Viorica Dăncilă s-a întâlnit cu Pedro Sánchez, președintele guvernului Regatului Spaniei

de CP     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2018, 17:18 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Pedro Sanchez
Foto: Hotnews
Premierul Viorica Dăncilă a avut joi convorbiri cu președintele guvernului spaniol, Pedro Sánchez, în cadrul vizitei de lucru pe care o întreprinde în Regatul Spaniei, informează Guvernul. Cu ocazia vizitei au fost semnate două memorandumuri de înțelegere în domeniul apărării și administrației publice. Cei doi oficiali au convenit continuarea demersurilor în perspectiva organizării primei ședințe comune de guvern, inclusiv prin identificarea de noi oportunităţi de cooperare sectorială, se mai arată în comunicat.

Memorandumurile semnate:
  • Memorandum de înțelegere între Ministerul Apărării Naţionale din România și Ministerul Apărării din Spania privind cooperarea în domeniul apărării;
  • Memorandum de înțelegere între Institutul Naţional de Administrație (INA) din România şi Institutul Naţional de Administrație Publică spaniol (INAP).
De asemenea, premierul român a abordat problematica acordării dublei cetățenii românilor rezidenți în Regatul Spaniei, precum și aspecte legate de recunoașterea extinsă a statutului Bisericii Ortodoxe Române.

Viorica Dăncilă a afirmat faptul că România are un mediu economic stabil și atractiv. De asemenea, Viorica Dăncilă a încurajat participarea companiilor spaniole la licitațiile organizate de autoritățile române pentru proiecte finanțate prin programele operaționale derulate în prezent, dar și participarea la proiecte de investiții în parteneriat public-privat sau la programul de privatizare a companiilor românești de stat.

În cadrul întrevederii, a fost agreată intensificarea cooperării la nivelul autorităților centrale, precum și al administrației locale, inclusiv prin înfrățiri și contacte directe, astfel încât autoritățile din România să beneficieze de expertiza spaniolă în modernizarea administrației publice.

În finalul întrevederii, doamna prim-ministru Viorica Dăncilă a adresat președintele guvernului Regatului Spaniei, Pedro Sánchez, invitația de a efectua o vizită în România.


Citeste mai multe despre   


















1858 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Make photo? (Joi, 6 septembrie 2018, 17:21)

    aladdin [utilizator]

    Imi trebuie dovada pentru KI :)
    • +2 (2 voturi)    
      he-he (Joi, 6 septembrie 2018, 18:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      he-he, he-he.
      Și atăt. Ce, vreți să vi se facă rău de la atâtea poze?
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Joi, 6 septembrie 2018, 18:57)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      HeHe!
  • +15 (17 voturi)    
    O noua gafa (Joi, 6 septembrie 2018, 17:32)

    Frank777 [utilizator]

    Madam Dancila von Videle la solemnitatea semnarii Protocolului de vizita a facut o noua gafa. Indreptandu-se catre masa unde trebuia sa ia loc pentru semnare nu a sesizat ca Pedro Sanchez facuse gestul sa-i ofere scaunul pe care trebuia sa se aseze si l-a lasat in aceasta pozitie asezandu-se brusc pe primul scaun.Ulterior a fost schimbata de protocol. Umila locatara de la blocul confort II din Videle a uitat ca este acolo in calitate de prim-ministru al Romaniei si s-a comportat asa cum este, o umila executanta a ordinelor lui Dragnev.Nu putea intelege gestul premierului spaniol de a-i oferi scaunul char ei,umila marioneta al lui Dragnea. Este penibil sa fie reprezentata Romania de o persoana atat de marginita si umila, ca o gospodina caruia i-a intrat preotul in casa cu boboteaza si se fastaceste de asa onoare si isi musca baticul sau sortul de emotie.
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli... (Joi, 6 septembrie 2018, 20:50)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Urmareste filmarea, Viorica o fi un monument al prostiei dar in cazul de fata prim-ministrul spaniol a incurcat scaunele....
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ma insel (Vineri, 7 septembrie 2018, 9:29)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        este exact asa cum se vede.Este o alta gafa.
  • +10 (12 voturi)    
    Tele Veorica (Joi, 6 septembrie 2018, 17:35)

    dd68 [utilizator]

    In ce limba o fi vorbit?...span-teleormaneana?
    • +4 (4 voturi)    
      ea (Joi, 6 septembrie 2018, 18:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      a vorbit in gestica veche, că pe aia nouă nu are de unde să o știe. Nu i-a fost predată la școala gimnazială,
  • +8 (10 voturi)    
    Veorica stie ce a semnat? (Joi, 6 septembrie 2018, 17:50)

    Dalinar [utilizator]

    100% ca habar nu are.
  • +14 (16 voturi)    
    Mă bucur (Joi, 6 septembrie 2018, 17:51)

    ipolitic [utilizator]

    Roma e un oraș frumos si primitor, sper să se simtă bine acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      Docila crede că a fost la Lisabona. (Joi, 6 septembrie 2018, 18:24)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Duduia asta mărginită și ciudată ne face de ras
      pe oriunde o trimite Dictatorul repetent și penal
      Liv Jong Unu.
    • +5 (5 voturi)    
      Roma !!!? (Joi, 6 septembrie 2018, 19:06)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      A fost in capitala Spaniei ATENA ...........
  • +3 (3 voturi)    
    veorica (Joi, 6 septembrie 2018, 18:35)

    optiunea-2 [utilizator]

    a spus ca mediul de afaceri este sanatos si stabil/etc. despre ce tara vorbeste? i'o fi zis la spaniol ca dragnea este puscarias, condamnat penal, hot ordinar? i'o fi spus ca parlamentul ro colcaie cu penali si analfabeti? i'o fi spus ca iohanis e nazist si vilcov este un vizionar, care umbla cu lingouri de aur si tablouri prin cimitire? in ce limba comunica? franceza de videle? spaniola de videle? ca duamna dancila nu stie nici romaneste bine!!
  • +1 (1 vot)    
    Apropo, unde-i protestul masiv anuntat pe (Joi, 6 septembrie 2018, 20:56)

    xrogo [utilizator]

    net, acolo politia a venit, i-a intrebat de sanatate si i-a rugat frumos sa se disperseze, daca n-ar fi facut-o i-ar fi dispersat ei, a comentat cineva, au negociat cu politia, nu, s-au executat si basta, acolo legea se respecta si nu se discuta ca in Piata Victoriei!
    Si apropo, n-au fost mai mult de 50 de persoane, masiv nu?
  • -1 (1 vot)    
    sa facem un exercitiu de imagine... (Joi, 6 septembrie 2018, 22:06)

    ..13 [utilizator]

    si sa revedem secventele cu asezarea gresita...

    SI iarta pe gresita noastra docila asa cum si ea ne iarta darile, taxele si impozitele noastre si cu darnice mai da banutzi pentru mandra catedrala a neamului...

    In veci sa nu fie uitata ...