Klaus Iohannis o acuză pe Dăncilă că a creat un precedent periculos și a depășit cadrul raporturilor instituționale, refuzând dialogul

de DG     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2018, 14:35 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Klaus Iohannis la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a acuzat-o joi pe Viorica Dăncilă că a ignorat invitația la dialog pentru găsirea unei soluții privind rectificarea bugetară. În acest context, șeful statului spune că s-a creat un precedent periculos și au fost depășite anumite limite privind relațiile instituționale.

Redăm integral comunicatul Administrației Prezidențiale:

”Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a transmis miercuri, 5 septembrie a.c., o invitație la consultări Prim-ministrului României, doamna Vasilica-Viorica Dăncilă, în vederea clarificării unor aspecte ce țin de rectificarea bugetului de stat al instituțiilor cu atribuții în domeniul securității naționale pentru anul 2018.

Președintele Klaus Iohannis și-a manifestat, astfel, întreaga disponibilitate la dialog cu Prim-ministrul Viorica Dăncilă, în vederea identificării unei soluții care să permită Guvernului să adopte proiectul rectificării bugetare respectând exigențele constituționale.

Cu toate acestea, Premierul a ignorat invitația la dialog a Președintelui României și a supus spre aprobare în ședința de guvern proiectul rectificării bugetare fără avizul CSAT.

Președintele României își exprimă îngrijorarea în legătură cu situația creată, care evidențiază un precedent periculos, prin depășirea unor linii de predictibilitate în raporturile instituționale, așa cum sunt ele stabilite în arhitectura statului.

Un dialog care să conducă la o soluție reală ar fi putut avea loc în condițiile în care Guvernul ar fi așteptat să aibă loc consultările de la Palatul Cotroceni, înainte să adopte rectificarea bugetară. În acest context, în cadrul unei discuții instituționale, și nu al unei consultări, ale cărei premise au devenit caduce, joi, 6 septembrie a.c., la Palatul Cotroceni a avut loc o întâlnire între consilierii prezidențiali Cosmin Marinescu, Departamentul Politici Economice și Sociale, Mihaela Ciochină, Departamentul Legislativ, și Eugen Teodorovici, ministrul finanțelor publice, respectiv Tudorel Toader, ministrul justiției”.


Președintele o convocase pe Viorica Dăncilă la o nouă rundă de discuții pentru joi. Dăncilă se află însă într-o vizită de lucru în Spania și i-a delegat pe miniștrii Eugen Teodorovici și Tudorel Toader să meargă la Cotroceni în locul ei. Șeful statului a refuzat să îi primească și și-a trimis consilierii prezidențiali.

Varianta de rectificare bugetară prezentată de Executiv în ultima ședință CSAT nu a fost acceptată de Iohannis, propunerea pentru instituțiile din domeniul securității naționale fiind în dispută. Astfel, deși CSAT (for în care deciziile sunt luate prin unanimitate) nu a avizat proiectul, Guvernul a aprobat miercuri o ordonanță de urgență pe tema rectificării.

În replică, președintele a acuzat Cabinetul Dăncilă că forțează limitele Constituției și a cerut Avocatului Poporului să atace ordonanța la Curtea Constituțională.


















3999 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Un fenomen, danciloaia (Joi, 6 septembrie 2018, 14:43)

    ruskimushki [utilizator]

    va disparea, ca orice fenomen.
    • 0 (0 voturi)    
      sau se va amplifica (Joi, 6 septembrie 2018, 22:52)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      ca incalzirea globala, alt fenomen devastator.
  • +3 (5 voturi)    
    suspendati-l acum (Joi, 6 septembrie 2018, 14:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    hai oameni 'buni', pina la capat.
  • +12 (16 voturi)    
    E nevinovata (Joi, 6 septembrie 2018, 15:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E doar proasta, incompetentă si inculta. Nu ințelege nimic, ne stie nimic. Ii e greu pânp sa și citească. Ce aveti cu biata femeie?
  • -10 (18 voturi)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2018, 15:13)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai mai imdividule, dupa ce marti i-ai lasat cu ochii in soare (nu numai pe premier), dupa ce stiai, sau trebuia sa stii, ca premierul are programata o vizita externa joi, t-ai gasit sa o convoci tocmai joi la discutii!!!??? Si acuma vii si spui ca reuza dialogul!!! Daca ar durea iporizia, dna Carmen te-ar auzi urland de la Sibiu! Numai ca cei mai multi romani vad ipocrizia matale. Si daca pe unii i-ai pacalit cu morga de sas sobru in 2014, data viitoare nu cred ca te mai voteaza nici rudele.
    • 0 (4 voturi)    
      Te doare rau capul ? (Joi, 6 septembrie 2018, 17:34)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Postac fara logica.
      A, scuze, cu logica inversata.
  • +3 (7 voturi)    
    un 5% (Joi, 6 septembrie 2018, 16:07)

