Obiectivele Adinei Florea la DNA: Toleranță zero la corupție / Persistența corupției are impact negativ asupra credibilității României în plan extern

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2018, 15:00 Actualitate | Esenţial


Stema DNA
Foto: Wikipedia
Obiectivele prioritare ale procurorului propus pentru funcția de șef al DNA, Adina Florea, sunt evaluarea activității din cadrul DNA și toleranța zero la corupție, prin îmbunătățirea activității de urmărire penală.

Potrivit proiectului de candidat al Adinei Florea, corupția vulnerabilizează statul, generează prejudicii economiei și afectează potențialul de dezvoltare a țării și buna guvernanță.
”În plan extern, persistența corupției are impact negativ asupra credibilității României”, subliniază Forea, adăugând că măsurile de până acum ale DNA nu au avut suficientă sustenabilitate, iar situația cere o regândirea a acțiunilor DNA.

Obiective și propuneri de măsuri:

1. Prioritar, am în vedere efectuarea unei evaluări a activității desfășurate în cadrul DNA (Structura centrală și cele teritoriale) care să măsoare eficiența și calitatea prin raportare la folosirea resurselor umane și materiale, raportul resurse investite – rezultate obținute. Termen: 3 luni de la data declanșării procedurii de evaluare
2. Toleranță zero la corupție. Îmbunătățirea activității de urmărie penală pentru asigurarea combaterii eficiente a acesteia. Termen de realizare: permanent.
3. Asigurarea sprijinului procurorilor-șefi adjuncți ai DNA, a procurorilor șefi ai serviciilor teritoriale, precum și a procurorilor cu funcții de execuție pentru coordonarea și pentru desfășurarea unei activități de urmărire penală care să aibă ca finalitate stoparea și diminuarea fenomenului corupției.
4. Control operativ curent în scopul verificării managementului de caz pentru procurorii cu funcții de execuție, în vederea asigurării finalității urmăririi penale și evitării situațiilor de achitare. Termen de realizare: semestrial.
5. Efectuarea unei evaluări a situațiilor în care s-au dispus măsuri restrictive privind libertatea persoanei sau în care s-au obținut mandate de supraveghere tehnică în ultimii ani, fără ca dosarele penale să se finalizeze cu trimitere în judecată.
6. Analiza profesională a soluțiilor de achitare definitivă dispusă de instanțele de judecată, precum și a celor de restituire.
7.  Identificarea problemelor determinate de modificările intervenite asupra Codului de procedură penală, a Codului penal și a altor legi speciale cu dospoziții penale în activitatea profesională internă, cât și în raporturile cu alte instituții, colectarea datelor, explorarea diferitelor interpretări posibile ale unei situații date.
8. Realizarea uni comunicări manageriale cu instituțiile angrenate în activitatea judiciară care să contribuie la realizarea unei informări corecte, eficiente și eficace, în vederea realizării în condiții optime a solicitărilor interne și externe și în concordanță cu obiectivele stabilite
9. Asigurarea respectului și a colaborării loiale a procurorului șef al DNA, precum și a celorlalți procurori din cadrul structurii cu celelalte instituții și autorități ale statului.
10. Diminuarea stocului de dosare vechi.
11. Creșterea transparenței activității deșfășurate de DNA.

















2096 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Aha! (Joi, 6 septembrie 2018, 15:11)

    HChifteluta [utilizator]

    Dar presupun ca numai opozitia are oameni corupti. Asa-i? Sau cine zice Toderica! Asa-i? Sau vorba lui Nastase: "aratati-mi si mie coruptii aia!". Asa-i?
    • +10 (12 voturi)    
      FLOREA...sluga PSD. Dragnea tace! (Joi, 6 septembrie 2018, 16:11)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Dragnea tace....de ce? pt caFLOREA e sluga lui


      urmariti Antena3 ...daca slugile PSD nu dau cu FLOREA (mai ales mircea badea) de pamant inseamna ca si ea e sluga PSD.

      dar atentie pt ca unii o vor critica asa lejer tocmai ca sa deruteze dar dca nu vor sterge cu ea pe jos cum au facut cu Kovesi e clar. plus ca Dragnea tace
  • +8 (12 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 6 septembrie 2018, 16:07)

    ABCd...etc [utilizator]

    aduceti-o, bai, inapoi pe kovesi, ca murim toti ...!!!
  • +9 (13 voturi)    
    . (Joi, 6 septembrie 2018, 16:12)

    g01an [utilizator]

    pana la urma mai putin conteaza ce spune, ne vom lamuri noi prin ceea ce face.

    ce-si propune nu este neaparat rau, dar obiectivele sunt formulate intr-un mod cretin.

    este de departe cel mai slab candidat din perspectiva experientei din CV, chiar si dintre cei care erau suspectati de a fi oameni de casa. as vrea sa sper ca va fi impartiala, dar tare am impresia ca au pus acolo un om de paie care se va feri de conflicte sub orice forma doar ca sa aibe liniste si prin urmare nu va face ceea ce conteaza mai mult, sa-si protejeze subalternii de tot felul de presiuni externe, ca acestia sa-si poata face treaba.
    • +5 (9 voturi)    
      antena 3 (Joi, 6 septembrie 2018, 16:55)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      nu pare sa aiba o pozitie clara, nu a zis ca e nici bine, nici rau. Aici este o chestie interesanta pentru ca sa stii ca si Cordruta avea un CV modest si tocmai de aceea a fost aleasa (prima data) pentru ca nu se astepta nimeni sa faca treaba (nici Base, nici Dragnea - care negocia atunci din partea PSD).

