Trump „și-a exprimat regretul” într-o scrisoare către Iohannis că a anulat întâlnirea din iulie de la summit-ul NATO (surse)

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 18:58 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis si Donald Trump
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Președintele SUA Donald Trump i-a transmis o scrisoare șefului statului Klaus Iohannis în care și-a exprimat regretul că a anulat întâlnirea din 12 iulie, la summit-ul NATO de la Bruxelles, precizând că speră să se vadă cât mai curând, au declarat surse politice pentru Mediafax.

[Erată: În știrea inițială se preciza că „Trump i-a cerut scuze lui Iohannis”. Potrivit surselor citate, liderul american și-a exprimat de fapt „regretul” pentru anularea întâlnirii.]

La summit-ul NATO care s-a desfășurat la Bruxelles între 11 și 12 iulie, liderul de la Casa Albă a anulat de urgență întrevederea cu preşedintele Klaus Iohannis. Potrivit unor surse oficiale, preşedintele american a anulat toate întâlnirile bilaterale. Cei doi doi şefi de stat ar fi urmat să discute despre cooperarea bilaterală în cadrul parteneriatului strategic româno-american.

"Preşedintele Donald Trump trebuia să iasă de la reuniune şi participe la întâlnirile bilaterale. În cadrul reuniunii au fost discuţii contradictorii şi a trebuit să rămână în sală. Au fost scoase statele partenere şi au ramas doar aliaţii", au spus pentru Mediafax surse oficiale.

Sursele citate au transmis că preşedintele american şi-a anulat întâlnirile stabilite pentru data de 12 iulie, în a doua zi a summit-ului NATO, Trump urmând să plece spre Londra.


Citeste mai multe despre   
















3299 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    ! (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:08)

    tudorr [utilizator]

    A vazut ca e rost de spagi din partea Ro, se da si el dupa noi :)))))))) 20 de mil de dolari o intalnire de 5 minute cu marele boss :)))
  • -9 (21 voturi)    
    pe surse;-) (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:13)

    nash pandelica [utilizator]

    scrisoarea a fost redactata de advocatu' personal al dlui preshedinte al sua.
    sursa este aceiasi care a marturisti si la nyt.
    hait, ma scapai si dadui sursa de gol.
    scuze.
    • +8 (8 voturi)    
      Mesaj pentru tine si asistat: (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:25)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Vorbiti corect romaneste! Cu "a-n"sau "advocatu'"nu da nimeni doi bani pe voi!...
      • 0 (2 voturi)    
        multumesc pt. adresarea (Vineri, 7 septembrie 2018, 21:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        cu pluralul regal.
        cu advocatu' m'ai prins, dar cu "a-n", habar n'am ce vrei sa zici.
        promit sa ma indrept...s'traitzi, dom profesor.
        • +1 (1 vot)    
          Majestate (Duminică, 9 septembrie 2018, 2:11)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Sunt sigur ca puteti mai mult!Formulati scurt si clar,concentrati-va pe o singura idee.Dumneavoastra pozati in "mitocanu' impartial".Gata,ajunge!Sunte-ti totusi...un Bacalaureat...
  • -5 (11 voturi)    
    Precizând (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:06)

    lider [utilizator]

    Ramane cum am stabilit în cadrul parteneriatului strategic, noi vindem si voi cumparati.
    • +4 (4 voturi)    
      "precizand" exact ca R.Weber (Vineri, 7 septembrie 2018, 22:01)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui lider

      ("Asta inseamna parteneriat, americanii vand si noi cumparam?"). Weber nu e proasta dar face pe proasta. Stie că fără americani România n-ar fi fost în NATO. Iar dacă n-ar fi fost în NATO, n-ar fi fost nici în Uniunea Europeană. Adică, Weber știe precis că, fără americani, ea n-ar fi fost acum la al treilea mandat de euro-parlamentar și n-ar fi încasat niste milioane de euro pentru calitatea asta. Dar contează pe proștii din publicul-țintă că ei nu știu asta. Și doar lor li se adresează în stilul ăsta stupido-nedumerit..Asa si tu, @lidere..
      • 0 (2 voturi)    
        Si... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 1:48)

        lider [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Care este problema sau gandeste ca sa gasesti solutia, totul este interes sau alta generatie de sacrificiu.
        • +1 (1 vot)    
          amice esti in eroare (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:01)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui lider

          Am fost generatie de sacrificiu(genocid, Canal, colectivizare,dictatura etc) in construirea comunismului(un jaf generalizat sub atenta grija a "fratelui" mai mare, URSS). Avem acum,dupa 50 de ani, sansa unei democratii reale sub umbrela vestului. Chiar ti-e greu sa faci diferenta? Intre unul de genul "davai ceas, davai palton" si altul care iti repeta neincetat ca anticoruptia si democratia sunt stalpii unei societati sanatoase? Si daca el are arme competitive si trupe care iti ofera securitate(apropo de interes), tu te dai jmeker si cumperi de la adversar?