Orban: Trebuie să dăm PSD-ului o mamă de bătaie la europarlamentare să îi iasă politica din cap

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:06 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, sâmbătă, că PSD e o formațiune certată cu legea și că ar trebui să primească „o mamă de bătaie” la europarlamentare „să le iasă politica din cap”. Liderul liberal a spus că este convins că partidul are capacitatea de a câștiga alegerile europarlamentare, relatează Mediafax.

„Intrăm în doi ani foarte importanţi pentru România şi pentru PNL. Doi ani care vor da direcţia României. Primele alegeri sunt pentru Parlamentul European. Sunt cele mai importante alegeri de când a intrat România în UE. Prea s-a sădit în mintea multor români acest sentiment de atotputernicie al PSD. Este fals! PSD este un partid de oameni certaţi cu legea, certaţi cu bunul-simţ, certaţi cu competenţa, mai nou văd că ăştia pe care îi trimit în funcţii sunt certaţi cu limba română. Nu înţeleg, care e problema? De ce să nu îi putem bate pe ăştia? Ar trebui să le dăm o mamă de bătaie la alegerile europarlamentare să le iasă politica din cap. Nu există niciun argument care să mă poată convinge că PNL nu are capacitatea de câştiga”, a afirmat liderul PNL, Ludovic Orban, la școala de vară a Organizației femeilor liberale care se desfășoară în stațiunea Saturn.

Acesta a adăugat că vin doi ani importanți pentru România.

„Gata cu joaca, gata cu dezbateri interne, ne așteaptă doi ani de zile care vor fi decisivi pentru evoluția româniei. Doi ani în care vom avea patru alegeri, in care fiecare membru al PNL va trebui să fie impicat la maxim în atingerea obiectivelor PNL. Principalul obiectiv este câștigarea alegerile locale, parlamentare, prezidențiale și formarea guvernului. Pentru a atinge aceste obiective trebuie să facem lucruri simple. În primul rând să fim mai aproape de oameni, să vorbim cu ei, să găsim soluții la problemele lor, souții realizabile, nu povești de adormit copii și să-I convigem că e mult mai simplu să petreci un sfert de oră să votezi decât să participi la mitinguri împotriva unei puteri abuzive. Foarte mulți oameni au considerat că nu e important să meargă la vot în 2016”, a precizat Ludovic Orban sâmbătă, la școala de vară a TNL.

Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat miercuri că nu ar fi rău dacă primele nume pe lista PNL a candidaților pentru alegerile parlamentare să fie„Ludovic Orban,Vasile Blaga și Crin Antonescu”.Liderul PNL a anunțat că până acum s-au înscris pe listă Cristian Bușoi, Mircea Hava și alți liberali.

„A început înscrierea pe listă. Avem termen de depunere a candidaturilor pe 1 octombrie. Aștept cu interes candidaturi. Și-au anunțat candidatura Mircea Hava, Dan Motreanu, Daniel Buda, Siegfried Mureșan, Cristian Bușoi, Marian Marinescu, cam aștia candidează. Sunt mulți colegi care mi-au cerut să candidez, evident poate mulți nu mi-au cerut că mă iubesc. Unii mi-ar fi cerut „candidează tu că dacă nu obținem scorul pe care îl așteptăm, tu o să răspunzi personal, alții probabil m-au invitat să candidez sperând că voi crește scorul partidului ”, a afirmat liderul PNL, Ludovic Orban, la Realitatea TV.

Întrebat dacă primele trei nume de pe lista candidaților pentru alegerile europarlamentare ar putea fi Ludovic Orban, Vasile Blaga și Crin Antonescu, liderul PNL a susținut că „nu ar fi rău”, dar nu poate da momentan răspunsul.



















1392 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Times New Roman (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:16)

    un domn [utilizator]

    Vor Da Faliment daca Shica Orban se mentzine asa Cinic
  • +6 (10 voturi)    
    Așa Sicăăăă!!!... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:26)

    Observator roman [utilizator]

    Tu lipseai opoziției pentru zdrobirea PSD-ului...