    optiunea-2 [utilizator]

    sau 95% e si vina lu' iohannis! pai nu el a pus'o prim-ministru, ca sa mai acorde o sansa psd'ului? (exprimarea lui)
    nu el a propus'o cam repede? fara discutii, fara conditii, fara sa scoata promisiuni de la psd ca nu ataca justitia, sau dna, sau etc... totul este un circ, si pnl'ul se bucura ca nu mai e kovesi, chiar si iohanis poate, dupa cum se comporta, cu manusi-cu psd'ul...
    isi merita soarta. iohanis e bun intr'o tara unde nu se intimpla nimic, linistita, mica, gen andora sau luxemburg! la noi trebuie sa te lupti cu mafia in fiecare zi, trebuie sa spui cu subiect si predicat, cine a zis ce, cine a facut ceva, trebuie taiat in carne vie... iohanis e inca in concediu. fac pariu ceva: cind n'o sa mai fie presedinte, o sa zica cite regrete are, ca n'a zis aia, ca n'a facut aia/etc... e vina tuturor politicienilor din toate partidele, inclusiv iohanis, inclusiv coruptii din pnl (aia din psd sunt putin mai mafioti ca au puterea, dar si pnl ar fi la fel, daca ar fi la putere!!)
    • -1 (5 voturi)    
      ??? (Joi, 6 septembrie 2018, 16:36)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      si vrei sa spui ca va veni Barna pe un cal alb si va umple tara de prosperitate?
      • 0 (2 voturi)    
        barna? (Joi, 6 septembrie 2018, 17:25)

        optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        habar n'am cine'i barna! n'am zis nimic de cai albi sau stele verzi. sa vina badea cirtan, nu conteaza numele, conteaza ce face, ce zice, cum face, cum zice, etc. sa vina kovesi inapoi la dna! sau sa fie presedinta! sau prim-ministru! sau altii asemenea, nu un anumit nume...
  • 0 (6 voturi)    
    Invitatia (Joi, 6 septembrie 2018, 16:32)

    catalin_mattei [utilizator]

    acuma este cel putin ciudat ca sa inviti un premier la discutii chiar in ziua in care stii foarte bine ca are de realizat o vizita intr-o tara straina.. nici nu stiu ce ar fi putut discuta cu premierul avand in vedere "vastele cunostinte"ale Vioricai. Este iarasi o situatie de dat la gioale intre membrii celor doua palate... totul pe spinarea populatiei
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e nimic ciudat aici, e o marlanie fara (Joi, 6 septembrie 2018, 18:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      margini a acestui presedinte incompetent, ipocrizia si marlania il caracterizeaza din plin si cu fiecare zi ce trece el se afunda in mocirla proprie sale neputinte!
  • 0 (2 voturi)    
    Perfect momentul (Joi, 6 septembrie 2018, 20:09)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Era ideal daca d-na PM venea la Cotroceni in loc sa isi ia zborul spre Madrid. Era o varianta subtila de a evita noi situatii penibile pe care le genereaza inevitabil d-na PM in cadrul vizitelor externe.

    Siunt curios ce va reusi acum. Ma gandesc ca, fiind vorba de Spania, nu va gresi tara. Sper sa nu se adreseze direct la "domnu' rege" si va ramane la hehe-ul traditional.
  • 0 (0 voturi)    
    Greu de înțeles (Joi, 6 septembrie 2018, 20:58)

    CalinMircea [utilizator]

    Probabil că peste o lună va înțelege de-abia, că prim-ministrul nu putea veni, nefiind în țară. Asta dacă a terminat cu cititul.