9 septembrie 2018, 8:39)

      gituca [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Ai dreotate. Ce fel de protest pe baza de arta, fara Floricica Dansatoarea?!
      • 0 (0 voturi)    
        aia danseaza numai (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:04)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gituca

        la cotrocesti. este din alta echipa artistica.
  • -8 (36 voturi)    
    Trebuia (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 20:16)

    tony-s [utilizator]

    sa-l aduca si pe sica la mandolina si deja formau o orchestra.
    • +4 (10 voturi)    
      n'au cantece comune (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      ................
  • -10 (26 voturi)    
    S-a fâsâit ... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 20:40)

    Soulless [utilizator]

    Ghinion.
    • +2 (20 voturi)    
      Este Inceputul (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 21:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soulless

      Pentru Sfarsitul Ciumei Rosii
      PUNCT
    • 0 (4 voturi)    
      Postaci ai ciumei rosii... (Duminică, 9 septembrie 2018, 9:36)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui Soulless

      Acesta este un meeting de comemorare. Nu stiu daca voi sunteti capabili sa intelegeti asa ceva... Din acest motiv, daca ati observat, oamenii evita sa posteze, de aceea sunteti cam singuri pe aici, aveti ignor...Nici eu nu as fi vrut sa postez, dar ma incapatanez sa va educ putin. Fasaiala este in P.S.D. si la MAI, e frica mare acolo...O vorba din popor zice:"De ceea ce ti-e frica, nu vei scapa".
      • +1 (1 vot)    
        miting (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:06)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui naitza

        de comemorare
        suna trist, aproape funebru.
        sper ca n'ai dreptate. :-)
        • 0 (0 voturi)    
          Poate am exagerat putin... (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:34)

          naitza [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ...dar intelegi ideea.
  • -5 (17 voturi)    
    Impartiali... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 23:55)

    Gigi Kent [utilizator]

    Impartiali ca intotdeauna cei de la Hotnews.ro. In loc sa fie o luna de la "protestele violente" e doar "violentele jandarmeriei". Ca protestatarii au fost tare cuminti …
    • +1 (9 voturi)    
      esti dragut (Duminică, 9 septembrie 2018, 3:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      normal ca acest site sustine fortele antinationale, doar pt asta e finantat :))
    • -1 (3 voturi)    
      violentii (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      erau asteptati, chiar invitati.
      d'aia e cearta damelor la pesedea.
      a iesit nasol, e pe cale sa se afle si acuma arunca vina de la una la alta, sperand sa'i incurce pe procurori.
      e pe lozinca, scapa cine poate.
      violente...prezise pe la latrine, prost executate.
      planul prost, executia execrabila.
  • +1 (1 vot)    
    Se culeg roadele...... (Luni, 10 septembrie 2018, 14:48)

    Isobar [utilizator]

    Dupa evenimentele din 10 August teama ancestrala a
    romanilor a fost reinviata de data aceasta nu de securitate ci de jandarmerie.
    Numai astfel se explica
    participarea redusa la aceasta manifestare pasnica,
    initiata ca Idee de un strain si care a adus mesajul
    Nu va fie frica ,numai prin perseverenta ve-ti opri
    clica care doreste sa va fie din nou frica.