    ...'r-ați ai dreaq cu melcii voștri...
  • +1 (9 voturi)    
    Astia-s paraleli cu politica. (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:27)

    ty [utilizator]

    De orice s-au apucat mai rau au stricat..
    Ce-i mana pe ei in lupta este doar interesul personal.
    Cea mai buna dovada este marea minciuna cu care au castigat alegerile: noi va dam. Amaratilor care i-au votat le-au dat 100 lei. Lor, celor care ii pot scapa de belele si multora pentru ca sa dorma linistiti, si-au/le-au dat venitur speciale. Amaratilor preful de pe toba(inflatia).
  • +6 (10 voturi)    
    Daaa (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:31)

    mitg [utilizator]

    Cu ludovic, alina si vasile, peneleul va avea o victorie stelara la fel ca la pensiunile fara margarete.
  • +6 (12 voturi)    
    De ce nu ii puteti bate pe astia? (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:33)

    Radu-Mihai [utilizator]

    De ce nu puteti bate un partid de oameni certaţi cu legea, certaţi cu bunul-simţ, certaţi cu competenţa si cu limba română?

    Hmmm... Curatenia promisa in propria voastra ograda e inexistenta. Daca faci ce ai facut si pana acum, de ce te astepti la alte rezultate? Mai mult ii incurci si rupi din voturile celor care chiar ar vrea sa schimbe ceva! :(
  • -5 (11 voturi)    
    Mai (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:40)

    A310 [utilizator]

    sica madolina , ai uitat sa precizezi si cum vei realiza aceasta victorie de la europarlamentare . Tot cu diversiunea prin care a castigat johannis alegerile , sau laboratoarele pregatesc altceva .
  • -6 (10 voturi)    
    Nulitate (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:41)

    dd68 [utilizator]

    Da-ti si tu singur o mama da bataie...si sa te iei de mana cu ei! Esti o nulitate care nu are ce cauta in politica...
  • +5 (13 voturi)    
    Dragul nostru Ludovic Orban, (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:59)

    Rescator [utilizator]

    Dacă vreți să ne scăpați de Ciuma Roșie și de
    Cupola ei teleormăneană Mafia Roșie,ar trebui să
    faceți un efort de coagulare a Opoziției.Făra asta va fi Vax Albina.In 2003 și 2004 am fost membru PNL ,
    dar cand ați bătut palma cu Felix și cu PSD/PCR am
    plecat fără niciun regret.Cu toate acestea am votat și votez cu PNL ,poate se va trezi la realitate.
    Mai multă determinare și critică zilnică a Mafiei
    Dictatorului repetent și penal.Nu-l uitați nici pe
    bolșevicul rusofil Trădiceanu-Narașkin.Mult succes!
    • +3 (9 voturi)    
      @Rescator (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 16:55)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In mare parte de acord cu tine...

      Va mai trece ceva vreme pana cand se va uita de alianta pe care PNL a avut-o cu psd...sau ma rog invers!
      Acela a fost un moment cand PNL a pierdut foarte mult din increderea propriului electorat...

      Eu personal am votat incepand din ‘90 numai cu PNL, mai putin la ultimile alegeri din 2016 cand am ales USR!

      M-as bucura daca USR ar face o alianta cu Miscarea Romania impreuna ...a lui Ciolos si Voiculescu!
      Eu voi fii de partea lor!
      Sa fim seriosi...acum chiar avem o alternativa!!!

      Cat priveste PNL...Orban are mult de lucru cu “epurarile” vechilor cadre(Antonescu, Blaga si inca vreo 20-30 de indivizi (de la varf) puturosi, belicosi, traseisti ajunsi in PNL doar pentru satisfacerea propriilor interese)dar si cu stabilirea unei ideologii concrete, a unei viziuni si a unui program politic clar pentru Romania.
      Ei bine pana acum nu am vazut nimic de genul asta la PNL...!
      Poate Orban va face ceva in ceasul al doisprezece-lea...!?
      Dar nu cred!
      De ce?
      Pentru ca Orban nu are forta, curaj si nici vointa sa schimbe PNL!
      • +3 (3 voturi)    
        De acord,deocamdată asta se intamplă. (Duminică, 9 septembrie 2018, 15:18)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Este greu de dizlocat Ciuma Roșie,dar nu
        imposibil.Trebuie mai multă determinare din
        partea forțelor Opoziției.Din păcate acum
        băieții și fetele din politică dorm in bocanci!
  • 0 (12 voturi)    
    Hmmm........ (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:06)

    polonyca [utilizator]