      Filiala PSD constanta este fan Dragnea, dar ea am vazut ca redeschis un dosar in care era Mazare implicat, deci s-ar putea sa nu fie așa loială.
      • +2 (4 voturi)    
        . (Joi, 6 septembrie 2018, 18:15)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

        si totusi taica-su este membru PSD, deci nu stiu cum ar putea fi o chestiune neutra. nici-o tabara nu a zis inca prea multe, nu s-a pozitionat inca. desigur, asta nu confirma nimic, dar existau candidati fata de care nu puteau exista semne de intrebare si a fost ales persoana cea mai slab pregatita dintre toti si legat de care vor plana mereu semne de intrebare, intr-o perioada in care era nevoie ca lumea sa-si poata pastra increderea in aceasta institutie.
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Joi, 6 septembrie 2018, 16:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    12. cresterea nivelului de slugarnicie fata de sefii de la guvernare

    13. inchiderea dosarelor care deranjeaza clasa politica

    14. redeschiderea dosarelor lui felix motanul, bombo nastase.. etc, si achitarea lor cu plata de prejudicii catre mogulii care au si facut deja puscarie

    15. repatrierea bunului meu prieten radu mazare din madagascar unde este exilat toata ziua pe plaja cu gagigile si nu mai poate face afaceri pe bani grei cu terenurile din constanta

    16. achitarea bunului meu prieten nicusor constantinescu, care este cel mai corect si de bun simt om din romania

    17. fabricarea de dosare dusmanilor de la guvernare.. incepem cu basescu ca dom profesor felix voiculescu asa a dat ordine inca de acum 5 ani, si continuam cu toti cei din opozitie care ne deranjeaza

    18. mai vedem ce ordine dau sefii de la guvernare...
  • +5 (5 voturi)    
    Modalitatea cea mai simpla (Joi, 6 septembrie 2018, 16:53)

    ipolitic [utilizator]

    ca imaginea Romaniei corupte sa se imbunatateasca e ca numarul cazurilor de coruptie, implicit a dosarelor, sa scada. Bine, asta nu-i logica mea, sper ca nu e nici a viitoarei sefe a DNA...
  • +5 (7 voturi)    
    doua puncte mi-au atras atentia (Joi, 6 septembrie 2018, 17:04)

    ..13 [utilizator]

    Punctul 4. Control operativ curent în scopul verificării managementului de caz pentru procurorii cu funcții de execuție, în vederea asigurării finalității urmăririi penale și evitării situațiilor de achitare. Termen de realizare: semestrial.

    ( control operativ curent dar il face semestrial .....)

    Punctul 7. Identificarea problemelor determinate de modificările intervenite asupra Codului de procedură penală, a Codului penal și a altor legi speciale cu dospoziții penale în activitatea profesională internă, cât și în raporturile cu alte instituții, colectarea datelor, explorarea diferitelor interpretări posibile ale unei situații date.

    Si in final m-a luat cu greata cand a mentionat ca obiectiv "Asigurarea respectului și a colaborării loiale a procurorului șef al DNA, precum și a celorlalți procurori din cadrul structurii cu celelalte instituții și autorități ale statului."

    Pentru ca atunci cand a depus juramantul ca si magistrat "Jur să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr drepturile şi libertăţile fundamentale ale persoanei, să-mi îndeplinesc atribuţiile cu onoare, conştiinţă şi fără părtinire. "

    deci fara partinire, cu onoare!
    • +3 (5 voturi)    
      Hehe (Joi, 6 septembrie 2018, 17:20)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Punctul 9. poate fi reformulat ca să fie mai clar:

      „9. Să trăiți, șefu!”
  • +3 (5 voturi)    
    toleranta 0 pentru fraieri (Joi, 6 septembrie 2018, 17:21)

    optiunea-2 [utilizator]

    nu pentru psd'isti si altii care sunt deasupra legii, nu?
    cu tata la psd, o sa joace mafia acum si pe birourile dna'ului nu doar a guvernului!!
  • +1 (3 voturi)    
    Cata educatie (Joi, 6 septembrie 2018, 21:06)

    tarabost [utilizator]

    a adunat aceasta doamna pentru a putea sa spuna ca "Persistența corupției are impact negativ asupra credibilității României în plan extern"!
  • 0 (2 voturi)    
    si.. (Vineri, 7 septembrie 2018, 11:00)

    CRMS [utilizator]

    ...Inmanarea pe sub mana a documentelor secrete catre Darius Valcov !