Augustin Lazăr, despre dosarul mitingului din 10 august: Documentele care constituie probe trebuie declasificate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 10:49 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
Procurorul general a anunțat, vineri dimineață, că ancheta privind violenţele de la mitingul din 10 august din Piaţa Victoriei durează pentru că multe dintre documentele care constituie probe la dosar sunt clasificate, precizând că actele care prezintă probe trebuie declasificate, scrie Mediafax.

"Este un dosar pe rolul secției Parchetelor militare care are un specific: majoritatea documentelor sunt clasificate și faptul de a consulta niște documente clasificate atrage o anumită dificultate în evaluarea lor. Este evident că acele documente clasificate care prezintă probe în procesul penal trebuie declasificate", a declarat Augustin Lazăr, la intrarea în sediul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Procurorii militari de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție au înregistrat 770 de plângeri depuse împotriva jandarmilor care au intervenit la protestul din 10 august. "În urma activităților desfășurate până astăzi, 3 septembrie 2018, în cauza aflată pe rolul Secției parchetelor militare având ca obiect cercetarea incidentelor violente petrecute cu ocazia manifestației din Piața Victoriei din București, numărul plângerilor penale înregistrate a ajuns la 770", potrivit Biroului de informare şi relaţii publice din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Pe de altă parte, procurorii efectuează cercetări după ce 62 de jandarmi au spus că au fost agresați la mitingul din 10 august, deși nu fiecare a depus plângere, fiind înregistrate mai multe sesizări colective, au precizat reprezentanții parchetului, care au reunit cauzele într-un singur dosar.



















2142 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Orice vrea Dragnea sa ascunda e clasificat (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:01)

    2087 [utilizator]

    Se clasifica nu doar secrete de stat, ci si secretele dictatorului de buzunar si ale slugilor lui.
    • 0 (2 voturi)    
      Este secret! (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 8:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Că guvernul Dăncilă a bătut românii care au vrut să discute cu cineva care să le rezolve niște probleme.Adevărul este că Guvernul Dăncilă rezolvă numai problemele lui Dragnea și alți câți-va infractori,iar de restul românilor nu-i pasă.A fi cinstit în România începe să devină o infracțiune,altfel nu înțeleg logica lui Viorica de a pune jandarmii să-i bată pe români.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, pana si protocolul semnat de Lazar a (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 9:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      fost clasificat de Dragnea!
  • +10 (12 voturi)    
    de ce clasificate? (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:06)

    Razvan_M [utilizator]

    Represiunea contra propriilor cetateni trebuie cercetata si scoasa la lumina intr-o perioada rezonabila de timp.
  • +8 (10 voturi)    
    :) am mai remarcat asta, acum o si spun: (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:10)

    natbl73 [utilizator]

    ma amuza teribil cei 62 de jandarmi, care desi actionau "in gashka" - vezi plangerile collective - si-au luat-o de la niste barbosi in pantaloni scurti si fetite cu parul prins in codite
  • +9 (11 voturi)    
    trebuie verificat (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:23)

    mos ion roata [utilizator]

    cine a dispus secretizarea documentelor.Aici vorbim de abuz si indisciplina acte,care chiar daca sunt comise de militari nu pot avea caracter secret.Probabil secretul consta chiar in influenta factorului politic in desfasurarea evenimentelor situatie in care nu putem vorbi de documente clasificate. Cel (cei) care au dispus clasificarea documentelor trebuie sa raspunda public intrucat a fost vorba de o actiune a maselor.
  • +9 (11 voturi)    
    au avut grija repede... (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    jandragmeria si parlamentul sa anuleze tot...
    ca na... in cateva luni se uita, schimba sefii de la procuratura si "rezolva" ei etc....

    efectiv ne-am intors in anii 90... dictatura, musamalizarea interventiei violente asupra protestatarilor....

    30 de ani DEGEABA!
  • +9 (11 voturi)    
    Daca declasificarea este tergiversata, (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:38)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca declasificarea este tergiversata, se poate considera ca mascatii fara numar de identificare,care au batut oameni in Piata, nu au fost o structura a Statului, ci o grupare terorista!
    Poate chiar vorbim de tentative de omor?
    Oricum , deja incadram jandarmii la alte pedepse!

    Intreb si eu: un mascat neidentificat , in acel moment mai este oare jandarm?

    Iar daca nu mai este jandarm , ce era el cu grenade in mana?
  • +5 (7 voturi)    
    Are grije varcolacov sa le sustraga (Vineri, 7 septembrie 2018, 12:02)

    ruskimushki [utilizator]

    are diploma in asta, craisorul cimitirelor.
    Am avut un "tovaras de joaca", la bloc, exact cu mutra astuia. Un vulpoi de nemaipomenit. Fura si strica tot cand avea ciuda, mintea de inghetau apele, si se credea bossul scarii si al cartierului, desi era prost ciomag. Era in schimb foarte, foarte rau, si este un euphemism. Ceva diabolic era in el. Nu se tinea decat de rele. Chiar daca-i faceai bine, el iti returna rau.
    N-a ajuns prea departe, oameni ca astia sunt marginiti. Isi arata adevarata putere atunci cand ii ia cineva mai rau sub aripa.
  • 0 (2 voturi)    
    unde-s criminalii ... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:43)

    sareta [utilizator]

    Ca de obicei sunt chiar cei care s-au grabit sa secretizeze documente ! Oare de ce nu-s saltati imediat? Ce avize mai sunt necesare ,sa fie intrebata si coana Florea (viitoare mare sefa )poate ne spune ce si cum ?