    Asta e tot ceea ce poate Orban in materie de abordare si strategie electorala ??? Penibil omuletul....zau !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mda. (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:08)

    nlln [utilizator]

    " mama de bataie sa ii iasa politica din cap"!!!!!
    Exprimare.....de pe Dambovita.
    Cu asa opozitie ( asa gandire/ exprimare) cum sa castigi alegerile?
    Poate se gandeste ca are nevoie de un mesaj agresiv?
    Nu inteleg...
    In acest mod sigur nu castigi alegerile.
    Am avut asteptari prea mari.Pur si simplu sunt incapabili sa faca o campanie electorala civilizata ,AXATA pe solutii la problemele cetatenilor.
    Eu inteleg ca mai zici si ceva impotriva PSD dar NUMAI impotriva PSD este prea mult ( le faci reclama, si negativa tot reclama se numeste).
    Ne-am SATURAT de PSD.Ne-am saturat de exprimari din periferia....Bucurestiului.
    • +4 (10 voturi)    
      . (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:15)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Da, strict la limbaj mă uitam și eu. Mi se pare atât de vulgar, în special venind de la șeful partidului care se autointitulează „liderul Opoziției”, partid care cică e mai „domn”. Pe naiba.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt mana in mana (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:16)

    Kosmos [utilizator]

    O sleahta de infractori
  • +1 (3 voturi)    
    PSD=PNL (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:20)

    PeterBadesco [utilizator]

    Mai deunazi erati parteneri USL , spune-mi cu cine esti prieten ca sa-ti spun,...
  • -1 (3 voturi)    
    Stai sa ma belesc... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:23)

    Javrelor [utilizator]

    Acum o sa castigati voi astia de la PNL.daaaa ...mai hoti sunteti.... maaaarssss hotilor
  • -3 (5 voturi)    
    Phiu (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:31)

    Observatory [utilizator]

    românașii nu au nici un partid pe plac.
    Atunci mânaț ciorba roșie de la analfabeți .
    Nici un partid, nici o persoana nu s-a născut sa fie pe placul romanilor ....
    Pofta buna la laturi psdiste.
    • -2 (2 voturi)    
      ...... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 18:39)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      poftim la masa
      • +1 (3 voturi)    
        Pardon, (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 19:22)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Am fugit de ciorba roșie , pofta bine , mănâncă o curba buna de 38 de ani...
        Aveți ce meritați . Comuniști , hoți și trădători
  • -1 (3 voturi)    
    Poate ar trebui (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 17:26)

    tarabost [utilizator]

    ca dl Orban sa se abtina de la a folosi metafore, pentru ca e evident ca nu se pricepe. Din punct de vedere al capacitatii individuale de manipuare, ultimul PSD-ist este deasupra domniei sale in a starni entuziasm in propriul bazin electoral si nu numai. Poate ar putea sa aplice, in lupta cu grupul infractional PSD, consistent, perseverent si eficient masurile pe care le are la indemana din pozitia in care se afla si sa prezinte rezultate. In aceste conditii poate ne vom entuziasma si poate, cine stie, vom vota PNL.
  • +3 (7 voturi)    
    PNL-ultimul mandat (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 18:37)

    ww [utilizator]

    Voua ar trebui sa va iasa politica din cap. Dupa tradarea din 2016 si non-combat-ul cu bolsevicii, nu veti mai prosti pe nimeni. Va fi o performanta sa intrati in Parlament iar daca veti intra, veti deveni anexa PSD, refacand oficial luminosul FSN. Chiar si modul pueril in care va raportati discursul exclusiv la miscarile psd, spune totul despre cat puteti. Despre oamenii propusi sa nu mai vorbim.
    Iar dupa prestatia jalnica a molustei de la Cotroceni, care a oferit Romania pe tava neo-bolsevicilor, fiti siguri ca nu veti mai da niciodata un presedinte acestei tari.
    Apropo, in locul unui discurs inflamat, PNL ne putea oferi un sondaj in care sa vedem daca mai are macar 20% intentie de vot
    • 0 (0 voturi)    
      Max 9 (Duminică, 9 septembrie 2018, 7:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Acolo Sunt